SEO Ne İşe Yarar ve SEO'nun Faydaları Nelerdir?

SEO "Search Engine Optimization" kısaltmasıdır ve Türkçeye Arama Motoru Optimizasyonu (AMO) olarak çevirilmiştir. Ancak Arama motororu Uyumu (AMU) ismi ve kısaltması ile de kullanılmaktadır.

Web sitenizin veya blog'unuzun google, bing, yahoo, duckduckgo, yandex gibi arama motorları sonuç sayfalarında üst sıralarda bulunması, böylece doğal yada yönlendirme sayesinde websitenize gelen trafiğin artırılması çalışmalarına SEO denilmektedir.

Arama motorlarının amacı ve başarısı, kullanıcının aramada kullandığı anahtar kelimelere karşılık en doğru veriyi ekrana getirmesidir. Bu yüzden arama motorları da arama algoritmasına uygun hazırlanan siteleri daha kolay arşivine kaydettiği için daha çabuk ve daha çok sonuçta kullanıcının ekranına yazdırır. Bunun için yapılan çalışmaya da SEO denilir. SEO konusu ise iç SEO ve dış SEO olarak iki aşamalı incelenir. 

SEO Firmalar için Neden Önemlidir?

SEO pazarlama dünyasında en fazla yanlış anlaşılan ve yanlış yorumlanan kelimelerden biridir.SEO doğru algılanmayışı sebebiyle küçük, orta yada büyük işletmeler tarafından hak ettiği değeri görememiştir.

seo nedir, seo nasıl yapılır, seo’nun küçük işletmeleri için önemi, seo uzmanı, kurumsal seo hizmeti

Bana göre ise SEO sizi ve firmanızı daha kaliteli bir yere ve müşterilere ulaştıracak en önemli görünür pazarlama taktiklerinden biridir. Daha da iyisi araştırmalar göstermektedir ki klasik TV, radyo ve basılı ilanlara göre SEO’nun maliyet fayda analizi daha yüksektir.

Diğer pazarlama metotları gibi SEO’da tabii ki herkese ulaşan mucizevi bir şey değildir fakat görünürlüğü, bilinirliği, markalaşmayı, internetten trafiğini, güvenilirliği ve müşteri davranışlarına vakıf olmayı sağlar. Bunların hepsine sırayla bakalım.

Görünüm ve Markalaşma

İnsanlar sizin de sunduğunuz hizmetler için internette araştırma yaparken arama motorlarında olabildiğince üstte olmak istersiniz doğal olarak. Fakat sırf siz istiyorsunuz diye insanlar gelip sizin web sitenizi tıklamaz. Öncelikle insanlar bir şeyi araştırırken sadece bir kere tıklayıp ilk gördüğünü seçip hemen kararını vermez. Araştırırlar, bazı web sitelere girerler, araştırmalarını bazı kelimeleri değiştirerek yenilerler, tekrar araştırırlar, yeniden web sitelere girerler, bulgularını düzenleyerek yeniden araştırırlar ve son kararlarını verene kadar böyle sürer gider.

Peki bu sizin firmanız için ne anlama gelir? Bu şu anlama gelir: Eğer tüm bu araştırmalarda tekrar tekrar görünmeyi başarıyorsanız potansiyel müşterileriniz olabilecek ziyaretçilerin kafasında yer etmeye başlıyorsunuz. Tekrarlayan aramalar ve görülmeler sonucunda artık sizin sitenize tıklama ihtimali oldukça yüksektir. Çünkü sizin sitenizi her gördüğünde sitenize daha fazla güvenmeye başlayacaktır. İşte bu da bizi sıradaki konumuza getirecektir.  SEO işiniz için neden önemlidir?

Güvenilirlik

Ziyaretçiler Google veya diğer arama motorlarına girdiklerinde kafalarında sıralamalar yaparlar. Bazen bunu yaptıklarını düşünmeseler de yaparlar. Ve ziyaretçilerin kafalarında sizin bir sıralamanız olur.  ‘’Google bu firmanın alakalı olduğunu söylüyor, öyleyse böyle olmalı’’ siz kendinizi ziyaretçi yerine koyun ve düşünün.

