Dijital Pazarlama Tüm Sektörlerde İşe Yarar mı? 

Bugün dijital pazarlama konulu yazımın ikincisi ile devam ediyorum. İlk yazıda dijital pazarlama tüm sektörlerde işe yarar mı?  Konusunda kalmıştık ve oradan devam edelim. Sorunu cevabını öncelikle kısaca verip daha sonra kısmen detaylandıralım: Evet dijital pazarlama hangi sektörde olursanız olun işinize faydalıdır. Ürün yada hizmet ne sattığınızın önemi olmaksızın, sizi müşteriye ulaştırır, ziyaretçileri ise sizin potansiyel alıcı kitlenizden biri yapar. Ancak dijital pazarlama her sektörde işe yarar demek her sektörün dijital pazarlama strajesi aynı olacak demek değildir. Bu konu çok spesifik olduğu ve her iş dalı için ayrı taktikler konuşmak gerektiği için burada değinmeyeceğim. Yine de aşağıda okuyacaklarınızla sektör farketmeksizin genel bir fikir sahibi olacaksınız.

 

 

Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Eski usul reklam yöntemlerinin aksine, sonuçları gerçek zamanlı olarak görmenizi sağlar. Mesela gazeteye yada bir dergiye reklam verdiğinizi kabul edelim. O reklamın kaç kişi tarafından görüldüğünü, kaç kişinin o reklamı dikkatlice incelediğini bilebilir misiniz? Ben cevabı vereyim: Asla bilemezsiniz.

Dijital pazarlamada ise reklam ve pazarlama faaliyetlerinizin fayda maliyet analizlerini yapabilirsiniz. Birkaç örnek verelim

 

dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama teknikleri, dijital pazarlama örnekleri,

 

 

Website Trafiği

Google analystics başta olmak üzere bazı analiz yazılımları ile firmanızın internet web sitesini kaç kişi ziyaret etti, hangi sayfalarınızı gezdiler, hangi cihazı kullanıyorlardı, ne zaman ziyaret ettiler, ziyaretler hangi saatlerde yoğunlaştı, hangi vasıta ile sizin web sitenize ulaştılar gibi bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.
Peki bu soruların ce
vapları size ne kazandırır? Sitenize gelen trafiğin güzel bir analizini yapmanız durumunda hangi pazarlama kanallarına yönlenmeniz gerektiğini ve o kanallara az çok ne kadar vakit harcamanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Örneğin size gelen organik yani yönlendirilmemiş trafik toplam trafiğin %20’si diyelim. Bu durumda çok rahatlıkla yeni müşterilere ulaşabilmek için SEO çalışması yapmanız gerektiği sonucuna varmalısınız. 

Dijital pazarlama ile insanların ürünü yada hizmeti alışlarına kadar geçen süreçteki alma trendlerini ve yönelimlerini ölçebilirsiniz. Böylece insanların dikkatlerini çekmek ve onları web sitenize yönlendirmekle alakalı daha bilinçli kararlar verebilirsiniz.

 

dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama teknikleri, dijital pazarlama örnekleri

 

İçerik Başarısı ve Yönlendirme

Bir broşür bastırdığınızı ve insanlara dağıttırdığınızı yada onların posta kutularına bıraktırdığınızı düşünün. Kaç kişinin broşürünüzü okuduğunu, incelediğini yada hiç bakmadan çöpe attığını ölçebilir misiniz? 

Şimdi bir de aynı bilgileri web sitenizde bir sayfaya eklediğinizi düşünün. Kaç kişinin web sitenize girdiğini, o bilgileri incelediğini, iletişim bilgileri ile giriş yaptırmanız ve indirmeye izin vermeniz durumunda kaç kişinin indirdiğini ve iletişim bilgilerine sahip olabilirsiniz. 
Sadece kaç kişinin içeriğinizle ilgilendiğini değil aynı zamanda kaliteli yönlendirmelerle onlara nasıl ulaşabileceğinizi ve gelecekte buna yönelik bir çalışma yapabileceğinizi de öğrenmiş oldunuz. 

Dikkat Çekme Modellemesi 

Doğru araçlar ve teknoloji ile birleştirdiğiniz bir etkili bir dijital pazarlama stratejisi ile, müşterinin size ilk dijital temasından alışa kadar geçen sürenin tamamını inceleyebilir, yeniden gözden geçirebilirsiniz.

Buna dikkat çekme modeli denir ve bu insanların arama ve alma yöntemlerini tanımanızı sağlar. Size faydası ise hangi konuda daha farklı yöntemler izlenilmesi gerektiği, hangi konuda eksikliklerinizin olduğu ve bunları iyileştirmek için neler yapmanız gerektiği konusunda bilinçli karar vermeniz için eşsiz bir görüş açısı sağlar. 

On yazılım olarak bu makalede dijital pazarlama tüm sektörlerde faydalı mıdır?dijital pazarlama nedir?, dijital pazarlama teknikleri nelerdir?, dijital pazarlama örnekleri ve dijital pazarlama tanımı sorularına cevap vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. 

 


Yorum Yap