Shopify Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Cevapların Yer Aldığı Shopify Rehberi

E-ticaretin dünya genelindeki hızlı yükselişi ticari faaliyetlerdeki rekabeti hiç olmadığı kadar arttırmış; şirketler, markalar, irili ufaklı ticari faaliyet gösteren işletmeler rakiplerini geride bırakabilmek için e-ticarete kayıtsız kalamaz duruma geldi. Bu durum da birçok soru ile beraber shopify nedir sorusunu gündeme getirmiştir. E-ticaretteki yoğun talep ile birlikte internet ortamında çevrimiçi bir mağaza açmak, sil baştan bir e-ticaret sitesi oluşturmak için hizmet veren birçok platform ortaya çıkmıştır. Bu e-ticaret platformlarından bir tanesi de shopify. Biz de bu yazımızda son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen shopify nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir, ücreti ne kadardır, shopify partnerships ne anlama gelmektedir gibi birçok soruya yanıt vererek sizler için kapsamlı bir shopify rehberi hazırladık.

İşini büyütmek, kazancını ve kârını arttırmak, çağın gerisinde kalmak istemeyen işletmeler için e-ticaret, harika bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Kaldı ki günümüzde sadece işletmeler değil herkes e-ticaret yapabilmektedir. Ancak çevrimiçi bir mağaza sahibi olmanın birçok ayrıntısı bulunur. Ödemeler nasıl alınacak, müşteri ile ilişkiler nasıl ve ne şekilde yürütülecek, envanter listeleri nasıl tutulacak, stok durumu nasıl takip edilecek? Bütün bunlarla birlikte halledilmesi gereken en önemli konulardan ilki ise e-ticaret mağazasını açmak için hangi platformun kullanılacağına karar vermek. Çünkü sizi yarı yolda bırakmayacak iyi bir e-ticaret platformu seçerseniz, e-ticaretin gerektirdiği birçok konuda yapılacak işlemler çok daha rahatlıkla yürütülebilecektir. Şimdi gelin bu kapsamda shopify nedir sorusunun yanıtını bütün ayrıntıları ile vermeye çalışalım. 

Shopify Nedir?

Shopify internet üzerinden ürün satmak isteyen herkesin sıfırdan çevrimiçi bir mağaza kurmasına ve e-ticaret yapmasına imkân veren, abonelik tabanlı çalışan bir platform olarak karşımıza çıkar. Eğer shopify üzeninden bir mağaza sahibi olduysanız ürünlerinizi güvenle satabilir, ödeme alabilir ve hatta Shopify POS'u kullanarak fiziksel mağazanızda da satış yapabilirsiniz. Bununla birlikte hem internet üzerinden satış yapan hem de fiziksel varlığı olan bir Shopify kullanıcısıysanız, stok durumunuzu ve ürünlerinizi mağazalarınız arasında entegre edebilir, bu sayede mağazalarınızı herhangi bir cihaz üzerinden ve bir hesaptan yönetebilirsiniz. Ancak şimdiye kadar yaptığımız bu yüzeysel açıklama shopify nedir sorusunun yanıtı tam olarak vermiyor. 

"Shopify nedir?" sorusunu daha kapsamlı bir şekilde cevaplamak için öncelikle Shopify platformunun tekil bir ürün sunmadığını, yalnızca bir e-ticaret mağazası oluşturucusu veya sadece elinizdeki ürünleri pazarlamak için bir araç olmadığını anlamakta fayda var. Shopify, bir e-ticaret mağazasına sahip olmanın yanında kullanıcılarına hayal ettikleri işi hızlı bir şekilde kurmayı vadeder. Ayrıca kullanıcılarının sattıkları ürünleri en kısa sürede müşterileri ile buluşturmanın en iyi yolunu gösterme iddiası ile ön plana çıkan bir ticaret platformu olarak dikkat çeker.  Sıfırdan bir e-ticaret mağazası oluşturmak ve hatta mağazanızı kendinize göre dizayn edip özelleştirmek istiyorsanız, yazılım bilmenize ya da bir yazılımcıya ihtiyacınız yok. Artık günümüzde kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturmak için kullanabileceğiniz oldukça kaliteli yazılım paketi alternatifleri mevcut. Shopify Türkiye bu platformlardan sadece bir tanesi. Bugün dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip olan shopify bütün e-ticaret argümanlarını içinde barındıran, çok yönlü ve mağazanız ile büyüyecek şekilde tasarlanmış bir platform olarak hizmet vermekte. 

 

Shopify Nasıl Çalışır?

