Ekonomik Kriz ve İnternet; Krizi Web Sitesi İle Atlatmak Daha Kolay

 

Buraya kadar olan bölümde anladıklarımızı kısaca özetleyecek olursak Amerika’daki yetişkin internet kullanıcılarının %88’i, ekonomik krizi anlamak ve onunla başa çıkmak için interneti kullandı. 

Fiyat karşılaştırmaları, yeni işler, tasarruf, daha fazla para kazanma, ikinci bir iş bulma, krizden daha az etkilenmeye yönelik tavsiyeler, iş becerilerinin geliştirilmesi, eşya satma, ev, araba ve diğer malların değerini belirleme  gibi bir çok incelemeyi internet üzerinden yaptı.  

İnternetin hemen her iş için kullanıldığı çağımızda özellikle küçük esnaf ve işletmelerin bir web sitesi sahibi olması, internette bulunması ve hatta yapılacak SEO çalışmaları ile arama motorlarında rakiplerinin önünde yer alması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle ekonomik kriz zamanlarında insanların para harcamayı azaltması ve yalnızca acil ihtiyaçlara öncelik vermesi küçük işletmelerin de bu yönde çalışmalar yapmalarını gerekli kılmaktadır. İnsanların aramalarını internet üzerinden yaptığı günümüzde web sitesi sahibi olmak yeni bir şube açmak gibidir, ve bu şubeniz siz uyurken de çalışmaya devam edip size yeni müşteriler bulabilir. 
Web sitesi ve arama motorları reklamları yeni müşterilere ulaşmanın en iyi yoludur. 

Arama motoru aramalarının %90’ından fazlası mobil cihazlardan yapılırken dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta web sitenizin mobil uyumlu olması gerektiğidir. 
Küçük yada büyük farketmeksizin tüm firmalar için web sitesi sahibi olmanın ticari faydalarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz;


• Firmanızın imajını arttırır ve kurumsallaşmanızı sağlar 
• Daha fazla müşteri bulmanızı sağlar
• Ziyaretçilerinizi müşterileriniz yapar
• Müşterileriniz size her yerden ulaşabilir
• İşlerinizi büyütmenizi sağlar
• Rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar
• Ürün, hizmet ve yeniliklerinizi daha iyi anlatır

Küçük işinizi büyütmek sadece uğrunda mücadele edilmesi gereken değerli bir amaç değil aynı zamanda işinizin hayatta kalması için bir gerekliliktir. 
İnternetin bu kadar yoğun olarak kullanıldığı bu zamanda, küçük firmaların ve büyümek isteyen işletmelerin web sitesine olan ihtiyaçları artık geciktirilebilir olmaktan çıkmıştır. Geçen her saniye küçük firmaların aleyhlerine işlemektedir. 

Özellikle ülke olarak ekonomik kriz içine girdiğimiz bu dönemde ve insanların para harcarken iki kere düşündüğü bir zamanda yani küçük firmaların aslında tam da en çok ihtiyaçları olduğu bir zamanda hala bir web sitelerinin olmaması, ve yaptırmayı düşünmemelerinin mantıklı bir açıklaması yoktur. 

 

Türkiye'de Küçük İşletmelerin Web Sitesi Sahibi Olma Oranı;

Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de mikro KOBİ büyüklüğündeki firmaların %47’sinin hala bir web sitesi bulunmuyor. Yine aynı araştırmaya göre firmalar, web sitesi kurmak için zamanlarının olmadığından (%27), veya bir web sitesine ihtiyaç duymadıklarından (%25) yada web sitesi kuracak kadar büyük bir işletme olmadıklarından (%22) bahsediyor.
 


En Çok Küçük Firmaların Web Sitesine İhtiyacı Var!

 

 Peki küçük kirmaların bir web sitesine ihtiyaçları mı yok, yoksa bir web sitesi sahibi olmanın artılarını görmedikleri için avantajlarını anlayamıyorlar mı? Bu soruya benim cevabım tabii ki bir web sitesinin firmaya yapacağı katkıyı bilmedikleri yada anlamadıkları şeklinde olacaktır. Hemen herkesin cep telefonuyla internette olduğu, özellikle gençlerin nerdeyse aralıksız internette olduğu bir zamanda sizin internette olmamanız firmanızın tanınırlığını artırmak istemiyorsunuz, yeni müşterilere ulaşmak istemiyorsunuz demektir. 
 


Ekonomik Krizde Web Sitesi mi, Yoksa Sosyal Medya mı Yeni Müşterilere Ulaşmakta Daha Etkili? 


