Sosyal Medya Hizmetleri

Ana Sayfa - Sosyal Medya Hizmetleri

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, dijital dünyada insanların birbirleriyle iletişim haline geçtikleri platformların genel ismidir. Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşmasıyla sosyal medya, işletmelerin direkt hedef kitleleriyle buluşmasına imkan sağlar. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine daha az maliyet ile daha iyi sonuçlar elde edebileceğiniz sosyal medya hizmetleri ile dijital dönüşüme merhaba diyebilirsiniz.

Bir işletmenin sürdürülebilir olabilmesi için en önemli kriterler; çağın ve hedef kitlenin değişen alışkanlıklarına ayak uydurabilmesidir. Günümüzde çağa ayak uydurmak ise sosyal medya araçlarının etkin kullanımıyla gerçekleşir. Hedef kitlenize ulaşmanın yanı sıra potansiyel müşterilerinizi de sosyal medya aracılığıyla kendinize kolaylıkla çekebilirsiniz.

On Yazılım -Sosyal Medya Danışmalığı1

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya danışmanlığı hizmeti aldığınız zaman başlangıç olarak rakip analizi ve sosyal medya hesabınızın analizi yapılır. Yapılan analizler sonucunda hesabınızın rakiplere göre artı ve eksi yönleri belirlenir. Sonrasında artı yönlerin etkilerini kaybetmemesi, eksi yönlerin de artıya dönmesi için çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar kapsamında, takipçilerinizin markaya olan sadakati artırılmaya çalışılır. Ayrıca ilgi çekici ve öğretici paylaşımlar ile hedef kitlenizin size gelmesi sağlanır.

Devam eden süreçte ise belirlediğiniz hedefler doğrultusunda hareket edilerek yönetilen sosyal medya hesaplarınızın, istatiksel incelemeleri düzenli olarak yapılır ve hangi mecrada, hangi taktiklerle daha çok başarılı olduğunuz ortaya konur. Bunun üzerine başarılı olduğunuz yönlerle göre yeni içerik çalışması yapılır. Böylece hedef kitlenizin ve potansiyel müşterilerinizin odak noktalarından biri haline gelmeniz sağlanır.

On Yazılım -Sosyal Medya Danışmalığı2
On Yazılım -Sosyal Medya Danışmalığı3

Sosyal Medyanın Markanıza Etkisi Nasıldır?

Sosyal medyadaki varlığınız ile marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra müşterileriniz ile daha kolay bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Markanızın tüketicileri ile olan ilişkisinin güçlenmesini sağlayacak olan sosyal medya hesaplarınız sayesinde müşterilerden aldığınız geri dönüşleri kitlenize sunabilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi ile markalar daha işlevsel hale gelir ve dikkat çeker. Yapılan PR çalışmalarının birçoğunun sosyal medya üzerinde viral olduğu şu dönemde, marka tanıtımı gibi pazarlamaya yönelik çalışmalar ile siz de adınızı duyurabilirsiniz.

Ayrıca influencer marketing sayesinde de markanızın veya ürünlerinizin tanıtımını geleneksel pazarlama yöntemlerinin dışında bir yöntem ile gerçekleştirebilirsiniz.

On Yazılım -Sosyal Medya Danışmalığı4

Hangi Sosyal Medya Platformlarını Yönetiyoruz?

Onyazılım, bünyesinde yer alan sosyal medya uzmanı ekip arkadaşlarımız birçok sosyal medya platformuna yönelik deneyime sahiptir. Bu platformlar arasında; Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Google, TikTok ve Pinterest yer alır. Ancak unutmamak gerekir ki her platform her marka için doğru olmayabilir. Dolayısıyla markanızın incelenmesi sonucunda hedef kitlenize yönelik bir şekilde sosyal medya platformu seçimi yapılması gerekir.

Sosyal Medya Hizmeti Kapsamı Nedir?

Sosyal medya hizmetleri yalnızca sosyal medya hesap yönetimi anlamına gelmez. On Yazılım sosyal medya hizmetleri kapsamında şunları sunar:

1

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Hedef kitle ve rakip analizi sonrası gerekli stratejilerin belirlendiği, stratejilere uygun içerik üretiminin gerçekleştirildiği ve düzenli bir şekilde hesap yönetimin yapıldığı hizmet türüdür.

2

INFLUENCER MARKETING

Influencerlar ile yapılan bütün çalışmaları kapsar.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Sosyal Medya Platformunu Kullanmalı?

