Web Siteniz Neden Üst Sıralarda Görünmüyor?

Ana Sayfa - Blog
Web Siteniz Neden Üst Sıralarda Görünmüyor?

WEB SİTENİZ NEDEN ÜST SIRALARDA GÖRÜNMÜYOR?

Google’da Üst Sıralara Çıkmak; Siteniz Neden Üst Sırada Görünmüyor?

Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkma ücreti, arama motorlarında üst sıralara çıkarma programları, web sitenizi google'da üst sıralara çıkarma yöntemleri son zamanlarda en çok merak edilen ve araştırılan konulardan bazıları. Bugünkü yazımızda bu konulara da değinmekle birlikte, sorunun esas kaynağını anlatmaya yani ''web siteniz neden google'da üst sıralarda görünmüyor?'' sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Böylelikle olaya tersten bakarak önce üst sıralara çıkmayı engelleyen sebepleri bulacağız.

Arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara çıkma, firmanızın görünümünü artırabilir, sizi sektörün lider yada liderlerinden biri gibi gösterebilir ve kazanmak istediğiniz parayı size kazandırabilir.

Peki, Web Siteniz Var Ancak Web Siteniz Üst Sıralarda Yer Almıyor, Neden? 

Bu konu web sitenizle  ile ne kadar ilgili olduğunuzla doğru orantılıdır. İlgili yazılarınızın güncel, okunabilir ve anlaşılır olması gerekiyor. Siteniz ilgili konularıyla sarmal bir yapı inşa etmelisiniz. SEO ile ilgili gerekli analiz ve çalışmaları yapmalısınız. Yazımızda bunlara değineceğiz.

SEO Çalışması Nedir?

Bu soruyu bilen ve SEO yapan yada yaptıran her firmanın sorduğu bir sorudur. Ancak maalesef bu sorunun kolay bir cevabı yok.Çünkü sorunun birden fazla cevabı olabilir.Burdan da anlaşılacağı üzere en doğru cevaba ulaşmak için gerekli araştırmaların detaylı bir şekilde analiz edilmesi  ve uygulanması gerekir.
Web siteniz için SEO çalışmaları yapıyor, kurumsal SEO uzmanlarından destek alıyor olabilir ve web sitenizi liderliğe taşımak için çalışıyor olabilirsiniz. Yine de istediğiniz sonuçları alamıyor ve üst sıralara çıkma konusunda istediğiniz ilerlemeyi kaydedemiyorsanız bu yazımız size yardımcı olabilir.

Web Sitene Önem Vermiyor Yeterli Zaman Ayırmıyor Musun?

SEO söz konusu olduğunda sabırlı olmanız ve bugünden yarına hemen liderlik beklememeniz gerekir. Google’da Google teknoloji geliştirme şefi ve bir google webmaster olan Maile Ohye bu süreci şöyle anlatıyor.  SEO bir çok durumda potansiyel fayda görebilmek ve sitenize ait ilk olumlu izlenimleri elde edebilmek için dört aydan bir yıla kadar zamana ihtiyaç duyar.
      
Bundan da anlaşılacağı üzere siz SEO yapsanınz yada kurumsal bir SEO uzmanı ile çalışarak profesyonel SEO desteği alsanız bile ilerleme kaydetmek için ortalama dört ay geçmesini beklemek gerekir. Yani birileri size ‘’SEO yapacağım ve sitenizi bir ayda üst sıralara çıkaracağım’’ derse bu inandırıcı değildir.

 
Evet web sitenizin ilerlemesini istiyorsanız SEO yapmanız veya yaptırmanız gerekiyor, bunda hemfikir değilseniz bu yazıyı okumanıza gerek yok zaten. Bu konuda yapılması gereken işlere  gelmeden önce ise söyleyeceğimiz şudur; İşlerin sırayla yapılmaları gerekiyor. Trafiği çekmeyen ya da gelen trafiği değerlendiremeyen bir web sitesinin faydası da olmaz.

 
Bir stratejiyi araştırmak, oluşturmak, uygulamak ve geliştirmek zaman alır. Ancak sonrasında web sitenizin üst sıralara çıkmasına yardımcı olacaktır.
Google başta olmak üzere diğer arama motorlarının yaptığınız değişiklikleri fark etmesi de zaman alacaktır. Sizin eskisine oranla daha fazla değeri olan içerikler girdiğinizin ve bu içeriğin onlar açısından değer ifade ettiğini anlamakta zaman alacaktır.  

Harika Bir Web Siteniz Olabilir, Ama Bu Sadece Başlangıç

İyi tasarlanmış ve modern bir web sitesi için çok para verdiniz ve web sitesi konusunda her şey güzel. Tasarımı ve içeriği daha da güzelleştirmek için her gün düzenli olarak yenilikler de yapmaya çalışıyorsunuz. Ama neden üst sıralara çıkma konusunda ilgili arama motorları bizi yeteri kadar ödüllendirmiyor.

Peki Google Bu Çabalarınızı Neden Takdir Etmiyor Ve Sizi Aramalarda Üst Sıralara Çıkarmıyor? 