Tüm aramalarda birinci sayfada karşınıza çıkanı mı yoksa 8.ci sayfada bulunan bir firmayı mı daha öncelikli tercih edersiniz. Tabii 8. Sayfaya kadar gidebilirseniz! Tekrara pek gerek olmamakla beraber açık olması açısından yineleyelim; İnsanlar birinci sayfadan başlar ileriye doğru gider.

seo nedir, seo’nun faydaları nelerdir, seo’nun küçük şirketlere faydaları, seo küçük şirketleri nasıl büyütür

SEO Trafik Yoğunluğunu Artırır

Kesin olan bir şey var ki o da trafik sizin için para demek değildir. İstanbul Beykoz’un ormanlarında, Ankara Gölbaşı göl kenarında, İzmir Buca’nın arka sokaklarında kimsenin olmadığı yada çok az kişinin olduğu yerlerde firmanızın olduğunu düşünün.  Şimdi bir de İstanbul Taksim meydanında ya da Ankara Kızılay’da Yüksel caddesinde gece gündüz demeden insanların oradan oraya hareket ettiği kalabalık bir yerde firmanızın olduğunu  düşünün. Bu kalabalık sizin için para demek değildir fakat kıyaslamak gerekirse gece gündüz sürekli oradan oraya dolaşan insanların önünde sonunda sizin dükkanınıza uğraması ve müşteriniz olma ihtimali diğerlerine kıyasla oldukça yüksektir. 

İstanbul Taksim yada Ankara Kızılay örneğinde olduğu gibi insanlar sizin web sitenize geldiğinde de ürününüzü satmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız, yine de kimsenin gelip geçmediği ıssız bir yerde iş yapmaktansa kalabalık bir yerde iş yapmak her zaman daha iyidir. Daha iyisi SEO Taksim yada Kızılay meydanındaki kiralar ve maliyetler göz önüne alındığında çok daha ucuzdur.

Onun da daha iyisi kaliteli yönlendirmelerle sizin sitenizi ziyaret eden insanlar sizin gibi işletmeleri yada sizin de sunduğunuz ürünleri arayarak size yada sizin sitenize ulaşırlar. Yani sizin ürünlerinize bir ihtiyaç yada ilgileri zaten var. Bu da bizi bir sonraki SEO maliyetlerine göre en verimli reklamdır konusuna getirir.

Maliyet Fayda Analizi

SEO tv, radyo, afiş gibi tüm klasik reklam yöntemlerine göre çalışmalarınızı en iyi ödüllendirecek reklamdır  ki bu tüm internet reklamları için de söylenebilir. Bunun sebebi firmanızın sağladığı hizmet yada ürünleri ararken bulan insanlara kendinizi tanıtma imkanı sağlayan iyi bir pazarlama taktiği oluşudur.

En sevdikleri TV programını izlerlerken araya girmiyorsunuz yada ilgilendikleri bir haberi okurken sayfanın bir köşesini işgal etmiyorsunuz;  Onlar sizi bulmak için ararlarken ortaya çıkıyorsunuz. Onları sizin ürünlerinize yada sağladığınız hizmete ihtiyaçları olduğuna ikna etmeye çalışmıyorsunuz, alınacak en iyi ürün yada hizmeti sizin verdiğinize ikna etmeye çalışıyorsunuz.

Başka bir deyişle SEO ile daha başlamadan mücadelenin yarısını kazanmış durumdasınız.

seo nedir, seo nun faydaları nelerdir, seo küçük şirketlerin büyümesine nasıl yardımcı olur

Eşsiz Fikirler

Daha önce de söylediğim gibi SEO önemli bir trafik üretir. Google Analytics bu trafiği izler. Google müşterilerin nasıl aradığı, ne diye aradığı, hangi teknolojiyi kullandıklarını, nerede yaşadıklarını, aktif oldukları günlerini, aktif olunan günlerin en yoğun olduğunu zamanlarını ve bunun gibi bir çok değerli veri ve bilgiyi sağlayan harika bir internet aracıdır. Bu bilgiler size işiniz ve işinizi geliştirme ile ilgili daha bilinçli , daha doğru kararlar vermenizi sağlayan faydalı bilgilerdir.

