Web Sitesinin Faydalarını Küçük İşletmelere Anlatabilmek

Ana Sayfa - Blog
Web Sitesinin Faydalarını Küçük İşletmelere Anlatabilmek

WEB SİTESİNİN FAYDALARINI KÜÇÜK FİRMALARA ANLATABİLMEK
2018 yılındayız ve internet kullanımının akıllı telefonlar vasıtasıyla cebimize kadar indiği, hayatın her anını etkilediği ve zirvede olduğu bir çağda yaşıyoruz. Evde, işte, okulda, vapurda, arazide, köyde, yolda nerede olursak olalım her an, her yerde interneti tutkulu bir şekilde kullanıyoruz.  
Facebook, instagram vb. sosyal medya hesaplarında bir hesabınız yoksa size farklı bir gözle, sanki bir yanınız eksik gibi bakılıyor artık. 

Akıllı telefonların gelişmesi ve fonksiyonlarının artmasıyla beraber internet kullanımının yüzde 90’ı akıllı telefonlara yani diğer adıyla cep telefonlarına geçmiş durumda.  Cep telefonunun kapladığı alan haricinde kalan %10 ise masaüstü bilgisayarlar ve tablet üzerinden gerçekleşmektedir. 

İnternetin bu kadar yoğun olarak kullanıldığı bu zamanda, küçük firmaların ve büyümek isteyen işletmelerin web sitesine olan ihtiyaçları artık geciktirilebilir olmaktan çıkmıştır. Geçen her saniye küçük firmaların aleyhlerine işlemektedir. 

Özellikle ekonomik kriz sinyallerinin oldukça arttığı ve insanların para harcarken iki kere düşündüğü bir zamanda yani küçük firmaların aslında tam da en çok ihtiyaçları olduğu bir zamanda hala bir web sitelerinin olmaması, ve yaptırmayı düşünmemelerinin mantıklı bir açıklaması yoktur. 

Türkiye'de Küçük İşletmelerin Web Site Sahibi Olma Oranı

Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de mikro KOBİ büyüklüğündeki firmaların %47’sinin hala bir web sitesi bulunmuyor. Yine aynı araştırmaya göre firmalar, web sitesi kurmak için zamanlarının olmadığından (%27), veya bir web sitesine ihtiyaç duymadıklarından (%25) yada web sitesi kuracak kadar büyük bir işletme olmadıklarından (%22) bahsediyor.

En Çok Küçük Şirketlerin Web Sitesine İhtiyaçları Var!
Peki küçük firmaların bir web sitesine ihtiyaçları mı yok, yoksa bir web sitesi sahibi olmanın artılarını görmedikleri için avantajlarını anlayamıyorlar mı? Bu soruya benim cevabım tabii ki bir web sitesinin firmaya yapacağı katkıyı bilmedikleri yada anlamadıkları şeklinde olacaktır. Yukarıda da örnekleriyle anlattığımız gibi hemen herkesin cep telefonuyla internette olduğu, özellikle gençlerin nerdeyse aralıksız internette olduğu bir zamanda sizin internette olmamanız firmanızın tanınırlığını artırmak istemiyorsunuz, yeni müşterilere ulaşmak istemiyorsunuz demektir. 

Web Sitesi mi Yoksa Sosyal Medya mı Yeni Müşterilere Ulaşmakta Daha Etkili? 
Henüz bazı firmalar tam olarak farkında olmasalar da internet sitesi sahibi olmak kurumsal firmalar için olmazsa olmaz ihtiyaçtır. Bununla birlikte küçük firmaların internet web sitesine ihtiyaçlarının olmadığını düşünmesinin başka bir sebebi ise web site yerine Facebook sayfalarını kullanmalarıdır. Ancak iyi optimize edilmiş, SEO uyumlu, Mobil uyumlu, Responsive özellikleri olan iyi tasarlanmış bir web sitesinin zaman içinde Facebook sayfasından çok daha fazla müşteriye ulaşmalarını sağlayacağı kesindir.


Yanlış anlaşılmaması için belirtmeye ihtiyaç duyuyorum: Tanıtımınızı ve yeni müşterilere ulaşma çabalarınızı Facebook dahil hangi sosyal medya platformdan yaparsanız yapın kesinlikle tavsiye ediyorum ve gerekliliğini kabul ediyorum.   Ancak uzun dönem başarısı için web site sahibi olmayı, Facebook sayfasına göre daha başarılı olacağı için çok daha önemli ve olmazsa olmaz görüyorum. 

