Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Sıralama Faktörleri
200+ Faktör Tam Liste

 
 

2019 SEO Sıralama Faktörleri

 
Blog yazılarımda en önemli SEO yöntemlerini, yeni 2019 SEO trendlerini, 2019 SEO haberlerini  birkaç kez 5’li, 10’lu yada farklı sayılarda maddeler halinde anlattım. Bu yazılarımda genellikle en önemli maddeleri ve dikkat edilmesi gereken noktalara değindim. 
 
Ancak yazılarımda defalarca tekrar ettiğim gibi başta Google olmak üzere arama motorları web sitelerini sıralarken sadece bir veya birkaç kriterle sıralama yapmaz. Bugünkü yazımda Google sıralama kriterlerinin tamamını anlatmaya çalışacağım.
 

Bazı araştırmalar Google’ın web sitelerini sıralarken 200'den fazla SEO faktörüne göre sıralama yaptığını gösteriyordu.

Önceleri kabul edilmese de bu Google tarafından da organik arama sayfası sıralamalarını belirlerken yaklaşık 200 kritere göre sıralama yaptıklarını yarım ağızla da olsa kabul etmeleriyle gerçeklenmiş oldu.

Ancak Google hiçbir zaman bu 200 faktörü -ki aslında uzmanlar tarafından ‘’200’den fazla’’ olduğu söyleniyor- açıklamadı. Google sırrını açığa vurmadığından, çoğu bilmediğimiz sayısız sıralama faktörü var.
 
Bana sorarsanız bence de 200+ seo kriteri var, ancak aşağıda okurken sizlerin de anlayacağı gibi hangilerinin kesinlikle sıralama faktörlerinden, hangilerinin kesin olmadığı konusunda bazı şüpheler vardır. Ayrıca bu faktörlerin birbirlerine karşı önem dereceleri de kesin bilgi değil ancak kanıdır. 

Yazıya başlamadan belirtmek isterim ki bu 200+ SEO kriterlerinin tam listesini farklı kaynakları inceleyerek oluşturdum. Bu sebeple yazımın bir kısmı çeviri, bir kısmı ise kendi bilgi ve tecrübelerimden oluşan eklemelerimi içermektedir. Yararlandığım kaynakları yazının sonunda belirteceğim. 
 
Google 200'den fazla SEO kriterinin bazıları alan adıyla ilgili kriterler, bazıları sayfa kriterleri (iç SEO), bazıları sayfa dışı etkenler (dış SEO), bir kısmı web sitenin seviyesi ile ilgili faktörler ve bir kısmı da web sitenizin Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında bulunduğunuz yere katkıda bulunan sektörünüzle alakalı çeşitli teknik SEO faktörleridir. 
 
 
google 200+ seo kriteri, google sıralama kriterleri, seo teknikleri, seo sıralaması için yapılacaklar
 

Alan Adı Faktörleri

Bu faktörler web sitenizin alan adı etkilerini temel alır.
 
 

1. Alan Adı Yaşı

Alan adı yaşı önemlidir ancak eskiden olduğu kadar önemli değildir. Siteniz kaliteli içerik sağladığı sürece isterse birkaç aydır yayında olsun Google tarafından üst sıralara getirilebilir. Tabi bunda bulunduğunuz sektör ve rekabet durumu da önemlidir. 

Aslında, Google mühendislerinden Matt Cutts, Google algoritmasında alan adı yaşının endişelenmeniz gereken bir faktör olmadığını söylüyor. Bunun yerine arama sonuçlarında görünmek için iyi içerik oluşturmaya odaklanmalı ve daha fazla bağlantı elde etmelisiniz.
 
 

2. Alan Adı Kayıt Uzunluğu

Yine Matt Cutts'a göre Google dahil hiçbir arama motoru, alan adı kayıt süresinin uzunluğunun sıralama faktörlerinden birisi olduğunu onaylamıyor. 

Bir süre saklamak istediğinizden, ana alanınızı yenilemek mantıklıdır. Ek olarak, alan adınızın süresinin dolması konusunda endişelenmek yerine, onu yenilemeyi tercih edersiniz. Bu nedenle, alanı yaşı gibi, alan adı kayıt uzunluğu da arama sıralamanızı etkilemek için önemli bir SEO faktörü olmayabilir.
 
 

3. Alan Adında Anahtar Kelimeler Olması

Anahtar kelimelerinizi alan adına yerleştirmek, arama motorları için alaka düzeyini gösterir. Alan adında kullanılan anahtar kelimeler içeriğinize uygun şekilde eklenirse, arama sıralamalarınız geliştirilebilir. Özetle olumlu etkisi vardır.
 
 

4. Alan Adında İlk Kelime Olarak Anahtar Kelimeler Olması

Anahtar kelimeyi alan adınıza girecekseniz bunu öncelikle ilk kelime olarak girmeye çalışın. Hedeflenen anahtar kelimenin ilk kelime olması kesinlikle web sitenizin arama sıralamasını yükseltmeye yardımcı olur.
 
Bununla birlikte, sürekli olarak oluşturulan ve hedef kitlenizle paylaşılan kaliteli içerik sağlamanız gerekir. Bunun en önemli faktörlerden biri olmadığını, ancak arama sıralamanızı artırmak için yine de iyi bir şey olduğunu unutmamalısınız.
 
 

5. Alt Etki Alanında Kullanılan Anahtar Kelimeler

Alan adında ilk sözcüğü eklemek gibi SEO çabalarınızı da benzer şekilde artırır, hedeflenen anahtar kelimeleri alt etki alanına eklemek arama sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olur. Bu nedenle, anahtar kelimeyi alan adına ekleyemiyorsanız, alt etki alanına eklediğinizden emin olun.
 

6. Alan Adı Geçmişi/Tarihi

Web siteniz iyi bir çevrimiçi itibara sahip olmalıdır. Google, geçmişinizi de sıralama amacıyla değerlendirir. Google algoritması, bir web sitesinin World Wide Web’deki geçmişinizi göz önünde bulundurarak iyi veya kötü olduğuna karar verir.
 
“Whois data” ya da sıralamadaki bazı cezalar (Google niçin cezalandırır, cezayı nasıl kaldırırsınız) ile Google, bir web sitesinin geçmişini sıfırlayabilir ve şimdiye kadar aldığı tüm bağlantıları yani backlinkleri reddedebilir. Bu nedenle, iyi bir Alan adı geçmişine sahip olmanız önemlidir, böylece arama sıralamanız etkilenmez.
 

7. Tam Eşleşme Etki Alanları

Tam eşleşme alanlarından en iyi şekilde yararlanmak için kaliteli bir web sitesine sahip olmanız gerekir. Tam eşleme alanları, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP'ler) sıralamanızı etkileyen SEO öğelerinden biridir.
 
Ancak, Google’ın algoritması web sitenizin kalitesiz içeriğe sahip olduğunu tespit ederse, tam eşleşme alanları sıralamanızı azaltacaktır.
 

8. Açık veya Gizli Whois

Google Whois bilgisinin herkese açık olmasının yada gizli olarak erişime kapalı olmasının SEO değerinden hiç bahsetmedi, ancak bunu yapmamak için geçerli bir nedeniniz olmadıkça, herkese açık whois olması daha iyi.
 
Whois’ı gizli moda alsanızda Google bu verileri görmeye devam eder. Ancak whois verilerinizi gizlemek, ziyaretçiler için daha az güvenilir olmasını sağlar. Whois bilgilerinizin web sitenizdeki ve gizlilik politikanızdaki ayrıntılarla eşleştiğinden emin olun.
 
Whois verilerinizi herkese açık hale getirmenin hiçbir zararı yoktur, belki birden fazla e-posta alabilirsiniz veya telefonla pazarlama için sizinle sık sık iletişim kurabilirler. Bununla birlikte, bu sizi korkutmamalı ve bu nedenle whois bilgilerinizi gizlemenize sebep olmamalıdır. 
 

9. Whois Sahibinin Cezası

Daha önce de belirtildiği gibi Google, whois verilerinizi görebilir ve sahibinin daha önce spam yada başka sebeplerden ceza almış olduğunu tespit ederse, o zaman kişinin sahip olduğu diğer web sitelerini de arayacak ve bunları da inceleyecektir. Bu şekilde, spam gönderenlerin cezalandırıldıktan sonra daha fazla web sitesi oluşturmasını önler.
 

10. Ülke Kodu TLD Uzantısı

Ülke kodu TLD uzantısını kullanırsanız, o ülke için arama sıralamanızı artıracak, ancak küresel arama sıralaması söz konusu olduğunda fazla bir etkisi olmayacak. Bu yüzden belli bir ülke için belirli bir hedef kitleye odaklanmak istiyorsanız, ülkenin TLD uzatma kodunu aynı şekilde eklemeyi düşünebilirsiniz.
 
 

İç SEO Faktörleri (Sayfa İçi Optimizasyon Sıralama Faktörleri)

İç sayfa SEO kriterleri bir web sayfasını değiştirmek veya optimize etmekle ilgilenir. Aşağıdakileri içerirler.
 

