İnternet Web Sitenizden Para Kazanma Yolları (1)

Ana Sayfa - Blog
İnternet Web Sitenizden Para Kazanma Yolları (1)

İNTERNETTEN VE WEB SİTENİZDEN PARA KAZANMA YOLLARI (1)


Bir web sitesiyle nasıl para kazanacağınızı merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Birçok kişi, online olarak ekstra para kazanabilecekleri yollar aramaktadır. Bununla birlikte, bazılarının aslında web siteleriyle para kazanma deneyimi var ve kazanmışken bazılarının hiç yoktur. Birçok web sitesi ( Facebook , Twitter , Pinterest ve diğerleri ) başladığında bu kadar çok para kazanacaklarına, kazanabileceklerine dair bir planları yoktu. Öncelikli hedefleri, dikkat çekecek ve büyük trafiği yaratacak bir şey yaratmaya odaklanmaktı. 


 Bir web sitesiyle nasıl para kazanacağınızı merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Birçok kişi, online olarak ekstra para kazanabilecekleri yollar aramaktadır. Bununla birlikte, bazılarının aslında web siteleriyle para kazanma deneyimi var ve kazanmışken bazılarının hiç yoktur. Birçok web sitesi ( Facebook , Twitter , Pinterest ve diğerleri ) başladığında bu kadar çok para kazanacaklarına, kazanabileceklerine dair bir planları yoktu. Öncelikli hedefleri, dikkat çekecek ve büyük trafiği yaratacak bir şey yaratmaya odaklanmaktı. 

Yeterince trafiği bulduktan sonra, para kazanmanın birçok farklı yolu kendisini gösterecektir. Her ne kadar herhangi birinin bir sonraki büyük internet start-up'unu (Google - Facebook gibi) başlatması çok zor olsa da yeni bir site oluştururken akılda tutulması gerekli birkaç şey vardır. 
İlk olarak, sitemiz için bir pazar olduğundan emin olmalıyız (anahtar kelime araştırması) bu pazarın varlığının büyük bir parçasıdır). İkincisi, bir değer yaratmaya çalışmalıyız. Sonunda, içinde harcanan paraya değecek bir niş bulmalıyız.
Bugün, web sitenizden para kazanabileceğiniz farklı yollara odaklanmak istiyorum.

TRAFİK GETİREN BİR WEB SİTESİ NASIL YAPILIR
Zaten iyi trafik alan bir web siteniz varsa, tebrikler! Bu bölümü atlayabilir ve web sitenize gelen tüm ziyaretçilerden nasıl para kazanabileceğinizi okuyabilirsiniz.
Ancak, şu anda web sitenize veya WordPress blogunuza gelen iyi bir trafiğiniz yoksa, bu trafiği nasıl elde edebileceğinize dair biraz zaman harcamak istiyorum… böylece web sitesi veya blog, paranızdan para kazanabilirsiniz..
Bu makale, iyi trafiği olan bir site oluşturmak için adım adım okuyabileceğiniz bir kılavuz değil sizlere daha genel bir bakış ve bakış açısı kazandırmak amacındadır. İyi bir web sitesi nedir, nasıl olmalıdır merak ediyorsanız buraya ve sizde iyi bir web sitesi yaptırmak istiyorsanız buraya tıklayarak bizlerle irtibata geçebilirsiniz. 
Şimdi web sitenize nasıl trafik çekileceğine doğrudan geçelim. Trafik için 4 ana alanı ele alacağım: arama motorları, sosyal medya, ücretli trafik ve doğrudan kaynaklar. Daha fazla trafik nasıl çekilir ve arama motorlarında nasıl ön sıralara çıkılır öğrenmek için buraya gidin.

