Favicon Nedir?

Web sitenizin favori ikonu olan favicon sizin markanızdır. Kalabalığın içinde farkedilmenizi sağlayacak veya ayırt edilmenizi kolaylaştıracak favicon azların bildiği, çokların uygulamadığı, sitenizin simgesidir.

Favicon normalde 16x16px boyutlarında idi. Sitemizin sol üst köşesinde title alanının hemen solunda dururdu. Ama yer imlerinde, sık kullanılanlarda da favicona yer verilmeye başlanması ile kullanım alanı arttı. Mobil uygulamalar ve farklı platformlar ile de konsept değişti.

Siteye Favicon Ekleme

İlk favicon çalışmaları zahmetli ve piksel piksel yapılan çalışmalar çok amatör idi. Ama zaman herşeyin olduğu gibi favicon un da kolaylıklarını gösterdi.

260x260 px ebatında png formatında çalışmanızı hazırlayın. http://www.realfavicongenerator.net sitesini açın. Select your favicon picture seçeneğinden çalışmanızı karşıya aktarın. Geri dönen kodları head tagları arasında yerleştirin, dosyaları da sitenize yükleyin. Bu site 260x260 px olarak gönderdiğiniz çalışmanızı tüm platformlar için düzenleyerek tekrar size geri gönderir. Böylece mobilde desktopta çalışmanız nasıl görünür merakınız kalmaz. Androidden ios a chrome dan safariye tüm ortamlar için faviconunuz otomatik olarak üretilmiş olur.

favicon ekleme

favicon kodları


Yorum Yap