11. Başlıktaki Anahtar Kelimeler

Yazılarınızın başlığına anahtar kelimeler eklemek, arama motorlarının bir web sayfasının hangi içeriği içerdiğini bilmesini kolaylaştırır. Arama motoru bakış açısından değerlendirdiğinizde, kullanıcılar içeriğin başlığında (arama sorgusuna girdikleri) bir anahtar kelime öbeği gördüklerinde, bu web sitesi bağlantısını tıklamaları daha muhtemeldir.
 

12. Anahtar Kelimelerle Başlayan Başlıklar

Yapılan bir araştırmaya göre, başında anahtar kelimeler içeren başlık etiketleri diğerlerinden daha iyi performans gösteriyor.
 

13. Açıklamadaki Anahtar Kelimeler

Açıklamaya anahtar kelimeler eklemek, SEO açısından size büyük bir destek sağlamaz, ancak arama motorlarının sayfanın ne hakkında olduğunu bilmesi için yine de bir işlevi vardır. Bu nedenle açıklama kısmında anahtar kelimeleri en az bir kez eklemelisiniz.
 

14. H1 Tag içindeki Anahtar Kelimeler

H1 etiketi, ikinci başlık etiketi olarak bilinir. Bu nedenle, başlık etiketine anahtar kelimeler eklemenin yanı sıra, H1 etiketine de eklemelisiniz, çünkü Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamanızı artıracak bir ilgi düzeyi sinyali gönderir.
 

15. İçerikteki Anahtar Kelime Kullanımı ve Yoğunluğu

Web sayfasının içeriğine anahtar kelimeler eklemek, arama sıralamalarınızı iyileştirmek için çok önemlidir. Anahtar kelimeleri birden çok kez ekleyebilirsiniz. Ancak, arama motorları sizi çok fazla gereksiz tekrar durumunda cezalandırabileceğinden aşırı tekrara girmemelisiniz.
 
300-500 kelimelik makalelerde 2-3 defa, 1000-1200 kelimelik yazılarda 5-7 defa geçirebilirsiniz. Google, o sayfanın hangi konuyla ilgili olduğunu belirlemek için anahtar kelime yoğunluğu faktörünü kullanır. Ancak yine de, çok fazla anahtar kelime kullanırsanız, arama sıranızı geri çekebilir ve düşürebilir.
 

16. İçeriğin Uzunluğu

Genellikle daha uzun içerik, kullanıcılara daha fazla bilgi sağladığı ve web sitenizde daha uzun süre kaldıkları için daha faydalıdırlar. İçerik uzunluğu ayrıca, daha fazla anahtar kelime eklemenizi sağlar. Ancak, yalnızca uzun içerik oluşturmaya odaklanmanız gerektiği anlamına gelmez.
 
İçerik oluşturmadan önce kullanıcılarınızı aklınızda tutmanız gerekir. Yazınız okunabilir uzunlukta olmalı gereksiz tekrarlarla okuyucuyu sıkmamalıdır.
 

17. Başlık Etiketinde  ve Açıklamada Latent Semantic Indexing (Gizli Anlamsal Dizin)

Latent Semantic Indexing (LSI) anahtar sözcükleri, arama motorlarının anlamlarını birden fazla anlamı olan sözcüklerden çıkarmasını sağlayan anahtar kelimelerdir. Örneğin, “yüz” kelimesinin sayı, vücut parçası deri vb.yüzmek, suda yüzmek gibi birden çok anlamı vardır.
 
Bu nedenle, başlık etiketi ve açıklamasında LSI anahtar kelimelerini kullandığınızda, arama motoru web tarayıcıları iki kelime arasındaki farkı tanıyabilir. Sonuç olarak bu şekilde konuyu daha iyi anlar ve buna bağlı olarak bunları indeksler ve arama sonuçlarında gösterir.
 

18. İçerikte Latent Semantic Indexing Anahtar Kelimeleri

İçerik kısmında bu LSI anahtar kelimelerini eklemek, arama motorlarının içerikte ne anlama geldiğini bilmesine yardımcı olur ve buna göre alakalı anahtar kelimeler için arama sonuçlarında yer almasını sağlar.
 

20. Yinelenen İçerik

Web sitenizde yinelenen içerik bulundurmayı göze almamalısınız. Bu, aynı içeriğe sahip iki web sayfasının, hatta biraz değiştirilmiş bir sayfanın olmaması gerektiği anlamına gelir. Google, yinelenen içeriğinizin olduğunu tespit ederse, web sitenizi cezalandırır ve arama sıralamalarını düşürür.
 

20. Rel Kanonik Etiketleri

Web site içeriğinizi başka sitelerde ya da toplama içerik barındıran web sitelerinde yayınlarsanız, rel kanonik etiketlerini kullanmanız gerekir. Bunun nedeni, web sitenizde ve diğer içerik barındıran  web sitelerinde aynı içeriğe sahip olmanızdır. Bu nedenle, yinelenen içerik sorununu önlemek için, arama motorlarının bu iki sayfayı yinelenen içerik olarak değerlendirmesini önlemek için Rel kanonik etiketleri eklersiniz. Rel kanonik etiketi, arama motorlarının web sitenizin web sayfasının orijinal olduğunu anlamasını ve dolayısıyla daha üst sıralarda yer almasını sağlar.
 

21. HTML ile Sayfa Yükleme Hızı

Arama motorları HTML kodu ve dosya boyutu verileriyle bir web sitesinin yükleme hızını belirleyebilir. Yüklenmesi uzun zaman alıyorsa, kullanıcıların web sitenizden çıkması muhtemeldir. İdeal olarak, web siteniz birkaç saniye içinde yüklenmelidir. Değilse, arama motorları web sitenizi daha düşük sıralamayı düşünecektir. Web sitenizin açılış hızının E-ticaret siteleri için 2 saniye, normal siteler için 3 saniye içinde açılması gerektiğini daha önce yazmıştım.
 

22. Google Chrome ile Sayfa Yükleme Hızı

Google, sayfa yükleme hızını HTML’den daha iyi yönetmek için Chrome kullanıcı verilerini de kullanır. Bunun sebebi HTML site hız sinyalleriyle alakası olmayan CND kullanımını, sunucunun hızını ve diğer sinyalleri dikkate alarak farklı kaynaklardan bilgiyi teyit etmek istemesidir. 
 

23. Görüntü Optimizasyonu

Arama motorları için, başka bir kelime ya da metin girilmediği sürece, görüntünün ne olduğunu tanımlamak zordur. Bu nedenle, bir resim eklerken, bunun için alt metni, başlığı, açıklamayı ve diğer bilgileri girin. Anahtar kelimelerinizi alt metne ekleyerek, web sitenizin arama sıralamasını iyileştirirsiniz.
 

24. Güncellenmiş İçerik

Arama motorlarının yeni veya güncellenmiş içerikleri bilmesi muhtemeldir. Bu sebeple zamana duyarlı aramalar için öneme sahip, düzenli olarak güncellenmiş içerik bilgileri sağlamanız gerekir.
 

25. Güncellenmiş İçeriğin Büyüklüğü

Web sayfalarınızın düzenlenmiş, yenilenmiş halinin sadece birkaç kelimeyi değiştirmekten daha fazlası olmalıdır. İçeriğinde kaliteli bir güncelleme olduğunu arama motorlarına belirtmek için bölümün tamamını eklemeyi veya kaldırmayı düşünün. Web sitenizdeki farklı sayfalar için içerik güncellemesinin büyüklüğü fazlaysa, arama sıralamanızı iyileştireceğinizden emin olabilirsiniz.
 

26. Tarihsel Güncellemeler

Eski içeriğinizi sürekli güncellemeniz ve kaç kez güncellediğiniz, arama motorlarına web sitenizde her zaman yeni ve güncel içerik tuttuğunuzu gösterir. Bu nedenle, içeriğinizi sık sık güncellerseniz bu web sitenizin sıralamasını da artıracağınız anlamına gelir. 
 

27. Anahtar Kelimelerin Alaka Seviyesi

Anahtar kelimeleriniz yalnızca eklemenin bir anlamı olduğunu düşündüğünüzde eklenmelidir. Anahtar kelimeleri doğal olarak eklediğinizde ilgi düzeyi sinyali verir. Ayrıca, anahtar kelimelerinizi girişte en az bir kez eklemeyi düşünmelisiniz.
 

28. H2 ve H3 Etiketlerinde Anahtar Kelimeler

Tıpkı H1 etiketinde anahtar kelimeler eklemenin olduğu gibi, H2 ve H3 etiketlerine de anahtar kelimeler eklemek web sitenizi daha üst sıralara yerleştirme konusunda olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrıca diğer alt başlıklara da anahtar kelime eklemek SEO sıralamalarınızı yükseltmek için çok önemli olabilir.
 

29. Anahtar Kelime Sırası

Anahtar kelimelerin sırasının SEO sıralamasını etkilediği bir gerçektir. Bir anahtar kelime öbeğiniz varsa bu öbeği yeniden düzenlemeden kullandığınızdan emin olun. Ayrıca anahtar kelime öbeği içine başka bir kelime eklemeye veya çıkarmaya çalışmayın.
 