Shopify en az düzeyde enerji ve zaman harcayarak e-ticaret mağazanızı oluşturmanızı, yönetmenizi ve ürünlerinizi satmanızı sağlar. Çalışma mantığı belirli bir abonelik ücreti karşılığında tek ana kontrol merkezinden yönetilen bir sisteme dayanır. Shopify kullanıcılarına sıfırdan bir internet sitesi kurmadan, hosting satın almadan ve sunucu kurma gereksinimi olmadan bir e-ticaret deneyimi sunar. Platform sunduğu hizmetlerle bir e-ticaret mağazasının bütün gereksinimlerini karşılar. Kullanıcılarına ise sadece reklam ve satış işlemlerini takip etmek kalır. İsterseniz biraz daha ayrıntılı ve somut bir örnekle açıklamaya çalışalım. 

 

E-ticaret yapan bir işletmeyi ya da bir şahsı düşünelim. Normal koşullarda bu mağaza sahibinin sattığı ürünleri çevrimiçi mağazasında sergilemesi, mağazasını ziyaret eden kişilerle etkileşim kurması, onlarla iletişim sağlaması, sattığı ürün için ödeme alması, ürünü müşteriye göndermesi ve günlük olarak finans, envanter kaydı, stok durumu gibi operasyonları yönetmesi gerekir. E-ticaret yapan bazı kişiler ve bazı işletmeler, bütün bu operasyonların her birini yönetmek için farklı araçlar ve sistemler kullanır. Bu şekilde bu farklı sistem ve araçları bir araya getirmek, birbirleri ile entegre etmek için çok fazla enerji, zaman ve para harcarlar. Shopify da satış yapmak, e-ticaret için gerekli olan bütün bu operasyonları bir araya getirir. Başka bir ifade ile Shopify ticaret platformu, ihtiyacınız olan tüm e-ticaret araçlarını tek bir yerde kullanıma sunar.

Shopify Avantajları Nelerdir? 

E-ticaret yapan bir kişi için ticaretinin bel kemiğini kullandığı internet sitesi ya da faaliyet gösterdiği e-ticaret platformu oluşturuyor dersek yanılmış olmayız. Peki, günümüzde kullanılabilecek çok sayıda e-ticaret platformu varken kullanıcılar neden Shopify’ı tercih etmeli?

 Shopify’ın öne çıkan avantajları nelerdir ve kullanıcılarına ne gibi yararlar sunuyor? Kullanıcı sayısı her geçen gün artan Shopify’ın sunduğu avantajları şu şekilde özetleyebiliriz: 

Shopify site kurulumu, kullanıcılara çevrimiçi bir mağazayı hızlı bir şekilde başlatmanın en kolay yolunu sunar. Sitenin yönetici ara yüzü oldukça temiz ve kullanıcı dostudur. Ara yüzde yer alan tüm özellikler mantıksal olarak yapılandırıldığından sistem oldukça sezgiseldir.

Shopify site kurulumu için herhangi bir teknik uzmanlığa ihtiyacınız yoktur. Tüm yazılım ve ilgili güncellemeler Shopify tarafından sağlanır. Bu şekilde kullanıcılar tüm çabalarını satışa odaklayabilir ve teknik sorunlarla ilgilenmek zorunda kalmaz.

Shopify ödeme alma ve müşteri bilgileri gibi hassas konular için güvenli bir kullanıcı deneyimi sunar. Platform, e-ticaret mağazanızın tüm verileri şifrelemesi ve güvenli bir bağlantı üzerinden geçirmesi için SSL sertifikalarını etkinleştirir ve kredi kartı ödemeleri için güvenli bir deneyim sunar. 

Shopify hesap açma işleminden başlamak üzere 7 gün 24 saat kesintisiz kullanıcı desteği sunar. Yani işinizi yaparken hiç yalnız hissetmez, telefon, e-posta ya da web sohbet yolu ile sürekli teknik destek alabilirsiniz. Üstelik yanıt süresi oldukça hızlıdır.

• Artık günümüzde mobil cihazlar için optimize edilmiş bir siteye sahip olmak isteğe bağlı değil olmazsa olmaz bir unsur olarak karşımıza çıkar. Shopify'ın tüm temaları mobil uyumludur. Bu durum mağazanızın tüm cihazlarda harika bir görünüme sahip olmasını ve müşterilerinizin nerede olurlarsa olsunlar özgürce alışveriş yapabilmesini sağlar. 

Shopify, mağazanızı hareket halindeyken yönetmenize izin veren ücretsiz iOS ve Android uygulamalar sunar.

