Ekonomik Kriz Ve İnternet; Krizde İnternet Kullanımı Artıyor. 

 
Ekonomik kriz bir süredir gündemdeki yerini koruyor ve paramızın dolar karşısındaki değer kaybı sürüyor. Bugün itibariyle (03.09.2018) sene başından beri dolar karşısındaki değer kaybı %72’yi geçti ve ekonomistler sadece bu sene kalan aylarda değil, eğer önlem alınmazsa önümüzdeki yıllarda da bizi derin bir ekonomik krizin beklediğini söylüyor. 
 
Hafta sonu üç ünlü markadan gelen haberler Türk ekonomisinin giderek zorlaşan finansman şartlarının yarattığı yıkımın sonuçlarını göstermek açısından çok önemliydi. 
 
1938 yılından beri sektörde olan 150 satış noktası ve 900 kadar çalışanı ile sektörün en büyük ayakkabı firmalarından birisi olan ünlü bir marka HOTİÇ’in konkordato ilanı, İstanbul’un en ünlü AVM’lerinden Levent’teki Metro City’nin yürüyen merdivenlerinin haciz nedeniyle sökülmesi ve Türkiye’nin en büyük enerji şirketlerinden BİS Enerji’nin büyüklüğüne göre kıyasladığımızda yalnızca 3 milyon liralık bono ödemesini yapamayıp temerrüde düşmesi yaklaşan fırtına sebebiyle uyaran ekonomistleri doğrular nitelikteydi. 
 
Peki özellikle başta küçük işletmeler olmak üzere ekonomik krizi anlamanın ve en ucuz şekilde atlatmanın yollarını nasıl öğrenebilir ve bunun için neler yapabiliriz? Bugün sizlere en son ve en yakın tarihte yani 2008’deki yaşanan ekonomik kriz sonrasında, krizin sıcaklığı devam ederken PEW Research Center (PEW Araştırma Merkezi) tarafından 2009 yılında Amerika’da yapılan bir araştırma sonuçlarından alıntılar ile ekonomik krizde neler olabileceği, krizde insan davranışları, krizi anlama ve başa çıkma yolları hakkında bilgiler vermeye çalışacak, kıyaslamalar yapacak, internetin ve web sitesi sahibi olmanın krizi atlatmada faydaları ile ilgili açıklamalarda bulunacağım.
 

Amerikalıların % 69'u, ekonomik krizle başa çıkma ve onu anlama konusunda yardım için interneti kullandı.

 
Bir kere daha vurgulamakta fayda görüyorum ki bu araştırma 2009 yılında yapılmıştır ve bu sonuçları değerlendirirken aradan 10 seneye yakın bir zaman geçtiğini, internet kullanımının ve internet imkanlarının tüm dünyada hızla arttığını ve aşağıda vereceğim rakamların bu doğrultuda daha da artmış olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekecektir. 
 
Araştırma sonuçları şu cümleler ile başlıyor;
 
‘’Ekonomik krizi sonrası Amerikalıların üçte ikisinden fazlası -% 69'u, krizle ortaya çıkan kişisel ekonomik sorunlara yardımcı olmak ve ulusal ekonomik sorunların kökeni ve çözümleri hakkında bilgi toplamak için interneti kullandı. Bu, ülkedeki yetişkin internet kullanıcılarının% 88'ine denk geliyordu.’’
 
Yorumlayacak olursak buradan anladığımız kriz zamanı insanların ‘’neler oluyor’’ ve ‘’neler olacak’’ sorularının cevabını internetten aradığıdır. İnternetin, özellikle kişisel ve ekonomik koşullar söz konusu olduğunda, zor zamanlar boyunca aradıkları bilgi ve tavsiye kaynakları arasında en başta yer aldığıdır.  
 
 Kişisel ve ülkenin ekonomik durumu hakkında bilgi edinmek isteyenlerin çoğu için anlama arayışı çok önemlidir. İnsanlar sadece birileriyle konuşarak  ya da tek bir platforma bakarak karar vermezler. Kaynaklar arasında dolaşır ve bir dizi insanla iletişim kurarlar. 
 
Ortalama bir Amerikalı’nın da bizler gibi, olup bitenleri anlamak ve kişisel mücadele stratejilerini planlamak için iki ila üç bilgi kaynağı kullandığını anlıyoruz. Süreç, internete bağlı bireyler ile internete bağlı bilgiler arasında etkileşim kurulduğundan en iyi şekilde anlaşılmaktadır. 
 
İnsanlarla konuşurlar, gazeteler ve medya yayınları gibi medya kaynaklarından güncellemeler ararlar ve ekonomiye neler olduğunu ve bu değişikliklere nasıl uyum sağlayabileceklerini açıklamalarına yardımcı olacak öngörüler ararlar. Bazen, onlar da çevrimiçi bir konuşma başlatır veya fikirlerini tartışmaya sokarlar.
 
