Google Cezası Nedir?

Google cezaları ile google arama motoru, kendisinin belirlemiş olduğu kalite kurallarına riayet etmeyen web sitelerinin sıralamasını düşürerek veya ilgili sayfayı arama motorları sonuçlarından tamamen kaldırarak bazı cezai işlemler uygular. Google bilindiği üzere dünya üzerinde bulunan sayılı saygın firmalardan biridir ve amacı kullanıcıları, gerçekten aramakta oldukları içerik ile buluşturmaktır.

Durum böyle olunca kalitesiz web sitelerinin arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkması ve kullanıcının ihtiyacını karşılamaktan uzak olan bu sitelerin bazı hileli yollara başvurarak avantaj elde etmesi Google’ın görmezden gelebileceği bir durum değildir. Dolayısı ile Google bu sitelere karşı anında cezai işlem uygulamaktadır.

Google’ın Ceza Uyguladığını Nasıl Anlarım?

Eğer web siteniz ile ilgili önemli  bir değişikliğe gitmemiş iseniz fakat buna rağmen ciddi oranda ziyaretçi ve trafik kaybı yaşıyor, anahtar kelime aramalarında eskiye oranla gerilerde yer alıyor ve organik trafiğinizde de belirgin bir kayıp yaşıyorsanız bu durumda Google cezai işlem uygulamış olabilir. Müteakip maddelere vereceğiniz cevaplar, Google cezası alıp almadığınızın konusunda önemli ipuçları verecektir. 

1. Sitenizle ilgili anahtar kelimeler kapsamında beklenmedik bir sıra kaybı yaşadınız mı ?

2. Google’dan her hangi bir uyarı aldınız mı ?

3. Aynı alanda hizmet veren diğer firma siteleri çıkış trendindeyken siz düşüş mü yaşadınız ?

4. Özellikle SEO (Ankara SEO Hizmetlerimiz için tıklayınız.) için çalışmalar yaptıktan sonra mı düşüş problemini yaşamaya başladınız ?

5. Sitenizde yakın zamanda köklü bir değişikliğe gittiniz mi ?

Bu ve benzeri sorulara cevabınız çoğunlukla “evet” ise zaman kaybetmeden uzman desteği almanız ve sitenizin kapsamlı analizini yaptırmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Profesyonel yardım alamak için bir çok alanda olduğu gibi bu alanda da uzun yıllardır hizmet veren On Yazılım firması ile iletişime geçebilirsiniz. 

Web Siteniz Neden Üst Sıralarda Görünmüyor, Google Cezadan Kurtarma, Google Cezaları, Google Cezası, google sıralaması, google cezaları nelerdir ve nedenleri

Cezai İşleme Uğramış Web Siteleri İçin Neler Yapılmaktadır?

Onyazılım firması olarak bu alandaki hizmetlerimiz oldukça kapsamlıdır. Bu hizmetlerden bazıları aşağıda maddeler halinde sunulmuştur.

1. Hem doğal olmayan hem de düşük kaliteye sahip backlinkler tespit edilir.

2. SEO maksatlı yapılan ve sitenin doğallığını bozan çalışmalar tespit edilerek düzeltilir. Gerekirse site için yeni bir SEO çalışması yapılır.

3. Mevcut şartlarda sitenizin hız durumu tespit edilir ve site hızınızı artıracak işlemler uygulanır.

4. Sitenizin kod oranı değerlendirirlir varsa kullanım dışı kalan kodlar sistemden çıkartılır.

5. Sitenizdeki kopuk bağlantılar ortaya çıkarılır ve düzeltilir.

6. Popülerliğini kaybetimiş yazıların silinmesi veya güncellenmesi sağlanır. Site içeriklerinin hem kalite, hem de SEO ölçümü yapılır.

7. Sorunun daha net anlaşılması maksadıyla kullanıcıların sitelerinizde kalma süreleri ve sitenizden ani çıkış yapıp yapmadıkları tespit edilir.

8. Kullanıcı dostu olmayan özellikler tespit edilerek gerekirse düzeltilir.

9. Web sitenizin sosyal medyada elde ettiği başarı değerlendirilir.

10. Bütün sitenizin taraması yapılarak varsa eksikler tespit edilir ve düzeltme işlemleri uygulanır.

Bütün bu işlemlere ek olarak web sitenize ait SEO analizi yapılırken illgili hesaplarınız incelenir ve tam olarak ne zaman düşüş yaşadığınız ve hangi kelimeler kapsamında sıralama kaybı yaşadığınız ortaya çıkarılır. Mütakibende hangi güncelleme yada değişiklikten dolayı cezalandırıldığınız tespit edilmeye çalışılır.

Şunu belirtelim ki teşhis yapıldıtan sonra tedavi kısmı daha kolaydır. Bu nedenden dolayı tespit aşamasında firmamız gibi kökli bir şirketten uzman desteği almanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Arama Motorlarında Geriye Düşme Nedenleri Nelerdir?