Shopify giriş işlemi yaptıktan sonra, shopify tema mağazasından ücretsiz ve ücretli seçeneklerle sunulan temalarla mağazanızı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Ayrıca her tema, kodu düzenlenerek tamamen özelleştirilebilir. Bu şekilde, marka kimliğinize uyan güzel ve benzersiz bir çevrimiçi mağaza oluşturmak mümkün olur.  

Shopify'ın en büyük avantajlarından birisi de müşterilerin mağazanızı bulup ürünlerinize erişebilmesi için web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak güçlü arama motoru optimizasyonu (SEO) özellikleridir. Bununla birlikte, pazarlamanızı şekillendirebilmeniz için müşterilerinizin nereden geldiğini gösteren gelişmiş analitiklere de erişmek mümkün.

Shopify sosyal medya entegrasyonu, ürün incelemeleri ve e-posta pazarlaması dâhil olmak üzere çok çeşitli pazarlama araçlarına erişmenizi sağlar.

Shopify; mağazanıza gelen, alışveriş sepetine bir ürün atan ancak onu satın almayan potansiyel müşterileri takip eder. Onlara satın alma işlemlerini tamamlamalarını hatırlatmak için e-posta gönderir. 

Shopify Dezavantajları Nelerdir? 

Her e-ticaret platformunun kendine göre eksik kaldığı ve kullanıcılar için dezavantaj sayılabilecek yönleri bulunur. Şimdi gelin shopify hesap açma ve shopify da satış yapma ile ilgili dezavantajlara bir göz atalım.

Shopify kullanıcılarına çok sayıda tema sunmakta. Ancak bir temayı markanıza göre özelleştirmek isterseniz, temaları oluşturmak için kullanılan yazılım dillerini bilmeniz ya da bilen bir kişiye yaptırmanız gerekecektir. 

Shopify'ın birçok ücretsiz özelliği var ancak kişiselleştirilmiş bir mağaza istiyorsanız bunun maddi bedeli biraz daha fazla olabilir. Shopify ücreti farklı abonelik seçenekleri ile kullanıcılara sunulur. Abonelik paketleri sahip olduğu özelliklere göre fiyatlandırılır. Bu fiyatlandırmaya belirli uygulamaları kullanmak için ödenmesi gereken ücretler de dâhil edildiğinde ödenecek miktar daha da artabilir.

• Mağazanız için kullanmanız gereken eklentilerin ücreti yüksek. Uygulama e-ticaret için temel özellikleri kullanıcılarına sunarken, özel ihtiyaçlar ve mağazayı kişiselleştirmek için sunduğu eklentileri ise ücretli olarak verir. Bu eklentilerin masrafı da bazen aylık shopify ücreti üzerine çıkabilir. 

Shopify Ücreti Ne Kadardır?

Kullanım özellikleri, kullanıcılarına sağladığı avantaj ve dezavantajların yanında “shopify ücreti ne kadar?” sorusunun yanıtı ile devam edelim. Shopify abonelik ücretleri tercih edilen plana göre farklılık gösterir. Birbirinden farklı fonksiyonlarla sunulan abonelik paketleri kullanıcıya sunduğu özelliklere göre fiyatlandırılır. Shopify’ın abonelik planları incelendiğinde 3 farklı plan öne çıkar. Bunlar: 

• Basic Shopify (Basit)

• Shopify (Standart)

• Advanced Shopify (Gelişmiş)

 

Basic Shopify (Basit): 

Daha çok e-ticarete yeni başlayan ve Shopify ile yeni tanışan işletmeci ve girişimcilerin tercih ettiği Shopify’ın başlangıç (Basic) paketi, aylık 29$ ile kullanıcılara sunulur. Bu ücreti yıllık ya da iki yıllık peşin ödediğiniz takdirde ise belirli bir oranda indirim sağlanır. Eğer dilerseniz shopify üyelik iptali işlemini dilediğiniz zaman gerçekleştirebilir ya da bir üst pakete geçebilirsiniz. Bu paketin kullanıcılara sunduğu hizmetler ise şu şekilde:

• Kendinize özel bir domain ile e-ticaret yapabilme

• SSL güvenlik sertifikası hizmeti

• Sınırsız sayıda ürün ve dosya ekleme imkânı 

• İndirim kodu oluşturabilme özelliği

Bu paket ile shopify Türkiye, e-ticaret mağazası olan kullanıcılardan ciroları üzerinden %2 komisyon talep etmektedir.

