Schema Yapısı İnşası İçin Kullanılan Araçlar

Ana Sayfa - Blog
Schema Yapısı İnşası İçin Kullanılan Araçlar

Bu kavram, kullanıcılar ve web tasarımcıları arasında bazen schema, schema markup veya schema veri işaretleme gibi farklı isimlerle anılsa da aslında kast edilen schema.org sitesidir. Peki schema.org nedir? Bu site, aralarında Google’ında bulunduğu Bing, Yahoo ve Yandex gibi yaygın kullanılan arama motorları tarafından başlatılan ve web sitelerinde kullanılan verilerin standart hale getirilmesini amaçlayan ortak bir çalışmanın ürünüdür.

Schema.org Nedir?

Schema.org’u yaygın kullanılan tag (etiket)’lerden oluşan bir kütüphane veya mikroveri (microdata) sözlüğü olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır. Peki schema.org ne işe yarar? Eğer web sitenizin HTML kodlarına schema.org’dan veri eklerseniz bu sizin sitenizin arama motorları tarafından daha kolay yorumlanmasını ve dolayısı ile sitenizin arama motorları sonuç sayfalarında (SERP) daha üst sıralarda yer almasını sağlar. Schema.org sitesinden veri yükleme işlemini manuel olarak yapabileceğiniz gibi bu işlemi piyasada bulunan bazı uygulamalar aracılığı ile de yapabilirsiniz. Şimdi bu uygulamalardan biraz bahsedelim.

Schema yapısı veya veri işaretleme konusu dijital pazarlama kapsamında yer alan SEO hizmeti içerisinde yer almakta olup daha fazla bilgi edinmek için https://www.onyazilim.com/arama-motoru-optimizasyonu-seo-hizmeti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Schema Veri İşaretleme Araçları Nelerdir ?

Schema.org sitesinden web sitenize veri eklemenize veya yapmış olduğunuz veri işaretleme çalışmalarının doğruluğunu test etmenize yardımcı olan bazı uygulamalar aşağıda sıralanmıştır.

1.       Google’s Structured Data Testing Tool (Google Yapısal Veri Test Aracı )

Bu uygulama, eklemiş olduğunuz yapısal verilerin bir çok farklı yöntem ile geliştirilmesini, test ve modifiye edilmesini sağlar. Bu uygulama sayesinde veriyi (markup) direk uygulamaya yükleyebileceğiniz gibi bir URL aracılığı ilede yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

2.       Google’s Rich Results Test Tool (Google Zengin İçerik Aracı )

Bu uygulama web sitenizin, Google arama sonuçlarında zengin sonuçlar göstermesini sağlayan veri işaretlemesine (markup) sahip olup olmadığını test eder. Ayrıca bu uygulama bu tür zengin sonuçların Google sonuç sayfasında nasıl yer aldığını ve neye benzediğini de göstermektedir. Uygulama, sitenize ait zengin sonuçların  aramalarda çıkacağı garantisini vermez, sadece çıkarsa ne şekilde yer alacağını gösterir.

3.       Schema Markup Generator

Bu uygulama aşağıda listelenen öğeler kapsamında schema markup (veri işaretleme) sağlamaktadır.

1.       Web site bilgileri
2.       Breadcrumb navigasyonu
3.       Makaleler
4.       Ürün bilgileri
5.       Yerel işletmeler
6.       İnsanlar
7.       Olaylar
8.       İş ilanları

Bu uygulama JSON-LD formatında kolayca kullanılacak şekilde kod oluşturmaktadır. Böylece kolay bir şekilde kodu kopyalayıp sitenizin ilgili alanına yapıştırabilirsiniz. Eğer çalışmalarınızda ihtiyaç duyarsanız, bu uygulama microdata formatında da veri sunmaktadır.

4.       Google’s Structured Data Helper ve Data Highlighter (Google Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı)

Google schema veri işaretlemesi kapsamında iki uygulama sunmaktadır. Birincisi Structured Data Helper uygulamasıdır. Bu uygulama özellikle başkaları için schema veri işaretlemesi oluştururken çok kullanışlıdır. Uygulama görsel olarak web sitenizin etiketlenmesine olanak sağlar ve böylece Google sizin için uygun schema veri işaretlemesini oluşturur. Etiketlemeyi bitirdikten sonra, HTML kodlarını indirebilir ve sitenize yükleyebilirsiniz. Bir diğer uygulama ise Data Highlighter’dır. Data Highlighter uygulamasının diğerinden en büyük farkı sizin yerinize arka plandaki işleride kendisinin yapmasıdır. Sadece sayfanızdaki elemetleri etiketleyin ve uygulayın bu kadar basit. Bu uygulama bir çok sayfaya çok kısa sürede işlem yapmanıza olanak sağlayacaktır.

5.       Schema App’s JSON-LD Generator

Schema.org sitesinde seçeceğiniz yüzlerce sınıf için bu uygulama JSON-LD formatında kod oluşturmaktadır. Tek yapmanız gereken uygulama içerisinde yer alan sekiz tipten sizin için uygun olanları seçmenizdir. İşleminizi bitirdiğinizde sadee kodu kopyalayıp sitenizin içerisine yapıştırmanız yeterli olacaktır.

6.       MicrodataGenerator.com’s Schema.org Generator

Bu uygulama yerel işletmeler adına schema veri işaretleme oluşturmak için idealdir. Hemen hemen aklınıza gelebilecek her çeşit işletme türü için uygun bir uygulamadır. Uygulamaya girdiğinizde sol menüden işletme kategorisini seçiniz müteakiben gerekli alanları doldurduğunuz takdirde uygulama size JSON-LD formatında uygun veri işaretlemesini sağlayacaktır.

Makalemizde en çok kullanılan schema veri işaretleme ve test uygulamalarına yer vermeye çalıştık. Bu uygulamaların haricinde de başka uygulamalar bulabileceğini hatırlatalım.

Schema yapısı yada Schema yapısal veri işaretleme konusuna ilginiz varsa https://www.onyazilim.com/schema-ornek-kodlar-ve-itemproplari-kullanimi sayfasındaki yazıyı da mutlaka okumalısınız.