İnternet Reklamcılığı Nedir?

İnternet reklamcılığı; firma-kurum ve şahısların isimlerini duyurmak-tanıtmak ve ticari kazançlarını arttırmak amacıyla internet üzerinden yayın yapan web sitelerine vermiş oldukları reklam hizmetine denir.

İnternetin sosyal hayatımızın neredeyse en merkezinde yer almasıyla pek çok alışkanlıklarımız değişti. Bu değişime ayak uydurmak herkes için zorunluluk oldu. Dünya genelinde neredeyse bütün insanlar internet kullanıcısı oldu.

Bu nedenle başta ticari faaliyet yürüten küçük-orta ve büyük ölçekli bütün firmalar olmak üzere kurumlar ve şahıslar tanıtım yapmak amacıyla internet ortamında reklam vermek zorunda kaldı.

İnternet Reklamcılığı, google reklamları, Ankara İnternet Reklamcılığı, google reklam ajansı, internet reklam şirketleri, en iyi reklam şirketi

Bu noktada karşımıza internet reklamcılığı çıktı. Kaliteli reklamlara sahip olmak ve ismini duyurmak isteyen firmalar profesyonel şirketlerle anlaşarak bu alanda bir adım öne çıktılar. On yazılım internet reklamcılığı alanında profesyonel bir firma olup marka değerini yükseltmek isteyen firmalara danışmanlık hizmeti vermektedir.

Reklamcılık Eğitimi

İnternet reklamcılığının, rekabet dünyasının vazgeçilmez unsuru olması sebebiyle bu alanda eğitim de kaçınılmaz olmuştur. Bu eğitimlerde katılımcılara;

- En güncel ve en çok tıklanan arama motorlarında en üst sıralarda nasıl yer alabileceğiniz,

- Google adwords, facebook, instagram ve internet reklam alanlarında en kaliteli şekilde reklamınızı nasıl verebileceğiniz, 

- Siteniz üzerinden en yüksek reklam gelirini nasıl  elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İnternet Reklamcılık Türleri

•  Arama Motoru Reklamları

•  Sosyal Medya Reklamları

•  İçerik Ağı Reklamları

•  Banner Reklamları (Pankart ve afiş reklamları)

•  Zenginleştirilmiş Reklamlar

•  Elektronik Posta Reklamları

•  Fırlayan Kutu Reklamları (Pop-up)

•  Video Reklamları

•  Akıllı Linkler

Online Reklam Ankara, google reklamları, Ankara İnternet Reklamcılığı, google reklam ajansı, internet reklam şirketleri, en iyi reklam şirketi

Arama Motoru Reklamları

İnternet dünyasında en çok kullanılan ve en etkili reklam çeşididir. İnternet kullanıcılarının neredeyse tamamı ihtiyaçlarına arama motorları üzerinden ulaşmaktadır. Bu nedenle arama motorlarında yapılan reklamların etki alanı çok daha fazladır. Günümüzde ticari firmaların en çok bütçe ayırdığı reklam şeklidir.

Örneğin arama motorlarında moda ile ilgili arama yapan internet kullanıcısının ekranında giyim markalarının, online satış yapan firmaların, moda-giyim dergilerinin, giyecek görsellerinin bulunduğu sitelerin reklamlarının olması hem kullanıcının ihtiyacını karşılayacak hem de bu alanda hizmet veren firmalar için en kolay müşteri kazanma yolu olacaktır.

Banner Reklamları (Pankart-afiş reklamları)

Ziyaretçisi yüksek olan sitelere şerit ya da bant şeklinde yerleştirilen ve reklam veren siteye bağlantı sağlayan afiş veya pankart şeklinde olan reklam çeşididir. Kullanıcı banner reklamını tıklayarak hızlı şekilde siteye girebilmektedir.

Banner reklamları da 3 çeşittir. 1-İnteraktif 2-Durağan- 3- Animasyonlu reklamlar.

Banner reklamının etkili ve akılda kalıcı olması için mesajlar kısa olmalı ve basit resimler ve renkler kullanılmalıdır.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları da internet reklamcılığında arama motorları reklamları kadar önem kazanmıştır. İnternet kullanıcılarının neredeyse hepsinin en az bir sosyal medya kanalında üyeliği bulunmaktadır. Kullanıcılar zamanlarının büyük bölümünü bu sosyal medya kanallarında geçirmektedirler.