Shopify (Standart Paket): 

Shopify’ın sunduğu bu pakette, basic shopify paketine ilave olarak birkaç özellik daha eklenir. Bu paket aylık 79$ ile kullanıcılara sunuluyor ve başlangıç paketinde olduğu gibi yıllık peşin ödemelerde indirim uygulanır. Basic shopify paketine ciro üzerinden alınan %2 oranındaki komisyon ise bu pakette %1 olarak uygulanır. Bu pakette basic shopify paketine ilave olarak eklenen özellikler ise şu şekilde: 

• Hediye çeki oluşturma özelliği

• Sepete atılan ancak satışa dönüşmeyen ürünlerin satışa dönüştürülmesi hizmeti

• Profesyonel raporlama hizmeti

 

Advanced Shopify (Gelişmiş Paket): 

Shopify da satış yapmak için platformun sunduğu bu üçüncü paket aylık 299$ ile hizmete sunulur. Cirosu çok yüksek olan işetme ve girişimciler için bu paket tercih edilebilir çünkü cirodan alınan komisyon oranı bu pakette %0.5‘e düşer. Bu paket ile sunulan ilave özellikler ise şu şekilde: 

• Detaylı rapor oluşturma aracı

• Kargo ücreti hesaplama aracı 

Shopify’ın sunduğu bu paketlerin yanında; instagram sayfanızda sergilediğiniz ürünlere satın al düğmesi ekleyerek, sadece sosyal medya üzerinden satış yapabileceğiniz lite paket seçeneği de bulunur. Ancak bu seçenek tama anlamı ile bir e-ticaret mağazası sağlamaz çünkü bir alan adı içermez. Bununla birlikte, öncelikli olarak shopify nasıl satış yapılır konusunu deneyimlemek ve shopify giriş için daha sonra karar vermek istiyorsanız, kredi kartı kullanmaksızın Shopify’ı iki hafta ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Shopify Kullanan Tanınmış Web Siteleri Hangileridir?

Hem dünyada hem de Türkiye’de e-ticaret için Shopify platformunu tercih eden kullanıcı sayısı her geçen gün artmakta. Dünyada bilinirliği yüksek marka, şirket ve kişilerin Shopify’ı tercih etmesi ve bu sitelerin her birinin farklı hedef kitlelere hitap ediyor olması ise Shopify için çok önemli bir referans kaynağı olur. Biraz araştırdığınızda birçok dünya devi markanın, e-ticaret için Shopify altyapısını kullandığını görebilirsiniz. Örneğin; 2017 yılında Forbes listesine giren ve Kim Kardashian tarafından kurulan KKW Beauty, bugün Shopify'ın en başarılı mağazalarından biri olarak dikkat çeker. Başka bir örnek ise İsviçre’li çikolata üreticisi Lindt & Spruengli. Bunların yanında piyasa değeri milyar dolarlar ile ölçülen ve Shopify altyapısını kullanan diğer ünlü markaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:  

• Tesla Motors

• Lady Gaga Offical Shop

• Penguin Books

• Red Bull

• Hyatt Hotels Corp

• Whole Foods Market

• MVMT Watches

• Kendall & Kylie

• Taylor Stitch

• Adele

Shopify Site Kurulumu Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Shopify hesap açma işlemi ve sonrasında Shopify altyapısını kullanarak bir e-ticaret mağazası açıyorsunuz. Bu durum oldukça heyecan verici ancak bir mağaza açma, ürünlerinizi mağazanıza yükleme gibi işlemlerin yanında, başarılı bir satış için dikkat etmeniz gereken hususlar söz konusu. Başka bir ifade ile shopify nasıl satış yapılır sorusunun cevabı şu soruların yanıtlarında gizli.  Tüm ürünleriniz doğru yüklendi mi? Ürün görselleriniz uygun mu? Ürün açıklamalarınız yeterli mi? Bir pazarlama planınız var mı? Web siteniz güvenilir görünüyor mu? İşte shopify site kurulumu sırasında dikkat edilmesi gerekenler hususlar: 

1- Özel Bir Alan Adı Belirleyin: 

E-ticaret siteniz için özel bir alan adı belirlemek size marka bilinirliği sağlar ve müşterilerinizin URL'nizi hatırlamasını kolaylaştırır. Mağaza adınızın uygun olup olmadığını görmek için belirli araçları kullanarak bir alan adı araması yapabilirsiniz. 

2- Ödeme Deneyimini ve Ödeme Seçeneği Ayarlarınızı Gözden Geçirin: 

Mağazanıza herhangi bir trafik çekmeden önce, shopify ödeme nasıl alınır sorusunu doğru bir şekilde yanıtlayın. Ödeme sırasında ortaya çıkabilecek hataları düzeltmek ve sorunları ortadan kaldırmak önceliğiniz olmalıdır. Aksi takdirde müşterilerin sepete ekledikleri ürünleri satın alamaması ve bu şekilde satış kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

3- İnternet Sitenizi Belirli Bölümleri Olan Bir Standarda Ulaştırın: 

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için göz gezdirebileceği birkaç temel sayfaya sahip olmak oldukça önemlidir. Bu durum kullanıcılara güven verecektir. Çevrimiçi mağazanızın site haritasına dâhil etmeniz gereken en önemli sayfalar ise şu şekildedir. 