Çünkü tasarımın güzelliği her ne kadar göze hitap etse de aslında SEO açısından çok fazla önem ifade etmez. Yapılması gereken SEO açısından da tüm eksikleri tamamlamaktır.
Sizin başta Google olmak üzere arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı engelleyen unsurlar şunlar olabilir: 
• Yetersiz içerik
• Kopya içerik (Başka bir web sitesinde alıntı yapılan içerikler)
• Eski içerik
• Sürekli  ilave yada yenilenmeyi sağlayan blog yada benzeri bir sayfa olmaması
• Kafa karıştırıcı menü ve içerik akışları
• Bölünmüş anahtar kelime odağı, anlamsız ve gereksiz anahtar kelime tekrarları
• Metalar, alt etiketler ve şemalarda eksik temel bilgiler

Linklerin Web Sitesi İçin Önemi

Linkler eskisine nazaran önemini biraz kaybetse de hala bir değeri var ve muhtemelen her zaman bir değeri olmaya devam edecek. Linkleri elde etmenin yolları var ama her link fayda getirmez, aksine bazı linklerin faydadan çok zararı olabilir.   
Çeşitli kaynaklardan iyi bir link yelpazesine ihtiyacınız var. Bazıları gerçekten iyi sitelerden bazıları sadece normal sitelerden olmalı ama bazı sitelerden hiç link olmamalıdır. Backlink de dediğimiz link satın alma yoluna ise hiç tenezzül etmemelisiniz. 
İyi linkler alarak linkleri artırmak için organik(doğal) yollar bulmak ve Google için alarm zillerini çaldırarak sizi kara listeye almasından kaçınmak önemlidir.

Karanlık Web Site Sizi Hedefe Koymuş Olabilir 

Bazıları web siteniz üzerinden etik olmayan gayri ahlaki taktikler kullanmaya başlayabilir.
Bunu yapmak için bildiğiniz gibi aslında bir nedene ihtiyaçları yok. Bazen sırf güç gösterisi yapmak için bile bunu yaptıkları oluyor. Web sitenizi virüs yada kötü amaçlı kodları göndermek için hedef yapabilirler. Yazı ve makalelerinizi, ya da tüm içeriğinizi silip, ortadan kaldırıp, yeniden yayınlamaya başlayabilirler. Ya da şüpheli veya karanlık web sitelerden sitenize çok sayıda link vermeye başlayabilirler.

Google Size Ceza Vermiş ve Cezalılar Listesine Almış Olabilir

Yukarıdaki bahsettiğimiz unsurlar bizi Google cezaları nelerdir ve Google cezalarından kurtarma konusuna getirdi.
Google manuel eylem cezası ile sizi cezalandırabilir ve Google aramalarında hiç göstermeyerek tamamen ortadan kaldırabilir!
Daha önce sıralamada daha iyi bir yeriniz var ancak sonradan sıralamanın tamamında olmasa bile önemli ölçüde düştüyseniz Google tarafından cezalandırılmaya başlamış olabilirsiniz. 

Yapabileceğiniz tek şey, Google Manuel İşlemler Raporu sayfasını inceleyerek sorunları tespit etmek ve onları düzeltmeye başlamaktır. Böyle bir raporun varlığının anlamı; bir kişi tarafından yapılan incelemede web sitenizin artık Google'ın yönergelerine uymadığını tespit etmesi demektir.

Peki böyle bir cezaya ne sebep olmuş olabilir?

İşte Google’ın Sizi Cezalandırma Sebepleri;

• Web siteniz hacklendi ve sitenize virüs, kötü amaçlı içerik vb. yüklendi ise,
• Sayfalarınızın önemli bir kısmında spam var ise,
• Bazı içeriği kullanıcılara görünmez kıldınızsa,
• Sitenizde doğal olmayan linkler (yapay, aldatıcı, yönlendirici veya satın alınan linkler ) varsa,
• Sizin web sitenizden diğer sitelere yapay linkler varsa,
• Yetersiz, çok az, katma değeri olmayan, kapsamsız içerikler,
• Kullanıcılara ve google’a farklı sayfalar gösterilmesi,
• Daha fazla tıklanma elde etmek için manipüle edici resim kullanılması,
• Gizli metin ve anahtar kelimelerin gereksiz şekilde doldurulması.

Google’da Üst Sıralara Çıkma Yöntemleri

Arama motoru optimizasyonu ve arama motorlarında üst sırada çıkma konusunda  yapılanlar yani SEO artık web sitesi olan ve oradan ürün ve hizmet tanıtımı yapan hemen herkes tarafından bilinen bir terimdir.
Bir terim olmaktan da öte artık bir iş sahası başka bir deyişle meslek olmuştur. Modern çağın satış ve pazarlama faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır artık.

SEO Ve Kurumsal SEO Uzmanları

SEO süreklilik gerektiren ciddi bir iştir. Durmak geride kalmaktır. Geride kaldığınız zaman ise yol almış olan rakiplerinizin sizi yakalaması ve geçmesi demektir. Biz firmalara SEO’ yu anlatırken daha anlaşılabilir olması açısından şöyle bir örnek veriyoruz.

