Google Analytics ile Siteni İzle: Siteye Analytics Kodu Ekleme

Ana Sayfa - Blog
Google Analytics ile Siteni İzle: Siteye Analytics Kodu Ekleme

Siteye Google Analytics Kodu Ekleme

Web sitesi yapmak veya yaptırmak ile  maalesef her şey bitmiyor. Eğer hedeflerimizi tutturamıyorsak, telefonumuz eskisine göre daha az çalıyorsa, satışlarımız artmamışsa, eposta adresimize yeni ve sürekli birşeyler getirmiyorsa biryerlerde eksiklikler var demektir.

Analiz yapmak her işin doğasında var. Ayakkabı boyacısı bile en yoğun yaya trafiğini, spor ve klasik giyinen insanların çokluğunu, acil boyaya ihtiyacı olanları takip etmek zorundadır. Günün belli vakitlerinde satış yapmadığını bilen bakkal kendi mola saatlerini veya mola saatlerinin uzunluğunu bu aralığa göre belirler.

Peki somut birşeylerin olmadığı sanal alemde sitelerimizi nasıl analiz edeceğiz?

Arama motorları BING, Yandex ve şu an en çok kullandığımız Google webmaster araçları ile bu konuda bizlere hizmet etmektedir. Tabi analizlerinizi bir webmastera yaptırıyorsanız ve takip-raporlarından memnunsanız problem yok. Ama maliyete katlanmamak için bu işi de siz yapacaksanız yine yardım alacaksınız.

Temel mantıkları aynı olmasına rağmen bu makalemizde Google'ın bizlere sunmuş olduğu analiz hizmetinden bahsediyor olacağız.

Google verdiği tüm hizmetleri tek bir kullanıcı adı ve şifre ile size sunmaktadır. İster Analytics, ister business ister webmasters servisini kulanın isterseniz youtube kanalı açın ya da gmail eposta hizmetini kullanın... Herşey tek hesapta... Bu durumda demekki ilk yapmamız gereken şey bir Google hesabı edinmek...

Analytics'in kısa linkini bilmenize de gerek yok. Leb demeden Leblebiyi çözen Google size bu konuda çok yardımcı olacaktır.

Google Analytics ile cevabını alacağınız sorular neler olabilir?

Sitenize hangi gün, kaç kişi, hangi ülkeden, hangi şehirden, mobil cihazdan mı, masaüstü bilgisayardan mı, ios mu android mi, hangi işletim sistemi ile, hangi saat aralıklarında, direk mi gelmiş, bir siteden mi tıklanmış, hangi anahtar kelimeler aranırken bulunmuşuz gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Bu verilere ulaşabilmek için birkaç adımda alabileceğiniz izleme kodunu sitenize eklemelisiniz.

Wordpress'te analitcs kodlarını eklemek için yönetim panelinde Görünüm > Düzenleyici > Tema Üst Bölümü seçeneklerini takip edin. Google'dan aldığınız Analytics kodunu da bu düzenleyici ekranında /head etiketinin hemen üstüne yapıştırın ve kaydedin.

Bazı durumlarda Wordpress te düzenleme sayfasının olmadığını farkedebilirsiniz. Yüklediğiniz güvenlik eklentileri bu bölümü devre dışı bırakabilir. Tekrar aktif etmek için ise FTP ile sitenize bağlanarak wp-config.php dosyanızda düzenleme yapmanız gerekmektedir. Madem güvenlik koşulları bu düzenleme sayfasının görünmez olmasını öngörmüş o halde değiştirtmeyelim. Ama madem FTP ile sitenizde değişiklik yapabiliyorsunuz o halde;

wp-content/themes/kullandığınız_tema/ altında yer alan header.php adlı dosyayı bilgisayarınıza indirin. notepad ile düzenlemek üzere açın. /head tagının hemen üzerine analytics kodlarınızı yapıştırın. Dosyayı tekrar sitenizde aynı yerine kopyalayın.

Aslında daha kolay bir şekilde wordpress e bir eklenti kurmanızı da söyleyebilirdim. Ama her eklenti bir yüktür ve eklentilerin içinde nelerin geldiğini bilmeyebilirsiniz paranoyası ile FTP çözümünü öneririm.

Eğer kodlarınızı kendiniz yazıyorsanız Analytics kodunun her sayfada geçmesi gerektiğini unutmayın. Tabi google dan her sayfanız için rapor alabilmek istiyorsanız.

Google Analitics yeni sürümü olan Google Analitics 4 (GA4) hakkında bilgi edinmek ve Universal Analitics üzerinden geçiş aşamalarını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edin.