Google AdWords & Double Click Tarihe Karışıyor

Ana Sayfa - Blog
Google AdWords & Double Click Tarihe Karışıyor


GOOGLE ADWORDS TARİH OLUYOR; GOOGLE REKLAMLAR VE PAZARLAMA GELİYOR


Google AdWords ve DoubleClick markaları sırasıyla 18 ve 22 yıldan sonra, yakında tarihe karışıyor.  Google'ın amiral gemisi reklam platformları,  mevcut yeteneklerini daha iyi yansıtmak ve şirketin büyüme potansiyeli gördüğü yerlerde teklifleri düzene koymaya yönelik kapsamlı çabaların bir parçası olarak yeniden organize ediliyor ve yeni isimler alıyor. Google yeniden markalaşma ile birlikte, reklamcılık tekliflerini basitleştirmeye yönelik yeni çözümler de sunuyor.


Google Reklamları, Google Pazarlama ve Google Reklam Yöneticisi
Google AdWords ve DoubleClick markaları sırasıyla 18 ve 22 yıldan sonra, yakında tarihe karışıyor.  Google'ın amiral gemisi reklam platformları,  mevcut yeteneklerini daha iyi yansıtmak ve şirketin büyüme potansiyeli gördüğü yerlerde teklifleri düzene koymaya yönelik kapsamlı çabaların bir parçası olarak yeniden organize ediliyor ve yeni isimler alıyor. Google yeniden markalaşma ile birlikte, reklamcılık tekliflerini basitleştirmeye yönelik yeni çözümler de sunuyor.
Bundan sonra üç ana marka olacak:

• Google AdWords bundan sonra Google Reklamları (Google Ads) olarakdevam edecek,
• DoubleClick reklamveren ürünleri ve Google Analytics 360 Suite, artık Google Pazarlama Platformu olarak tek çatı altında olacak, 
• Yayıncılar için DoubleClick ve DoubleClick Ad Exchange bundan sonra Google Reklam Yöneticisi olarak adlandırılan yeni birleştirilmiş bir platformda karşımızda olacak.
Ürünler çatısı altındakiler büyük oranda aynı kalıyor ve   sadece isimleri değişiyor diyebiliriz.  Tüketicilerin mobil cihazlardan beklentilerinin artması kapsamında reklam verenlere de yeni fırsatlar doğuyor.

Google yeni ihtiyaçları karşılamak için yeni reklam ürünleri, biçimler ve ölçüm çözümleri geliştirdikçe, teklifleri de son yirmi yılda daha karmaşık ve sayısız hale geldi. Reklamcılar, yayıncılar ve ajanslar için doğru Google ürünlerini belirlemek ve seçmek oldukça zorlaştı. Yukarda anlattığımız üç başlık altında toplanan yeni markalaşma, reklam verenlerin doğru reklamı doğru yerde vermesini kolaylaştırmak ve bunun sonucunda da daha iyi sonuçlar elde etmelerini amaçlıyor. 

Google Reklamları
2000 yılında yaklaşık 350 reklam verenle başlayan Google AdWords ilk zamanlarda masaüstü aramada reklamları metin olarak yayınlayan bir platform iken şimdilerde ise Google'ın kurucu ortağı ve CEO'su Larry Page’in dediği gibi  “ Teknolojik açıdan en gelişmiş özellikleri sunarak, herhangi bir reklam verenin, internet pazarlama hedeflerine ve bütçesine en uygun ve esnek bir programı hızlı bir şekilde tasarlamasına imkan tanıyan” bir alan oldu. 
Başka bir şekilde ifade edersek Google AdWords geçtiğimiz 18 yılda: Arama, YouTube, Gmail, Haritalar ve ortak siteler ve uygulamalar ağı üzerinden birçok farklı reklam biçimini (metin, alışveriş, görüntülü reklam, video, uygulama yükleme) destekleyen bir platforma dönüştü. Milyonlarca reklam veren her yıl platformda milyarlarca para harcıyor. 