Ana sayfa: 

Ana sayfanız hemen hemen sitenizdeki en önemli sayfadır. Genellikle insanların uğradıkları ilk yerdir. Ana sayfa, web sitenizin genel görünümünü yansıtır. Kullanıcıların sitede dolaşmaları, diğer sayfalara göz atmaları ve alışveriş yapmaları için en belirleyici yerdir. 

İletişim sayfası: 

Bir İletişim sayfası, alışveriş yapan kullanıcılara mağazanın gerçek olduğuna dair güvence verir. Bu sayfada bir telefon numarası, e-posta ve perakende adresi (varsa) listeleyin. Potansiyel müşteriler soruları için sizinle iletişime geçemiyorsa, birçok satış fırsatını kaçırıyorsunuz demektir. 

Hakkında sayfası: 

Hakkında sayfanız, alışveriş yapanların işletmeniz, markanız ve ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için gittiği yerdir. Birçok mağaza bu sayfayı eklemeyi ihmal eder. Bu sayfa mağazanızın gerçek olduğu ile ilgili ipucu vermek için bir fırsattır. 

4- İçerik Düzenlemesi ve Denetimi Yapın: 

Sitenizin dilbilgisi, devrik cümleler, tutarsız ifadelerden arındırılmış olmasına dikkat edin. Kopya ifadeler kullanmamaya özen gösterin. Markanıza ve ürünlerinize uygun olarak kendi ifadeleriniz ile içeriklerinizi oluşturun.  

5- Web Sitenizdeki Tüm Resimleri Optimize Edin: 

Çevrimiçi mağazalar için web sitesinin hızlı açılması çok önemli bir unsurdur. Yavaş yüklenen resimler, sitenizin kullanıcı deneyimine ve arama motorlarındaki performansına zarar verir. Daha yavaş açılan sayfalar dönüşüm oranlarını düşürür.  Hızlı yükleme süreleri sağlamak için tüm resimlerinizin web için optimize edilmiş olması çok önemlidir.

Shopify'da Hangi Ürünler Satılır?

E-ticaret konusunda başarılı olmak için en önemli hususların başında talep edilen ürün gelmekte. Bulunduğunuz coğrafyada ya da dünya genelinde popüler olan ve çokça talep gören ürünü bulmak araştırma ve emek isteyen bir husus. E-ticaret yapanlar arasındaki en büyük sır ve rekabet üstünlüğü sağlayan nokta da doğru zamanda doğru ürünlerin hangileri olduğu.  Shopify da satış yapmak için mağazanıza çok satılan ürünleri eklemenin birkaç yolu var. Şimdi gelin bunları inceleyelim. 

Popüler Ürün Platformları: 

E-ticaret platformlarında hangi ürünlerin rağbet gördüğünü, çok sattığını ve popüler olduğunu gösteren ve bunların analizini yapan blog siteleri mevcut. Bu siteler aracılığı ile son zamanlarda rağbet gören ürünler tespit edilebilir. Kolay ve ücretsiz bir yöntemdir ama dezavantajı bu işle uğraşan herkesin aynı ürünlere odaklanması olabilir. 

AliExpress Çok Satanlar: 

Bir diğer ücretsiz ve manuel yöntem de AliExpress’de yer alan çok satanlar bölümünü ziyaret etmektir. AliExpress uçsuz bucaksız bir derya ama kendinize bir kategori belirleyerek ürün araştırmanızı daraltabilirsiniz. 

Satış Analizi Yapan Platformlar: 

Ürün araştırması yapmanızı kolaylaştıran ve hızlandıran ücretli uygulamalar da mevcut. Müşteri puan ve yorumlarını, satış rakamlarını analiz ederek potansiyel ürünlere erişmenizi sağlayan bu uygulamalar, hem hedefe daha hızlı hem de daha doğru ulaşmanızı sağlıyor. 

Google Trends ve Sosyal Medya Verilerini Kullanma: 

Sosyal Medya ve Google Trends verileri de Shopify da satış yapmak için doğru ürüne erişmede ipucu verebilmekte. Sosyal medyada kullanılan hastagler, çok takipçili sayfaların reklamını yaptığı ürünler, ya da bulunduğunuz coğrafyada gündeme gelen bazı olaylar doğru ürüne ulaşmak için size yol gösterebilir. 

