Online İtibar Yönetimi

Ana Sayfa - Online İtibar Yönetimi
On Yazılım - Online İtibar Yonetimi1

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online itibar yönetimi, dijital dünyadaki varlığınızı sürdürürken hakkınızda yapılan olumlu, olumsuz yorumların kontrol edilmesidir. Dijital itibar yönetimi olarak da isimlendirilen bu hizmet, sanal dünyada markanızla ilgili algıların yönetilmesine yönelik yapılan çalışmalar olarak da değerlendirilebilir.

Arama motorunda yapılan araştırmalarda markanızla ilgili olumsuz yorumların olduğu bir sitenin ilk sayfada çıkması markanıza oldukça büyük zarar verir. Bu tür yorumların tespit edilmesi, kullanıcı deneyimlerinin iyileştirilmesi gibi çalışmalar dijital itibar yönetimi kapsamına girer. Alacağınız bu hizmet ile siz de markanızın dijital dünyadaki görünümünü kontrolünüz altına alabilir, olumsuzlukları pozitif algılara çevirebilirsiniz.

On Yazılım - Online İtibar Yonetimi2

Online İtibar Yönetiminin Önemi Nedir?

PR çalışmaları kapsamında önemli bir adım olan online itibar yönetimi, marka ile ilgili çıkan bütün haberlerin güncel olarak takip edilmesini gerektirir. Buna ek olarak, markanın kampanya, etkinlik gibi aktivitelerinin de online olarak duyurulması ve hedef kitlenin ilgisini çekebilmesi önemlidir. Online itibar desteği sayesinde markanız ile ilgili çıkan güzel haberlerin de öne çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

Marka hakkında söylenenlerin anlık olarak takip edilmesini gerektiren bu hizmet ile kurumsal itibar yönetiminizi de desteklemiş olursunuz. Online mecralarda, marka imajına zarar verecek herhangi bir söylemin bulunmadığından emin olmak için bütün verilerin değerlendirilmesi önemlidir. Kısaca online itibar yönetimi ile marka değerinizi artırabilir, markanıza olan erişimi kolaylaştırabilirsiniz.

On Yazılım - Online İtibar Yonetimi3

Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinde yapılan araştırmalara göre tüketicilerin yüzde 62’sinin bir marka ile ilgili negatif yorum okuyunca düşüncesi değişir. Çünkü tüketicilerin gözünde internet, bir marka veya kişi ile ilgili güvenilir bilgilerin bulunduğu bir platformdur. Ayrıca internet kullanıcılarının yüzde 97’si herhangi bir işletme ararken internet üzerinden yapılan yorumları mutlaka okur. Bu istatistikler göz önüne alındığında online itibar yönetiminin ne kadar önemli olduğu daha net bir şekilde anlaşılabilir.

Markanızın dijital dünyada incelenmesi, varlığını sürdürmesi için dijital itibar yönetimi kapsamında çalışmaların yapılması gerekir. Bu süreç dijital dünyadaki varlığınızın analiz edilmesiyle başlar. Ardından yapılan hasar tespiti ile iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilir. Daha sonrasında sosyal medya üzerinden etkileşim sağlanarak, gündem ve kamu yönetimi gerçekleştirilir. Son olarak ise olumsuz yapılan yorumlara hızlı bir şekilde aksiyon alınarak sorunlar çözüme kavuşturulur.

Online İtibar Yönetimi Kapsamında Neler Yapıyoruz?

On Yazılım ekibi olarak online itibar yönetimi kapsamında sunduğumuz hizmetler şu şekildedir:

Image

BİREYSEL İTİBAR

Kişinin kendi başına marka olduğu durumlarda bireysel itibarının yönetimini kapsar.

Image

TELİF HAKLARI

Dijital dünyada herhangi bir telif hakkına maruz kalmamanız veya sizin telif haklarınızın ihlal edilmemesi için yapılan çalışmalardır.

Image

İÇERİK KALDIRMA

İtibar yönetiminiz kapsamında markanızı olumsuz etkileyebilecek içeriklerin dijital mecralardan kaldırılmasına yönelik çalışmalardır.

Image

FAKE HESAPLAR

Adınıza açılan veya sizi kötülemek adına kullanılan fake hesapların kapatılmasına yönelik işlemler gerçekleştirilir.

Image

KURUMSAL İTİBAR

Kurumun sahip olduğu marka imajının yönetimini kapsar.Sıkça Sorulan Sorular

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online itibar yönetimi, arama motoru, sosyal medya, forum, şikayet sayfaları gibi alanlarda firmanız hakkında paylaşılan yorum, içerik ve mesajların sürekli olarak takip edilmesi, ve gerektiğinde firmanın imajını olumsuz etkileyecek hususların ele alınmasıdır.

Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Online itibar yönetimi dijital dünyada (arama motorları, forumlar, bloglar, haber siteleri, sosyal ağ platformları vs.) markanız ile ilgili her türlü gelişme ile yakından ilgilenir.

Online itibar yönetimi süreçlerini üç ana başlık altında toplamak mümkündür.

Birinci Adım, Firmanıza dair her şeyin izlenmesidir.

