KÜÇÜK BİR İŞLETME ADWORDS'Ü BAŞARILI BİR ŞEKİLDE KULLANABİLİR Mİ?
 
Google AdWords,  bu yola daha önce hiç girmeyen küçük işletmelere oldukça karmaşık ve göz korkutucu bir iş gibi görünebilir. Doğruyu söylemek gerekirse TBÖ-Tıklama başına ödeme yapılan bu sistemin bazı karışık görünen yanları ve bazı incelikleri var tabiki, ancak işinize, ürününüze yada hizmetlerinize dikkat çekmek, vurgulamak ve en önemlisi de web sitenize yeni trafik çekmek için  büyük bir fırsat da vardır. Fırsatlara rağmen, birçok küçük işletmenin neden bu yolda ilerlemek konusunda tereddüt ettiklerini anlamamızı sağlayacak başka bir husus ise; Her devirde harcamaları ile onları katlayabilen büyük firmaların arasına dalıp başarısız olma ihtimalidir. 
 
adwords nedir, adwords giriş, adwords reklam verme, adwords ne işe yarar
Gözünüzün korkmasına gerek yok! Küçük işletmelerinde başarılı AdWords kampanyaları yapması artık zor değil. Peki küçük firmalar başarılı bir Adwords kampanyası için neler yapılabilir, başarılı bir Adwords kampanyası nasıl olur?
Bütçeniz ne kadar küçük olursa olsun sizin de daha fazla müşteriye ulaşabilmek ve daha fazla tık almak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bu ‘’çantada keklik’’ denilecek kadar çok kolay bir iş’’ demiyoruz ama öyle ‘’deveye hendek atlatmak’’ gibi gözünüzü korkutacak kadar da çok zor  ya da imkansız da değil.   Normal ticarette yada internetten ticaretteki her şey gibi çok az çaba ile hızlı ve çok büyük başarı vaat eden herkes, muhtemelen kalıcı sonuçlar sağlayacak bir hizmet sunmuyordur. 
 
Daha önceki bir makalemizde Google Adwords nedir, ne işe yarar ve Adwords ile para kazanma yollarına Adsense ve Admob ile ilgili bilgileri de ekleyerek değinmiştik. Bu yazımızda aslında küçük şirketlere büyüme fikirleri konusu altına dahil edebileceğimiz Adwords ‘’Küçük bir işletme Adwords kullanarak başarılı olabilir mi, adwords nasıl kullanılır, adwords nasıl çalışır ve en önemlisi adwords reklam verme konularına genel bir bakış yapacağız.
 
AdWords Nasıl Kullanılır? Neden Adwords Kullanmalısınız?
 
Bir TBÖ reklamın faydalarına hızlıca bakalım.
1. AdWords sizi müşterilerinizin önüne koyar - SEO ile karşılaştırıldığında, müşteriler tarafından fark edilmeye ve tıklanmaya daha hızlı başlayabilirsiniz. Sonuçlar nispeten hızlıdır ve diğer iyileştirme çabalarınızın sonuçlarını beklerken trafik oluşturmaya başlayabilirsiniz. SEO nedir, ne işe yarar ve SEO'nun faydaları nelerdir inceleyebilirsiniz
 
2. Çok sayıda hedefleme seçeneği - AdWords, yalnızca yerel bir kitleyi çekmek isteyen küçük bir işletmeyseniz, bölgenizi belirtmenize olanak tanır. Ayrıca lokasyonlarla ilgili hedefleme seçenekleri de vardır, ancak bunlar Facebook reklam sisteminde bulabileceğiniz kadar belirgin değildir. Bununla birlikte, son derece spesifik aramalara da bakabilirsiniz.
 
3. Sonuçları izlemek kolaydır – İnternetten pazarlama tahmin etmeyle ya da varsayım yapmakla ilgili değildir. En iyi sonuçları elde etmek için stratejileri test etmek, izlemek ve gerektiğinde değiştirmekle ilgilidir. AdWords sizi daha fazla kişinin önüne koyabildiğinden, geçerli bir test örneği için yeterli trafik sağlayabilir. Bu sayede gerçekten neyin işe yaradığını, hangi anahtar kelimelerin daha iyi dönüşümlere yol açtığını ve bir sonraki reklam turu için nelerin değiştirilmesi gerektiğini görebilirsiniz.
 
4. Hassas bütçe kontrolü - Tıklama başına ödeme platformunun en önemli özelliklerinden biri bir kullanıcı reklamı tıklamadığı sürece hiçbir şey için ödeme yapmamanızdır. Bununla birlikte, insanlara tıklamasına izin vermek için ne kadar istekli olduğunuzu ya da bunun için ne kadar para harcayabileceğinizi kontrol etme yeteneğiniz vardır. Bu şekilde, üst harcama limitinizi ayarlayabilir ve asla bütçenizin izin vermediğinden fazlasını harcamazsınız. 
 
