SEO UZMANI KİMDİR ve SEO UZMANI OLMAK!

Soruya SEO uzmanıyım diye cevap vermem durumunda genelde SEO nedir, SEO Uzmanı nedir, SEO ne işe yarar, SEO uzmanı nasıl olunur, SEO Uzmanı maaşı, kurumsal SEO uzmanı nasıl olunur ve SEO’nun faydaları nelerdir gibi bir çok soruya da cevap vermek zorunda kalıyor ve belki de kısa bir tanışma ile geçiştirmek istediğim bir yerde işimi uzun uzun ve muhtemelen kısa bir sürede unutacak birilerine anlatmak zorunda kalıyorum. Hem ona hem bana faydası olmayacak uzun bir konuşma yani! 

 

seo uzmanı kimdir? Ne iş yapar?

Hayatımı kazanmak için ne iş yaptığım sorulduğunda eğer karşımdaki kişiyi tanımıyor ve ne iş yaptığını bilmiyorsam ‘’acaba bu soruya nasıl cevap versem’’ diye kafamda bir gelgit yaşıyorum. Çünkü vereceğim cevaba göre ya konuyla alakasız kişilere uzun uzun açıklamak yapmak zorunda kalıyorum ya da tam tersine konuyu anlatmam gereken kişileri kısa cevaplarla geçiştirmek zorunda kalabiliyorum. Ne iş mi yapıyorum… Ben SEO uzmanıyım.
 
‘’Ben SEO uzmanıyım’’ dediğimde her seferinde  dillendirilmese bile çoğunlukla karşımdakinin yüzünde ‘O ne ki ‘’ bakışı görüyorum. İşte bu bakışı görmemek ve daha fazla açıklama yapma ihtiyacı doğmasın diye çoğu zaman bu cevabı vermiyorum ve ‘’internet/web siteleri yapıyorum’’ diyorum.  (Nede olsa web site tasarımı SEO konusunda kendimi geliştirmeden önceki yaptığım ve hala da yapmaya devam ettiğim bir iş.) Neden mi böyle yapıyorum? Çünkü SEO da nedir ki? sorusuna çoğu zaman “Google aramalarında ön sıralarda çıkmak için web sitelerini organize etmek’’ olarak kısa bir anlatım yeterli olmuyor. 
 
Soruya SEO uzmanıyım diye cevap vermem durumunda genelde SEO nedir, SEO Uzmanı nedir, SEO ne işe yarar, SEO uzmanı nasıl olunur, SEO Uzmanı maaşı, kurumsal SEO uzmanı nasıl olunur ve SEO’nun faydaları nelerdir gibi bir çok soruya da cevap vermek zorunda kalıyor ve belki de kısa bir tanışma ile geçiştirmek istediğim bir yerde işimi uzun uzun ve muhtemelen kısa bir sürede unutacak birilerine anlatmak zorunda kalıyorum. Hem ona hem bana faydası olmayacak uzun bir konuşma yani! 
 
Tabii ben uzun uzun anlatmak istemememe rağmen beni anlatırken görenler tam tersini düşünüyor da olabilirler!  Sanki işimi anlatmak için fırsat bekleyen birisi gibi de görünmek istemiyorum. Tabii bu da her zaman için geçerli değil. İşimi detaylı anlatmak istediğim zamanlar da oluyor…Nasıl mı?
 
Bazen özellikle iş çevrelerinden küçük yada büyük ölçekli öyle kişilerle tanışıyoruz ki işimin ne olduğunu ve özellikle küçük firmalar ve büyümek isteyen firmalar için SEO ve SEO'nun önemini anlatmak istiyorum. Sonuçta benim de müşteriler bulmam gerekiyor, yani müşterilerim oldukça ve o müşterilerin tanınırlıklarına faydam oldukça ben işimi iyi yapmış oluyorum. 
 

SEO Uzmanı Nedir? 

 
 
seo uzmanı kimdir? Ne iş yapar?
 
 
SEO endüstrisinde iletişim ve açıklık önemlidir. Bugün sizlere aslında yukarda anlattığım gibi genellikle tanışmalarda uzun uzun anlattığımı söylediğim  SEO nedir, SEO Uzmanı nedir, SEO nasıl yapılır, SEO ne işe yarar, SEO çalışması, SEO fiyatları, Kurumsal SEO uzmanı nasıl olunur, SEO Uzmanı maaşı ve SEO’nun faydaları nelerdir sorularından bazılarına cevap vermeye çalışacağım, umarım öğrenmek istediklerinizin cevabını bulabilirsiniz. 
 
Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ), kullanıcıların Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında ürün ve bilgi bulmasına yardımcı olur. Bir SEO uzmanı, müşterisi olan şahıs yada firmaların arama motoru sonuçlarında önlerde gelmesini sağlamaya yönelik internet trendlerini ve gelişmelerini takip ve analiz ederek  stratejiler geliştiren ve stratejileri uygulayan kişidir.
 

SEO Uzmanı Neler Yapar?

