Doğru Alan Adı Seçiminde Dikkat Edilecek 10 İpucu

Ana Sayfa - Blog
Doğru Alan Adı Seçiminde Dikkat Edilecek 10 İpucu

Alan adı (domain) kişilere veya firmalara aittir ve internet ortamında DNS (Domain Name Server-Alan Adı Sunucusu) denilen sunucularda tutulan ve tıpkı vatandaşlık numarası, göz retinası gibi kişilere özel bir ismi ifade eder. 

Aynı zaman da İnternette bulunan her alan adının bir IP adresi bulunur. İçeriğinde fazla sayı barındıran bu IP adreslerini kullanıcıların hatırlamaları ve kullanabilmeleri çok zordur. Bu sorunu çözmek için alan adı (domain) geliştirilmiştir. Domain internet kullanıcılarının doğrudan bir web adresine erişmek için tarayıcıya yazdığı harf, sayı ve sembollerin birleşiminden oluşur. Örneğin tarayıcıya onyazilim.com yazılması gibi.

Alan adı seçiminde nelere dikkat edilmelidir?
Alan adı seçimi gerçekten önemli midir?

Eğer iyi bir firmanız ve kaliteli bir web siteniz varsa insanlar size ne olursa olsun gelirler, değil mi?
Aslında tam olarak öyle değil…

Anlamanız gereken şey alan adı seçiminin çok önemli olduğu ve sizi rezil de vezir de edebileceği.

Peki  neden bu kadar önemlidir alan adı seçimi?

I. Sizin ilk izleniminizdir. Adınız ziyaretçilerinizin göreceği ilk şeydir. İyi bir alan adı hiç bitmeyecek olumlu bir etki, kötü bir alan adı ise tersine bir etki yaratır.

II. SEO’yu etkiler.  Kolay akılda kalıcı bir isim daha fazla tıklanmaya sebep olur ve Arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza faydalı olur.

III. İsminizi markalaştırır. Doğru bir alan adı seçimi tanınmanızı ve bilinirliğinizi arttırarak isminizin yada firmanızın isminin markalaşmasına katkıda bulunur.

Bunlar alan adı seçiminin niçin çok önemli olduğunu anlatan sebeplerin sadece bazılarıdır.

Peki doğru bir alan adının seçimini nasıl yapacağız? İşte bugün size alan adı seçiminde 10 ipucu yazısı ile anlatacaklarım tam olarak bunlardır.

 

alan adı seçerken nelere dikkat etmek gerekir, doğru alan adı seçimi, alan adı seçiminde dikkat edilecek 10 ipucu

1. Sıradandan ziyade markalaşabilir.
Yaratıcı ve markalaşabilir bir isim her zaman sıradan isimden daha iyidir. Unutmayın alan adınız ziyaretçilerinizin internette sizi bulacağı ve paylaşacağı isimdir. Marka isminizin kaynağıdır.

Markalaşabilir bir isimle sıradan bir isim arasındaki esas fark şudur: 

Markalaşabilir isim tektir ve rekabetten uzaktır. Sıradan bir isim ise hatırlanmaz ve önü tıkalıdır. Geliştirme şansı yoktur. Örneğin eniyiarabasigortasi.com, yeniarabasigortası.net veya arabasigortasıburda.com arasında bir fark görebiliyor musunuz? Muhtemelen hayır değil mi? Bu isimler kesinlikle çok sıradandır, anlamlı değillerdir. İnsanları bu isimler ile ilgili konuşurken, nasıl orijinal olduklarını, ne kadar harika olduklarını söylerken duyamazsınız.
Markalaşabilir bir alan adı nasıl bulunur:

A. Yeni kelimeler türetin. Kendinizin yakaladığı, ürettiği yeni kelemeler Facebook, yahoo, twitter, instagram örneklerindeki gibi. 
B. Var olan kelimeleri kullanın. Bir sözlük yardımıyla var olan kısa anlamlı kelimelerden bir seçim yapabilirsiniz.
C. Alan adı üreticileri kullanın. Bunlar size tek, farklı ve markalaşabilir isimler bulmakta yardımcı olabilirler. (alan adı üreticileri konusuna tekrar döneceğiz.) 