Ürün yada hizmet satın almak isteyen kişiler yani potansiyel müşteri adayları artık başta Google olmak üzere arama motorları üzerinden ilgili kelimeleri kullanarak yaptıkları araştırmalar sonucunda çalışacakları firmaları buluyor, karar veriyor ve onlarla çalışıyorlar. Teknolojinin ve çağın gerisinde kalarak hala bir web sitesi sahibi olmayan firmalar ise potansiyel müşterilerini kaybettiklerinin bir kısmı itibariyle farkında bile değiller.


Web site sahibi olmak öyle çok pahalı ve ulaşılamaz rakamlar değildir. Örneğin biz onyazilim.com olarak şahıs yada firmalara SEO (arama motorları) uyumlu, mobil uyumlu, yönetim panelli, responsive, alan adı ve hosting 1 yıl dahil, sayfaları optimize edilmiş profesyonel web site tasarımını 350 tl’den başlayan fiyatlarla yapmaktayız. İnternet web sitenizin özellikle SEO uyumlu olması çok önemlidir. SEO uyumu olmayan bir web site tasarımı size fayda sağlamayacaktır. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir kurumsal web site tasarımı için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. SEO’nun Ankara firması için tıklayın.


Yeterince Müşterisi Olduğunu Düşünen Firmalar Dikkat!
Yeterince müşterisi olduğunu düşünen ve bu sebeple web sitesi sahibi olmak istemeyenlere de bir kaç şey söylemek istiyorum. Sizce Ülker’in, Coca cola’nın, Mc Donalds’ın, Mercedes’in, Bmw’nin tanınmamak gibi bir sorunları var mı? Sanırım tanınırlıklarının yüksek olduğunu siz de duraksamadan kabul edersiniz. Peki bu firmalar bu kadar iyi tanınırken neden reklam yapıyorlar? Bu kadar çok reklam yapmalarına gerek var mı? Onlar bu işi bilmiyorlar öyleyse. Hem internet siteleri var hem de sürekli gazete, tv, radyo, internet reklam verip duruyorlar!


Ticaret ile uğraşan herkes daha fazla müşteriye ulaşmayı, ürünlerinin daha fazla satılmasını ve daha çok para kazanmayı ister.  Ancak ‘’Ben böyle iyiyim diyorsanız’’ siz bilirsiniz, yapacak bir şey yok. Emin olun sürekli gelişen ve büyüyen birileri belki de yanınıza dükkan açacak ve bir gün iş yapamaz hale geleceksiniz. 

Bu arada hatırlatmakta fayda görüyorum cep telefonları ile internette yapılan  aramaların %70’ından fazlası yakın çevrede, küçük bölgesel firmalar bulabilmek için. Yani büyük firmaları zaten biliyorlar ve onları aramıyorlar, aslında sizi arıyorlar ama siz bulunmak istemiyorsunuz! Bence bir daha düşünmenin tam zamanı!

Web Sitesinin Ticari Faydaları 

Firmalar için günümüzde başarıyı devam ettirmek de başarıyı yakalamak kadar zordur. Bir yandan kaliteli hizmet vermeye devam ederken, bir yandan da sürekli yeni müşteriler bulmaya devam etmek zorundadırlar. Çünkü eldekini tutmak için alınacak önlemler ayakta kalmaya yetmez.

İçinde bulunduğumuz dijital çağda büyümek isteyen bir firmanın web sitesinin olmaması düşünülemez.

Sizden daha kötü hizmet veren rakiplerinizin internet sayesinde sizden daha çok müşteriye ulaştığını görüyorsanız durup düşünmelisiniz.

İnsanların aramalarını internet üzerinden yaptığı günümüzde web sitesi sahibi olmak yeni bir şube açmak gibidir, ve bu şubeniz siz uyurken de çalışmaya devam edip size yeni müşteriler bulabilir. 

web sitesinin faydaları, web sitesinin küçük firmalara faydaları, web sitesinin küçük işletmelere faydaları

Web Sitesi ve Dijital Pazarlama yeni müşterilere ulaşmanın en iyi yoludur. 

Arama motoru aramalarının %90’ından fazlası mobil cihazlardan yapılırken dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta web sitenizin mobil uyumlu olması gerektiğidir. 
Küçük yada büyük farketmeksizin tüm firmalar için web sitesi sahibi olmanın ticari faydalarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz. 

  1. Firmanızın imajını arttırır ve kurumsallaşmanızı sağlar 
  2. Daha fazla müşteri bulmanızı sağlar
  3. Ziyaretçilerinizi müşterileriniz yapar
  4. Müşterileriniz size her yerden ulaşabilir
  5. İşlerinizi büyütmenizi sağlar
  6. Rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar
  7. Ürün, hizmet ve yeniliklerinizi daha iyi anlatır