Medya Prodüksiyon

Ana Sayfa - Medya Prodüksiyon

Medya Prodüksiyon Nedir?

Kelime anlamı olarak yapım anlamına gelen prodüksiyon, medya kelimesiyle birleşince medya yapımı olarak değerlendirilir. Televizyon programları, reklamlar ve internet platformlarında yer alan görüntülü ve sesli yayın alanlarının genelini ve bunların düzenlenmesini içine alan sürecin tamamına medya prodüksiyon denir.

Medya prodüksiyon, alanında uzman olan kişilerin bir araya gelerek ekip olarak hizmet sunar. Prodüksiyon ekipmanlarını kullanan profesyonel ekipten, çekimlerin editlerini gerçekleştiren kişilere kadar herkes birbiriyle bir uyum içerisinde çalışır.

On Yazılım - Medya Prodüksiyon1

Medya Prodüksiyon Önemi Nedir?

Özgün fotoğraf ve video çekimlerine sahip olmak sizleri rakiplerinizin önüne geçirir. Fotoğraf çekimi yapılırken bütün detaylara önem vermek gerekir. Ancak bu sayede ortaya kullanıcıların beğenisini kazanacak sonuçlar çıkar. Profesyonel fotoğraf çekimi ile sizde hak ettiğiniz kaliteye ulaşabilirsiniz. Ayrıca özgün çekimler ile de marka imajınızı yükseltebilirsiniz.

Medya prodüksiyon çalışmaları kapsamında, kısa film çekimi, video prodüksiyon, animasyon video ve ürün çekimi gibi çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar dijital kimliğinizi temsil etmek için kullanılır. Dijital dünyada hakkınızda araştırma yapan insanlara kaliteli bir içerik sunmanız, firmanızın veya markanızın profesyonellik seviyesini ortaya koyar. Dolayısıyla medya prodüksiyon anlamında alacağınız her hizmet sizin firmanıza verdiğiniz değeri de ortaya koyar. Bununla birlikte özgün fotoğraf tasarımları web siteniz için yapılan SEO çalışmalarına da pozitif katkı sağlar.

On Yazılım - Medya Prodüksiyon2

Hikâye ve Kurguya Önem Veriyoruz

Medya prodüksiyon çalışmalarında fotoğraf ve video çekimi yapılırken, sadece çekim yapılmamasına özen gösterilmelidir. Ortaya konulacak eserin bir hikayesi, kurgusu olması gerekir. Böylece insanlarla kuracağınız bağı artırabilirsiniz. Çekim esnasında oluşturulacak hikâye sonrasında yapılacak olan kurgu ile siz de firmanızı daha değerli kılabilirsiniz.

PR çalışmalarının en etkili kısmını oluşturan medya prodüksiyon çalışmaları ile insanlara vermek istediğiniz mesajı daha net bir şekilde iletebilirsiniz. Kaliteli ekipmanlar ve profesyonel bir ekipten destek alarak hayalinizdeki çalışmanın ortaya konulmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yapılan çekimler ile sizi farklı platformlarda takip eden hedef kitlelerinize de çeşitli hikayeler sunabilirsiniz.

On Yazılım - Medya Prodüksiyon3
On Yazılım - Medya Prodüksiyon3

Medya Prodüksiyon Hizmetlerimiz

Onyazılım olarak sunduğumuz medya prodüksiyon hizmetleri şu şekildedir:

Fotoğraf Çekimi

Hikâye odaklı bir fotoğraf çekimi ile sadece fotoğraf çekilmez, ortaya bir sanat eseri çıkartılır.

Ürün Çekimi

Tüketicilere sunacağınız ürünlerin albenili durması için gereken bir hizmettir.

Kısa Film ve Video (Youtube Videoları)

Video çekimleri sadece tanıtım filmi hazırlamak amacıyla yapılmaz. Takipçilerinize farklı içerikler sunmak için de video prodüksiyon hizmetlerinden yararlanmanız gerekir.

Tanıtım Filmi

Firmanızın vermek istediği mesajı ortaya koymak ve marka bilinirliğini artırmaya yönelik çalışmaların yapıldığı bir hizmettir

Animasyon

Özellikle çocuklara yönelik hizmet veren firmaların tercih etmesi gereken animasyonların özgün olabilmesi için ayrı bir çalışma ve bütçe gereklidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Prodüksiyon Nedir?

