Google Trendler Nedir?

Her gün daha da gelişmekte olan internet dünyasında web sitemizin, online işletmelerimizin ya da sosyal medya hesaplarımızın doğru hedef kitlelere en az maliyet ve iş gücüyle ulaşmasını hepimiz isteriz. Bu noktada kullanabileceğimiz hedef kitle analizini çok basit ve zahmetsiz şekilde yapabileceğimiz yardımcı hizmetlerden biri Google Trends ya da Google Trendler olarak ön plana çıkar. Google Trends ismini ilk defa duyuyor olabilirsiniz ya da isminden dolayı bir tahmininiz olabilir. Gelin beraber Google Trendler isimli hizmeti inceleyelim.

Google Trendler denilince akla ilk gelenler

Bir şeyin trend olup olmadığını anlayabilmek için bir analize ihtiyaç duyarız. Bu kapsam da bütün potansiyel müşterilerimizin, hedef kitlemizin evde bilgisayarları başında ne arattıklarını tek tek öğrenemeyiz. Bu nokta da Google Trendler yardımımıza koşar. Aramak istediğiniz, merak ettiğiniz ya da sektörünüz ile alakalı kelimelerin hedef kitleniz tarafından ne sıklıkla arandığını merak ediyor olabilirsiniz. Google Trendler size öneri sunarken aynı zamanda aranma oranlarını da gösterir. Çok geniş filtreleme ve süzme özelliği olan Google Trendler, ülkesel ya da daha lokal olarak arama sonuçlarını görmenizin yanında dilediğiniz kelimelerin arama sıklıklarını karşılaştırabiliyorsunuz. Arama sonuçlarını tarihsel olarak çok geniş bir yelpaze de süzebilmenin yanında dilerseniz kategori ya da Google’da arama tipini de seçebilirsiniz. Google Trendler çok kolay ve anlaşılır grafikler sunmasından dolayı herkes tarafından rahatça kullanılabilir.

Google Trendler Nasıl Kullanılır?

Aşağıdaki grafik Google Trendler’de yapılmıştır. İnternet sitesi ve Web sitesi anahtar kelimelerinin son 12 ayda Türkiye için karşılaştırılması söz konusudur. Görüldüğü üzere hemen hemen aynı anlama gelen İnternet sitesi ve Web sitesi kelimelerinin aslında aranma sayısının farkını Google Trendler bize kolayca göstermektedir.

Yukarıda olan İnternet sitesi ve Web sitesi grafiği gibi kendi sektörümüz ile alakalı grafikleri çok kolay ve hızlı bir şekilde Google Trendler aracılığıyla edinebiliriz. Google Trendlerden aldığımız görsel de görüldüğü üzere aranacak olan kelimeyi “Karşılaştırma Ekleyin” yazına tıklayarak ekleyebiliyoruz.

Google Trendler Nedir ?  , Google Trends Nedir ?

Sonra karşılaştırılacak olan anahtar kelimelerimize Google Trendler otomatik bir renk tanımlıyor ve grafiğimizi oluşturuyor. Altta bulunan filtreler sayesinde ise süzme işlemimizi kendi hedef kitlemiz doğrultusunda yapabiliyoruz.

Raporun daha detaylı olarak bu şekilde görebiliyorsunuz. Görüldüğü üzere Google Trendler ile veri görselleştirmek de oldukça kolay.

Google Trendler Ne İçin Kullanabilirim?

Geldik yazımızın en son kısmı olan Google Trendler ne için kullanılır kısmına. Buraya kadar siz zaten kendiniz için nasıl kullanacağınızı planlamışsınızdır muhtemelen. Mesela bir internet siteniz varsa ya da içerik yazma ile uğraşıyorsanız sizlerin doğru anahtar kelimeleri bulmanızda ve içeriklerinizi geliştirmeniz konusunda çok işinize yarayabilir. Eğer kendinize ait bir internet siteniz yoksa buradan internet sitesi hizmetlerimiz bakabilirsiniz. Eğer internet siteniz var ama içerikle ilgili sorun yaşıyorsanız ya da yazmak için vaktiniz yoksa buradan içerik hizmetlerimize göz atabilirsiniz.

Web tasarım, internet sitesi , SEO , Sosyal Medya gibi alanlarda sorularınız için bize buradan ulaşabilirsiniz.


Yorum Yap