 

SEO uzmanının genel amacı, bir web sitesine gelen trafiğin düzeyini artırmaktır;  bunun için de Google Algoritması başta olmak üzere arama motoru yönergelerini karşılamak için anahtar kelime konuları ve anahtar kelimelerini kullanarak düzenlemeler yapar, ayrıca üçüncü kişiler yani internet kullanıcı deneyimini iyileştirmeye çalışır.  
Ancak yine Google Algoritması başta olmak üzere arama motorları sürekli değişiyor ve SEO uzmanları da başarılı olabilmek istiyorlarsa sürekli kendilerini geliştirmek zorunda olan insanlardır. Bununla ne demek istediğimize biraz bakalım
 
Örneğin, Ankara kızılay’da bir iş yeriniz var ve bu işyeriniz için profesyonel ve kurumsal bir internet sitesi tasarımı yaptırmak istiyorsunuz…
Kızılay web tasarım firmalarından birisini bulmak için anahtar kelime olarak : “Kızılay web tasarım’’ yada ‘’Ankara kızılay web tasarım’’ diye yazdınız…
 

seo nedir? Nasıl yapılır?

Google, insanlar "Kızılay web tasarım" anahtar kelimelerini aradıklarında, (bu aramada onyazilim.com olarak birinci sayfa ve birinci sırada olduğumuzu görürsünüz-bu SEO uzmanı olarak işimizi ne kadar iyi yaptığımızı gösterir) hizmetlerin bir listesi üzerinden bilgi tıklamaları olasılığının daha yüksek olduğunu öğrendi. Sonuç olarak google algoritması bu davranışı içerecek şekilde değiştirildi ve şimdilerde anahtar kelimenin gerçekten istediği sonuca ulaştığı sonuç türlerini sunuyor. 
Bir SEO uzmanının bu eğilimleri fark edebilmesi, ne anlama geldiğini anlayabilmesi ve bunların içinde işe yarayacak stratejileri geliştirebilmesi gerekir. 
 
 
Arama motorlarındaki sıralamanıza katkıda bulunan yüzlerce faktör var. Ayrıca bunun daha da ötesinde, Google'ın seçtiğiniz anahtar kelimelerle hangi tür eğilimleri ilişkilendirebileceğini belirlemek zor olabilir.
Ancak yine de bir SEO uzmanının işi bir kaç anahtar kelime belirlemek ve backlink sağlamakla bitmiyor. SEO uzmanı kendini sürekli bir değişim ve gelişim takipçisi olarak kabul etmeli, yukarıda daha önce belirttiğim gibi sürekli eğilimleri ve trendleri aramalı, taramalı ve web sitesi trafiğini en üst düzeye çıkarmak için yeni yollar bulmalı. Ayrıca internet web sitesi trafiğini artırmak derken kastettiğim sadece sayı olarak elde edilen numaralar değil sizinle yada müşterilerinizle iş yapacak insanları da bulmak ve onların da sayılarını artırmaktır. 
 
Web sitesini arama motorları için optimize etmek, bu faktörlerin farkında olmayı ve doğru stratejileri uygulamayı gerektirir. Ancak, daha önce söylediğim gibi  arama motorları sürekli değiştikçe, bir SEO’nun da sonsuza kadar aynı eski etkinlikte olması beklenilemez.  Günümüzde SEO, anahtar kelimelerden ve meta etiketlerden çok daha fazlasıdır ve değişim her gün devam etmektedir. 
Bir SEO uzmanının bilmesi ve uğraşması gereken pek çok faktör vardır ve bu da çok çeşitli becerilere ihtiyaç duydukları anlamına gelir. Yine de bunları biraz basitleştirir ve birkaç başlık altında verecek olursak, bir SEO uzmanın şunu anlaması gerektiğini söyleyebilirsin:
• Linkler neden önemlidir?
• Bir web sayfasının arama motorları sıralamalarında öne çıkmasını sağlamak için sayfa içinde yapılması gerekli olanlar nelerdir?
• Bir web sayfasının arama motorları sıralamalarında öne çıkmasını sağlamak için sayfa dışında neler yapılması gerekir?
• Herhangi bir online pazarlama etkisini artırma için İçerik pazarlaması neden önemlidir?
Sosyal medya’nın önemi nedir ve SEO katkıları nelerdir?
Tıklama başına ödeme reklam yöntemleri nelerdir ve buna değer mi? 
Video SEO nedir ve Video SEO gibi yeni ortaya çıkan trendlerden nasıl yararlanılır?
SEO Uzmanı denilen ve SEO ile ilgili çalışan bir kişi günlük olarak bu işlerin bir yada bir kaçının kombinasyonu ile karşılaşması kesindir, gerçek bir SEO uzmanını geniş bir alanda bilgi ve beceriye sahip olmalı ve kendini sürekli geliştirmeye hazır olmalıdır.  
 
Daha fazlasını öğrenmek istermisiniz?  Bir SEO uzmanı ile konuşun. Bir SEO Uzmanı ile görüşmek isterseniz bize ulaşmanızdan ve daha fazla bilgi vermekten mutluluk duyacağız.

 


Yorum Yap