Paravan Blog Ağı (PBN) Nasıl Kurulur (1)

Ana Sayfa - Blog
Paravan Blog Ağı (PBN) Nasıl Kurulur (1)

Paravan Blog Ağı (PBN) Nasıl Kurulur?
Bir yazı dizisi ile size, başlangıç seviyesinden gelişmişe doğru paravan blog ağı nasıl kurulur anlatacağız. İlk olarak PBN nedir sorusunun cevabı ile başlayalım ve adım adım PBN kurmayı öğrenelim.

Paravan Blog Ağı (PBN) nedir?
Türkçeye, Paravan Blog Ağı (PBN) olarak çevrilen özel blog ağı, Google sonuç sayfasında daha üst sıralarda yer almak amacıyla hedef web sitenize / sitelerinize bağlantı oluşturmak için kullanılan web siteleri ağıdır.
Temel olarak bitmiş sonuç şöyle görünür:

PBN Sitesi, paravan blog ağının bir parçası olan web sitesidir.

Burada en önemli ayrıntı, her bir PBN sitesinin hiçbir şekilde birbirine bağlı olmamasıdır. Paravan blog ağı, birbirleriyle ilgisiz görünen web sitelerinin doğal bağlantılar ile birbirine link oluşturmasıdır.


Google'ın yönergelerine aykırı mı?

Kesinlikle. Google'ın kullanıcılara tam olarak nasıl sıralanacağını söylediği tek zaman, AdWords'ü kullanmayı tavsiye ettiği zamandır. Reklam gelirinden yılda 40 milyar doların üzerinde para kazanan bir şirketin, kullanıcılara ücretsiz olarak nasıl sıralanacağını söylemesi zaten beklenemez.

Çalışıyor mu?

Google insanları caydırmak için birtakım tedbirler almakta ve blog yazıları yayınlamakta fakat PBN halihazırda işe yaramakta. Kullanıcılar hala ağlar kuruyor ve her zamanki gibi ilk sayfalarda sıralanıyorlar.

Neden çalışıyor?

Linkler en önemli sıralama faktörüdür.
Backlinklerin, çok fazla spam riski olmasına rağmen, arama sonuçlarının kalitesi açısından hala önemli bir teknik olduğu inkâr edilemez. 
Bu stratejiyi etkili kılan bir PBN oluşturan web siteleri Google tarafından yetkili olarak kabul edilir. Yeni bir web sitesinden veya spam içerikli güvenilir olmayan bir web sitesinden değil Google'ın algoritmasının sevdiği popüler bir web sitesinden bağlantı almalısınız.

Bunun nasıl çalıştığını anlamak için bir örnek:

“200x yılında bir şehirdeki sokakların temizlenmesine yardımcı olmak için bir girişim başlatılır. cleancitystreets.com adında bir web sitesi kurulur.
Girişim çok fazla tanıtım alır, yerel yönetimlerin web sitelerinde ve yerel haber web sitelerinde yer alır.
Planlarını takip edecek kadar tanıtım ve parayı bir yıl içinde toplarlar.
Artık kendi web siteleri gerekli değildir ve barındırma ve etki alanını yenilemek anlamsız bir maliyet haline gelmiştir. Böylece süresi dolmak üzereyken bırakırlar.
Bu site, yerel yönetim web sitelerinden ve yerel haber web sitelerinden bağlantılar içeren bir alandır. Ayrıca, son derece güvenilir sitelerden bağlantıları olduğu için Google, bu web sitesinin güvenilir olduğunu kabul eder.
Bir SEO uzmanı bu siteyi bulur, ne kadar güvenilir ve yetkili olduğunu görmek için metriklerini inceler, ardından PBN'leri için kullanmak amacıyla herhangi bir alan adı kayıt kuruluşundan satın alabilir.
Özet olarak etkili bir alana sahip siteler bu şekilde bulunabilir.
Her gün 30.000 - 50.000 sitenin süresi doluyor ve bunların çoğu PBN için iyi 'metriklere' sahip olabilir.