On Yazılım web tasarım konusunda da profesyonel hizmet sağlamaktadır. Bilgi için lütfen onyazilim.com/web-tasarim-ankara-yazilim sayfasını ziyaret ediniz.

Ankara Seo Hizmetlerimiz

Seo'nun faydaları nelerdir? Kimsenin olmadığı yada çok az kişinin gezdiği bir yer ile İstanbul Taksim yada Ankara Kızılay gibi insanların kalabalıklar halinde gezdiği yerlerde dükkan sahibi olmak arasındaki kazanç farkını hayal edebilirsiniz.

SEO uyumlu olmayan ve SEO yapılmayan web sitesi ile  SEO uyumlu ve SEO yapılan bir web sitesi arasındaki ziyaret ve kazanç farkı da aynı şekildedir. İnsanlar sizin web sitenize geldiğinde de yine ürününüzü satmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız fakat  kimsenin gelip geçmediği ıssız bir yerde iş yapmaktansa kalabalık bir yerde iş yapmak her zaman daha iyidir.

Daha da güzeli SEO;  Kızılay ya da Taksim  meydanındaki kira ve diğer maliyetler göz önüne alındığında çok daha ucuzdur. En güzeli ise kaliteli yönlendirmelerle sitenizi ziyaret eden insanlar sizin gibi işletmeleri yada sizin de sunduğunuz ürün ve hizmetleri arayarak size ve sitenize ulaşırlar. Yani sizin ürün ve hizmetlerinize  bir ihtiyaç ya da ilgileri zaten var.

SEO tv, radyo, afiş gibi tüm klasik reklam yöntemlerine göre çalışmalarınızı en iyi ödüllendirecek reklamdır  ki bu tüm internet reklamları için de söylenebilir. Ayrıca insanlar derby maç izlerken araya girmiyorsunuz  yada ilgilendikleri bir haberi okurken sayfanın bir köşesini kaplamıyorsunuz. Onlar sizi bulmaya çalışırken siz ortaya çıkıyorsunuz. Onları sizin ürünlerinize yada sağladığınız hizmete ihtiyaçları olduğuna ikna etmeye çalışmıyorsunuz, alınacak en iyi ürün yada hizmeti sizin verdiğinize ikna etmeye çalışıyorsunuz. Başka bir deyişle SEO ile daha başlamadan mücadelenin en az yarısını kazanmış durumdasınız.

Seo Hizmetimiz Neleri İçerir?

Öncelikle sitenizin mevcut durumunu inceler, rakiplerinizi analiz eder, aranızdaki mesafeyi ne kadar sürede kapayacağımızı ve onları nasıl ve ne zaman geçebileceğinizi belirleriz. Analiz sonuçları ve sizin de onaylamanız ile SEO çalışmalarımıza başlarız. Size söz verdiğimiz gibi web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını ve sitenize gelen trafiğin artmasını sağlarız. Size yalnızca gelen ziyaretçileri müşteriye çevirmek kalır.

Google, web sitenizin kalitesini değerlendirmek için 300’den fazla ölçüyü aktif olarak kullanır. Bu nedenle, SEO stratejinizin çeşitlilikler içerdiğinden emin olmalı ve arama görünürlüğünüz için yalnızca bir veya iki taktiğinizin olmaması önemlidir. Ekiplerimizin uzmanlığını, potansiyel müşteri adaylarınızın sizin sayfanıza gelebilmesi için popülerliğinizi artırmak ve geldiğinde de katılımı en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan bir strateji geliştirmek birleştiriyoruz. 

Bir an önce sonuç alabilmek anahtar eylemlere öncelik veriyor, teknik ve çözüm odaklı düşünceyi birleştiriyoruz. Amacımız en kısa zamanda Google ve diğer arama motorları aramalarında yani SEO’da görünür olmanızı sağlamak, Google’ın bir sonraki algoritma güncellemesine takılmadan sürekli başarıyı sağlamaktır.

Tüm bu profesyonel hizmetler için hemen On Yazılım ile onyazilim.com/iletisim sayfasından irtibat kurabilir ve rakiplerinizin önüne geçmek için ilk adımı atabilirsiniz.


Yorum Yap