Dijital Pazarlama Nedir, Ne İşe Yarar? (1)

 

dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama nasıl yapılır, dijital pazarlama teknikleri nelerdir

 

Bugünlerde dijital pazarlama ile ilgili o kadar çok soruldu ki, bu konuyla alakalı bir makale yazmanın zamanı geldi diye düşünerek dijital pazarlama nedir sorusuna cevap vereyim istiyorum. Tüm ayrıntılarıyla  dijital pazarlama nedir?, dijital pazarlama teknikleri nelerdir?, dijital pazarlama örnekleri nelerdir, dijital pazarlama tanımı, dijital pazarlama faydaları nelerdir? hepsi bu makalede.
 
Dijital Pazarlama internet pazarlama çabalarını altında toplayan bir şemsiye terimdir. Şimdiki ve gelecekteki muhtemel müşterilerinizle irtibatınızı sağlayan bu platformlar başlıca Google arama, sosyal medya, email ve sizin websitenizdir 
İnsanlar bugün 10 yıl önceye göre zamanlarının iki katını internette geçirmektedir. Zamanlarını internette geçirdikçe de alışveriş yapma ve alma alışkanlıkları da en az o kadar değişmiştir. Bu değişim eski usul reklam alışkanlıklarını yine aynı oranda etkisiz hale getirmiştir. 
Pazarlama kısaca; İhtiyacı olanları doğru zamanda ve doğru yerde  bularak ürünlerinizi tanıtma demektir. Peki bugün ihtiyacı olanların zaman harcadıkları ve onları bulabileceğiniz yer neresidir? Sanırım bu sorunun cevabında hepimiz aynı yerdeyiz: İnternet.
Peki Dijital Pazarlama Tam olarak Nedir?
Marka değerinizi artıran ve size kurumsal bir değer katan web sitenizden Google aramalarına, email pazarlamadan, internet reklamına kadar birçok taktik dijital pazarlama dediğimiz üst şemsiyenin altında yer alan dijital pazarlama araçlarıdır ve en iyi dijital pazarlamacılar bunların değerlerini anlayarak hedeflerine giden yolda bunların hepsini en iyi şekilde kullananlardır.
Aşağıda en yaygın araçlar ve taktiklerden bazılarını hızlıca görelim:
Araçlar:
 • Web siteniz
 • Blog yazılarınız
 • Yayın hazırlıklarına devam ettiğimiz dugunajans.com ve tamirciusta gibi firma siteleri
 • Bilgi grafikleri
 • Etkileşim Araçları
 • Sosyal medya kanalları (Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram, vb)
 • Hakkınızdaki basın yazıları ve reklamlar
 • İnternet broşürleri
 • Marka değerleri (logo, yazı karakteri vb.)
   

dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama teknikleri, dijital pazarlama stratejileri, seo nedir, seo faydaları, dijital pazarlama ne işe yarar , dijital pazarlamanın küçük firmalara faydaları

 
Taktikler:

SEO {(Search Engine Optimization-Arama Motoru Uyumu (AMO)}

Web sitenizin arama motorları sonuç sayfalarında üst sıralarda bulunması böylece doğal yada yönlendirme sayesinde websitenize gelen trafiğin artırılması.
 
İçerik Pazarlama
Markanızın farkındalığını, trafik akışını, müşteri ulaşımını artırmak maksadıyla içeriğin artırılmasıdır.
 
Inbound Pazarlama
Inbound pazarlama hedef kitlenin dikkatini çekme, değiştirme, yönlendirme, kapatma gibi yöntemler ve online içerikle müşteriyi memnun ederek sizin istediğiniz alana gitmesini sağlama diye tarif edebileceğimiz bir pazarlama metodudur. 
Sosyal Medya Pazarlama
Markanızın tanınırlılığını, bilinirliliğini, farkındalığını, trafik akışını, müşteriye ulaşımını artırmak maksadıyla yapılan sosyal medya faaliyetleridir.
 
İnternet Reklamları 
Websitenize gelen trafiği artırmak maksadıyla reklamınızın her tıklanışında yayıncıya ödeme yaptığınız metoddur. En bilinen internet reklam yayıncılarından biri Google reklamlarıdır. 
 
Website Reklam Pazarlama 
Başka birisinin ürün yada hizmetlerinizin tanıtım maksadıyla belli bir ücret karşılığında sizin web sitenizden yayınlandığı performans temelli pazarlama metodudur. 
 

dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama teknikleri, dijital pazarlama nasıl yapılır

 
Yerel Pazarlama
Yerel pazarlama yada yerli reklamcılık öncelikli olarak içerik odaklı ve diğer ücretsiz olan içeriğin yanında bir platformda öne çıkan reklamları ifade etmek için kullanılır. BuzzFeed sponsorlu yayınlar buna iyi bir örnektir ancak birçok kişi mesela Facebook ve instagram gibi sosyal medya reklamcılığını da yerel olarak görmektedirler.
 
Pazarlama Otomasyonu
Pazarlama Otomasyonu pazarlama faaliyetlerini otomatikleştirmek amacıyla mevcut olan yazılımı ifade eder. Birçok pazarlama departmanının, e-postalar, sosyal medya ve diğer web sitesi eylemleri gibi tekrar eden görevleri otomatik hale getirmesi gerekir.
 
E Posta Pazarlama
Şirketler e-posta pazarlamasını müşteri ve potansiyel müşteri kitleleriyle iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanır. E-posta genellikle içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmanın yanı sıra kişileri işletmenin web sitesine yönlendirmek için kullanılır. 
 
Çevrimiçi Bilinirlik
İnternet bilinirliği diye de adlandırabileceğimiz çevrimiçi bilinirlik, dijital yayınlar, bloglar ve web site temelli içeriklerle kazanılmış tanınırlığı kaybetmeme ya da başka bir deyişle kaçırmama çalışmalarıdır. Geleneksel bilinirliği kaybetmeme, unutulmama çabalarının internet ortamında olanı da denilebilir. Yine geleneksel anlamda örnekleyecek olursak Ülker, Eti, Selpak vb. markaların iyi bilinmelerine rağmen sürekli reklam vermeye devam etmeleridir. 
 
Türkiye, Ankara ve Kızılay web tasarım firma ve şirketleri içerisinde en uygun fiyatlarla,  en profesyonel web tasarımı hizmetlerini sağlamayı amaç edinen ve Türkiye’nin en iyi web tasarım firması olmak  hedefiyle yola çıkan On yazılım olarak bu makalede dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama teknikleri nelerdir, dijital pazarlama örnekleri, dijital pazarlama tanımı, dijital pazarlama faydaları nelerdir sorularının bir kısmına cevap vermeye çalıştık. Ancak konunun uzunluğu ve kapsamının oldukça geniş oluşu sebebiyle bu konuda ikinci bir yazı yazmaya karar verdim. İkinci yazımız da başlıca dijital pazarlama tüm sektörlerde işe yarar mı ve dijital pazarlamanın burada değinemediğimiz diğer faydaları ile ilgili olacak. 2. Bölümde görüşmek üzere…
 
Dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama teknikleri nelerdir, dijital pazarlama örnekleri, dijital pazarlama tanımı, dijital pazarlama faydaları, dijital pazarlama bölümü

Yorum Yap