W3C Standartları Nasıl Uygulanır Yaygın Hatalar ve Çözümleri

Ana Sayfa - Blog
W3C Standartları Nasıl Uygulanır Yaygın Hatalar ve Çözümleri

W3C Nedir?

W3C standartları; aynı isme sahip kuruluş tarafından belirlenen ve internetin temellerini oluşturan öneriler yayınıdır. W3C (World Wide Web Consortium) internetin standartlarını oluşturan bir yapıdır. Consortium anlamı "konsorsiyum", Türk Dil Kurumundaki karşılığı ise “şirketler birliği”dir. Bu başlığa tıkladıysanız zaten W3C’nin anlamını ve ne iş yaptığını biliyorsunuzdur ancak konsorsiyumun TDK karşılığını bilmemizin faydalı olacağını düşündük.

Seo hizmetlerimiz için detaylı bilgi almak isterseniz https://www.onyazilim.com/arama-motoru-optimizasyonu-seo-hizmeti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

W3C Standardı Ne Demektir?

W3C standartları, uygulama geliştirmeleri için, geliştiricilerin herhangi bir cihazda bulunan geniş veri depoları tarafından desteklenen zengin etkileşimli deneyimler oluşturmalarına olanak tanıyan Açık Web Platformu tanımlar.

Kısaca W3’ün yayınladığı standartlar konsensüs, adalet, kamu salahiyeti ve kaliteyi teşvik gibi bir süreci izler. Ardından W3 birer standart olarak “öneri” yayınlanır.

İnternet erişiminin bir insan hakkı (1) haline geldiği ve devletlerin bunun için önlemler almaya başladığı günümüzde, bu standardı insanalara hakettiği kalitede sunmak için bu konsorsiyum standartlar belirlemektedir.

Konsorsiyumun belirlediği standartları “web designer” ve “web developer”lar uyguladığı sürece kaliteli içerik ve kullanıcı deneyimi ortaya çıkacaktır.

W3C standartları aşağıdaki etiketlere göre sınıflandırılır:

● Erişilebilirlik
● CSS
● DATA
● DOM
● Grafik
● HTML
● HTTP
● İ18n
● Medya
● Performans
● Gizlilik
● Güvenlik
● WEB API
● WOT
● XML

Web tasarım hakkında detaylı bilgi almak isterseniz https://www.onyazilim.com/web-tasarim sayfamızı ziyeret edebilirsiniz.

W3C bulunur dünyanın üzerindeki beyaz nokta işaretlerinde

W3C HTML - Nelere dikkat etmeli?

Kodlama; bu işin eğitimini almış profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde marka değerinizin düşmesine, web sitenizden beklediğiniz performansı alamamanıza, web tasarım problemlerine, kullanıcı deneyiminin zayıflamasına, kötü yorumlara ve güvenlik zaafiyetleri gibi bir çok hataya sebep olacaktır.

W3C Uyumluluğu

Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox gibi birçok tarayıcı ve bunların birçok versiyonu vardır. Aşağıdaki bütün örnekler çalışacaktır. Ancak bütün tarayıcılar tarafından desteklenip doğru bir şekilde çalışacağı konusunda garanti verilemez. Bu yüzden standartlara uyup eski tarayıcılarda dahi kodlarımızın düzgün çalışmasını sağlayabiliriz.

Yukarıdaki örnekler sadece temel hatalardır. Yoksa bu konu çok geniş ve farklı yan dallarda yapılabilecek hata sayısı çoktur. Daha geniş bilgi için kaynakçada belirttiğimiz W3C Standards(2) ve W3 Validator(3)  linklerine bakabilirsiniz.

W3C validator

W3 validator bize kodlarımızda olan hataları gösteren bir servistir. Kaynakçada linkini bulabilirsiniz. W3C’nin sunduğu ve web sitesini oluşturan kodların geçerliliğini denetleyen bir araçtır. Geliştiriciler buradaki standartlara uygun kod yazdığı ve “valid” bir yapı oluşturduğunda daha stabil, hızlı, güvenli ve SEO uyumlu web sitesi elde ederler. Şimdi biraz w3 validator ne işe yarar, nasıl kullanılır, hataları nasıl çözümleriz ona bakalım.

Dijital pazarlama danışmanlığı hakkında bilgi almak isterseniz https://www.onyazilim.com/dijital-pazarlama-danismanligi sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uyarı almak için hatalı bir kod yazalım:

W3C Standartları On Yazılım Ankara
W3 Validator adresine gittiğimizde aşağıdaki sayfa bizi karşılıyor. Kodumuz kısa olduğu için 3. seçeneğe gidelim.
w3c validator
w3c validator
w3c validator
Anlayacağınız üzere <'p'> tagını kapatmadığımızı belirtiyor.
W3C Standartları On Yazılım Ankara

Farklı bir örnekte ise “info” ve “warning” ikazlarını da görüyoruz. Info tavsiye niteliğindeki uyarılarken, Warning ise kodu çalıştırır fakat değişik senaryolarda hataya sebebiyet verecek uyarılardır.

W3C SEO İlişkisi

Arama motorları web sitelerini sürekli tarar ve sitenin önemli yerlerini veri tabanına dizinler. İşte burada geliştiricilerin yazdığı kodların valid olması önem taşımakta. Güzel kodlanmış ve iyi bir rank almış web siteleri arama yapıldığında üst sıralarda çıkacaktır. Bu konu daha başlı başına ayrı bir makale konusudur. Ankara SEO hizmeti için anasayfamıza yönelebilirsiniz.

Kaynakça:
1. U.N. Report Declares Internet Access a Human Right
2. W3C Standards
3. W3 Validator