ARAMA MOTORLARINDAN NASIL TRAFİK ELDE EDİLİR?
Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarının sıralamalarında üstlerde yer alabilirseniz bu arama motorlarının size ücretsiz trafik göndereceğini biliyor muydunuz? Muhtemelen “bir web sitesiyle nasıl para kazanılır, internetten para kazanma yolları” gibi bir arama yaptınız ve şimdi okuduğunuz bu makaleyi buldunuz.  Ben yazdığım bu makale için Google, Bing, Duckduckgo, yandex gibi arama motorlarına herhangi bir ödeme yapmadım; Ancak makalem bu arama motorlarında doğal ve ücretsiz olarak üst sıralarda yer aldı ve karşınıza çıktı. Peki nasıl?

Arama motorlarında sıralama, arama motoru optimizasyonu yoluyla yapılabilir. Bu konuyu araştırmak isterseniz SEO konusunda yazdığım detaylı yazıma bakabilirsiniz. Temelde web sitenizden para kazanmaya çalışırken, arama motorlarında üstlerde bir sıralama için göz önünde bulundurmanız gereken 3 adımlık bir süreç vardır.

UZUN KUYRUK ANAHTAR KELİMELER
Öncelikle, çok zor olmayan kolay anahtar kelimeler için deneyin ve sıralamaya girin. Google’da, son derece rekabetçi olan kelimelerde bir sıralama için çalışıyorsanız, her ay binlerce kişi arama yapsa bile, hiç trafik alma olasılığınız olmayabilir.
Bu yüzden, sıralaması çok daha kolay olan uzun kuyruk anahtar kelimelerini hedeflemenizi tavsiye ederim. Daha sonra, harika makaleler yazarak çok sayıda farklı anahtar kelimeyi hedeflemeniz ve sıralamada ortaya çıkmanız daha kolay olacaktır.

HARİKA İÇERİK YAZ
Anahtar kelimeleri hedeflemenin yolu, konuyla ilgili ayrıntılı bir makale yazmaktır. Örneğin, ‘’İnternetten ve web sitenizden para kazanma yolları’’nda sıralanmak istedim ve bu yüzden konuyla ilgili gerçekten derin ve detaylı olduğunu düşündüğüm bu makaleyi yazdım. Hemen bugün itibariyle olmasa da bir süre sonra birisi "internetten para kazanma yolları veya web sitenizden para kazanma yolları" konularını aradığında Google'da 1. sırada yer almayı hedefliyorum. 
Konunuza bağlı olarak, 300 ila 500 kelime uzunluğunda veya daha uzun bir makale yazmanız gerekebilir. Web sitenizi ziyaret eden kişilere gerçek değer ve içerik derinliği sağlamanız gerekir. Değer sağladığınızda, yalnızca Google’da yer almanız daha olası değildir, aynı zamanda web sitenizden para kazanma olasılığınız da yüksektir.

BAĞLANTILARI AL
Bir backlink, başka birisine ait bir web sitesinden sizin sitenize gelen yönlendirmelerdir yani başka bir web sitesinin sizin web sitesinden bahsetmesidir. Bu linkler, bir web sitesinin diğerinden daha değerli olduğunu göstermek için “oy” olarak değerlendirilebilir. Google, web sitenize gelen tüm backlinleri yani sitenizi gösteren tüm bağlantıları görmek için interneti tarar, daha yüksek miktarda ve daha kaliteli (trafiği yoğun) sitelerden bağlantıya sahip olduğunuzda sizin web sitenizi daha üst sıraya yerleştirme eğilimindedir.

SOSYAL MEDYA TRAFİĞİ NASIL ÇEKİLİR?
Bazen sosyal medya trafiği (en azından kısa vadede), arama motoru trafiğinden daha kolay çekilebilir ve bunun karşılığında web sitenizden para kazanma ihtimalini artırır. Aslında, birçok web sitesi daha fazla trafik için sosyal medyaya güvenmektedir. 
Google’da web sitenizin değerinin ve sıralamasının artması kısmen zaman alacağından başlarda Google sıralaması konusunda endişelenmeden sosyal medya trafiğini çekmeye çalışmak daha mantıklı bir yol olacaktır. 
Facebook, Twitter, Pinterest , Instagram , Youtube , Reddit ve diğer birçok sosyal medya platformundan web sitesi ziyaretçileri alabilirsiniz ancak bu sosyal medya kanallarının çoğunun trafiğini almanın anahtarı orada aktif olmaya bağlıdır. 
Facebook veya Twitter hesabınız varsa, başkalarını takip etmeli ve düzenli güncellemeler göndermelisiniz. Pinterest'e gelince, tahtanıza düzenli olarak "iğneler" eklemeli ve diğerlerinin diğer panolardan iğnelerini kaldırtmalısınız. 
Açıkçası, bu söylediklerim sosyal medya trafiği için tam bir rehber değildir, ancak sosyal medyada iy bir hayran kitlesi oluşturmak için iyi çalışan bir stratejiniz olmalıdır. 