Google’ın reklam ve ticaret sorumlusu Sridhar Ramaswamy, Search Engine Land’e verdiği bir röportajda yeni marka ile ilgili şunları söyledi:
“Google AdWords’ün aksine Google Reklamları’nda, 'Google AdWords’ü duyduğunuzda, reklamveren olarak aldığınız belirsiz fikri kaldırmayı amaçlıyoruz…. ‘Reklamkelimeleri, Arama’. Temel olarak, bu reklamların gösterebileceği biçim ve yüzeyler açısından yaptığımız diğer tüm harika şeylere karşı küçük bir bilişimsel uyumsuzluk.  Bu nedenle, Google Reklamları, bizim düşüncemize göre, Google reklamcılığının sağlayabileceği şeylerin çok daha basit ve genel bir dille anlatımıdır. Google reklamlarının bu temel mesajımızı, adı duyduğunuz ilk andan itibaren daha iyi anlatması hedefimizdir.”
Küçük işletmeler, Google için önemli bir büyüme fırsatı sunmaya devam ediyor. Basitlik ve sadelik ruhunu devam ettiren şirket, karmaşık dijital reklam kampanyalarını yönetmek için zamana veya kaynağa sahip olmayan küçük işletmeler için Akıllı Kampanyalarını duyurdu . Akıllı Kampanyalar, makine öğrenimine dayalıdır ve Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları ve Evrensel Uygulama Kampanyaları gibi  reklamın öğesi, hedefleme ve yayınlama büyük ölçüde otomatik hale gelir. Yeni reklamverenler için kampanyanın türü ‘’varsayılan-default’’ olacaktır. 

Google Pazarlama Platformu

Kurumsal ve girişimci müşteriler için DoubleClick reklamveren ürünleri ve Analytics 360, artık Google Pazarlama Platformu'nun şemsiyesi altında birleştirildi. Bunda amaç dijital medya satın alımlarının planlama, değerlendirme, kıyaslama, ve satın alma aşamalarını tek bir yerde toplamaktır.  
“Pazarlamacılar, takımlar arasında çalışmaya daha fazla ihtiyaç duyuyor” diyor platformların müdürü Dan Taylor, “ve yeni platform bunu mümkün kılıyor, hem organizasyonel hem de teknoloji mücadelesi olarak.”

DoubleClick ve Analytics 360'ın ikisini bir arada tek bir platformda birleştirmeye yönelik ilham, iki ürünü kendi başlarına birleştiren reklam verenlerden geldi. Google, analizlerini medya platformlarıyla birleştirerek reklam verenlerin daha iyi sonuçlar elde ettiğini gördü.
Taylor, “Daha önce Analitik, yaratıcı planlama ve satın alma ürünleri arasında entegrasyonlar oluşturmuştuk, ancak şimdi bu daha kolay olacak” dedi. Analytics 360 ile bütünleşme, pazarlamacıların sonuçları analiz etmesi, kitleler oluşturabilmesi ve iki veya daha fazla ürün arasında çok adımlı bir süreçte gezinmek zorunda kalmadan bunları etkinleştirebileceği anlamına geliyor. 
Google Pazarlama Platformu'nda Görüntülü Reklam ve Video 360 adlı yeni bir ürün var . Görüntülü Reklam ve Video 360 Google'ın kurumsal görüntülü reklamcılık ürünlerini DoubleClick Bid Manager (DBM), medya planlama ve raporlama çözümü DoubleClick Campaign Manager, rich media reklam oluşturucu aracı DoubleClick Studio ve veri yönetimi platformu Google Audience Center 360’ı aynı çatı altında birleştiriyor.


