XFN Nedir? XFN Bağlantı Türleri Nelerdir?

Ana Sayfa - Blog
XFN Nedir? XFN Bağlantı Türleri Nelerdir?

XFN baglantı türleri konusunda, XFN’nin açılımını nedir diye soracak olursak, “XHTML Friends Network (Friendly hyperlink)” olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere web sitemizden Google nezdinde güvenilir sitelere link çıkmak oldukça önemlidir. XFN bağlantı türleri ise kendi web sitemizden ya da blog yazılarımızdan vermiş olduğumuz link ile link verilen karşı taraf web sitesi sahibi olan arkadaşınız, komşunuz, akrabanız sevgiliniz v.s. gibi aranızdaki kişisel bağı gösteren kod türleri diyebiliriz.

Vermiş olduğunuz linki Google robotlarının “bu linki neden verdin ve diğer siteyi nereden tanıyorsun” sorularına yanıt olarak ilgili belirtilmiş kodlarla cevap vermiş oluyoruz. Google robotları almış olduğu bu kodsal cevaplarla iki site arasındaki bağı anlamakta ve bu XFN bağlantı türlerini kullanan sitelere bakış açısı olumlu olarak artmaktadır. Kısacası XFN bağlantısı, link veren ve alan web site sahipleri arasındaki ilişkiyi göstermektedir.

On Yazılım olarak sunmuş olduğumuz profesyonel backlink hizmeti için https://www.onyazilim.com/arama-motoru-optimizasyonu-seo-hizmeti sayfasını ziyaret ederek SEO kapsamında sunduğumuz hizmetlerden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

XFN Bağlantı Türleri Nelerdir?

XFN bağlantıları, yukarıda da bahsettiğimiz üzere, kişisel ilişkileri tanımlayan küçük bir değer kümesi tanımlayarak bireyler arasındaki ilişkileri kodlar vasıtasıyla özetlemekteydi.  Bu ilişki bağlantılarını kodsal olarak sağlanmasını arama motorlarınca herhangi bir eklenti sağlanmamıştır. O yüzden bu bağı aktif hale getirmek tamamen manuel olarak bize bırakılmıştır. Bu bağlantıları ise zaten XHTML tabanı içerisinde ilişkileri tanımlayan rel tagı içerisine yazmış olduğumuz kod ile link oluşturup bağlantıyı gerçekleştiririz. Peki bu rel tagı içerisine yazacağımız XFN bağlantı türleri neler?

1. Dostluklar için XFN Bağlantı Türleri

Friend (arkadaş): Çoğunlukla konuştuğunuz ve güven duyduğunuz arkadaş, kanka, ahbap v.s. ifade eder.

Acquaintance (tanıdık): Birkaç kez görüştüğümüz ve selamlaştığımız ve daha da öteye gitmeyen bağı ifade eder.

Contact (iletişim): İletişim bilgilerine sahip olduğunuz, sizinle iletişim kurabilecek birini ifade eder.

2. Fiziksel Kimlik Bildirimi XFN Bağlantı Türleri

Met (karşılıklı buluşma): Kendisiyle önceden yüz yüze buluştuğumuz kişinin bağlantısını ifade eder.

3. Profesyonel Mesleki İlişkiler için XFN Bağlantı Türleri

Co-worker (çalışma arkadaşı): Aynı işyerini çatısı altında çalışmış olduğunuz iş arkadaşlarınızı tanımlar. Bunlar patronunuz, müdürünüz, hizmetliniz dahil herkesdir.

Colleague (meslektaş): Meslektaşınız çalışma arkadaşınız olması anlamına gelmez.  Aynı bölümü bitirmiş akranlarınız olan doktor, mühendis v.s. ifade eder.

4. Coğrafi Konum Bildirimi XFN Bağlantı Türleri

Co-resident (aynı binada ikamet): Bir apartman, bina ya da ev içerisinde aynı açtı altındaki kişileri ifade eder.

Neighbor (komşu): Aynı mahallede ya da hemen yanımızdaki ev sakinlerini ifade eder.

Web tasarım hizmetleri alanında profesyonel desteğe ihtiyacınız olduğu heran On Yazılım olarak yanınızdayız. İşletmenizin farkedilmesini sağlayacak site tasarım hizmetimiz ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için https://www.onyazilim.com/web-tasarim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

5. Aile İlişkilerinde Kullanılan XFN Bağlantı Türleri

Child (çocuk): Biyolojik kendi çocuğumuzu ya da evlat edindiğimiz çocukları ifade eder.

