Google Adwords, Adsense ve Admob Nedir? Ne İşe Yarar?

Ana Sayfa - Blog
Google Adwords, Adsense ve Admob Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet denilince aklımıza gelen ilk kelimelerden biri hiç süphesiz Google’dır. Google’ın internet dünyasında birçok aracı bulunmaktadır; Google adwords, Google işletmem, Google search console, Google translate, Google haritalar bunlardan bazılarıdır.

Bu yazımızda sizlere Dünya da milyonlar tarfaından kullanılan Google Adwords, Google Adsense ve Google Admob araçlarından bahsedeceğiz. Bu yazımızda henüz araştırma aşamasında olanların sıklıkla merak ettikleri soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Google Adwords Nedir? Ne İşe Yarar?

Google adwords, Google’ın ürün yada hizmetinizin reklamını yapmanızı sağlayan güncel ve popüler bir platformdur. Örneğin bir web siteniz, e-ticaret siteniz yada mobil uygulamanız var. Siz bunu müşterilerinize/ kullanıcılara ulaştırmak, tanıtmak istiyorsanız bunun için belki de en doğru araç Google adwords olacaktır. Evet dünyada facebook, double click media.net vb. birçok reklam platformu vardır. Fakat bu platformların en büyüğü ve hedef kitleye ulaşmanın en hızlı ve kolay yolu Google adwords’dur.

Google adwords TBÖ-tıklama başına ödeme (PPC-pay per click) veren bir reklam platformudur. Google Adwords, reklam verenlere hedef kitlelerine ulaşmanın iki temel yolunu sunar: 

  • Google arama ağı yöntemi
  • Google görüntülü reklam ağı yöntemi

Bu yöntemler işlevsel olarak çok farklı olsa da , her ikisi de reklam verenlerin reklamlarının doğru kitlelere gösterilmesini amaçladığı bir TBÖ (PPC) teklif sistemini kullanır.

Google Arama Ağı, reklamlarınız için seçtiğiniz anahtar kelimeleri etkin bir şekilde kullanıcılara göstermenize olanak tanır. Mesela Onyazılım olarak bizi ele alalım. Google adwords'e reklam verecek olursak ‘’web tasarım firması, profesyonel SEO hizmetleri yada Ankara profesyonel web tasarım firması’’ diye yapılan tüm aramalarda Google’ın ilk sayfasında görünmek için Google adwords aracını kullanabiliriz.

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

İlk olarak Google adwords hesabı oluşturmalısınız. Google Adwords’ün iki kullanım seçeneği bulunmaktadır. Birinci seçenek tüm herkesin kolaylıkla reklam verebileceği otomatik formatta hazırlanmış şablonu doldurarak reklam verilen seçenek, diğeri ise uzman modu seçeneğidir. Uzman modu seçeneğini kullanmak için bir Google Adwords uzmanından yararlanabilrisiniz. Her iki seçeneğide kullanmak size kalmış.

Gooogle adwords uzmanı olmadan da kolayca reklam verebilirsiniz. Fakat uzman modu yöntemi biraz detaylı olduğundan ayrı bir yazı olarak anlatacağım. Google görüntülü reklam ağı ise biraz farklı çalışır; Bir ürünü veya hizmeti çevrimiçi olarak etkin bir şekilde arayan kullanıcılara reklam göstermek yerine, gezilen web sitelerine "görüntülü reklamlar" veya "banner reklamlar" şeklinde yerleştirilir .

Satmak zorunda olduğunuz şeyleri aktif olarak aramadıkları için, kullanıcıların genellikle banner reklamları tıklamaları daha az olasıdır. Bazen da insanlar bir şeyi isteyip istemediklerini bilmeden amaçsızca dolaşırlar ve karşılarına sizin reklamınız çıkabilir ve aslında sizin ürün yada hizmetinize ihtiyaçları olduğunu anlarlar. Bu nedenle, görüntülü reklamlar, şirketinizi asla bulamayacak potansiyel müşterilerin karşılarına çıkmanıza yardımcı olabilir.

Görüntülü reklamlar, sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcıların yeniden ziyaret etmelerini sağlamak için onlara kendinizi hatırlatmanız konusunda da işe yarar. Buna yeniden hedefleme denir. Yeniden hedefleme dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. 

Örnek olarak; bir web siteniz var ve kullanıcılar sizin web sitenizde vakit geçirdikten sonra Google adwords aracına talimat vererek sitenizi terketmiş olan kullanıcılara başka bir web sitesinde yeniden karşılarına çıkma imkanı bulabilirsiniz. Google adwords’e Google hesabınız üzerinden ücretsiz giriş yapabilirsiniz ancak reklam vermek ücretlidir. Vereceğiniz anahtar kelimenin rekabet düzeyine göre değişken fiyatlar karşınıza çıkmaktadır.

Google Adsense Nedir? Google Adsense Ne İşe Yarar? 

Web sitesi sahiplerinin kendi siteleri üzerinde Google reklamlarını göstererek para kazanmalarıdır. Para Google’dan, daha doğrusu Google vasıtasıyla Google’a reklam verenlerden kazanılmaktadır. Google adsense, başkalarının reklamlarını benim web sitem üzerinden yapabilirsin demektedir. Peki web sitenizden gelir elde edebilmek için ne yapmanız gerekiyor?

Kimler Google Adsense Kullanabilir?