Shopify'da Nasıl Satış Yapılır?

E-ticaretin dünyada en popüler işler arasına hızla girmesi ile shopify nedir nasıl kullanılır ifadesi de arama motorlarındaki trend sorular arasına girdi. Biraz cesaretiniz varsa, yeniliklere açıksanız hele de bir iş fikriniz varsa yapmanız gereken sadece bir adım atmak. Bu ilk adım ise shopify hesap açma adımı olarak karşınıza çıkıyor.  Sonrasında atılacak adımları ise gelin birlikte inceleyelim. 

1- Shopify Üyelik İşleminizi Gerçekleştirin: 

Başlangıç için Shopify'ın ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz. Deneme sürümünü başlattığınızda bir mağaza adına ihtiyacınız olacak. Mükemmel adı bulabilmek için çok endişe etmeyin çünkü daha sonra karar kıldığınız mağaza adını satın alabilir ve değişiklik yapabilirsiniz. Birkaç küçük soruyu cevapladıktan sonra üyeliğiniz tamamlanacak ve kendinizi e-ticaret dünyasının içinde bulacaksınız. 

2- Bir İş Fikri Geliştirin: 

Bu konuda kararsızsanız biraz araştırma yapabilir, sosyal medyadan ya da iş fikirleri için hizmet veren sitelerden yardım alabilirsiniz. Bunun için son zamanlarda trend olan durumları, satış yapacağınız coğrafyayı, kime hitap edeceğinizi gözden geçirin. 

3- Mağaza Adınızı Belirleyin: 

Bu konuda da kullanacağınız çeşitli araçlar ve yöntemler var. Eğer alan adı belirlemekte zorlanıyorsanız Shopify’ın sunduğu alan adı belirleyicisi aracını kullanabilirsiniz. 

4- Satılacak Ürünleri Belirleyin: 

Shopify site kurulumu işlemine satacağınız ürünleri belirleyerek devam edin. Shopify mağazanızda fiziksel ürünler satabildiğiniz gibi çeşitli hizmetler ve dijital ürünler de pazarlayabilirsiniz. 

5- Ürünlerinizi Ekleyin: 

Shopify da satış yapmak için ürün eklemek yapmanız gereken diğer bir adım olarak karşınıza çıkar. Shopify mağazanıza ürünlerinizi eklemek için Ürünler > Ürün ekle bölümüne gidin ve bu işlemi kolayca yapın. Sonrasında ürün başlığınızı ve ürün açıklamalarınızı yazın. Bu kısım önemli çünkü ürünlerinizi tanımlayan ve satan şey ürün açıklamalarıdır. Bunun için teşvik ifadeleri kullanın, kullanıcının ürün hakkında merak edebileceği hususları tahmin etmeye ve ürün açıklamalarına eklemeye çalışın. Ürünlerinizin web de taranmasını kolaylaştırmak için anahtar kelimeler, maddelemeler, alt başlıklar ve bold ifadeler kullanmaya çalışın.  

6- Ürün Fotoğraflarını Yükleyin: 

Shopify site kurulumu sırasında kullanacağınız görsel medya farkınızı ortaya çıkarır. Bunun için düşük çözünürlüklü bulanık görsellerden kaçının. Tüm fotoğraflarınız için aynı ölçüleri kullananın ve en boy oranını korumaya çalışın. 

7- Fiyatınızı Belirleyin: 

Kargo giderleri, ürün maliyeti, mağaza giderleri, vergiler, harcadığınız zaman, ürününüzün kullanıcılar tarafından algılanan kalitesi ürünlerinizi nasıl fiyatlandıracağınız için önemli kriterler olarak karşınıza çıkar. Ürün satışına başladıktan sonra fiyatlarınızı tekrar güncelleyebilirsiniz. Unutmayın, düşük fiyat her zaman yüksek satışlar getirmez!

8- Kargo: 

Sattığınız ürünü fiziksel bir ürün ise fiziksel ürün ibaresini işaretleyerek ağırlık bilgisi girmeniz gerekecek. Daha sonra müşteri için kargo maliyet seçeneklerini belirmelisiniz. 

Shopify Ödeme Nasıl Alınır?