DOĞRUDAN VE YÖNLENDİRME TRAFİĞİ NASIL KAZANILIR?
Web sitenizi bir marka yapmaya çalışıyorsanız bilmeniz gereken başka bir şey de doğrudan ve dolaylı trafiğin ne olduğudur. Alan adınızı adres çubuğuna yazan ve sitenize doğrudan gelen girişler doğrudan yani direkt trafiktir.
Facebook.com'a genellikle nasıl gittiğinizi düşünün, adres çubuğuna yazarak gidersiniz veya telefonunuzdaki uygulama üzerinden gidersiniz değil mi? Çok fazla trafiği olan web sitelerinin sizin web sitenize linki olduğunu ve kendilerine gelen ziyaretçilerden bir kısmının yönlendirme ile oradan size geldiğini düşünün. Buda yönlendirme yani dolaylı trafiktir.  

İnsanların web sitenize nasıl ulaşacağına dair bu hızlı eğitimden sonra bir web sitesiyle nasıl para kazanacağınız konusuna dalmak istiyorum.

BİR WEB SİTESİ İLE PARA KAZANMA YOLLARI

TIKLAMA BAŞINA ÖDEME YÖNTEMİ İLE 

Reklam ağları tıklama başına ödeme, bir kullanıcı web sitenizdeki bir reklamı tıkladığında size ödeme yapar; tıkladıktan sonra bir şey satın alıp almamaları önemli değildir. Bu, web sitenizden para kazanmaya başlamak için harika bir yoldur. Bunların çoğunun web sitenize de eklenmesi son derece kolaydır.
Sadece kayıt olun ve onaylayın, ardından kısa bir kod parçasını kopyalayıp web sitenize yapıştırın.

Bunlar, sitenizin içeriğine göre görüntülenen reklamlara sahip Google Adsense gibi reklam ağlarıdır. Bu tür ağlardan tıklama başına ödeme alırsınız. Sırası geldikçe birkaç tanesine bakacağız. 

1. GOOGLE ADSENSE
Google Adsense’e nasıl başvurulacağı ve onay alma yöntemlerini başka bir yazıda anlatmayı düşünüyorum. Ancak trafiği yoğun iyi internet siteleri genellikle bir Adsense hesabı almakta sorun yaşamaz. Bu, benimsenmesi ve uygulanması kolay ayrıca gelir için ekstra bir gayret sarfetmeyeceğiniz için benim kişisel favorim olan bir internetten para kazanma yoludur.  

2. MEDİA.NET
Media.net, Bing, Yahoo ve diğer birçok reklamverenin tüm reklamları ile uğraşır. Google Adsense’den daha fazla parayı Media.net’ten kazandığını söyleyenler var, ben denemedim ama deneyenler varsa yorum bırakırsa güzel olur. 

On yazılım olarak bu makalede internetten para kazanma yolları ve web sitenizden para kazanma yolları  konusuna giriş yaptık. Konunun uzunluğu sebebi ile bu yazıyı burada kesip ikinci bir yazı ile bu konuya devam etmeye karar verdim. 2. Bölümde kaldığımız yerden devam edeceğiz, hem bu yazıma hem de diğer makalelerime yorum, düzeltme ve eklemelerinizi bekliyorum

Görüşmek üzere…