Henüz bazı firmalar tam olarak farkında olmasalar da internet sitesi sahibi olmak kurumsal firmalar için olmazsa olmaz ihtiyaçtır. Bununla birlikte küçük firmaların internet web sitesine ihtiyaçlarının olmadığını düşünmesinin başka bir sebebi ise web site yerine Facebook sayfalarını kullanmalarıdır. Ancak iyi optimize edilmiş, SEO uyumlu, Mobil uyumlu, Responsive özellikleri olan iyi tasarlanmış bir web sitesinin zaman içinde Facebook sayfasından çok daha fazla müşteriye ulaşmalarını sağlayacağı kesindir.

Yanlış anlaşılmaması için belirtmeye ihtiyaç duyuyorum: Tanıtımınızı ve yeni müşterilere ulaşma çabalarınızı Facebook dahil hangi sosyal medya platformdan yaparsanız yapın kesinlikle tavsiye ediyorum ve gerekliliğini kabul ediyorum.   Ancak uzun dönem başarısı için web site sahibi olmayı, Facebook sayfasına göre daha başarılı olacağı için çok daha önemli ve olmazsa olmaz görüyorum. 
Ürün yada hizmet satın almak isteyen kişiler yani potansiyel müşteri adayları artık başta Google olmak üzere arama motorları üzerinden ilgili kelimeleri kullanarak yaptıkları araştırmalar sonucunda çalışacakları firmaları buluyor, karar veriyor ve onlarla çalışıyorlar. Teknolojinin ve çağın gerisinde kalarak hala bir web sitesi sahibi olmayan firmalar ise potansiyel müşterilerini kaybettiklerinin bir kısmı itibariyle farkında bile değiller.

 

İnternet Sitesi Sahibi Olmak Ne Kadar?  Web Site Tasarım Fiyatı

Web site sahibi olmak öyle çok pahalı ve ulaşılamaz rakamlar değildir. Örneğin biz onyazilim.com olarak şahıs yada firmalara SEO (arama motorları) uyumlu, mobil uyumlu, yönetim panelli, responsive, alan adı ve hosting 1 yıl dahil, sayfaları optimize edilmiş profesyonel web site tasarımını 500 tl’den başlayan fiyatlarla yapmaktayız. Web sitenizin özellikle SEO uyumlu olması çok önemlidir. SEO uyumu olmayan bir web site tasarımı size fayda sağlamayacaktır. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir kurumsal web site tasarımı için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. SEO nedir, SEO ne kazandırır, SEO’nun firmalara faydaları için tıklayın.

 

Yeterince Müşterisi Olduğunu Düşünen Firmalar Dikkat!

Yeterince müşterisi olduğunu düşünen ve bu sebeple web sitesi sahibi olmak istemeyenlere de bir kaç şey söylemek istiyorum. Sizce Ülker’in, Coca cola’nın, Mc Donalds’ın, Mercedes’in, Bmw’nin tanınmamak gibi bir sorunları var mı? Tanınırlıklarının ve bilinirliklerinin yüksek olduğunu siz de duraksamadan kabul edersiniz. Peki bu firmalar bu kadar iyi tanınırken neden reklam yapıyorlar? Bu kadar çok reklam yapmalarına gerek var mı? Onlar bu işi bilmiyorlar öyleyse. Hem internet siteleri var hem de sürekli gazete, tv, radyo, internet reklam verip duruyorlar!
 
Ticaret ile uğraşan herkes daha fazla müşteriye ulaşmayı, ürünlerinin daha fazla satılmasını ve daha çok para kazanmayı ister.  Ancak Ekonomik krize rağmen ‘’Ben böyle iyiyim diyorsanız’’ siz bilirsiniz, yapacak bir şey yok. Emin olun sürekli gelişen ve büyüyen, interneti ve web sitesinin daha iyi kullanan birileri belki de yanınıza dükkan açacak ve bir gün iş yapamaz hale geleceksiniz. 
Bu arada hatırlatmakta fayda görüyorum cep telefonları ile internette yapılan  aramaların %70’ından fazlası yakın çevrede, küçük bölgesel firmalar bulabilmek için. Yani büyük firmaları zaten biliyorlar ve onları aramıyorlar, aslında sizi arıyorlar ama siz bulunmak istemiyorsunuz! Özellikle içinden geçtiğimiz ekonomik krizde bence bir daha düşünmenin tam zamanı!

Yorum Yap