Shopify ödeme alma işlemi için önde gelen uluslararası ödeme sağlayıcıları ile iş ortaklığı içindedir. Shopify kullanıcıları tercih ettikleri ödeme yöntemini kullanarak, shopify para birimi değiştirme seçeneği ile yerel para biriminde rahatlıkla ödeme yapabilirler. Shopify bu konuda resmi internet sitesi üzerinden shopify Türkiye ödeme alma işlemi için geçerli olan öneme seçeneklerini sıralamıştır. Ancak bu ödeme yöntemlerinden bazılarını pratikte kullanmak hiç de kolay değildir. Bununla birlikte pratik olarak ödeme alınabilecek belli başlı kanallar kredi kartı kullanımı, banka havalesi ile ödeme alma ve kapıda ödeme olarak karşımıza çıkar.  Shopify da satış yapmak için hâlihazırda 3 farklı kredi kartı kullanılabiliyor. Bunlar: 

• iyzico

• PayU

• Garanti Sanal POS

Bunların dışında havale ya da EFT seçeneği ile ödeme almak istiyorsanız, mağazanızın yönetici panelinden manuel ödeme seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekecek. Kapıda ödeme seçeneğini kullanmak için yapmanız gereken işlem ise havale işlemi ile aynı. Ayrıca bu yöntem için kapıda ödeme seçeneği olan kargo şirketleri ile çalışmanız gerekiyor. 

Shopify Ücretsiz Seçeneği Var mı?

Shopify da satış yapmak için platform, farklı abonelik planları ile kullanıcıların karşısına çıkar. Shopify’ın sunduğu bu paketler e-ticarete yeni başlayan, işini büyütmek isteyen ya da yüksek cirolarla hizmet sunan işetmeler için farklı opsiyonlarla sunulur. Bununla birlikte Shopify, iki haftalık ücretsiz deneme sürümü ile de kullanıcıların e-ticareti deneyimlemesine olanak verir. Bu platform üzerinden e-ticaret yapmaya karar vermek isteyen kullanıcılar, kredi kartı kullanmaksızın Shopify’ı iki hafta ücretsiz deneyebilirler.  Buradan gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Shopify Tema Örnekleri

Bir e-ticaret mağazası için tasarım önemli bir yer tutar. Sitenizin kullanışlı olması, göze hitap etmesi, kullanıcıları yormadan sitede zevkle dolaşmalarını sağlaması, kullandığınız temanın sattığınız ürün kategorisi ve marka renklerinizle uyumlu olması satışlarınızı arttıracak etmenler arasında yer alır. Ayrıca kullanılan temanın modern bir görünüm sergilemesi, kolaylıkla kişiselleştirilebilmesi, farklı web tarayıcılar için uyumluluk göstermesi ve SEO dostu olması çok önemlidir. E-ticaret alanında önemli bir yere sahip olan web çözümü shopify site kurulumu için ücretli ve ücretsiz temalar ile kullanıcıların beğenisini kazanır.  Shopify tarafından ücretli ve ücretsiz olarak sunulan ve en çok tercih edilen temaları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Shopify Ücretli Tema Örnekleri

Showcase: 

En çok tercih edilen ücretli temaların başında Showcase teması geliyor. Kullanıcılara sunulan ürünleri benzersiz bir biçimde görüntülemek için mükemmel çözümler sunan tema, minimal bir tasarım sunuyor. 

California: 

California, nispeten daha büyük hacimli ürünleri ve fotoğrafları görüntülemeyi kolaylaştıran oldukça profesyonel görünümlü bir tema olarak göz dolduruyor. Basit bir kullanıcı deneyimi sunan tema kolay kişiselleştirilebilir olması ile de ön plana çıkıyor. 

Avatar: 

Shopify site kurulumu için ücretli olarak kullanılan ve çok tercih edilen temalardan birisi de Avatar. Kullanıcıları yormadan ve bunaltmadan, farklı kategorilerde çok sayıda ürünü sergilemenize yardımcı olan bu tema, temel olarak ortalama sipariş değerini yükseltmek için özenle tasarlanmış. Avatar, büyük mağazaların talep ettiği özelliklerin hemen hemen tümünü karşılıyor.

Highlight: 

Shopify da satış yapmak için özellikle giyim ve moda alanında en çok tercih edilen temaların başında Highlight gelir. Bu tema belirli sayıda ürünü şık bir şekilde sergilemek için harika çözümler sunar. Kullanılan sade renkler kullanıcıları yormaz ve ürünlerin ön plana çıkmasını sağlar. Ayrıca bu temada ana sayfanız için dikey bir slayt gösterisi de kullanabilirsiniz. 

Vantage: 

E-ticaret yolculuğunda kademe atlamak, markanıza değer katmak için kullanabileceğiniz Vantage shopify site kurulumu için önde gelen temalar arasında yer alıyor. Bu tema müşterilerin ürünleri marka, tür, renk veya boyuta göre filtrelemesine olanak tanır. Her ürün için yakınlaştırma işlevi sunar. Ürünlerin video klipler ve yüksek çözünürlüklü görüntüler sergilenmesini sağlar. 