Parent (anne-baba): Biyolojik ya da evlat edinen.

Sibling (kardeş): Aynı ebeveynden olan kişileri ifade eder. Öz ya da üvey erkek ve kız kardeşler.

Spouse (eş): Resmi ya da gayri resmi yollardan kendinizi evli hissettiğiniz kişiyi ifade eder.

Kin (soydaş): Kan ya da evlilik bağı ile oluşan akrabalık bağını ifade eder.

6. Romantik İlişkilerde Kullanılan XFN Bağlantı Türleri

Muse (ilham alınan): Bize bir şekilde ilham veren kişiyi ifade eder.

Crush (aşık olunan): Kendisine aşık olduğumuz fakat karşılığında aynı duyguyu alamadığımız   kişiyi ifade eder. Platonik aşk.

Date (buluşulan): Romantik bir şeyler hissederek sinemaya, tiyatroya, yemeğe çıktığınız ve düzenli olarak gördüğünüz kişiyi ifade eder.

Sweetheart (birtanem): fiziksel veya duygusal olarak birlikte olduğunuz ve belli bir sınırı olan ilişkideki kişileri ifade eder.

7. Kimlik Bildiriminde Kullanılan XFN Bağlantı Türleri

Me (kendim): sorumlu olduğunuz diğer siteyi bildirmek için kullanılır.

XFN Nedir? XFN Bağlantı Türleri Nelerdir? konulu yazımızda XHTML Friends Network (Friendly hyperlink) hakkında bilgi edinebilirsiniz.

XFN Bağlantı Kodları Nasıl Kullanılır?

XFN bağlantı kodları, XHTML tabanlı sitelerde kullanılan: example blog <./a> şeklindeki linklere rel=”met friend” şeklinde kod ilave edilmesi ile oluşturulur. rel tagı içerisinde verdiğimiz kod, link ile olan bağlantıyı belirler. Örneğin çocuk (child) , ebeveyn (parent) vb. gibi kodlar verilebilir.

XFN Bağlantı Türüne Örnekler

Örnek 1. Zeynep bir blog sayfasında yeni işe başlıyor ve blog sayfasında dört bağlantı linki veriyor, bunlar: erkek arkadaşı Ahmet; arkadaşları İnci ve Derya; Zeynep’in bir seminerde sadece bir kez ayaküstü karşılıklı görüştüğü mühendis Tarık.

Zeynep’in blog sayfasındaki bağlantılar şöyle görünecektir:

<.a .href="http://zeynep-blog.example.org/" rel="sweetheart date met">Zeynep<./a>

<.a.href="http://inci-blog.example.org/" rel="friend met">Inci<./a>

<.a .href="http://derya-blog.example.org/" rel="friend met">Derya<./a>

<.a .href="http://tarik-blog.example.com/" rel="met">Tarik<./a>

Örnek 2. Hamza ve Neşe bir seminerde arkadaşları vasıtasıyla birbirleriyle tanıştılar ve ortak birkaç iş yemeğinde bir araya geldiler ve arkadaş oldular. Birbirleriyle şu şekilde bağlantı kurdular:

<.a .href="http://hamza-log.example.org/" rel="met friend">Hamza <./a>

<.a .href="http://nese-log.example.org/" rel="met acquaintance">Nese <./a>

Bu ilişkiye göre karşılıklı XFN kodu friend olarak görülsede, Hamza bir arkadaş (friend) olarak düşünse de, Neşe tanıdık (acquaintance) olarak sınıflandırabilir. Yani bloglar arasındaki bağlantı illaki aynı türden olmayabilir. Daha sonra Hamza Neşe’ye aşık olduğunu düşündü ve bağlantısını şu şekilde değiştirdi;

<.a .href="http://hamza-log.example.org/" rel="met friend crush">Hamza<./a>

Sonuç olarak XFN bağlantı türleri ile yapmış olduğunuz küçük bir “muse” kodu linki, Google robotlarının ilgisini çekecek ve ilham verici anlamına gelen bu link ile yapıldığına göre güzel ve kaliteli bir site algısı yaratmış olacaksınız.

On Yazılım hizmetleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız lütfen https://www.onyazilim.com/hizmetler sayfasını ziyaret ediniz.