Bu anahtar kelime öbeklerindeki küçük bir değişiklik web sitenizin değiştirilmiş anahtar kelime öbeği için öne çıkmasına ya da hiç öne çıkmamasına sebep olabilir. Bu sebeple anahtar kelimeler araştırmanızdan elde ettiğiniz anahtar kelimelere her zaman bağlı kalın.
 

30. Dilbilgisi ve Yazım Hataları

Özellikle hedeflenmiş, çalıştığınız anahtar kelimelerinde dilbilgisi ve yazım hataları olmamalıdır. Ayrıca, bu tür hatalar içeriğin kalitesini de etkilemektedir. Hiçbir arama motoru düşük içerik kalitesine sahip bir web sitesini arama sonuçlarında üst sıralarda listelemez. Bu nedenle, içeriği yayınlamadan önce, dilbilgisi ve imla hatalarını önlemek için içeriğinizi kontrol edin. 
 

31. Sendikasyon İçeriği

Bazan başka bir web sitesinin içeriğini siz de duyurmak, yayınlamak isteyebilirsiniz. Ancak arama motorları içeriğin başka bir yerde kullanıldığını tespit ederse, web sitenizi cezalandırır. Bu nedenle, web sitenizde orijinal içeriğe sahip olun.
 
Yine de diğer web sitelerinin içeriğini kullanmanız gerekirse, içeriğin sendikasyonunu sağlayın, yani içeriğin bir kısmının (mümkünse tamamının değil)  web sitenizde kullanılabilir olmasını sağlayın ve kullanıcılar için orijinal kaynağa / web sitesine yönlenebilecekleri bir link verin. 
 

32. Yardımcı İlave İçerik

Google'ın Değerlendirme Kuralları belgesine göre, yararlı ek içerik sağladığınızda, kaliteli içeriğinizin ve dolayısıyla web sitenizin sıralamasının iyileştirilmesine yardımcı olur. Ek içerik örnekleri para birimi simgelerini, kredi oranı hesaplayıcılarını ve diğer etkileşimli tarifleri içerir.
 

33. Verilen Link Kalitesi

Kaliteli web sitelerine link vermek arama motorlarına ‘’ben de kaliteliyim/kaliteli olmaya çalışıyorum’’ demektir. Bu nedenle, makalelerinize dış linkler verdiğinizde o sitelerin arama sonuçlarında iyi performans gösterdiklerinden ve kaliteli, önde gelen sitelerden olduklarından emin olun.
 

34. Giden Bağlantı Teması

Bir araştırmaya göre arama motorları bağlantı yaptığınız web sitelerinin içeriği ile sizin alakanıza da bakar. Bu web sitenize benzer içeriğe sahip diğer web sitelerine bağlandığınızda, arama motorlarının içeriğinizin konusunu tanıdığı anlamına gelir. 
 

35. Giden Bağlantıların Sayısı

Dışarı verdiğiniz bağlantıların sayısı aşırı olursa ve özellikle kalitesiz web sitelerine olursa bu SEO sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilir. Özetle web sayfanız daha az önemli hale gelebilir ve arama motorları bağlandığınız ya da link verdiğiniz sayfaları size tercih edebilir.
 

36. Dahili Bağlantıların Sayısı


Web sitenizde çok iç bağlantı olması, SEO çabalarınız için iyidir. Bir sayfadaki iç bağlantıların sayısı, arama motorlarının sayfanın ne hakkında olduğunu bilmesini kolaylaştırmak adına faydalıdır. Bu ayrıca arama motorlarının web sitenizdeki bağlantılı sayfaları görmesini ve endekslemesini sağlar.
 
İlaveten sayfalarınızdan birine birden çok dahili bağlantı varsa, sayfanın web siteniz içerisinde önemli bir sayfa olduğunu ve bu nedenle arama motorlarının arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması gerektiğini gösterir.


37. İç Bağlantıların Kalitesi


İç bağlantıların kalitesinin arama motorları SEO sıralamanız üzerinde olumlu etkisi vardır. Yetkili web sitelerinden veya sayfalardan gelen iç bağlantılar SEO çabalarınıza katkı sağlar.


38. Kırık Linkler


Kırık veya bozuk linkler, SEO sıralaması için önemli bir faktör olan kullanıcı deneyimini etkiler. Bu nedenle, arama motoru örümcekleri çok fazla “kırık link” veya “404 hatası” tespit ederse, web sitenizin SEO sıralaması üzerinde doğrudan etkisi olan web sitenizin değerini kesinlikle düşürecektir. Daha da kötüsü, Google’ın web sitenizi “ihmal edilmiş ve terk edilmiş bir site” olarak tanımlaması mümkündür.
 
Bu sebeple, web sitenizde herhangi bir kırık link olup olmadığını tespit etmeniz ve düzeltmeniz şiddetle önerilir. Bozuk linkleri bulmanızı sağlayan birçok araç vardır ve bunları geçici veya kalıcı yönlendirmeler ekleyerek düzeltebilirsiniz.


39. İçerikli Multimedya


Web sitenizin çeriğinin kalitesini artırmak ve iyileştirmek için resimler, videolar, GIF'ler vb. gibi farklı içerik türleri kullanabilirsiniz. Bazan metin içeriği sıkıcı gelebilir ve böylece kullanıcılar onu ilginç ve çekici kılan diğer içerik türlerini tercih ederler. Resim, video ve GIF’ler ile kullanıcılar web sitenizde daha uzun süre kalacaktır ve bu da web sitenizin sıralamasını olumlu yönde etkiler.


40. Okunabilirlik Puanı


Kullanıcıların ziyaret ettikten sonra web sitenizde uzun süre kalması ile web siteniz kesinlikle iyi bir arama sıralamasına sahip olacaktır. Bu amaçla, kullanıcı dostu ve okunabilir bir içerik sağlamanız gerekir. Bu içeriğin okunmasının kolay olması, değerli veya benzersiz bilgiler sağlaması ve kullanıcılarınızı sayfalarınızda meşgul tutması gerektiği anlamına gelir. Okunabilirliğin yüksek olması, web sitenizin kaliteli bir bilgi sağladığı ve bu nedenle bunların arama sonuçlarında daha iyi performans gösterebileceğini gösterir.


41. Ortaklık Bağlantıları


Genel olarak değerlendirirsek, bağlı kuruluş bağlantılarının sıralamanız üzerinde çok önemli bir etkisi yoktur. Bu bağlantılar, ortak kullanıcı ayrıntılarını içeren belirli bir kısım URL’lerdir. Bununla birlikte, çok fazla sayıda bağlı link varsa, Google algoritması, ince bir bağlı web sitesi olup olmadığını belirlemek için sitedeki diğer kalite sinyallerine yakından bakacaktır. Bu nedenle, ortaklık bağlantılarının sayısını azaltmanız daha iyi olacaktır. 


42. HTML Hataları ve Doğrulama Sorunları


Saçma sapan HTML hataları, doğrulama sorunları veya kodlama hataları kesinlikle ve kesinlikle olmaması gereken bir hatadır. Bu hatalar size kalitesiz bir siteniz olduğunu ve bu hataları en kısa zamanda düzeltmeniz gerektiğini belirtir. Google ve diğer arama motorlarına ise sadece kalitesiz bir web siteniz olduğunu gösterir!


43. Sayfa Sahipleri İçin Alan Yetkisi


Yetkin bir alanın web sayfasının arama sonuçlarında daha az yetkin olan bir alanın web sayfasından daha iyi performans göstermesi muhtemeldir.
 

44. Sayfa Sıralaması


Google, Sayfa Sıralamasını güncellemeyi bırakmış olmasına rağmen, önceki yüksek sayfa sıralamaları,  düşük sayfa sıralamalarından daha üstlerde sıralanırdı. Dolayısıyla artık Sayfa Sıralamasının şu anda herhangi bir etkisi kalmamıştır. Artık etkisini yitirse de burada bahsetmeyi doğru bulduk.


45. URL Uzunluğu


URL uzunluğunun daha uzun olması daha iyi bir sayfa sıralaması getirmez aksine URL ne kadar kısaysa SEO sıralamanız o kadar iyi olur. Daha uzun URL’lerin arama görünürlüğünü etkilediği ve daha fazla görünürlük sağladığı ise düşünülmektedir. Ancak daha fazla görünürlük daha iyi SEO sonuçları anlamına gelmemektedir. 


46. URL’ye Ulaşım


Sayfanız web sitenizin derinliklerine gizlendiyse, ulaşımı zorsa, düşük performans göstermeleri muhtemeldir. Bu nedenle, ana sayfanıza yakın olan sayfalar arama sonuçlarında daha iyi sıralanır ki bu sayfa hiyerarşisinin önemini ortaya koyar. Bu nedenle, önemli sayfalarınızın sırasını iyileştirmek istiyorsanız, ana sayfaya daha yakın olmasını sağlamalısınız.


47. Kişilerin Düzenlemesi


Gerçekliği her ne kadar kesin olarak onaylanamasa da Google, insan editörlerin arama motoru sonuç sayfalarını düzenlemesine izin veren bir sistem için patent başvurusunda bulunmuştur.