2- Shopify Ücretsiz Tema Örnekleri: 

Narrative: 

Narrative, shopify giriş ya da e-ticarete küçük bir adımla başlamak isteyen girişimciler için tavsiye edilebilecek, basit ama bir o kadar da işlevsel bir tema olarak göz doldurur. Bu temada ana sayfanızın üst kısmında otomatik olarak oynatabileceğiniz bir video sergileyebilirsiniz. Özelleştirilebilir görüntü blokları kullanabilir, hikâyenizi güzel bir görsellikle sunabilirsiniz. 

Minimal: 

Minimal, adından da anlaşılacağı üzere oldukça sade ve basit bir temadır. Bunun yanında sunduğu farklı yazı tipi seçenekleri ile markanız ve ürünlerinizi şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bu tema ile ayrıca; ürün resimlerinde daha fazla ayrıntı göstermek için bir yakınlaştırma özelliğini kullanabilir, ana sayfada bir slayt gösterisi sergileyebilir ve yine ana sayfanızda bir videoya yer verebilirsiniz. 

Brooklyn: 

Brooklyn, shopify da satış yapmak isteyen orta büyüklükteki giyim mağazaları için harika bir örnek olarak karşımıza çıkar. Tasarımlarınız temiz ve minimal bir görünüme sahip olsun, mağazanız modern bir görünüm ile kullanıcıların karşısına çıksın istiyorsanız Brooklyn tam size göre bir tema olabilir. Ayrıca bu tema ile birlikte ürün ya da marka görsellerini sergilemek için bir slayt gösterisi de kullanabilirsiniz. 

Express: 

Express, shopify da satış yapmak isteyen ve teması yiyecek içecek sektörü olan kullanıcılar için etkili çözümler sunan bir örnek. Oldukça sade bir tema olarak karşımıza çıkan Express, tek sayfalık bir mağaza için optimize edilmiştir. Ancak kullanabileceğiniz zarif yazı stilleri ile tasarımınızdan ödün vermeyeceğinizi düşünüyoruz. 

Shopify Dropshipping Nasıl Yapılır?

Son yıllarda adından çokça söz ettiren iş kollarından birisi de hiç kuşkusuz stoksuz e-ticaret ya da bir diğer adı ile dropshipping. Peki, shopify dropshipping nedir, avantaj ve dezavantajları nelerdir, shopify dropshipping nasıl yapılır. Dropshipping, girişimcilerin herhangi bir işletme kurmadan, ürün stoklamadan satış yapmasına olanak tanıyan bir e-ticaret yöntemi olarak dikkat çeker. Bu yöntem shopify dropshipping ile de mümkündür. Bunun için girişimcilerin atması gereken birkaç adım ve sonrasında da takip etmeleri gereken birtakım pazarlama yöntemleri vardır. Shopify dropshipping ile e-ticarete başlamak isteyen girişimcilerin öncelikle; 

Shopify site kurulumu,

Shopify’da bir mağaza açma

• Tedarikçilerle anlaşma

• Ödeme alabilmek için ödeme sistemlerini çevrimiçi mağazalarına entegre etme

• SEO ve pazarlama yöntemlerini kullanarak mağazalarını ön plana çıkarma adımlarını atmaları gerekmektedir. 

Shopify dropshipping konusunda başarılı olan girişimcilerin ortak özelliğine bakıldığında ise seçtikleri bir ürün kategorisinde uzmanlaşmış oldukları görülür. 

Shopify Partner Program Nedir?

Rehber yazımızın sonuna gelirken shopify partner programından da söz edelim. Bu program shopify kullanıcılara iş ortağı olma ve aylık düzenli gelir elde etme olanağı tanır. Bu program iş ortaklarına sunduğu yöntemler ile onlara sürekli gelir elde etme fırsatı verir. Bununla birlikte shopify iş ortaklarının ücretsiz kurs ve eğitimlere katılma gibi avantajları da vardır. Shopify partnerships programı iş ortaklarına üç farklı yol sunar. Bunlar; 

• E-ticaret temaları dizayn etmek ve bunları shopify tema mağazasında yayınlamak

• Müşterileri Shopify'a yönlendirmek

• Shopify uygulamaları yapmak ve bu uygulamaları Shopify App Store'da yayınlamak. 

Artık e-ticarete adım atmak ve kendi çevrimiçi mağazanızı açmak istiyorsanız her girişimcinin tecrübe ettiği korku ve çekinceleri bir kenara bırakıp shopify hesap açma ve shopify site kurulumu işlemleri için hemen OnYazılım ile iletişime geçebilirsiniz.


Yorum Yap