Araştırma şu şekilde devam ediyor;
 

Amerikalıların% 52'si ekonomik sıkıntılardan çok etkilendi.

 

İnternette en aktif arama yapanların çoğu, durgunluktan kötü biçimde etkilenmiş olanlardır. Amerikalıların yaklaşık% 52'si aşağıdaki maddelerin en az birinden çok sert bir şekilde etkilendi:

 • Amerikalıların% 35'i yatırımlarının değerini yarıdan fazla kaybetti.
 • Tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak çalışanların% 27'si maaşlarını azaltmış, çalışma saatlerini azaltmış ya da karlarını kaybetmişlerdir.
 • Ev sahiplerinin % 27'si evlerinin değerini en az yarıya indirdi.
 • Amerikalıların% 14'ü işten işten atıldı ya da dükkan/işyerlerini kaybetti.
İnternet aramalarında  daha iyi fiyat ve iş ile ilgili aramalar başı çekiyor.
 
Ekonomik kriz ile ilgili aramalarda interneti kullanan tüm Amerikalıların % 69'unun (ve internet kullanıcılarının% 88'inin) başlıca faaliyetleri şunlar olmuştur.  
 
 • Fiyat karşılaştırmaları: Kullanıcıların% 67'si, satın alacakları bir şey olduğunda mevcut olan en düşük fiyatı bulmak için interneti kullandı. (Ekonomik krizde firmanızın ve ürünlerinizin anlatımını ve satışınını yapabilmeniz için İnternette bir web sitenizin olmasının ve potansiyel müşterilerin size ulaşabilmesinin önemini göstermek adına çok önemli bir veri olduğunu düşünüyorum.)
 • Yeni işler: Kullanıcıların % 41'i, mevcut olabilecek yeni işler hakkında araştırma yapmıştır. 
 • Tasarruf için : Kullanıcıların% 40'ı, tasarrufu sağlamak (elektrik, doğalgaz vb. tüketimleri azaltmak) için internette aramalar yaptılar.
 • Günlük ürünlerde daha az harcama yapmak: Kullanıcıların% 27'si, günlük satın alımların maliyetini karşılamak için interneti kullandı.
 • Daha fazla para kazanma ve ikinci iş bulma: Kullanıcıların% 27'si, daha fazla para kazanma veya ikinci bir işe girme olasılıklarını keşfetme yolları hakkında ipuçları için internette arayışlarda bulunmuşlardır. 
 • Kişisel olarak krizden daha az etkilenmeye yönelik tavsiyeler:  Kullanıcıların% 25'i, zor bir ekonomide mali durumlarını koruma yolları hakkında bilgi almak için internette araştırmalar yapmışlardır. 
 • Daha iyi bir iş için becerilerin geliştirilmesi: Kullanıcıların% 25'i, daha iyi işler bulmaya yardımcı olacak yetenekler kazanmak ve olan becerilerini nasıl geliştirecekleri konusunda bilgi almak için interneti kullandı.
 • Kişisel eşyaları satma: Kullanıcıların % 23'ü, daha fazla para kazanmak için kişisel eşyaları satma amacıyla açık artırma sitelerini veya sınıflandırılmış reklam sitelerini kullandı.
 • İşsizlik yardımları:  Kullanıcıların% 22'si işsizlik ve diğer devlet yardımları hakkında araştırmalar yapmak için interneti kullanmıştır. 
 • Evimin değeri: Kullanıcıların% 18'i, evlerinin değerini belirlemek/kontrol etmek için interneti kullandı.
 • Finans şirketlerinin ve profesyonellerin sıralaması veya değerlendirmeleri: Kullanıcıların% 17'si, finansal firmaların ve uzmanların ekonomik kriz ile ilgili yorumlarını ve beklentilerini öğrenmek için interneti kullandı. 
 • Kredi alma ile ilgili bilgiler: Kullanıcıların% 13'ü, kredi alma yollarını araştırmak, kredi oranlarını incelemek ve kıyaslamak için interneti kullandı. 
 • İflas için dosyalama: Kullanıcıların% 3'ü interneti iflas başvurusu hakkında bilgi aramak için kullandı.
Ekonomik kriz ve internet kullanımı adlı yazı dizimizin birinci bölümü olan ''Krizde İnternet Kullanımı Artıyor'' kısmı burada sona ermiştir. Yazımızın İkinci bölümünde ''Kriz Web Sitesi Olmayanları Daha Çok Vuracak'' başlığı altında kriz döneminde insan davranışlarını anlamaya çalışmaya devam edecek ve krizin etkilerinin web sitesi ile nasıl daha kolay atlatılabildiğini anlamaya çalışacağız.
 
 

Yorum Yap