48. Sayfa Kategorisi


Görüntülenen sayfa kategorisi Google ve diğer arama motorları için bir sıralama sinyalidir. Tıpkı ana sayfaya yakın olan sayfaların diğerlerinden daha iyi performans göstermesi gibi, arama kategorisine daha yakın olan sayfalar da diğerlerine göre daha iyi sıralanır.

49. WordPress Etiketleri

Eğer siteniz bir WordPress ise, blog yayınlarınıza belirli etiketler ekleyebilirsiniz. Bu etiketler SEO sıralamanızı ve çalışmalarınızı güçlendirir. YOAST COM Bir içeriğin diğerine  ve bir grup içeriğin diğer içerik gruplarına ilişkilendirilerek SEO’nuzun iyileştirildiğini söylüyor. 

50. Anahtar Kelimelerin URL’de Kullanımı

URL’de kullanılan anahtar kelimeler, arama motorlarına sayfanın ne hakkında olduğunu söyler ve işlerini kolaylaştırır. Böylece bir kullanıcı arama yaparken anahtar kelimelerinizi arama sorgusuna girdiğinde, içeriğinizin veya web sayfanızın arama sonuçlarında gösterilmesi olasılığı artar. Anahtar kelimelerin URL’de kullanımını tavsiye ediyoruz.

51. URL Bağları

Google, URL dizisindeki tüm kategorileri okuyabilmektedir. Tematik sinyaller, arama motoruna bir sayfanın içeriğinin ne olduğunu anlatır. Örneğin, bir " web site tasarımı kızılay " kategorisine sahipseniz , arama motoru aşağıdaki alt kategorileri ve sayfanın içeriğini " web site tasarımı kızılay" kategorisinde anlayabilir .

52. Numara ve Madde İşaretleri Listesi Olması

İçeriğinizde numaralı veya madde işaretleri olan liste kullanmanız  kullanıcıların uzun bir yazı okumasını kolaylaştırır. Google’da kullanıcı dostu içeriği olan makale ve yazıları sever. Dolayısıyla özellikle uzun yazıları maddeler halinde vermeniz SEO’da üst sıralarda çıkmak için tercih edilmesi gereken bir yöntemdir.  

53. Kaynaklar ve Referans Göstermek

Başka kaynaklardan bazı bilgiler aldığınızda yada onları birleştirip derleyip yeniden yazdığınızda, hem etik olarak ve hem tercihen makalenin sonuna bir referans bağlantısı veya kaynak eklemeniz gerekir. Google Kalite Yönergeleri, özellikle alanında yetkin kaynaklara sahip olanlar olmak üzere kaynak gösterilmesi gerektiğini onaylar.

Güvenilir bilgi için kaynak ve referans eklemek kalite işareti olsa da, arama motoru SEO scorunuzu yükseltmek için bu tür dış bağlantıları kullanmayı reddediyor. Yani kaynak ve referans göstermek doğru bir hareket ancak, Google’da üst sayfalara çıkmak için size ilave bir puan getirmiyor. 

54. Site Haritalarında Sayfa Önceliği

Bir web sayfasının ne kadar önemli olduğu sitemap.xml dosyası yardımı ile anlaşılabilir. Sitemap.xml dosyası tarafından sağlanan bir sayfanın önceliği, arama sıralamalarını bir dereceye kadar olumlu etkileyebilir.

55. Sayfa Tazeliği

Hem Google ve hem de diğer arama motorları, taze içeriğe sahip sayfaları tercih ederler. Bu nedenle, eski bir sayfanız olsa da içeriğini sürekli güncellemeniz halinde, sayfanızın arama sonuçlarında daha iyi performans göstereceğinden emin olabilirsiniz.

56. Aşırı Dış Link

Çok fazla dış link, okunabilirliği etkiler. Çok sayıda bağlantı içeren sayfalar sayfayı gizler ve bir okuyucuyu temel içerikten uzaklaştırır.

Daha fazla bilgi için kullanıcıyı başka bir sayfaya yönlendiren birden fazla giden bağlantınız varsa, kullanıcının geçerli sayfada kalması pek olası değildir. Bu sebeple yalnızca mevcut sayfada yeterli bilgi sağlayamadığınızda, giden bağlantılar ekleyin ve mümkün olduğunca aşırıya kaçmayın.

57. Sayfa Sıralamasında Diğer Anahtar Kelimelerin Miktarı

Sayfalarınızda bir anahtar kelimeye odaklanıyorsanız, sayfanız benzer anahtar kelimeler için de öne çıkarılabilir. Sayfanız birden çok alternatif anahtar kelime için daha fazla sıralanırsa, arama motorlarına kaliteli içeriğe sahip olduğunuzu gösterir ve böylece SEO sıralamalarınız ve Google ilk sayfa şansınız artar.


58. Kullanıcı Dostu Sayfa Hiyerarşisi

 
Web sayfanız, web sitenizdeki ziyaretçiler için sayfa düzeninizi kullanıcı dostu ve kolay gezilebilir bulmalıdır. Bunu yaparsanız, ziyaretçiler web sitenizde uzun süre kalma eğiliminde olurlar ve sayfanızdaki kalış süresindeki artış, arama motorlarına kaliteli ve okunabilir içerik gösterdiğinizi gösterir. Sonuç olarak, SEO sıralamanız ve sitenin Google’da ilk sayfada çıkma ihtimali artırılmış olur. 


59. Park Edilen Alan Adları

Park edilmiş bir alan adı, hesabınızda barındırılan ek bir etki alanı anlamına gelir. Aynı siteyi sanki sizin alan adınızmış gibi gösterecek ve park edilmiş alana kendi e-posta kutusunu verecektir. Ancak Google 2011 Aralık ayında  park edilmiş alan adlarının arama görünürlüğünü azaltan bir güncelleme yaptı.

Bu nedenle, park edilmiş bir alan adına sahip olmak SEO sıralamanızı yükseltmeyebilir. Sitenin Google’da en üstte çıkmasına katkısı yok gibi görünüyor.


60. Faydalı İçerik


Kaliteli içeriğe sahip olmak aynı içeriğin faydalı içerik olduğu anlamına gelmez. Bazen, kaliteli içerik, okuyucular için sektörün terminolojisi sebebiyle, sözcük kullanımı sebebiyle veya diğer unsurlar nedeniyle kolay okunabilir yada anlaşılabilir olmayabilir.
 
Uzmanlar tarafından Google’ın kaliteli içerikle kullanışlı içeriği kolayca ayırt edebileceği söyleniyor. Yani kaliteli içerik ile beraber faydalı içerikte sunmalısınız. Dili ağır olan yazılarınızı daha kolay okunabilir ve anlaşılabilir hale getirmeyi denemelisiniz. 


61. Değerli ve Eşsiz İçerik


Web siteniz  herhangi bir konuda kaliteli ve değerli içeriğe sahipse, Google’da üst sıralarda çıkma yöntemleri açısından iyi bir şansınız var demektir. Değerli ve eşsiz bir içerik oluşturmak için detaylı bir araştırma yapmanız ve ilk elden bilgi edinmeniz gerekir, hatta mümkünse konunun uzmanı biri tarafından yazılmış yazılar koymalısınız. Ayrıca, yeni, taze ve eşsiz içerik sunmak her zaman Google aramada öne çıkma çabalarınıza katkı sağlayacaktır. 


62. İletişim Sayfası


‘’Bize Ulaşın’’ ya da iletişim sayfanız, müşterilerin sizinle iletişim kurmasını sağlamak için önemli bir sayfadır. Bu sayfa iyi bir şekilde belirtilmeli ve whois bilgilerinizle ve Google My Business sayfanızdaki ayrıntılarla eşleşmelidir. Çevrimiçi dünyada birden fazla platformda aynı iletişim bilgilerine sahipseniz, Google kesinlikle SEO sıranızı yükseltecek ve sizi Google aramalarında üst sayfalara çıkartacaktır.


63. Güvenli Site


Site güveni veya sitenizin güven derecesi, web sitenizin en çok güvenilen ve önde olan web sitelerinden kaç bağlantı aldığınızla ölçülür. Daha önce başka bir yazımda dediğim gibi Google ve diğer arama motorları da sizin kim olduğunuza, size link verenlerin kim olduğu üzerinden karar verir. Yani ‘’yüksek yerlerde tanıdıklarınız varsa Google size torpil yapar!’’ Gerçek dünyadaki gibi değil mi? Ancak Google SEO sıralamanızı yükseltmek için bu ölçüm çok önemlidir.


64. Web Sitesi Mimarisi


Web siteniz iyi bir mimariye sahipse, arama motoru sıralamalarında daha iyi bir sıralamaya sahip olma şansınız daha fazladır.  Bu tür web siteleri Google’ın içeriği daha kolay anlamasını sağlar ve bundan dolayı da Google bu tür web sitelerinin Google sıralamalarındaki yerini daha üste çıkarır.  


65. Web Sitesi Güncellemeleri


Web sayfalarınızdaki içeriği güncellediğinizde, yeni bir sayfa eklediğinizde ya da sayfa içerisindeki yazılarınızı güncellediğinizde web sitenizin tamamını otomatik olarak güncellemiş olursunuz.  Web sitenizdeki sık güncellemeler ve taze içerik, SEO sıralaması için çok önemlidir. Google’da üst sıralara çıkmak için ne yapmalı diyorsanız, sitenizi sürekli güncelleyin derim.