2. Kısa Tutun
Alan adı konusunda kısa isim her zaman uzun isimden iyidir. Ancak kısa isimleri bulmanın ve almanın artık çok zor olduğunu söylemeliyim. Araştırmalara göre en ideal olanlar 6-14 karakter arası. Eğer çok kısaltamıyorsanız markalaşabilir yanına ağırlık vermelisiniz.

alan adı seçiminde nelere dikkat etmek gerekir, doğru alan adı seçimi nasıl olmalıdır, alan adı seçiminde dikkat edilecek 10 ipucu
3. Yazması Kolay Olsun
Dünyadaki en popüler web sitelerden bazılarını aklınıza getirin. Dikkatinizi ne çekti?

Google, facebook, twitter, yahoo, cnn…

En önemli ortak özellikleri hecelemeleri ve yazmaları kolaydır. Ziyaretçileriniz isminizi kolayca yazabilmelidir. Eğer isminizi söylerken anlaşılması için birden fazla kez tekrar ediyorsanız isminiz karışıktır. 
İstemeyeceğiniz başka bir şeyde ziyaretçilerinizin sizi ararken yanlışlıkla başka sitelere gitmeleridir.

Bunu şu şekilde test edebilirsiniz…

10 kişiye muhtemel alan adınızı söyleyin ve size hecelemelerini isteyin. Eğer hecelemekte zorlanıyorlarsa isminizi basitleştirmeyi düşünmelisiniz. 

 

4. Telaffuzu kolay olsun
Alan adı isminiz klavyede yazması kolay olduğu kadar, söylenmesi de kolay olmalıdır. Bu isminizin ziyaretçileriniz tarafından ağız yoluyla paylaşımda olduğu kadar, sitenizin sizin tarafınızdan da arkadaş ve potansiyel müşterilerinize daha kolay yayılmasını sağlar. Bunu da yukarıdaki hecelemedeki gibi test edebilirsiniz. Alan adınızı bir parça kağıda yazın ve 10 kişiye telaffuz etmesini söyleyin. Eğer söylerken zorlanıyorlarsa isminizi basitleştirmelisiniz.

Alan adınızın sizin ve diğerleri tarafından kolayca aktarılmasını istiyorsanız unutmamanız gerekeni kısaca özetleyecek olursak;

1) yazımı kolay olsun 2) telaffuzu kolay olsun 

5. Numaralardan ve tireden kaçının
Alan adınızın kolay yazılabilir ve telaffuz edilebilir olması gerektiğini tekrar etmiştik. Numaralar ve tire gibi işaretlerin kullanımı bunu  zorlaştırır. Facebook isminde bir face ve book kelimeleri arasında bir tire kullandıklarını hayal edin…

Face-book? Bu yeni siteyi düşünebiliyor musunuz? 

Facebook isminde böyle bir tire olsaydı kesinlikle bu şekilde hızlı yayılamazdı.

 

6. Anahtar kelimeler kullanın. 


Anahtar kelimeler SEO’da size faydalı olacaktır fakat yine de dikkatli olmalısınız. Kelimeleri alan adınıza dikkatsizce koyarsanız daha önce bahsettiğimiz sıradanlığa düşersiniz. Anahtar kelimeleri kullanmayı seçerseniz, alan adının başında koymalısınız. Sıralamanız için en iyi yer orasıdır. Anahtar kelimeleri Google’da bulabilirsiniz.

 

7. Büyük düşünün


Küçük düşünerek uzun dönemli büyük başarılar yakalanamaz. Alan adınızla hayatınızı birleştirmeye hazır mısınız? Olmalısınız, çünkü alan adınız yıllar boyu işinizi ve markanızı tanımlayacak en önemli parçanız olacaktır. 
Ayrıca gelecekte alan adınızı değiştirmeyi düşünürseniz bunun size para, marka değeri ve SEO sıralamasında bir bedeli olacaktır. Dolayısıyla alan adı seçerken büyük düşünün. Belki büyüyemeyecek olsanız bile büyük düşünün.


