Ekonomik Kriz ve İnternet

Ekonomik kriz sırasında kullanıcıların önemli bir kısmı ekonomik açıdan görüşlerinde ve eylemlerinde değişiklikler bildirmiştir.

Daha endişeli, daha güvensiz

Öğrendikleri şeylerin kendilerini daha emin ya da yada daha endişeli hale getirip getirmediğini sorusuna çoğu daha endişeli hale getirdiklerini söyledi:

  •  Kullanıcıların% 39'u, okuduklarından dolayı bankaların istikrarından daha fazla endişe duyduklarını söylerken % 5’i daha emin olduklarını söyledi.

  •  Kullanıcılardan% 37'si, okuduklarından ülkenin ekonomik geleceği hakkında daha fazla endişe duyduklarını söylerken ,% 10 ile daha emin olduklarını söylediler.

  •  Kullanıcıların% 36'sı, okuduklarından ailelerinin geleceği hakkında daha fazla endişe duyduklarını söylerken ,% 6'sı ise daha emin olduklarını söylediler.

Kullanıcılar kişisel düzeyde ise, kendi mali durumları ve kariyer beklentileri hakkında kararlar verebilme yetenekleri ile ilgili olarak;  % 17'si internet aramalarından sonra yeteneklerinden daha emin olduklarını ve % 14'ü ise daha endişeli olduklarını söylediler.

Gelişmiş Anlama

Kullanıcıların% 36'sı, çevrimiçi öğrendikleri şeylerin, ülkenin mali krizine ilişkin anlayışlarını geliştirdiğini söylerken,% 11'i kafalarının artık daha fazla karıştığını söyledi.

İnterneti Daha Fazla Kullanma 

Kullanıcıların% 31'i, kriz döneminde ekonomi hakkında bilgi almak için interneti daha sık kullandıklarını;  % 10'u ise daha az çevrimiçi olduklarını söyledi.

Uyarıları ve Son Dakikaları Takip

Kullanıcıların% 13'ü genel ekonomi haberleri veya kişisel mali konularla ilgili son dakika haberlerini ve güncellemeleri almak için haber sağlayıcılara kaydoldu.

Kullanıcıların % 34'ü ekonomik krizle ilgili kendi tepki ve fikirlerini internette paylaşarak katkıda bulunmuştur. Katkıları sosyal ağ siteleri ve Twitter gibi etkinlikleri kapsadı.

Ekonomik kriz web sitesi olmayanları daha çok vuracak
Kullanıcıların yaklaşık% 34'ü - çevrimiçi nüfusun yaklaşık% 30'u ve tüm yetişkin nüfusun% 23'ü – krizle ilgili içerik ve yorumlara katkıda bulundu. Aşağıdakilerden herhangi birini yapmış olduklarına “evet” diyen tüm kullanıcıları ekleyerek% 34 rakamını hesaplıyoruz:

- Kullanıcıların% 12'si, ülkenin ekonomik sorunları hakkındaki içeriği etiketlediklerini veya kategorize ettiklerini söylemektedir.

- Kullanıcıların% 11'i internetteki ekonomik konular hakkında fotoğraf, video veya ses dosyalarını paylaştı.

- Kullanıcıların% 9'u, finansal veya haber sitesi gibi her türlü web sitesinde ekonomik konular hakkında yorumlarda bulundu.

- Kullanıcıların% 8'i, Facebook gibi sosyal ağ sitelerini, iş olanakları hakkında başkalarıyla iletişim kurmak için kullandı. Bu, sosyal ağ sitelerini kullanan çevrimiçi ekonomik kullanıcıların% 17'sine denk geliyor.

- Kullanıcıların% 8'i, finansal konular hakkındaki yorumlarını çevrimiçi tartışmalara, veya diğer çevrimiçi tartışma forumlarına göndererek katkıda bulunmuştur.

- Kullanıcıların% 7'si, ülkenin finansal sorunları ile ilgili görüşlerini Facebook vb. bir sosyal ağ sitesinde yorumladı. Bu, sosyal ağ sitelerini kullanan çevrimiçi ekonomik kullanıcıların% 15'ine karşılık geliyor.

- Kullanıcıların% 7'si, Facebook gibi sosyal ağ sitelerini, kenilerinin veya bildikleri birinin işlerini kaybedebileceği olasılığını tartışmak için kullandı. Bu, sosyal ağ sitelerini kullanan çevrimiçi ekonomik kullanıcıların% 15'ine karşılık geliyor.

- Kullanıcıların% 6'sı bir blogda bu tür yorumlara katkıda bulundu.

- Kullanıcıların% 5'i, Facebook gibi sosyal ağ sitelerinde yaptıkları finansal deneyimler hakkında kendi hikayelerini paylaştılar. Bu, sosyal ağ sitelerini kullanan çevrimiçi ekonomik kullanıcıların% 9'una denk gelmektedir.

- Kullanıcıların% 2'si, Twitter gibi bir mikro blog hizmetini kullanarak ülkenin ekonomik sorunları hakkında yorumlarda bulundu. Bu, çevrimiçi ekonomik kullanıcılar olan tüm Twitter kullanıcılarının% 15'ini oluşturur.

- Kullanıcıların% 2'si, Facebook gibi bir sosyal ağ sitesinde finansla ilgili bir gruba katıldı veya yorum yapmaya başladı. Bu, sosyal ağ sitelerini kullanan tüm çevrimiçi ekonomik kullanıcıların% 4'üne denk gelmektedir.

Ekonomik kriz ve internet kullanımı adlı yazı dizimizin ikinci bölümü olan ''Ekonomik Kriz Web Site Sahiplerini Etkiler Mi?'' kısmı burada sona ermiştir. Yazımızın üçüncü bölümünde '' Ekonomik Krizi Web Sitesi İle Daha Kolay Atlatmak Mümkün'' başlığı altında kriz döneminde insan davranışlarını anlamaya çalışmaya devam edecek ve krizin etkilerinin internet ve web sitesi ile nasıl daha kolay atlatılabildiğini anlamaya devam edeceğiz.

 

Diğer Yazılar

https://www.onyazilim.com/krizde-internet-kullanim-oranlari-artiyor

- Web Tasarım ve Yazılım : https://www.onyazilim.com/web-tasarim-ankara-yazilim


Yorum Yap