66. Sayfa Sayısı


Çok fazla ve birbirini tekrar eden web sayfanız varsa, web sitenizde gezinmek zorlaşacaktır. Bu SEO açısından iyi bir şey değildir. Bu nedenle, web sitenizdeki gereksiz sayfaları azaltmak ve kaliteli ve değerli içeriğe yönelmek SEO teknikleri açısından daha faydalı olacaktır.  
 
67. Site Haritası


Web sitenizin Google’da ilk sayfada çıkmasını istiyorsanız atmanız gereken adımlardan birisi de site haritalarıdır. Bir site haritasıyla, arama motorları tüm sayfaları kolayca dizine ekleyebilirler.  Bu da, web sitenizdeki görünürlüğü artırır. Çünkü web sitenizdeki neredeyse tüm sayfalar dizine eklenir.


68. Web Sitesi Güncelleme Hızı


Web sitenizin isteklere çabuk cevap verdiğinden, yenilemeleri hızlı yaptığından ve hızlı bir şekilde açıldığından emin olmalısınız. Sitenizin yenilenme hızının yavaş oluşu veya bazı sunucu problemleri SEO sıralamanızı olumsuz etkileyebilir.


69. Sunucu Konumu


Sunucunun bulunduğu yerin, web sitenizin farklı konumlardaki sıralaması üzerinde önemli bir etkisi vardır. Sunucunun bulunduğu bölgede web sitenizin sıralaması daha yüksekken, sunucunuza uzak olan bölgelerde web site sıralamanız daha düşük olabilir. 


70. SSL Sertifikası


The Secure Socket Layer (SSL) sertifikaları  (Güvenli Yuva Katı)  sertifikaları, bir kuruluşun ayrıntılarına şifreli bir anahtarı dijital olarak bağlayan küçük veri dosyalarıdır. Google’ın HTTPS kullanımını dikkate aldığı ve SSL sertifikası olan siteleri sıralamada daha önde çıkardığı onaylanmıştır. 
 
Ayrıca bilinçli kullanıcılar bir SSL sertifikasına sahip olan web siteyi ziyaret ettiklerinde kendilerini güvende hissederler. İyi bir Google sıralaması için SSL sertifikasına sahip olmanız şiddetle tavsiye edilir.


71. Hizmet Şartları ve Gizlilik Sayfaları


Hizmet şartları ve gizlilik sayfaları Google için sayfanıza ve tabi ki web sitenize güvenilip güvenilemeyeceğini gösteren önemli göstergelerden biridir. Bu nedenle, bu iki sayfanın hem arama motorları hem de web sitenizdeki ziyaretçiler için açıkça görülebilir olması size SEO sıralamasında fayda olarak dönecektir. 


72. Meta Açıklamada Tekrarlayan İçerik


Yinelenen içerik, arama sıralamanızı etkileyecektir ve meta açıklamada tekrarlanan içerik de bundan farklı değildir. Ancak bu etkileme olumlu manada değildir. Web sitenizin görünürlüğü azalır ve bu sebeple site içi meta açıklamanız için kısa ama orijinal içerik bulmanız tavsiye edilir.


73. Kırıntı Gezisi


Dilimizde kullanılmasa da kırıntı gezintisi ile küçük gezintiler kastedilmektedir. Kırıntı gezintisi kullanıcı dostu web sitesi mimarisine sahip siteler için faydalı bir stildir. Bu tür bir gezinti kullanıcılara ve arama motorlarına bazı şeylerin bir web sitesinde nerede olduklarını anlamasına yardımcı olur. Arama motorları kırıntı gezintisini kullanıcı dostu olduğu ve web sitenize gelen ziyaretçilere yardımcı olduğu için sıralama faktörlerinden biri olarak kabul eder.


74. Mobil Uyumlu Web Site


Akıllı telefon kullanıcılarının sayısındaki artış, web sitelerinin mobil uyumlu olmasını gerekliliğini artırmıştır. Her türlü cihazda iyi çalışan bir web sitesi, SEO sıralama teknikleriniz açısından kesinlikle önemlidir ve size artı değer katmaktadır. Arama motorları ve tabi ki Google’ın mobil uyumlu bir web sitesini, mobil uyumlu olmayan web sitelerine göre sıralamada daha üst sıralara çıkaracağından emin olabilirsiniz.
 
Mobil uyumlu bir web sitesi ‘’responsive web design’’ tasarımına sahip olmalıdır. Aynı zamanda sitenin açılış hızı hızlı olmalıdır. Arama motorları mobil cihazlarda doğru görüntülenen web siteleri ‘’mobil uyumlu web siteler’’  olarak değerlendirmeye başladı .
 
Google ayrıca özellikle mobil arama sonuçlarında mobil uyumlu olmayan web sitelerinin sıralamasını düşürmeye başlamıştır. Bu nedenle, mobil olarak optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak, -web sitenizin birinci sayfada çıkmasını istiyorsanız-  göz ardı edemeyeceğiniz bir şeydir.
 

75. YouTube

 
Bilindiği gibi YouTube popüler olmaya başladığında Google tarafından satın alınmıştır. Peki Google bir web sitesini üst sıralara çıkarmak için YouTube’da videolarınız olmasını bir sıralama faktörü olarak değerlendiriyor mu? Evet. YouTube Google’a ait bir şirket olduğundan web’deki diğer platformlara kıyasla daha yüksek bir tercih sebebidir.
 
YouTube'da bir kanal oluşturmak, markanızın bilinirliğini artırmak ve web sitenize daha fazla trafik almanıza olanak tanır. Videolarınızı YouTube'da paylaştığınızda, marka adınızın ve linklerinizin varlığı sıralamanızı etkileyebilir. Abonelikler, beğeniler ve paylaşımlar arttıkça web sitenizin SEO sıralaması artar.
 

76. Site Kullanılabilirliği

 
Site kullanılabilirliği web sitenizde gezinirken menülerin uygunluğu dolayısıyla kolayca gezinilebildiğini ifade etmekte kullanılır. Bu öncelikle web site tasarımınızın iyi oluşuna bağlıdır. İyi bir web site tasarımı, kolay gezinme, alt bilgilerinizin bağlantılarının oluşu vb. özellikler olmalıdır. 
 
Kullanıcılar web sitenizde ne kadar kolay gezinebilirse o kadar uzun süre kalabilirler (Bu içeriğinizin kaliteli oluşu ile de ilgilidir), ve ne kadar uzun kalırlarsa, web sitenizdeki ortalama oturum süresi o kadar yüksek olacaktır. Bunların hepsi birbirleriyle bağlantılıdır ve Google’a sitenizin kalitesiyle ilgili bilgiler verir. Bunun sonucunda Google’da sitenizi öne çıkarma konusunda karar verir. 
 

77. Google Analytics ve Webmaster Kullanımı

 
Google’ın sizi indexleyebilmek için Google web tarayıcıları ile sitenizi bulmak zorundadır. Ancak Google Analytics ve Google Webmaster kullanarak bu işlemi Google’ın yerine siz yapabilir ve işlemi hızlandırabilirsiniz.  Ayrıca her ikisinden web sitenizi ve SEO sıralamanızı geliştirmek için yardım da alabileceğiniz mükemmel özellikler vardır.
 
Google Analytics, ziyaretçilerin sayısı, sitede kalış süresi, hangi sayfanın daha fazla ziyaret edildiği gibi bilgiler verirken, Webmaster siteniz için sık sık güncellemeler verir.
 

78. Kullanıcı Yorumları

 
Bildiğiniz gibi internette yorum yapma imkanı veren bir çok platform var. Kullanıcılar bir çok farklı konuda olduğu gibi firmaları da inceliyor, yorum ve değerlendirmeler yapıyorlar. Peki başka yerlerde kullanıcıların yaptığı yorumlar sizin arama motorları sıralamanızı etkiliyor mu?  Tam bir evet diyemesek de, çok yüksek ihtimalle evet diyoruz.
 
Google algoritma güncellemeleri ile oldukça akıllandı. Çok sayıda yorum ve yüksek puan alan işletmelerin Google sıralamasını artırırken, kötü eleştiriler alan, düşük oy alan veya hiç puan almayan markaların SEO sıralamalarını düşürüyor. 
 

79. Bağlantı Yapılan Sayfa Sayısı

 
Google web sitenizin link verdiği ve link aldığı sayfa sayılarını takip eder. Link verdiğiniz web sayfalarının sayısı ne kadar fazlaysa, SEO sıralamanızı o kadar arttırırsınız. İyi bir SEO sıralaması için, web sitenizin sizin haricinizdeki web siteleri ile ne kadar iyi bağlantılara sahip olduğu önemlidir. 
 