Küçük işletmeyi büyütmek: 8 adımda küçük firmalara büyüme fikirleri için tıklayın.

8. İsmi araştırın


Alan adı almadan önce alan adının daha önce alınıp alınmadığını ve bu isimle kayıtlı başka bir marka olup olmadığını kontrol edin. Farklı fakat andıran bir isim iyi kullanılması durumunda size fayda sağlayabilir. Ziyaretçileriniz, takipçileriniz ve müşterilerinizin sizi kolay bulmasına katkı sağlar. Yasal bir sıkıntı yaşamamak için hali hazırda marka olmuş isimlerden uzak durmalısınız.

 

9. Doğru uzantıyı seçin


Alan adları içinde hiç kuşkusuz ki en popüler olan ‘’com’’ uzantısıdır. Toplam alan adlarının %75 kadarı ‘’.com’’ uzantısı içerirken, ikinci sırada gelen uzantı ‘’.net’’ ve üçüncü uzantı ‘’.org’’ dur. Peki neden ‘’.com’’ en popüler diyecek olursanız cevabımız hatırlaması daha kolay olacaktır. Her ne kadar ‘’.net’’ ve ‘’.org’’ ile de gayet başarılı web siteleri olsa da ‘’.com’’ tercihi daha doğru bir seçim olur gibi görülüyor. 

Benim tavsiyem de eğer mümkünse ‘’.com’’ almanız, mümkün olmazsa ‘’.net’’ veya ‘’.org’’ almanız olacaktır. Bunların hiçbirini alamazsanız oturup yeniden düşünmenizi ve yeni bir alan adı bulmanızı tavsiye ederim. Bu arada işinizle doğrudan alakası yoksa yani kulüp işletmiyorsanız ‘’.club’’, pizza satmıyorsanız ‘’.pizza’’ ve benzeri isimlerden kaçınmanızı öneririm.

 

10. Hızlı Olun


Alan adları çabuk satılır. Bu sebeple alan adına karar verdiğinizde sizden önce birisinin almaması için hızlı olmanızı tavsiye ederim. Şimdiye kadar alan adınızı seçimi konusunda genel bir fikir sahibi olmuş ve bazı isimler düşünmüş olabilirsiniz, fakat düşündüğünüz bu isimler alınmış yada markalaşmış olabilirler. Belki de tam olarak içinize sinmemiştir…

 

alan adı seçiminde nelere dikkat etmek gerekir, doğru alan adı seçimi, alan adı seçerken dikkat edilecek 10 ipucu

Bu durumda seçtiğiniz ama alamadığınız alan adına alternatif isimler üreten alan adı üreticilerini kullanabilirsiniz. Bu yazıyı yazdığım sırada Türkiye’ye hala getirmemiş olsa da Google’ın böyle bir hizmeti olduğunu söylemek isterim. Bunu yapan yerli firmalara da biraz araştırma ile kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Bonus Tavsiye

Eğer bir blog yada şahsi web site yapıyorsanız, kendi isminizi kullanmak iyi bir fikir olabilir. Bu sizin bilinirliğinize daha faydalı olacaktır. Daha da fazlası iyi bir taktik olacaktır. İsminiz uzun, söylemesi zor veya sizden önce alındıysa takma bir isim yada soyisim-isim gibi bir kombinasyonda düşünebilirsiniz.

 

Son söz

Alan adınız web sitenizin potansiyelini ve başarısını artırmakta önemli bir etki yapacaktır. Bu sebeple alan adı seçiminizde biraz kafa yormanızda fayda var. 

Ankara ve Kızılay web tasarım firma ve şirketleri içerisinde en uygun fiyatlarla, en profesyonel web tasarımı hizmetlerini sağlamayı amaç edinmiş On yazılım olarak burada size alan adı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli On ipucunu derlemeye ve yalın bir dille anlatmaya çalıştık. Bu makalenin size en iyi alan adı seçiminde rehberlik edeceğini düşünüyoruz.