1. METRİKLER

Herkesin bildiği DA / PA (Moz), TF / CF (Majestic), DR / UR (Ahrefs) gibi metrikler bir etki alanını analiz etmenin en iyi yolu değil.
Bu metrikler yalnızca baktığınız alanın gücünü temsil eder, anlamanız gereken gerçek şeyler şunlardır:
• Yönlendiren Alan (Domain) : Aradığınız etki alanına bağlantı veren web sitelerinin sayısını gösteren bir metriktir. 30'un üstündeki referans yeterince iyi.
• Backlinkler : Bu, web sitesinin sahip olduğu bağlantı sayısıdır. Tek bir web sitesi etki alanına 3 kez bağlanırsa, 3 backlink olur, ancak yalnızca 1 yönlendiren alan olur. Alan adı satın almadan önce bunları kontrol ettiğinizden emin olun.
• Spam Kontrolü Nasıl Yapılır : Çok sayıda yönlendiren alan ve bunların iyi backlinkleri olduğunu varsayalım, bilmeniz gereken tek şey alan adının spam için hiç kullanılmamış olmasıdır. Ayrıca info:siteadi.com ile site Google tarafından spam’a uğrayıp uğramadığını kontrol edebilirsiniz.

Basit bir yeterlilik metriğiyle başlayalım:

30'dan az yönlendiren alanın bağlantı verdiği alan adlarını satın almayın. İlla satın alacaksanız da sitenin alakalık düzeyine bakarak alın.
(Not: Yönlendiren alan sayısını kontrol etmek ve geri bağlantıları analiz etmek için Ahrefs'i kullanmanızı öneririm . Moz, SEMRush ve Majestic gibi rakiplerinden daha büyük endekse sahip.)
Linkler doğal olarak zamanla düşecektir, bu yüzden bunun zararlı olmasını önlemek için 30'dan az olmamasına dikkat edin. 
Ancak, büyük bir istisna varsa kuralları esnetmekten çekinmeyin, belki bu alan adında 28 olağanüstü bağlantı vardır.

Şimdi analiz etmek isteyeceğiniz şeylere bir göz atalım:

a. Bağlantıların kopyalanması ne kadar zor
Popüler sitelerde mi? İçerik içinde mi? Yoksa sadece dizin bağlantıları mı? Oluşturmak ne kadar zor olursa, bağlantı o kadar iyi olur.
Ahrefs içinde bunları etki alanını arayarak ve ardından Geri Bağlantılar sekmesini tıklayarak kontrol edebilirsiniz:
Bunlar en iyiden en kötüye doğru sıralanacaktır (Ahrefs'in URL Derecelendirme Puanını kullanarak), her yönlendiren sayfayı tıklayın ve bağlantıların yüksek kalitede olup olmadığına bakın.
Blog yorumları, dizinler, forum gönderileri ve ücretsiz web sitesi oluşturucuları / blogları / web 2.0'ları gibi bağlantıların tümü kolayca alınabilir. Bu nedenle pek kıymetli değil.
Alan adının 30'dan fazla yönlendirici alandan bağlantı aldığını ve bunların kaliteli (alınması zor) bağlantılar olduğunu varsayarak devam edelim.

b. Bağlantı metni doğal görünüyor mu?
Bağlantı metni, bir sayfaya veya web sitesine bağlanırken kullanılan metindir.
Sahte ürünler, viagra gibi yetişkin temalı çapalar varsa, büyük olasılıkla spam için kullanılmıştır.
Tüm dökümü görmek için Ahrefs'deki Bağlantılar sayfasına geçin.

c. Hiç spam için kullanıldı mı?
WayBackMachine'da kontrol edin ve spam veya PBN için kullanılıp kullanılmadığını görün.
Bu üç basit adım, zayıf ve / veya spam içerikli siteler satın almaktan sizi korur ve onları hızlı bir şekilde tanıma şansınızı artırır.

Yazımızın devamı için blog sayfamızı takibe devam edin.