80. Bağlantı Yapılan Alan Adı Sayısı

 
Domain SEO stratejileri açısından önemli bir faktördür. Domain web sitesinin etki alanı URL’sini belirtir. Örnek olarak,
Yukarıdaki web sitesi bağlantılarının hepsi web üzerinde ayrı ayrı web sayfalarına gider ancak aynı zamanda tek bir domain alanına gider ki bu da www.onyazilim.com’dur.  dur. Google bunu tek bir domaine bağlantı sayar. Web sitenize backlinkler aldığınızda hepsinin tek bir domain köküne gitmediğinden emin olun.
Google ‘’Web sayfası arasında bağlantı kurma (madde 79)’’  ile kıyaslandığında ‘’Bağlantı yapılan alan adı sayısına’’ daha fazla önem veriyor.
 

81. C Sınıfı IP'lerden Bağlantı Sayısı


IP adresleri 4 sınıfa sahiptir ve bunlar  A, B, C ve D olarak adlandırılırlar. Web hosting yani barındırma hizmeti aldığınızda, hizmet sağlayıcı size bir IP adresi verecektir. IP adresi web sitenizin web'de kolayca bulunmasını sağlayan bir çeşit posta adresidir. 

Hostingi C Sınıfı IP adresine sahip web sitelerinin SEO hosting sıralamasını olumlu etkiler. Bunun sebebi C sınıfı IP'lerin daha iyi bir ağa sahip olduğu ve daha güvenli oluşudur. Sonuç olarak C sınıfı bir IP ile Web sitenizin SEO sıralamasının daha iyi olması ihtimali vardır. Ancak bu SEO kriterinin SEO’yu olumlu etkilediği konusunda şüpheler de vardır. 


82. Resim İçerikleri


Google internetteki bir resmi nasıl okuyacağını bilmez. En azında bizim bilgimiz şimdilik bu şekilde. Peki Google resimleri nasıl SEO için değerlendirir? Ya da başka bir şekilde sorarsak resimlerin SEO için değeri Google tarafından nasıl anlaşılır?

 Bunu Google’a yardımcı olarak siz yapmalısınız. Web’e bir resim yüklerken, resim başlığı, açıklama, alt Metin ve resim yazısı gibi ne varsa doldurmanız SEO sıralaması için faydalı olacaktır. Tüm bu bilgileri doldurarak, Google’ın resmi ve sayfanızı sıralaması için ayrıntılı bilgiler sağlamış olursunuz.


83. .edu veya .gov Uzantılarından Gelen Linkler


Web sitenize harici linkler eklerken, yüksek kalitede olanları seçmeye çalışmalısınız. .Edu ve .gov gibi uzantılarla biten web sitelerinin çok yüksek kaliteli bağlantılar olduğu kabul edilir.


84. Sayfa Sıralaması


Google, kaliteli linkleri olan web sitelerini sıralamada daha iyi yerlere getiriyor. Bu tür web siteleri güvenilir web siteleri olarak kabul edilir.  Bu nedenle, sayfa sıralaması yüksek olan web sayfalarına bağlantı vermelisiniz. 


85. Etki Alanı Yüksek Sitelere Bağlantı


Her web sitesinin genel bir etki alanı vardır. Ana sayfanız bir aramanın ilk sayfasında yer alırken, hizmetlerinizi anlattığınız sayfanız aramaların üçüncü sayfasında yer alabilmektedir. Web sayfalarınızın her biri Etki Alanı Yetkisi adı verilen bir bağlantıyla bağlanmıştır.
 
Google, bir web sitesine bir etki alanı yetki sırası vermek için bağlantı sayısını, bağlantı kalitesini, anahtar kelime optimizasyonunu, web sayfası sıralamasını ve bunun gibi bir çok faktöre bakarak değerlendirir. Web siteniz diğer web sitelerine bağlandığında, bu web sayfalarının da yüksek bir etki alanı yetkisine sahip olduğundan emin olun.


86. Rakiplere Bağlantı


Web sitesi bağlantısına gelince Google'ın değerlendirdiği kilit bir faktör de, link verilen web sitelerinin kendinizle ve sektörünüzle ne kadar alakalı olduğudur. Bu nedenle, rakip olduğunuz web siteleri ile bağlantı yapmak yani link vermek-almak mantıklıdır.
 
Bağlantı kurmadan önce, rakiplerinizin analizini yapmak ve SEO sıralamanızı yükseltmek için sadece kaliteli sitelere link vermeye çalışın.


87. Web Sayfalarının Sosyal Paylaşımı


Birçok web sitesi ve sayfası sosyal medya paylaşımına izin verir. Bunlar genellikle etkinliklerinizi anlattığınız sayfalar veya blog sayfalarınızdır. Çok sayıda sosyal paylaşımın bulunduğu bir web sayfası daha fazla trafik alır ve böylece zamanla daha yüksek bir sayfa sıralamasına sahip olur. Bu şekilde web siteniz yüksek kaliteli bir web sitesine ve sayfasına bağlanmış olur.


88. Kalitesiz Web Sitelerine Bağlantılar


Sürekli olarak kaliteli web sitelerine, web sayfalarına ve .edu,    .gov gibi kaliteli web alanlarına bağlantı vermeniz gerektiğinden bahsettim. Peki kalitesiz bir web sitesine bağlandığınızda ne olur? Bu, Kötü Çevre olarak adlandırılır.
 
Hızlı bir şekilde birçok web sitesine bağlantı verme ve zayıf yada kötü değerleri olanlara bağlantı Google SEO sıralamanızı artırmak için yapmamanız gerekenlerdendir. 
Web sitenizin kötü çevre bağlantıları yani kalitesiz web site ve sayfalarına bağlantı Google’a web sitenizin güvenilir olmadığı mesajı verir.


89. Konuk Yazıları


‘’Konuk yazıları’’ sitenizde başkalarına yazı yazdırmak değildir. ''Konuk Yazıları''ndan kasıt başka bir sitede yazılan yazılardan size link gelmesidir. Konuk yazılar, web sitenize back link almaya yardımcı olduğu için bir sıralama faktörü olarak görülür.
 
Yorum, blog ve forum odaklı sitelerde sizin yada yakınlarınızın yazdığı yazılar ve sayfalarınızın linkinin verilmesi –özellikle bu siteler kaliteli sitelerse- web sitenizdeki trafiği artırır ve Google’a web sitenizin  güvenilirliğini gösterir.


90. Ana Sayfa Etki Alanlarına Bağlantı


Bir ana sayfa aslında web sitesinin ziyaretçilerinin web sitesinin geri kalanını keşfedebilecekleri açılış kapısıdır. Genel uygulama, giriş sayfasını web sitesinin alan adı olarak kullanmaktır. Örneğin: onyazilim.com ayrıca ana sayfadır.
Web sitelerine bağlanırken link verirken, giriş sayfalarına bağlanmayı deneyin.


91. Sıralanması İstenmeyen Sayfalara Bağlantılar


Bazı ‘web develepor’lar yani web site tasarımcıları Google’dan -Google web tarayıcılarından- web sayfasını izlememelerini istemektedirler. Bu siteler No-follow web siteler olarak adlandırılır. Bu, Google’ın web sayfasını endekslemediği ve sayfaya herhangi bir sıralama vermediği anlamına gelir.
 
Google sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız, sitenize bu tür linkleri eklemeye çalışarak boşa zaman harcamanıza gerek yoktur. 


92. Link Türlerinin Çeşitliliği


Özellikle bu yazıdan sonra web sitenize link ekleyeyim diye acele ederseniz, tek bir alandan URL’ler ekleyebilirsiniz. Bu Google’a göre bir sorundur. Tek bir etki alanına bağlantılar içeren bir web sitesi Google’a doğal görünmez ve Google bunu web spam olarak etiketleyebilir. Bunun SEO çalışmalarınız üzerinde zararlı bir etkisi olur. Birden fazla alan sitesine bağlantı vermek doğal bir SEO yöntemi olarak değerlendirilir. 


93. “Sponsorlu Bağlantılar” SEO Değerini Düşürdü


Bağlantınız “Sponsorlu Bağlantılar” veya “Bağlantı Ortakları” gibi kelimeler içeriyorsa bu iyi bir şey değildir. Bu bağlantılar, web sitenizde Google AdSense reklamları gibi reklamlar olan iç ve dış bağlantılar olduğunda görünür. Bunun nedeni, Google’ın bağlantıyı bir reklam biçimi olarak tanımlaması ve bir SEO stratejisi olarak görmemesidir. 
 

94. Anlamlı Bağlantılar


Web sayfasının içeriğine eklenen bağlantılar, boş bir sayfaya gelen bağlantılardan daha değerlidir. Bu, web içeriğinizin bir bölümünü hyperlink ile bağlantılayarak yapılır.
Metniniz bağlantılı sayfadaki anahtar kelimeleri içermelidir ve uzun kuyruk anahtar kelimeleri kullanmayı tercih etmelisiniz. Bağlantılar doğal olarak yerleştirilmeli, yerleri ve orada kullanılması tuhaf olmamalıdır. Yani sırf kelimeyi orada geçireceğim diye metine uyumsuz olarak, alakasız bir şekilde oraya konmamalıdır. 