Arama motorlarında geri sıralara düşme durumu ile karşılaşırsanız, öncelikle sitenize bir AntiSeo saldırısı yapılmadığından emin olmalısınız. Bilindiği üzere AntiSeo saldırısı, web sitenizin arama motorlarında yükselmesi için yapılan SEO çalışmalarının manipüle edilmesidir.

Bir sonraki bakacağınız husus ise sizin site işlemleri veya güncellemeleri kapsamında bir hata yapıp yapmadığınızdır. Gerçek sebep ancak sitenizin ayrıntılı analizi ile mümkün olacaktır. Biz yinede arama motorlarında sıra kaybetmenize neden olan bazı hususları liste halinde size sunalım.

1. Google arama motorunda yapılan güncelleme ve sistem değişiklikleri.

2. Çok fazla ve site içeriği ile ilgili olmayan backlink satın alma işlemleri.

3. Olması gerekenden az backlink bulunması.

4. Kalitesiz ve sürekli kendini tekrar eden içerik. 

5. İlgisiz verilerle içeriğin doldurulması.

6. Site içinde bulunan kırık link sorunları.

7. Spam, hackleme ve saldırıya uğrama durumları.

8. Aşırı reklam kullanımı sorunları.

9. Doğal olmayan bağlantı linklerinde artış.

10. Suncuların siteyi yeterli seviyede destekleyememeleri.

Analiz Sonrası Web Sitesi Yükselir mi?

Öncelikle Google cezaları ile ilgili cezai işlemlere yapılacak çalışmaların seo uzmanı bir ekip ve iyi bir firma tarafından yapılması oldukça önemlidir.

SEO Uzmanı kimdir? size nasıl yardımcı olur? sorularına cevap için lütfen https://www.onyazilim.com/seo-uzmani-nedir-ve-seo-uzmani-olmak linkini tıklayınız.

Cezai işleme neden olan hususların ortadan kaldırılması ve bu kapsamda Google yetkililerine bilgi verilmesi halinde sitenizin sıralamada yükselmemesi için hiç bir sebep yoktur. Bunun yanında web siteniz, cezai işlemden ziyade antiseo (negatif seo) çalışmalarına hedef olmuş ise, arama motoru sonuç sıralarında yükselmesi ancak negatif seo etkilerinin yok edilmesi ile mümkündür.

Google Cezadan Kurtarma, Google Cezaları, Google Cezası, google sıralaması, google cezaları nelerdir ve nedenleri

Google Uyguladığı Cezai İşlemler Nelerdir?

Google, kendisininin belirlemiş olduğu kalite politikalarını göz ardı eden web sitelerine karşı uygulayabileceği bazı Google cezaları için uygulanan cezai işlemler aşağıda sunulduğu gibidir.

1. Hackenmiş veya saldırıya uğramış site işaretlemesi

2. Thin Content cezası

3. Kullanıcıya fayda sağlamayan içerik

4. Tam Spamli site

5. Doğal bağlantıları olmayan site

6. Sitenizden gizli yönlendirmeler

7. Aldatıcı reklam ve yönlendirmeler

8. Gerekli SSL veya TLS sertifikası içermemesi

9. Gizli yönlendirme yapan siteler

Google Algoritmik Cezası Nedir?

Bu cezaların çoğunluğu algoritma güncelemelerinden kaynaklanmaktadır. Bu cezalara digital dünyada farklı isimler verilse de Google resmi olarak bu açıklamaları tanımamaktadır.Bu cezalar genelde şu şekilde isimlendirlirler.

1. Google Sandbox Cezası

2. Kelime Filtresi Cezsı

3. Bomb Cezası

4. Google Penaltı (Spam) Cezası

5. -30,-60,-90 Cezası

6. Google -900+ Cezası

301 Yönlendirmesi İşe Yarar mı?

Bir diğer adı “redirect Permanent” olan 301 yönlendirmesi temel olarak web sitenizin yeni kurulan bir alana yönlendirilmesini ifade etmektedir. Peki, bu yöntem Google ceza işlemleri kapsamında çözüm müdür ? Aslında hayır.  Bu yöntem genellikle web sitenize geçici bir çözüm sunar. Web sitenizle ilgili Google’ın tespit ettiği eksik hususları gidermezseniz yeni açacağınız adrestede Google cezalarının sizi bulması kuvvetle ihtimaldir. 

Sonuç olarak, eğer siteniz farklı sebeplerden dolayı Google cezaları ile ilgili cezai işleme maruz kaldı ise sitenizin eski haline dönmesi için profesyonel yardım alamanız sizin için çok daha doğru bir karar olacaktır.

Bu noktada uzun zamandır hem SEO danışmanlığı hem de Google ceza işlemleri konusunda hizmet veren firmamızı arayabilir, uygun fiyatlara Ankara SEO Şirketi olan Onyazılım'dan kaliteli hizmet alabilirsiniz.

On Yazılım iletişim bilgileri için onyazilim.com/iletisim bağlantısınız ziyaret edebilirsiniz.


Yorum Yap