En az 18 yaşında olan ve programın standartlarına uygun bir web sitesine sahip olan herkes Google adsense hesabı açabilir. Web siteniz herhangi bir şekilde şiddet içermeyen, nefret dili kullanmayan veya yasa dışı olmayan orjinal içeriğe sahip olmalıdır. Ayrıca Google, reklam verme kurallarına göre sitenizin çektiği trafik, tıklanma sayısı, içeriğinizin özgünlüğü gibi kriterlere bakarak değerlendirmede bulunabilir.

Google AdSense'te Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Google AdSense reklamlarını sitenize yerleştirerek para kazanmanın iki yolu vardır:

  • Tıklamalar: Reklamı fiziksel olarak tıklayan ve reklam verenin web sitesine bağlanan kullanıcılar için ödeme alırsınız.
  • Gösterimler: Reklamın sayfanızda ne kadar yer aldığı yada görüntülenme sayısına göre ödeme alırsınız.

Siz yayıncı olarak, Google adsense gösterge tablonuza giriş yapabilir ve yerleştirmek istediğiniz reklamın boyutunu ve türünü dikkate alan bir kod oluşturabilirsiniz. Google adsense teknolojisi, ziyaretçilerinizin ilgi alanlarını hedefleyen reklamların gösterilmesi açısından akıllıcadır. Kodu, sitenizde görünmesini istediğiniz yere yerleştirirsiniz. Google, gerisini halleder. Kitleniz, beğenilerine odaklanmış reklamlar gördüğünden, reklamlarınızı tıklama olasılıkları yüksektir ve bu da size para kazandırır. Reklamlarınızı tıkladıklarındaki kadar olmasa da, gösterimlerle bile para kazanabilirsiniz.

Google adsense reklam gelirlerini merak ediyorsanız Google adsense calculator aracını kullanabilirsiniz. Reklam gelirleriniz bölgesel olarak ve aylık sayfa görüntülenme sayısına göre değişkenlik gösterebilir.

Adsense kodunuzun olduğu ne kadar çok sayfa gösterilirse o kadar çok para kazanırsınız. Bu nedenle, AdSense'in size para kazandırması için, belirli bir hedef kitleye, üst düzey içeriğe ve mükemmel SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) tekniklerine sahip olmalısınız. 

Son olarak Google adsense alternatifi reklam firmaları da mevcuttur. Web site sahipleri adsense benzeri reklam şirketlerini de tercih edebilirler. Amacımız para kazanmak olduğu için en iyi teklif veren firmaları değerlendirebilirsiniz. Bu siteler Media.com, Amazon Associates, Yllix Media vb. gibi sitelerdir.

Google AdMob Nedir? Google Admob Ne İşe Yarar?

AdMob, mobil uygulama geliştiricilerinin gelir elde etmesini sağlayan bir reklam hizmetidir. Bu platformda, mobil uygulamanıza reklam almanızı ve bu şekilde para kazanmanızı sağlar. Google'ın web siteleri için sunduğu reklam servisleri olan AdSense ve AdWords’tan farklıdır.

Uygulama geliştiricileri, AdMob'u kullanarak uygulama içi reklamlarla uygulamalarını tanıtabilir ve uygulama içi reklamcılığı etkinleştirerek uygulamalarından para kazanabilir. Ayrıca, Google Analytics’te akıllı analizler yaparak çeşitli stratejiler geliştirebilirsiniz.

Admob ilk olarak 2006 yılında Omar Hamoui tarafından kurulmuş olan ve 27 Mart 2010 tarihinde Google tarafından satın alınan bir mobil reklamcılık şirketidir. Google AdMob, uygulamaların indirilme rakamlarına göre değil reklamlara tıklanma oranlarına göre ücretlendirme yapar. Kullanıcıların ilgi duydukları kategorilere göre reklam göstermesi sayesinde, uygulamanızın popülerliğine göre yüksek kazanç elde edebilirsiniz. 

AdMob'dan Para Kazanma Şartları Nelerdir?

Uygulamaların asgari trafiği gibi ya da belirli bir dil şartı gibi kısıtlamalar yoktur ancak pornografi, şiddet, ırkçılık, aşırı küfür, hackleme, yasadışı uyuşturucu maddeler, uyuşturucu ilaçları, bira satışı veya sert alkol gibi kısıtlamalar vardır. Ayrıca tütün veya tütünle ilgili ürünlerin satışı, reçeteyle satılan ilaçların satışı, silah veya mühimmat satışı, taklit ürün satışı, kurs veya öğrenci denemelerinin satışı veya dağıtımı, arama yapma, web sitelerini gezme veya e-postaları okuma gibi diğer yasa dışı içeriklere izin vermez.  

AdMob’a Nasıl Başvurulur?

Mevcut AdSense hesabı olan uygulama geliştiriciler, bu hesabı mobil uygulamalar için AdMob ile senkronize edip, hemen kullanmaya başlayabilirler. Google Admob’ta hesap açmak için öncelikle Adwords ve Adsense hesabı açılması mecburi tutulmaktadır. İsterseniz Google Analytics hizmetini de AdMob ile beraber kullanabilirsiniz. Bu sayede uygulamanızı kullanan hedef kitlenizle alakalı detaylı bilgiye sahip olabilir, eksiklerinizin nerede olduğunu yada hangi yeni hedeflere yönelmeniz gerektiğini anlayabilir daha fazla kullanıcıya ulaşmak için yapmanız gerekenleri analiz edebilirsiniz.

Google adwords, Google adsense ve Google admob reklam yöntemi için profesyonel destek arıyorsanız iletişim sayfamızdan bize ulaşıp bilgi albilirsiniz.