95. Gereğinden Fazla 301 Yönlendirmesi


Çok sayıda 301 yönlendirmesi web sitenizin hızını yavaşlatır. Web siteniz zzayıf bir web sitesi gibi görünür. Ayrıca okuyucularınıza kötü bir gezinme ve kötü bir web sitesi deneyimi sunar. Web sayfanızda dörtten fazla 301yönlendirmesi bulunmaması önerilir.


96. Backlink Çapa Metni


Bağlantı metni olan linkler, sitenize yerleştirilen düz URL bağlantılarından daha değerlidir.  Çünkü Google, gönderinin anlamsal içeriğini değerlendirebilir. 
Sayfa başlığı ve URL, Google Analytics 101 kelimesini içerir ve link metni Google Analytics 101'dir. Google bu sayede, bağlantının alakalı olduğunu değerlendirir ve bu tür bağlantılara daha fazla değer verir.


97. Dahili Çapa Metni


Dahili çapa metni esas olarak Backlink çapa metni ile aynıdır. Aralarındaki en büyük fark, backlink bağlantı metni dahili bir web sayfasına gider.


98. Bağlantı Başlığı Niteliği


Google’a hyperlink  verilen bağlantı metninin ve bağlantı URL’sinin alakalarını söylemenin en iyi yolu link verilen başlık ve çapa bağlantıların aynı olmasını sağlamaktır.
Bu SEO faktörlerini bildiğinizde kendi SEO sıralamanızı artırabilirsiniz.
 
Bu sıralama faktörlerinin her birini anlamak için zaman ayırmanız ve yapmanız gerekenleri planlamak çok önemlidir. Bu sıralama faktörleri üzerinde harekete geçmek ve web sitenizin Google sayfalarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak için öncesinde en az 3 aylık bir zaman dilimi ayarlayarak anlama ve planlamalar yapmalısınız.

 

99. Backlinklerin Alan Adının Ülke Uzantısı


Kendi ülkenizdeki web sitelerinden işinizle ve içeriğinizle ilgili backlinkler almak başka ülkelerdeki web sitelerinden backlink almaya kıyasla daha faydalı olabilir. Böylece birinci sayfa ve birinci sıraya çıkmak hedefinize daha fazla yardımcı olabilir.  Ülkelere özgü web siteleri .tr, .uk, .us, fr, .co vb. uzantılara sahiptirler. 


100. Alakalı Web Site Bağlantısı

Google birinci sayfada çıkmak için yapılan etkili bir SEO çalışmasının ana hedefi alakalı web sitelerinden bağlantılar elde etmektir. Alakalı bir web sitesinden backlink almak, farklı bir sektörde çalışan web sitelerinden bağlantı almaktan daha iyidir.

101. Alakalı Sayfa Bağlantısı 


İlgili bir web sitesinden bağlantı almak kadar, web sayfanızın içeriğiyle de yakından alakalı bir web sayfasından bağlantı almak da web sayfanızın SEO sıralaması ve Google’da ön sıralara çıkmak için iyidir. Sayfanızdaki içerikle benzer içeriğe sahip ilgili bir web sayfasından sayfanıza gelen bağlantı, tüm web sitesi kendinizinkine benzese bile alakasız bir web sayfasından gelen bağlantıdan daha güçlüdür.


102. İçerik Bağlantısı Konumu


Bir web sayfasının içeriklerinin başında kullanılan bağlantılar, içeriğin sonuna yerleştirilen bağlantılardan biraz daha fazla ağırlık taşır. Bu aradaki fark çok fazla olmasa da SEO teknikleri açısından birazcık daha faydalı olduğunu bilmek ve buna göre içerik bağlantıları ayarlamak iyi olacaktır.


103. Sayfa Bağlantısı Konumu


Bir web sayfasındaki bağlantının konumu, iyi bir SEO sıralaması için önemli bir rol oynar. Web sayfası içerisinde metin kısmına yerleştirilmiş bağlantılar, bir web sayfasının header, footer veya diğer yerlere yerleştirilen bağlantılara göre daha fazla değere sahiptir. Bağlantıları yerleştirirken öncelik metnin başlarında, daha sonra metnin farklı yerlerinde olmalıdır. Header ve footer gibi kısımlara bağlantı yerleştirmek sonraki tercihlerden olmalıdır


104. Başlık Anahtar Kelimesine Bağlantı


Daha önce de söylediğim gibi anahtar kelimeleri içerik başlığına yerleştirmek, iyi SEO sonuçları elde etmenize yardımcı olur. Ancak bir web sitesi veya güvenilir bir bilgi kaynağı, içeriğin başlığına yerleştirilen odaklanmış anahtar kelimenize bağlandığında, web siteniz daha iyi bir SEO derecesi almaya meyillidir.


105. Bağlantının Etrafındaki Metin


Link metni çevresindeki kelimeler de web sitesinin SEO değerini etkiler. Bir web sitesindeki linklerin etrafındaki metin olumlu düşüncelere, önerilere veya tavsiyelere sahipse, web sitesi daha fazla Google SEO ağırlığı ve değeri taşıma eğilimindedir.


106. Olumlu Bağlantı Hızı


Olumlu bağlantı hızı ile kastettiğimiz tabi ki sayfa açılış hızı değildir. Burada kastedilen farklı web sayfalarının belirli bir web sitesine veya web sayfasına bağlantı sayısındaki artış hız oranıdır. Ne kadar kısa sürede, ne kadar fazla ve kaliteli bağlantı elde edilirse,  SEO açısından faydası o kadar iyi olacaktır. Olumlu bir bağlantı hızına sahip bir web sitesi genellikle yüksek hızlı bir SEO artışı elde eder.


107. Negatif Bağlantı Hızı


Negatif bağlantı hızı, kaliteli link kazanmaktan daha hızlı şekilde kaliteli linkleri kaybetmek anlamına gelir. Negatif bağlantı hızı, web sitesinin popülaritesinin azaldığının bir işaretidir. Bağlantıların kaybedilmesi ile web sitesinin değerinin düşmesi, SEO değerinin de düşmesi demektir. 


108. “Kaynak” Sayfa Bağlantıları


Orijinali ‘’Hub’’ sayfaları olarak tanımlanan bu siteleri anlatırken  ‘’kaynak’’ sayfalar olarak çevirmeyi daha uygun buldum. Bunlar belirli konular ve anahtar kelimeler etrafında dönen çok fazla içeriğe sahip ‘’kaynak’’ web sayfalarıdır. Bu web sayfalarına bağlantı yapmak yaygındır, ancak önemli olan bu kaynak web sitelerinden geri bağlantı almaktır. Kaynak sayfalarından veya en çok tanınan kaynaklardan bağlantı almak web sayfanıza ve web sitenize SEO açısından ciddi bir destek verir.


109. Önde Gelen Sitelerden Bağlantılar


Önde gelen web siteleri, en fazla bilinen, okunan, tıklanan ve alanında en fazla tercih edilen güvenilir kaynaklardır. Önde gelen bir web sitesinden bağlantı almak web sitenize ağırlık katar ve o web sitesinin SEO sıralamasını anında yükseltir.


110. Wikipedia Kaynağı olarak kullanılan bağlantılar


Wikipedia internet dünyasının önde gelen web sitelerinden biridir ve iyi bir bilgi kaynağı olarak kabul edilir. Wikipedia web sitelerinden ve web sayfalarından geri bağlantı almak Google’ın sizin web sitenize daha fazla güven duymasına sebep olur. Bu güven de Google arama sonuçlarında daha üste çıkmanız ve iyi bir SEO izlenimi demektir. 
 
111. Backlink Yaşı

Backlinklerin uygunluğu ve elde edilmesi gibi yaşları da önemlidir. Bir Google patentine göre eski tarihli backlinkler yeni tarihli backlinklere göre daha fazla SEO değerine sahiptir. Backlinkin yaşı ile birlikte SEO değerinin artmasının en büyük nedeni, bağlantıların yaşının sahte olamayacağıdır. Bu sebepten dolayı da arama motoruna güven verir. 

112. Birlikte Oluşum

Birlikte oluşum bir web sayfasında görünen anahtar kelimelerin sıklığını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Arama motoru, anahtar kelimelerin veya anahtar kelimeleri etrafında birbirine bağlanan öbeklerin birlikte olduğu web sayfalarına SEO değeri açısından daha fazla değer verir.  Alakalı anahtar kelimelerin tekrarı, Google’ın sayfa içeriğinin anlamını anlamasına yardımcı olduğundan, bu tür sayfaları daha üst sıralara çıkarmakta faydalıdır.

113. Gerçek Site ve Spam Blog Site Bağlantısı Karşılaştırması

Spam blogları, onları diğer ilişkili web sitelerine bağlamak ve bu web sitesinin bağlantı hızını ve önemini artırmak amacıyla oluşturulmuştur. Ancak Google son algoritma güncellemeleriyle birlikte bugün spam bloglar ile ‘’gerçek web siteleri’’ arasındaki ayrımı yapabilecek kadar akıllıdır.  Google arama motoru, “gerçek sitelerden” gelen bağlantılara  “spam bloglardan” gelen bağlantılardan daha fazla değer verir. Anlayacağınız Google’u kandırarak Google da üst sıralara çıkmak kolay değildir. 