Kullanacağınız sosyal medya platformuna karar vermek için öncelikle firmanızın faaliyet gösterdiği alan ve potansiyel hedef kitlenizi iyi tanımalısınız. Bu temel bilgiler size, hangi sosyal medyayı kullanmanız gerektiği konusunda rehberlik edecektir. Başlangıçta hedef kitlenizin daha çok olduğu sosyal medya platformlarına odaklanarak firma, ürün ve hizmet tanıtımına başlayabilirsiniz. Bütün sosyal medya alanlarında özellikle yetersiz personel ile aynı anda var olmaya çalışmak ve bu platformları yönetmek size emek ve zaman kaybı olarak geri dönecektir. Bu konuda tavsiyemiz profesyonel bir dijital reklam ajansından destek alınması yönündedir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya danışmanlığı, firmanın marka bilinirliliğinin artırılması ve ilgili platformda yer alan hedef kitleye ulaşarak potansiyel müşteri kazanılması maksadı ile işletmeye ait sosyal medya hesaplarının uzman kişiler tarafından yönetilmesidir.

Firmalar için Sosyal Medya Yönetiminin Önemi Nedir?

Pandemi ile E-ticaret kavramının daha da popülerlik kazandığı günümüzde sosyal medya; ürün, hizmet ve marka pazarlama aracı olarak firmalar tarafından yoğun ve etkili olarak kullanılmaktadır. Sosyal medya yönetimi ile firmalar reklam ve ürün satışı dışında, itibar yönetimi, müşteri ilişkileri gibi konularda da faaliyet yürütebilirler. Geleneksel pazarlama kanallarına oranla firmalar, sosyal medya üzerinden daha fazla kişiye ulaşma imkanı bulabilirler. Sosyal platformlarda var olmak ve reklam çalışmaları yapmak geleneksel yöntemlere kıyasla oldukça maliyet etkindir. Sosyal medya platformlarında hem hedef kitlenin belirlenmesi hem de ortaya konulan çalışmaların sonuçlarının gözlemlenmesi daha kolaydır. Sosyal medya kanalları vasıtası ile rakip firmalar hakkında bilgi edinebileceğiniz gibi bu bilgiler ışığında reklam stratejinizi yeniden belirleyebilirsiniz. Bu avantajları yanında sosyal medya firmalara direkt olarak hedef kitle ile iletişim ve geri bildirim imkanı sağlar.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Sosyal medya yönetimi kapsamında uzman firmalar ile çalışmak size hem zaman hem de maliyet olarak kayıp yaşamanızı engel olacaktır. Sosyal medya yönetim prensipleri; tercih edilen platform, firma istekleri, firmanın mevcut durumu, rakip durumu ve pazardaki rekabet durumuna bağlı olarak değişmekle beraber genel olarak şu şekildedir;

  • Planlama ve Stratejinin ortaya konulması
  • Kapsamlı Rakip ve piyasa analizinin yapılması
  • Öne çıkarılması hedeflenen alanlar belirlenerek içerik çalışmalarının yapılması ve oluşturulan içeriklerin planlanan zaman aralıklarında düzenli olarak paylaşılması
  • Reklam Planlamasının yapılması
  • Hesap Moderasyonu
  • Rapor Hazırlama ve sunum süreçleri
Influencer Marketing nedir?

Influencer ifadesi, sosyal medya platformlarının hayatlarımızın bir parçası olması ile ortaya çıkan yeni bir kavramdır. Influencerlar, Facebook, Instagram gibi farklı sosyal medya platformlarında yüksek takipçiye sahip kullanıcılardır. Fenomen olarak ta isimlendirilen bu kullanıcılar, yaptıkları paylaşımlar aracılığı ile takipçilerinin satın alma kararlarını etkileme potansiyeline sahiptirler. Firmalara ait ürün ve hizmetleri Influencer’lar aracılığı ile sosyal medya platformlarında paylaşılmasına Influencer Marketing denir.

Influencer Marketing Ne İşe Yarar?

Sosyal medya platformları yoğun olarak kullanıldığından dolayı, Influencer Marketing aracılığıyla marka bilinirliliğinin artırılması ve yeni potansiyel müşterilerin tespit edilmesi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Geleneksel reklam araçlarına oranla daha maliyet etkin olan Influencer marketing firmaların etkileşim oranlarını artırabilirken onların aynı zamanda dijital dünyada büyümesini de destekleyebilirler.

Influencer Marketing Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Influencer Marketing temelde üç süreçten meydana gelir. İlk aşamada reklamın yayınlanacağı sosyal medya platformunun belirlenmesi, ikinci aşamada reklamın yayınlanacağı Influencer yani hesabın belirlenmesi ve son aşamada ise reklamın içeriğine karar verilmesidir. Seçilecek Influencer’ın sahte takipçi satın almadığından, organik olarak büyüdüğünden emin olunmalıdır. Özellikle satın alınan bot takipçiler göz önüne alındığında bir hesabın takipçi sayısını fazla olması yapılacak reklamın dönüşüm oranının fazla olacağını garanti etmeyecektir. Bu noktada dikkat edilecek bir diğer husus ise Influencer takipçilerinin genel niteliği analiz edilerek, reklamı yapılan ürün veya hizmete uygunluğu değerlendirilmelidir. Influencer marketing’de başarının anahtarı ürün özellikleri, hedef kitlenin doğru belirlenmesi ve Influencer takipçi profilinin bu hedef kitle özelliklerini taşımasıdır.