Adwords’te Trafik ve Müşteri Yakalama Nedir?
Bir Google AdWords reklam kampanyası yapmanın bir sürü avantajı var gibi gözüküyor ve bana sorarsanız da evet kesinlikle vardır, fakat küçük işletmelerin gerçekten bilmesi gereken bir başka süreç daha var. 
 Öncelikle, ürününüz nadir bulunan, az rastlanılan bir ürünse, hiç kimse ilgili anahtar kelimeleri aramıyorsa çok fazla trafik almayacaksınız.
İkincisi, ödemeyi kesmeyi bırakır bırakmaz trafik durur. 
Doyuma ulaşmış birçok şirketin de yeni alanlara ilgi duyması kolaydır. Yaptıkları işlerde başarılı olduktan sonra genellikle yeni sektörler ve yeni hedeflere odaklanırlar. Sizin dolayısıyla bu yeni anahtar kelime grubunu veya başka bir yeri hedeflerine almak isteyebilirler. Küçük bir işletme olarak, hedeflerinizi sıkı  tutmak ve kazandığınız parayı artırmak önemlidir.
Son olarak, bazen küçük, basit şeylerin birçok trafiği engelleyebileceğinin farkında olmak önemlidir. Belki de Adwords’te sadece Geniş Eşlemeyi kullanıyorsunuzdur! Bunlar basit hatalar, yapmayın!
 
 
İlk Tıklamayla Durmak zorunda değilsiniz
 
İlk bağlantıyla hemen karar vermeyin - ilk tıklama  ve o tıklamacının bir alıcıya dönüşmemesi durumunda çabalarınızın boşa çıktığını düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın müşteriler her zaman hemen satın almaya meyilli değillerdir. Biraz etrafa bakmak ve başka neler var onları da görmek isteyebilirler.
Ancak, şimdi web sitenizi biliyorlar ve  aslında en iyi teklifi, ürünü ya da hizmeti sunduğunuzu gördükten sonra sizi tekrar ziyaret edebilirler. Hatta aynı reklamı tekrar kullanmak yerine, doğrudan sitenize yönlenebilirler.
Tabii bu siz arkanıza yaslanın onların sitenizi hatırlamalarını bekleyin demek değildir. Dikkatlerini sürdürmek, yeni dikkatleri çekmek konusunda biraz daha faal olabilirsiniz.
Yeniden pazarlama potansiyel müşteri adaylarınızı internet üzerinden "takip edebilmenize", başka bir reklam gösterebilmenize ve şirketinizi akıllarında tutmanıza olanak tanır. Tıpkı diğer AdWords gibi, yalnızca reklamı tıkladıklarında bunun için ödeme yapmanız gerekir. Reklam tıklanana kadar, markanızla ilgili farkındalık yaratmaya yardımcı olacaktır.
Bu, çevrimiçi pazarlama sahnesinde yeni olan küçük işletmeler için özellikle etkilidir, çünkü size biraz yol gösterebilir. İlk reklam ve açılış sayfanızda mükemmel olmak zorunda değilsiniz ancak biraz daha fazla ilgi çekmek için yeterince iyi olmalısınız. Daha sonra yeniden hedeflendikçe, size yine şans verebilirler.
 
 
AdWords Reklamlarından En İyi Sonuçları Almanız için İpuçları
 
Açılış sayfalarınızın tamamen optimize edildiğinden yani en uygun durumda olduğundan (Aynı zamanda SEO uyumluda olan teknik altyapı, doğru yönlendirici görsel ve metinler) emin olun .
Düşük düzeyde optimize edilmiş bir sayfaya yüksek oranda hedeflenmiş trafik göndermek istemezsiniz. Gelen ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için iyi tasarlanmış bir sayfayanız yoksa, sitenize trafik çekmek için fazla para ödüyor ama ve çok fazla getiri elde etmiyorsunuzdur. Açılış sayfalarınızın dönüşümler için optimize edildiğinden emin olun.  
 
Test etmeye devam edin
Test edebileceğiniz çok sayıda reklam öğesi ve açılış sayfası olduğu için rastgele değil belli bir plan dahilinde hareket etmeniz gerekiyor. Verilere bakın, bir teori geliştirin ve test edin. Neyin değiştiğine bakın ve bir diğerini test edin. Tutarlı olun ve hiç bir şeyi test ettiğinizi varsaymayın. Her zaman deneyebileceğiniz başka bir şey daha vardır.
 
Anahtar kelime listenizi aktif olarak genişletin
Yeni yeni anahtar kelimelerle, yeni denemeler yapmaya istekli olmalısınız. Böylelikle hangi anahtar kelimelerle daha iyi performans aldığınızı görmüş olursunuz.
 