114. Karşılıklı Bağlantılar

Daha fazla bilgi sağlamak ve SEO sıralamasını artırmak için oluşturulan ve ilişkilendirilen iki web sitesi arasındaki karşılıklı bağlantılar,  her iki web sitesinin de Google SEO sıralamasını etkileyebileceği için aşırıya kaçılmadan yapılmalıdır. “Aşırı bağlantı değişimi” veya aşırı karşılıklı bağlantının SEO sıralamasını artırmaktan ziyade zarar verdiği düşünülmektedir. 

115. Doğal Bağlantı Profili

Organik veya gerçek bağlantılar olarak da bilinen doğal bağlantılar, web sitesi sahibi tarafından herhangi bir çaba gösterilmeksizin kurulan bağlantılardır. Google arama motoru algoritmasının doğal bir bağlantı ile sahte bir bağlantı arasında ayırım yapabilecek kadar akıllı olduğu varsayılmalıdır. Daha yüksek bir Google sayfa sıralaması, daha doğal bağlantıları olan web sitelerine verilir.
 
116. Kullanıcı Tarafından Üretilen İçerik Bağlantıları

Web sayfaları, web siteleri, bloglar, sosyal medya gibi bir alanda kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik, web sitenizin Google sıralaması için iyi yada kötü olabilir. Google’ın bu tür kaynaklardan gelen bağlantıların gerçek bir kullanıcı tarafından mı yoksa web site sahibinin kendisi tarafından mı yapıldığı tespit etmeye yönelik çalışmaları vardır ve tespit edebildiği düşünülmektedir. 

117. 301'den Gelen Bağlantılar

301’den gelen bir yönlendirme direk bir bağlantı ile aynı oranda etkili olmayabilir. Ancak Google yöneticisi Matt Cutts 301 yönlendirmesinin, direk bir bağlantıya benzer olduğunu söylüyor.  

118. Schema.org Mikroformatları

Mikroformatlar, ek meta verileri ve web sayfalarındaki diğer özellikleri iletmek için desteklenen etiketlerdir. Mikroformatları destekleyen web sayfalarının Arama Motoru sıralamalarının,  mikroformatları desteklemeyen web sayfalarının arama motoru sıralamalarına göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.

119. DMOZ’da Listelenmek

Bir zamanlar web sitelerinin SEO sıralamaları üzerinde büyük etkiye sahip olan dmoz.org 17.03.2017 itibariyle artık mevcut değil. DMOZ’da listelenmek aynı zamanda bir web sitesinin arama motorları sıralamasında iyi bir SEO sıralamasına eklenen açık dizin projesi olarak da bilinir.

120. Bağlantı Yapılan Sitenin Güven Sıralaması

Web sayfalarınıza ve web sitelerinize bağlantı veren web sitelerinin güvenilirliği de sizin Google sıralamanız için önemlidir. Güven sıralaması bağlantı veren web sitesinden bağlantı verilen web sitesine aktarılır ve bu şekilde Google arama motoru web sitenizi doğru şekilde sıralayabilir. Bu sebeple güvenilmeyen web sitelerinden ve bu sitelerden gelen backlinklerden kaçınılmalıdır.
 
121. Sayfadaki Giden Bağlantıların Sayısı

Web sayfanıza yerleştirdiğiniz bağlantılarda herhangi bir üst sınır bulunmasa da, bir sayfadan verdiğiniz bağlantı ne kadar fazla olursa, iç sayfa sırası o kadar azalır.  Daha fazla bağlantı, her bağlantı için daha az ya da daha kötü sayfa sıralaması demektir.

Bu sebeple daha iyi bir sayfa sıralaması için tek bir sayfada daha az giden bağlantıya sahip olmanızı tavsiye etmekteyiz. 


122. Forumdaki Profil Bağlantıları

Forum profillerinden gelen linkler hala backlink olarak kabul görmektedir. Ancak yine de arama motorları tarafından endüstriyel düzeyde spam olarak değerlendirilebildiklerinden fazla bir değere sahip değillerdir.

Gelecekte SEO sıralamanızda bir değer düşüklüğüne sebep olacaklarını da öngörmek mümkündür. Bu sebeple şimdiden web sayfalarınızda bu tür bağlantılara sahip olmaktan kaçınabilirsiniz.
 

123. Bağlanılan İçerikteki Kelime Sayısı
 

Kelime sayısının daha yüksek olduğu ayrıntılı bir makaleden gelen backlinkler, kısa, küçük bir makaleden gelen linklerden daha değerlidir. Daha uzun ve daha kaliteli içerik “gerçek” içerik olarak kabul edilir, ayrıca web sitesi de güvenilir bir kaynak olarak değerlendirilir, tabii Google SEO sıralamanız için de daha faydalıdır.

 

124. Bağlantı İçeriğindeki Kelime Sayısı
 

Kelime sayısının yüksek olması kadar, link veren sitenin içeriğinin kaliteli oluşu da Google SEO sıralaması açısından değerlidir. Zengin içeriği, iyi bir site mimarisi ve dikkat çekici multimedya içerikli web sayfalarından bağlantı alırsanız, sizin sitenizin değeri ve SEO sıralamanız da daha iyi bir seviyeye gelecektir.  
 

125. Sitewide Linkleri
 

Sitedeki sitewide linkleri, bir web sitesinin tüm web sayfalarında bulunan bağlantılardır. Bu bağlantılar doğal ve konuyla alakalıysa fena değildir. Ancak Google yöneticisi Matt Cutts sitedeki birden çok sitewide linkinin, belirli bir web sitesi için tek bir bağlantı olarak sayılması için uğraşıldığını teyit etti. Bu sebeple bu bağlantıları farklı web sayfalarından birçok kez yapmak artık anlamlı değil.
 

Böylece backlink faktörlerini bitirmiş oluyoruz. Artık backlink kriterlerinden hangilerinin ne kadar faydalı olduğunu öğrendiğinize göre karar verirken daha doğru seçimler yapabileceksiniz. Bir sonraki bölümde SEO değerinizi ve sıralamanızı etkileyebilecek çeşitli kullanıcı etkileşimi SEO tekniklerini açıklayacağım.

 

Google Kullanıcı Etkileşimi Kriterleri


Google Kullanıcı Etkileşimi kriterleri, bir web site ziyaretçisinin web sitesiyle olan etkileşimi ile ilgili kriterleri ifade eder. Bu kriterleri aşağıda açıklamaya çalışacağız.  

126. Anahtar Kelimenin Organik Tıklanma Oranı

Web sayfanızın değerlendirilme kriterlerinden birisi de Tıklanma Oranı (TO) esas alınarak yapılan değerlendirmedir. Tıklanma oranı eskiye nazaran değerini kaybetmiş yada azalmış gibi değerlendirilmektedir. Yine de anahtar kelimelerden biri için tıklanma oranınız yüksekse, web sayfanızın sırası aynı anahtar kelime için önemli ölçüde artacaktır.

127. Tüm Anahtar Kelimeler için Organik Tıklama Oranı

Daha fazla kişi belirli bir anahtar kelime kümesi için web sitenizi ziyaret ederse yani web sitenizi tıklarsa, web sitenizin arama sonuçlarında aynı anahtar kelime kümesi için daha fazla özellik barındırması olasılığı yüksektir. Bu arama motorlarının insan tabanlı kullanıcı etkileşimi sinyalidir ve arama motorlarına web sitenizin bu anahtar kelime kümesi için uygun olduğunu belirtir. 

128. Sayfada Kalma Süresi

Sayfada kalma süresi yalnızca bir web sayfasını görüntüledikten sonra web sitenizden ayrılan kişilerin oranını ifade eder. Sayfalarınızdan hemen çıkma oranının yüksek olması, web sayfanızın sıkıcı olduğunu veya kullanıcıların içeriğinizle ilgilenmediğini gösterebilir.
 
SEO açısından bakıldığında hemen çıkma oranı tartışmalı bir konudur, çünkü bazı insanlar sayfa sıralamasını yükseltmede herhangi bir rol oynadığını kabul etmemektedir. Bununla birlikte, arama motoru kullanıcıların web sitesini beğenip beğenmediğini anlamak için bir gösterge olarak kullanır ve yüksek bir hemen çıkma oranı SEO sıralamanızı etkileyebilir.
 
129. Doğrudan Tıklanma


Google kullanıcıların bir web sitesini doğrudan ziyaret edip etmediklerini belirlemek için Google Chrome bilgilerini kullandığı doğrulanmış bir bilgidir. Doğrudan tıklanma ile ziyaret edilen web siteleri kaliteli web siteleri olarak kabul edilir ve dolayısıyla doğrudan tıklanma almayanlara göre daha çok tercih edilirler. 


130. Tekrarlanan Tıklanma


Ziyaretçiler bir web sitesini tekrar tekrar ziyaret ederse, bu web sitesinin benzersiz ve kaliteli bilgiye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle bir web sitesi trafiği tekrarlanıyorsa, Google’ın bu web sitesinin sıralamasını yükselteceğinden emin olabilirsiniz.

 

 
Yorumlarınız ve düzeltme tekliflerinizi bekliyorum, Devam edeceğiz...

Yorum Yap