‘’Düşünün ki bir maraton koşucususunuz ve sürekli hedefe doğru koşmak zorundasınız. Eğer siz koşmayı bırakırsanız arkanızdan gelenler sizi yakalayacak ve geçecektir. Zaman geçtikçe ve fark açıldıkça arayı kapatıp onları yakalamanız kolay olmayacaktır. Eğer siz başlarda geri kalırsanız, onlar ise durmadan devam ederlerse fark daha da açılacaktır. Önemli olan durmadan azimle koşmaya devam ederek rakiplerinizin yorulmalarını da fırsat bilerek onları geçmektir.’’

Bu yarışta içerik, sosyal medya, internet reklamları vb. gibi tüm silahlarımızı mümkün olan en efektif seviyede kullanarak ama az da olsa sürekli bir şekilde yani durmayarak yarışa devam edilmelidir ki web sitenizin üst sıralara çıkma konusunda işiniz biraz kolaylaşsın. Çünkü yarış boşluk kabul etmiyor ve durmak zarar veriyor. Bu sebeple yavaş bir tempoda da olsa durmadan emin adımlarla ilerlemek gerekiyor.

 Google’da üst sıralarda çıkma için sizin çabalarınızın sürekliliği önemlidir. İçinde bulunduğunuz sektördeki rekabet önemlidir. Rakiplerinizin SEO bilip bilmedikleri, SEO yaptırıp yaptırmadıkları önemlidir.  Web sitenizdeki içeriğin özgünlüğü, katma değer üretmesi, okunmaya değer oluşu önemlidir.

Web sitenize tıklanıldığı anda sitede geçirilen zaman, tıklamaların sayısı, İnternet’te sizin sitenize gelen ve sizden giden linkler, sizden bahsedilmesi, sosyal medya paylaşımlarınız gibi unsurlar hep önemlidir ve sıralamanıza katkı sağlar. Bazıları az, bazıları çok ama bunların hepsinin katkısı vardır.

 Google, web sitenizde sunduğunuz ile yetinmiyor ve daha fazla yerden size bakarak sıralamanızı değerlendiriyor. Facebook yada instagram’ da olmanız size daha iyi bir yer getirecek demiyoruz ama oralarda olmanızla beraber yaptığınız paylaşımlarla takip edenlerinizin sizin web sitenizi ziyaretleri, içeriğinizi okumaları, sitenizde süre harcamaları (bazılarının da sizin sunduğunuz ürün ve hizmetlere ihtiyacı olduğunu farkeden, müşterileriniz olması cabası) sizi google’ da üst sıralara çıkma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. 

Diyelim ki SEO uzmanlarından destek aldınız ve zirveye ulaştınız. Artık yeterince iş yaptığınızı ve SEO’ ya ihtiyacınız olmadığını düşünmeye başlarsanız maalesef birileri arkadan gelip sizi yakalayacak ve sizi geçecektir. 
Ucundan, kıyısından dahi olsa SEO’ ya bulaşmak bile size üst sıralara çıkma konusunda fayda sağlayacaktır. Ancak ne kadar çok emek harcar ve çalışırsanız, o kadar iyi sonuçlar alacaksınız. 

Küçük Değişiklikler Büyük İlerlemeler Sağlayabilir

Google ve diğer arama motorları sıralamalarında üst sıralara çıkma için yapılması gereken yöntemler, uygulanacak stratejiler, Profesyonel SEO uzmanlarından destek alıyorsanız üst sıralara çıkma ücreti, üst sıralara çıkarma programı,dolu içerikler hazırlama, bloğu üst sıralara çıkarma gibi yapılacak ve zaman alacak bir çok şey var diyorsanız haklısınız. Başta da söylediğim gibi bu bir süreç ve zaman alacak. 
Ancak çok geride kalıp bir daha hiç yarışa dahil olamamak gibi de bir tehlike olduğundan bir an önce bu konuda düşünüp bir şeyler yapmaya başlamalısınız. Ülkemiz her ne kadar biraz geriden gitse de, yine de SEO'nun ne olduğu ve önemi artık anlaşılmaya başlandı. Çok sayıda firma ki bunların içlerinde küçük ama vizyon sahibi firmalar da, bu yolda önemli mesafeler almaya başladılar. 
 
Bir SEO ajansından destek alıp almamak gerektiği konusunda bir karar verebilirsiniz ya da kendiniz bir şeyler yapacaksanız, web sitenizde küçük değişiklikler yaparak başlayabilirsiniz. 
Web sitenizde değişiklikler yaptınız, ama ilerleme kaydedemiyorsanız web sitenizi SEO uyumlu bir web sitesi tasarımı ile yenilemeyi düşünmeniz gerekebilir. 
Her durumda bir an önce mevcut durumunuzu inceleyerek, küçükte olsa bir şeyler yapmaya başlayın. Dediğimiz gibi küçük değişiklikler bile fark edecektir.  Özellikle rekabetin yoğun olmadığı sektörlerde küçük değişiklikler ummadığınız kadar büyük adımlar atmanızı sağlayabilir ve arama motorlarında üst sıralara çıkma konusunda size yardımcı olacaktır.