Sosyal medya kanalları da bu alanı ticari bir sektöre dönüştürmüş durumdadırlar. Sosyal medya reklamları pek çok marka ve kuruluşların en fazla tercih ettiği reklam sektörü haline gelmektedir. Ayrıca, sosyal medya sitelerine üye olan insanların büyük çoğunluğu gerçek bilgilerini kullandıkları için hedef kitlenin belirlenmesi de kolaylaşmıştır.

Hedef kitlenin belirlenmesiyle reklamlar doğrudan muhatabına ulaşmaktadır . Örneğin; reklamını yapacağımız ürün veya hizmet kadınları veya 18-30 yaş grubuna hitap ediyorsa en iyi seçeneklerimizden biri sosyal medya reklamcılığı olacaktır.

Zenginleştirilmiş Reklamlar

Zenginleştirilmiş reklamlar banner reklamların hareketli halidir. Reklamlar; animasyonlar, hareketli içerikler ve özel efektler içermektedir. Ayrıca, reklam da video ve sesler de kullanılmaktadır. Kullanıcı mouse ile reklam üzerine geldiğinde reklamın tamamı oynatılmakta, ses ve video da devreye girmektedir. Ancak bu tarz reklamlar kullanıcılar tarafından bazen rahatsız edici bulunmaktadır.

Elektronik Posta Reklamları

E-Postanın yaygın şekilde kullanıldığı günümüzde üyelik sırasında temel bilgilerimiz site tarafından istenmektedir. Elektronik posta şirketleri ile anlaşma yapan ticari firmalar reklamlarında şirketlerin veri tabanında daha önceden bulunan bilgileri dikkate alarak reklam mailleri göndermektedirler. Kişi ile ilgili bilgilerin bilindiği için de reklamlar kişiye özel olabilmektedir.

Fırlayan Kutu Reklamları (Pop-up)

İnternet sitelerinde gezinirken aniden ekranda görünen reklam kutucuğudur. Genellikle sitede görünümü engellediği ve kullanıcıların çoğu tarafından rahatsızlık uyandırdığı için tıklanmadan kapatılmaktadır. Bu nedenle pop-up reklamların etkili olduğu söylenemez.

Video Reklamları

İnternette herhangi bir sitede video izlerken hemen herkesin karşılaştığı reklamlardır. Videolar başlamadan veya video oynamaya başladıktan bir süre sonra çıkan reklamlardır. Uzun videolarda veya filmlerde iki veya daha fazla sayıda bu  reklamlarla karşılaşabiliriz. Bazen bu reklamları atlamak olanaksız iken bazen kapat butonu ile kapatılabilmektedir. Ticari açıdan önemli reklamlardan biridir.

Online Reklam Türleri, google reklamları, Ankara İnternet Reklamcılığı, google reklam ajansı, internet reklam şirketleri, en iyi reklam şirketi

İnternet Reklamcılığının Avantajları

-          İnternet reklamları, hedef kitlenin genelde belirli olması nedeniyle kişiye özel olarak hazırlanabilmektedir.

-          Reklam veren firma/şahıs tarafından kolay ve hızlı olarak hazırlanabilmekte ve aynı kolaylıkta yayınlanabilmektedir.

-          Maliyet olarak geleneksel anlamdaki reklamlara göre daha düşük maliyettedir

-          Reklamlar zaman yönünden bağımsızdır

-          Reklamların ulaşabildiği kişi sayısı ölçülebilmekte ve bu büyük bir avantaj sağlamaktadır.

İnternet Reklamcılığının Dezavantajları

-          Her ne kadar internet kullanan insanlara ulaşmak kolay olsa da internet kullanmayan insanlara ulaşamamaktadır,

-          Bazı reklamlar hazırlanış biçimi nedeniyle yeteri kadar dikkat çekememektedir

-          Bazı İnternet sitelerine olan güvensizlik nedeniyle güven sorunu yaşanabilmektedir.

Son olarak şunu belirtmekte fayda olduğunu düşünmekteyiz. Her ne kadar gelişen teknoloji ile her kullanıcı reklam hazırlayabilmekte ise de etkili ve kazançlı olmak açısından profesyonel hizmet almak kazancınıza çok daha fazla katkı sağlayacaktır.

Ankara İnternet Reklamcılığı

Burada bahsettiğimiz yöntemler ve size özel daha fazla çözümler geliştirebilmemiz için bizi telefon numaralarımızdan arayabilir ya da mesajla Google Adwords Sertifikalı personelimize ulaşabilirsiniz.

On Yazılı iletişim bilgileri için onyazilim.com/iletisim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Yorum Yap