İnternet Nedir?

internet nedir, internet nasıl bulundu, internetin kısa tarihi, internetin gelişimi

 

İnternet, dünyadaki bilgisayarlar, tablet, cep telefonu, hatta televizyonların birbirine bağlandığı elektronik haberleşme ağıdır. Sınırı, yöneticisi olmayan uluslararası bilgi aktarım ortamıdır. Bu birbirine bağlı bilgisayarların bazıları hizmet vermek bazıları ise hizmet almak maksadıyla ağa bağlıdır. Her geçen gün sayısı artmakla birlikte günümüzde 5.000.000 bilgisayarın hizmet vermekte (sunucu) ve 100 milyon bilgisayarında hizmet almakta (istemci) olduğu düşünülmektedir.

Peki bu kadar büyük devasa yapı olan internetin ilk çıkış noktası nedir? ARPANET... Amerikan ordusunun birimleri arasında iletişimi sağlamak için düşünülmüştü. Ve bir süre sonra ise tüm dünyaya yayıldı.

ARPANET 1969'da kuruldu. Bugün kullandığımız internet hızına kıyasla elbetteki oldukça yavaş e basit bir altyapıya sahipti. Ve kimse bu kadar büyüyeceğini düşünmüyordu.Bir süre ordunun kullandığı ancak veri aktarımı hızı ve kolaylığı sebebi ile sadece orduya bağlı kalmaması gerektiği düşüncesi ile yapıya devlet birimleri ve eğitim kurumları da eklendi. Ancak yük ağır gelmeye başlayınca Arpanet ikiye bölüme ayrıldı. Orduya bakan tarafı MILNET geri kalanı ise ARPANET olarak devam etti. Büyük firmalarında yapıyı kullanmaya başlamasıyla birden Amerika'yı baştan başa saran bir iletişim ağı oluştu. Ve artık neredeyse Amerika'nın her alanında bilgisayarların birbirine bağlandığı bir iletişim altyapısı doğdu.

İletişim altyapısının bu yükü daha rahat kaldırabilmesini sağlamak için ise protokol olarak ARPANET üzerinden TCP/IP'ye geçiş dönemi yaşandı. Bu protokol hem çok daha esnek bir protokol hem de bilgi paylaşımında değişik metodların bir arada kullanmasına imkan tanıyordu. UNIX Sisteminin ağlar üzerinde popülerliğinin artması ile Arpanet'in Abone sayısı bir anda beklenmeyen ilgiç sayılara ulaştı. Ve doğal olarakta, ikinci Arpanet de belli bir süre sonra şişmeye ve üzerinden yapılan bağlantıların yükünü taşımamaya başladı.

Amerikalıların TÜBİTAK' ı bu doluluğa karşı önlem alarak daha geniş bant kapasiteli bir global ağ sistemi olan NSFNET'i geliştirdi. Arpanet'e yapılan bağlantılar kısa sürede NSFNET üzerinden transfer edilmeye başlandı ve Arpanet bitmiş oldu. Böylece büyük Bilgisayar Firmaları kendi global ağlarını kurmaya başlayarak daha geniş bantlara sahip oldular. Kullanıcı, server ve biribirine bağlı ağ sayısı bir anda katlanan rakamlarla büyümeye başladı. Bir ara sadece E- Mail (E-Posta) iletişimi FTP dosya Transferi kullanılan internet üzerinde uygulamalar bir anda değişik alanlara kaymaya başladı. TCP/IP protokolünün esnek olması , ortaya internet üzerinde bilgi paylaşımında bir devrim olan WWW (World Wide Web) oluşumunu çıkardı. Ve Internet bir anda Bilgisayar Gruplarından evdeki vatandaşın kullanabileceği bir sistem olma yoluna girdi. Basitlik anlaşılabilirlik ve kullanım kolaylığı internetin popülerliğini artırdıkça arttırdı ve böylece 2000'li yıllara doğru kendini hazırlamış oldu. Artık internete "Bilgi Otobanı" da diyoruz.Günümüzde bilgi paylaşımın en kolay , en pratik ve en hızlı yolu da internetten geçmektedir.

Sözlükte "internet" ne demek?
1. Bilgisayarla sağlanan, uluslararası bilgi iletişim ağı, bilgisayar ağı.

İnternet kelimesinin ingilizcesi
n. worldwide computer network şat allows communication and data transfer between people connected to it (Computers)

n. Internet, worldwide network of computers which allows communication and data transfer between people connected to it

Internet'in Yararları

Google'a "huzur arıyorum" diyip arama düğmesine basana şahit oldunuz mu hiç? "Helal süt emmiş aile kızı" arayan? Hayır mı? Bunlar şaka gibi gelse de bu kadar basit konular bile artık internet üzerinde aranır durumda.

Internet günümüzde o kadar yaygınlaştı, o kadar bilgi birikimi oldu ve o kadar farklı hizmetler ortaya çıktı ki artık hayatımızın hemen hemen her alanında interneti görür olduk. İnternet ile yapabileceğiniz faaliyetlerden bazıları şunlardır:

 • * İnternet üzerinden gazete okuyabilir, televizyon izleyebilirsiniz,
 • * Dünyadaki herhangi bir kütüphaneye bağlanıp araştırma yapabilirsiniz,
 • * İnternette müzik dinleyebilirsiniz,
 • * İnternet üzerinden oyunlar oynayabilirsiniz,
 • * İnternet üzerinden her türlü içeriğinizi paylaşabilirsiniz,
 • * Farklı kişilerle forumlarda yazışarak fikir alışverişi yapabilir email vb. yollarla iletişim kurabilirsiniz.
 • * Internet üzerinden bir üniversiteden mezun olabilirsiniz!
 • * İnternete kendi çektiğiniz bir filmi yükleyebilir, internetten film izleyebilirsiniz,
  * İnternet üzerinden ticaret yapabilir işlerinizi büyütebilirsiniz,
 • * İnternet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz,

Bunlar, internet üzerinden yapılabilecek aktivitelerin sadece birkaçı olup daha birçok yararlı faaliyet  sağlayabilmektedir.


Yorum Yap