Firmanız ve markanız hakkında neler konuşuluyor? En son haberler nedir? İnsanlar markanız hakkında ne düşünüyor gibi konulara hakim olmanız gerekir. İkinci adım, önleme veya önceden reaksiyon alma aşamasıdır.

Adınız, markanız, hizmet ve ürünleriniz, çalışanlarınız gibi unsurlar şirketinizin organları gibidir. Bu organlardan birisi toplum nezdinde kötü bir izlenime sahip olursa, bu durum genelde diğer alanlara da hızla yayılır. Dolayısı ile bu alanlarda oluşabilecek olumsuz imajların daha oluşmadan takip edilerek engellenmesi önemlidir. Bu noktada kendi markanızın reklamını yapabileceğiniz ve kendinizi hedef kitlenize anlatacağınız bir blog sayfası edinmeniz de hem markanızın imajı için hem de arama motorları için önem arz eder.

Üçüncü adım ise, Firmanıza zarar verebilecek içeriklerin düzeltilmesidir.

Her ne kadar birçok şirket online itibar yönetimi hizmetine ancak bu aşamada ihtiyaç duyduğunu fark etse de aslında bu aşama itibar yönetimi süreçlerinde istenilmeyen bir aşamadır. Çünkü, bu aşamada yapılan işlemler çok daha zahmetli ve firma adına da çok daha fazla maliyetli olur.

Marka ve Kurumlar İçin Online İtibar Yönetimin Önemi Nedir?

Online platformlarda hizmet ve ürün satmak, bir yönü ile mayınlı tarlada yürümek gibidir. Ne kadar dikkat etseniz de her an olumsuz bir saldırı, yorum veya karalama ile karşı karşıya kalabilirsiniz ki bu saldırıların bazıları sizin hizmet alanınızla ilgili bile olmayabilir.

Fakat iyi haber şu ki; bunlar genellikle küçük ve önlem alınırsa telafisi mümkün saldırılardır.

İmajınıza ve markanıza dönük ufak saldırıları, büyük hasar ve yıkıma dönüşmeden önce yönetmek, ancak online itibar yönetimi ile mümkündür. Online itibar yönetimi markanıza dönük olumsuz saldırı ve iddiaları doğrudan ve açık bir şekilde ele alarak, onlarla mücadele eder. Bunun yanında online itibar yönetimi sizin ve markanızın doğru algılanmasını sağladığı gibi müşteriler için önem arz eden şeffaflık hususunu da firmanız için mümkün kılar.

Online İtibar Yönetimi ile Halkla İlişkiler (PR) Farkı Nedir?

Esasında hem PR hem de online itibar yönetimi kavramlarının temel amacı aynıdır. Bu iki kavramın temel amacı, şirketin imajının en iyi şekilde müşterilere yansıtılması ve doğru bir marka yönetiminin yapılmasıdır. Bununla beraber bu iki kavramı ayıran husus, kullandıkları yöntem, gittikleri yoldur. Örneğin, PR çalışmaları firmanın markalaşması adına daha proaktif rol üstlenip, medya tanıtımı, reklamcılık, fuarlar gibi şirket bünyesi dışında kalan kanalları kullanırken, online itibar yönetimi ise firmanın markasına zarar veren veya verme potansiyeli olan firma, kişi ve eylemleri takip ederek gerekli tedbirlerin önceden alınmasını sağlar.

Online İtibar Yönetimi Neden Gereklidir?

Marka kimliği oluşturmak oldukça zahmetli ve zor bir süreçtir. Oluşturmuş olduğunuz marka kimliğinin dijital dünyada birkaç yorum veya yazı ile zedelenmesini kimse istemez. Markanızın olumlu imajını korumak ve daha da güçlendirmek için online itibar yönetimi bütün firmalar için gerekli bir süreçtir. Şöyle ki; Tüketiciler ürün ve hizmet alırken en çok dikkat ettikleri hususların başında güven gelir. Güven duymadıkları bir firmadan hiçbir müşteri alışveriş yapmak istemez. Bir ürünü almadan önce firma hakkında online araştırma yapan müşteri oranı oldukça fazladır. Dolayısı ile bu alanlara doğru girdilerin yapılması müşterilerin firmanız güven duymasını sağladığı gibi onların satın alma eğilimlerini de etkileyecektir.

Bunun yanında tüketiciler nezdinde oluşturduğunuz marka kimliği ve imajı da oldukça önemlidir. Artık geleneksel reklamlar yerine tüketiciler dijital ortamda karşılaştıkları yorum ve değerlendirmeler neticesinde firmalara imajını oluştururlar. Sizin müşteriler tarafından doğru algılanmanız ancak iyi bir online itibar yönetimi ile mümkün olacaktır. Firmanın hakkında yapılacak olumsuz bir haber veya yorumun silinmesi ortadan kaldırılması oldukça zahmetli bir süreçtir ve bu olumsuz imaj size adeta yapışır. Dolayısı ile bu tür olumsuzlukların yaşanmasına fırsat vermeyecek ve gerekli tedbirleri alacak şekilde online itibar yönetimi yapmak özellikle büyümek isteyen firmalar için hayatidir.