Google’ın kurumsal düzey arama yönetimi platformu DoubleClick Search,  360 derece reklam arama haline geliyor. 
Google Veri Stüdyosu, Optimize 360, Surveys 360 ve Etiket Yöneticisi 360 da Google Pazarlama Platformu'nun birer parçalarıdır.
Yeni bir Entegrasyon Merkezi, araçların birlikte nasıl çalıştığını ve bunları nasıl bağlayacağını açıklıyor. Pazarlamacılar, Entegrasyon Merkezi'nde Görüntülü Reklam Ağı ve Video 360 + Analytics 360, Google Reklamları + Analytics 360 ve Analytics 360 + BigQuery'yi hızlı bir şekilde birleştirebilme olanağına sahip olacak.

Google genellikle kendi ürünlerini ve markalarını tercih ettiği için sıklıkla eleştirilmektedir. Taylor, Google Pazarlama Platformu'nun, reklam alışverişi, üçüncü taraf ölçüm çözümleri ve diğer ürünlerle 100'den fazla mevcut entegrasyonla birlikte kıyaslanarak bir ‘’tercih seçimi’’ olduğunu özellikle vurguladı.
Google Pazarlama Platformu bu ayın sonunda kullanıma sunulacak.

Google Reklam Yöneticisi

Son marka olan Google Reklam Yöneticisi, Reklam verenler DoubleClick for Publishers (DFP) ve DoubleClick Ad Exchange'i (AdX) birleştiriyor. DFP ve AdX'i bir araya getirmek üç yıllık bir sürecin sonunda gerçekleşti.
Google, Microsoft, Yahoo ve AOL'u yenerek  DoubleClick'i 2007'de 3,1 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Double-Click masaüstü görüntülü reklamlar için reklam sunma çözümüydü. Google iki yıl sonra büyük yayıncılara yönelik reklam yayınlarını gerçek zamanlı olarak satmaları için DoubleClick Ad Exchange'i başlatmıştı.

 Yayıncı reklam platformlarının ürün yönetimi direktörü Jonathan Bellack, “Adreslenebilir reklamcılığa yönelik pazarlamacı talebi bizi tüm satın alma işlemlerinin programlı olacağı bir yere taşıdı” dedi. Bu ayrıca program garantili ve rezerve edilmiş satın alımları da kapsıyor.

Bu sebeple , programlı anlaşma çerçevemizden, Optimize Edilmiş Rekabet gibi özelliklere kadar, Reklam Yöneticisi adını verdiğimiz ürüne doğrudan doğruya yeni programlı çözümler oluşturmak için 'reklam sunucuları' ve 'SSP'lerin arz tarafı platformlarının geleneksel kısıtlamalarından kurtulduk. Bellack ayrıca ‘’rezervasyonlar, özel pazar yerleri ve açık artırmada verimi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı oluyor, ”dedi.

Bu değişiklikle ayrıca, “AdX alıcıları” olarak adlandırılan programlı ve reklam ağı alıcıları artık “Yetkili Alıcılar” olarak isimlendirilecektir. 
Google Reklam Yöneticisi, yayıncıların canlı yayınlar, ağa bağlı TV'ler, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, mobil oyunlar ve diğer uygulamalar ile YouTube ve Apple News gibi çok ziyaret edilen platformlardan para kazanmalarına yardımcı olacak.

Sırada Ne Var?

Pazarlamacılar, yeni çözümleri ve markaları Temmuz ayı ortasından itibaren ve önümüzdeki birkaç ay içinde görmeye başlayacaklar.
Halihazırda dijital reklam pazarına hakim olan bir şirket bu değişikliklerle gelecekte nasıl olacak ve nasıl fırsatlar görüyorlar? Google diğer alanlarda 

 “Mobil Arama, YouTube, uygulama yükleme reklamları ve programlı reklamlar olmak üzere dört ana alanın bir arada mobil çağda Google’ın büyümesini sağlamak için her şeyi yaptığını düşünüyoruz. 

Yeni markalaşma ve çözüm önerileri, reklam verenlerin önümüzdeki 20 yıl ve hatta daha fazla bir süre halihazırda devam eden ivmeyi sürdürmek için ürün seçimine daha az odaklanmalarını, gelirlerini artırmayı ve kişileri daha kolay ve özgür hareket etme imkanı sağlamayı amaçlıyor.