Her zaman ilerlemeni takip et
“Yeterince iyi” görünen bir trafik alıyor olsanız bile, genellikle daha iyi bir gelir elde etmek veya kar başına maliyetinizi azaltmak için her zaman bir yol vardır. İyi yeterli değildir. Bunun yerine, daha iyi performans için her zaman yapabileceğiniz yeni bir şey olduğunu varsaymalısınız. 
 
İşe yarayan reklamları yazın
İnsanlara tıklamak istediği birkaç kelimeyi sunacak oldukça sınırlı bir alanınız var. Bu yüzden, bu sınırlı alanı en etkin şekilde kullandığınızdan emin olmalısınız. “Anahtar kelimeyi dahil etmekten” daha fazla gitmiyorsanız, muhtemelen birçok fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.
Ürününüzü veya şirketinizi farklı kılan sebepleri karşı tarafa iletebilmeniz gerekir. Potansiyel müşteri adayına tıklaması  için bir sebep vermelisiniz. Tüm ürünü satmak zorunda değilsiniz ama tıklatmak zorundasınız.
Teklif bitiş sürelerini, ücretsiz denemeleri veya başka herhangi bir cezbedici teşviği vurgulayarak bunu yapabilirsiniz.
Reklamınızı yazarken, reklam metninin ötesinde düşünmeniz ve açılış sayfasına yakından bağlı olduğundan emin olmanız da gerekir. Sözlerin ve temaların ziyaretçilerin sitenize geldiklerinde gördükleri ilk şeyler olduğundan emin olun.
 
Bütçeye bağlı kalın
Bazı trafik artışlarının görüldüğü durumda daha fazla trafik almak için bütçeyi biraz aşmak cazip gelebilir.
Ancak, bunun için plan yapmamışsanız, ani kararlarla yapmayın. Yeni trafiğin dönüştüğünü ve sağlam bir getiriye başladığını görmeden değerlendirme ve yeni harcama yapmamalısınız. 
Zaten önünde sonunda, bütçenizi büyük olasılıkla aşağı veya yukarı değiştirmeniz gerekecektir ve bu da iyi bir şeydir, ancak bu kararları destekleyecek verilere sahip olduğunuzdan emin olun.
 
AdWords mantığının nasıl çalıştığını anlayın
Pek çok küçük ve deneyimsiz şirketin sorunlarla karşılaştığı yer burası.
Farklı teklifler, reklamlarınızı arama sonuçlarında daha yüksek veya daha düşük bir konuma getirir. Çoğu şirket, en yüksek konumu elde etmek için en yüksek teklifi düşürmeleri gerektiğini varsaymaktadır, ancak bu her zaman doğru değildir. Bazen, daha düşük bir konum aslında daha fazla tıklamaya yol açabilir. (Ya da en azından bütçeyi boşaltmadan daha fazla tıklama sağlar)
Burada TBÖ hesabınızı ve belirli anahtar kelimelerin dönüşüm oranı ve potansiyel olarak yapabileceğiniz gelir miktarı gibi şeyleri anlayan, bu konularda size yardımcı olabilecek bir danışmanla sorunu konuşmak ve yardım almak isteyebilirsiniz. Bu, maksimum teklif stratejinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.
 
 
Yani, Küçük Bir İşletme Google AdWords ile Gerçekten Başarılı Olabilir mi?
Kısa cevap evet. Birçok sektördeki ağır rekabete rağmen, burada verdiğimiz Google Adwords stratejilerine uymaları halinde küçük şirketlerin AdWords ile başarılarını artırmaları ve büyüdüklerini görmeleri mümkün.
Yukarıda belirttiğimiz her şey  daha küçük bir bütçeyle de yapılabilir. Adwords stratejileri biraz farklı olabilir ve odaklanmaların çok daha sıkı olması gerekir, ancak başarılı olmak mümkündür.
Daha önce Google AdWords'le hiç reklam vermediyseniz başta biraz can sıkıcı biraz sinir bozucu gelebilir, ancak dikkatli, çalışılmış bir strateji ile, küçük işletmeler sağlam bir gelir elde edebilirler.
Kendi Google Adwords reklamlarınızı ve TBÖ hesabınızı oluşturmak istermisiniz?
 
 
On yazılım olarak bu makalede ‘’Küçük bir işletme Adwords kullanarak başarılı olabilir mi, adwords nasıl kullanılır, adwords nasıl çalışır ve en önemlisi adwords reklam verme konularına genel bir bakış yapmaya çalıştık. 
Hem bu yazımıza hem de diğer makalelerimize yorumlarınız ve varsa ekleme/düzeltmelerinizi  bekliyorum
Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…
 

Yorum Yap