İngilizce "production" yani üretim kelimesinden ortaya çıkan prodüksiyon; aslında üretmek, yapmak, yapım anlamlarına sahip olmakla beraber, yaygın olarak medya ve eğlence sektörü ile ilişkili kullanılan bir kavramdır. Prodüksiyon kavramı ile kastedilen genellikle televizyon programı üretmek, sinema filmi çekmek veya reklam içerikleri oluşturmaktır. Dijital platformların hızlı büyümesi ile beraber, son zamanlarda video içeriklerinin hazırlanması, fotoğraf çekimleri, animasyon görsellerin oluşturulması, kısa tanıtım videoları çekilmesi veya grafiklerin hazırlanması da bu kavram ile ifade edilir olmuştur.

Prodüksiyon Şirketleri Ne İş Yapar?

Prodüksiyon şirketleri, firmaların reklam ve pazarlama ihtiyaçları doğrultusunda tanıtım filmi, metinsel içerik, fotoğraf ve video çekimi, animasyon içerik oluşturulması, web hizmetlerinin yönetilmesi gibi alanlarda hizmet veren firmalardır. Prodüksiyon şirketleri birçok hizmet sektörü firmasında olduğu gibi proje bazlı veya sözleşme kapsamında çalışırlar. Bu şirketler genellikle medya, TV ve eğlence sektörü alanında hizmet vermekle beraber, son dönemde bu hizmet alanı dijital platformları da kapsayacak şekilde genişlemeye başlamıştır.

Video veya Youtube Ajansı Ne Demektir?

Dijital dünyanın gelişmesi ve yaygınlaşması ille beraber hayatımıza giren yeni kavramlardan biri de video ajansı veya Youtube ajansı kavramıdır. Bu gibi isim altında hizmet veren ajanslar firmaların talep ve ihtiyaçlarına bağlı olarak youtube veya başka platformlar için görsel içerik üretirler.

Tanıtım Filminin Firmaya Ne Gibi Katkılar Sağlar?

Kendi alanında büyümek, tanınmak ve markalaşmak isteyen firmalar için tanıtım filmleri önemli amaçlara hizmet eder.

  • Her şeyden önce tanıtım filmleri markanın güvenilirliğine katkıda bulunur,
  •  İyi kurgulanmış bir tanıtım filmi ürün ve hizmet satış oranını ciddi oranda artırabilir,
  •  Tanıtım filmleri firmanızın marka bilinirliğine önemli katkıda bulunurlar,
  •  Tanıtım filmlerinin kısa ve öz olması hedef kitle tarafından izlenme olasılığını yükseltir,
  •  Tanıtım filmleri sempozyum, fuar, konferans ve toplantılarda kullanılabileceği gibi, bu filmler dijital platformlarda paylaşılabilir, farklı kurum veya kuruluşlara firma tanıtım maksatlı gönderilebilir.
Tanıtım Filmi Fiyatları Ne Kadardır?

Tanıtım filmleri firmaların toplumda ki yüzü gibidirler. Dolayısı ile tanıtım filmi, ekipçe yapılması, senaryonun ve kurgunun iyi hazırlanması gereken, uzmanlık, tecrübe ve emek gerektiren hassas bir video prodüksiyon türüdür. Bu kadar hassas bir konuda piyasanın çok altında fiyat veren ajanslardan marka değerine zarar vermemek adına uzak durulması gerektiğini şimdiden belirtelim. Tanıtım filmi fiyatları, firmanın ne tür bir tanıtım filmi istediğine, hangi platformlarda içeriğin yayınlanacağına, videonun kalite ve formatına, çekim işlemlerinde ne tür program, araç ve personelin kullanılacağına, uzunluğunun ve içeriğinin nasıl olacağına bağlı olarak değişecektir. Bu konuda kesin bir fiyatlandırma ancak firma ile ön toplantı yapıldıktan ve firma ihtiyaçlarının ortaya çıkarılmasından sonra belirlenebilir.

Ürün Çekimlerini Kendim Yapabilir Miyim?

Özellikle E-ticaret platformlarında ürünlerinize ait görsel içeriklerin kalitesi ve kurgusu, firma satışlarının artması ve yüksek dönüşüm oranları için oldukça önemlidir. Tüketiciler sizin ürünlerinizi ancak görsellerinizde ifade edebildiğiniz kadar algılarlar. Firmalar için vitrin konumunda olan ürün görsellerini ne kadar kaliteli, canlı, dikkat çekici ve özenle hazırlarsanız satış oranlarınızı da o denli yükseltirsiniz. Bilindiği gibi ürün çekim ve görsellerinin tüketicilerin ürün alma kararları üzerinde etkisi oldukça fazladır. Bu noktadan hareketle kaliteli, profesyonelce yapılmış ürün çekimleri sizi her zaman bir adım öteye taşıyacaktır. Ürün çekimlerinde prestij ve satış kaybı yaşamamanız adına profesyonel bir ajanstan yardım almanızı tavsiye ederiz.