Link Kısaltma Servisleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Ana Sayfa - Blog
Link Kısaltma Servisleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Link kısaltma servisleri uzun ve karmaşık URL adreslerine daha kolay ve kısa bir link ile ulaşmayı sağlayan hiperlink metodudur. Link kisaltma işlemi http yönlendirme yöntemi kullanarak ve uzun linklerin, kısa linkler aracılığıyla sunulmasını sağlar.

URL kısaltma ilk defa 2002 yılında kurulan TinyURL tarafından sunulmaya başladı. Bu etkileyici fikirle öne çıkan şirket kullanıcılardan büyük beğeni toplarken bundan hemen sonra 100’e yakın benzer link kısaltma hizmeti sunan internet sitesi kurulmuş fakat birçoğu 2009 yılına gelemeden çeşitli sebeplerden dolayı kapatılmıştır.

Kısaltılmış linkler kullanıcıyı linki oluşturan kişinin hedef olarak belirlediği sayfaya yönlendirir. Link kısaltmak için sıklıkla kullanılan siteler: Goo.gl, LinkTL, Adfly... olarak örneklendirilebilir.

On Yazılım tarafından sunulmuş link Kısaltma Servisleri Nedir, Ne İşe Yarar konusunu anlatan kısa url yazılı görsel

Link Kısaltma Servisleri Ne İşe Yarar?

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan URL yapıları her zaman bize istenileni sunamıyor. Link kısaltma servisleri bu konuda bazı avantajlar sağlamakta. Sağladığı kolaylıklar bizi bu servisleri kullanmaya yöneltiyor.

Linkler sadece internet ortamında kullanılmıyor. Tabelalar, dergiler ve gazeteler gibi farklı ortamlarda da sıklıkla kullanılmakta. Bazı linkler çok uzun ve karmaşık olabileceğinden insanlara sunmak estetiğin bozulmasına aynı zamanda yazımının zorlaşmasına sebep olmakta. URL kısaltma servisleri aracılığı ile bu linkler kısaltılabilmekte ve daha estetik bir hale getirilebilmektedir.

Güncel teknoloji artık hiperlinkleri bir tek link olarak algılıyor fakat eskiden bir platformda link paylaşmak istediğiniz zaman karakter sınırı karşımıza çıkabiliyordu. Link kısaltma servisleri aracılığıyla karakter sınırına takılmadan hiperlink paylaşmamıza imkan tanıyor.

Kısaltılmış linkler kullanıcılar tarafından kolaylıkla okunabiliyor, kopyalanabiliyor ve yüzlerce kısaltılmış link bir metin dosyasına sığdırılabiliyor. Kolay kullanılabilir olması link kisaltma servisleri tarafından kullanıcıya hitap edebilmek için oldukça önem arz ediyor.

Birçok link kısaltma servisi kullanılan linkler için analiz özelliği sunmakta. Oluşturmuş olduğunuz linke tıklanma sayısı, kullanıcıların kaynağı ve kullandıkları cihaz teknolojisi hakkında detaylı istatistiklere erişebiliyorsunuz.

Link kısaltma servislerinin popülerliğinin korunmasındaki en büyük etken para kazanma ve kazandırma özellikleridir. Para kazanma odaklı link kısaltma servisleri, oluşturduğunuz linke tıklandığında kullanıcıyı bir reklam sayfasına yönlendirir ve 5 saniyelik süre sona erdiğinde geçiş imkanı sağlayarak asıl erişilmek istenen sayfaya ait linki kullanıcıya sunmaktadır. Bu sayede izlenen reklam aracılığıyla hem link kısaltma servis sağlayıcısı hem de servis kullanıcıları para kazanmakta.

Dijital pazarlama ajansı On Yazılım olarak sizlere faydalı olabilecek tüm içerikleri ustalıkla ele alıyoruz ve https://www.onyazilim.com/seo-dijital-pazarlama-blogu blog sayfamızdan sunuyoruz.