Bozuk veya Yanıt Vermeyen Bir USB Flash Bellekten Dosya Kurtarma

"Flash bellek dolu ama boş gözüküyor" hatası USB Flash belleklerde karşımıza çıkacak hatalardan bir tanesi. Bu durumda verilerinizin kurtarılma şansını azaltmamak adına flash bellek kurtarma işlemleri için bir uzman ile görüşmeniz tavsiye edilir. Veri kurtarma yolları arasında ilk adımın eğer işin uzmanı değilseniz belleğinizi ekip, ekipman, veri kurtarma yazılımları olarak işin ehli kişilerle görüşme olduğunu unutmayınız. Veri kurtarma Ankara firması ON Yazılım ile verilerinizi güvene alın.

USB flaş bellek, tüm verileri belleğinde sabit diske benzer bir şekilde saklar. İşletim sistemi daha sonra erişilmesi gerektiğinde bu verileri alabilir. USB belleğiniz bağlantı noktasından yanlış şekilde sökülürse veri bozulmasına yol açabilen ve bu yüzden flash belleğinize erişilemeyen çeşitli sorunlar olabilir. Kayıtlı veri bozulmasının bir başka nedeni, Ana Önyükleme Kaydı (MBR) veya Bölme Önyükleme Kaydı (PBR) veya USB sürücüsündeki dizin yapısında geçersiz veriler olabilir.

USB'nizi bozan veya tepkisiz kılan çeşitli başka nedenler de olabilir. Bu, mantıksal yani lojik bozulma veya fiziksel bozulma nedeniyle olabilir. Bazı yaygın fiziksel bozulma sorunları: kırık saplar ve konnektörler, ölü sürücüler (güç kaynağı yok), kopuk devre veya NAND geçidi, tanımlanmamış, RAW, formatlama ihtiyacı olan, erişilemeyen ve ölü sürücüler, vb.

Erişilemeyen bir USB sürücüsünden veri nasıl kurtarılır?

Erişilemeyen bir USB veya Flash sürücüden veri kurtarmak için, önce, USB sürücüyü okurken sorunun nedenini tam olarak belirleyebilmeniz gerekir.

USB bozulması veya erişilememenin nedenleri şunlar olabilir:

     Mantıksal Sorunlar
     Fiziksel sorunlar


1. Mantıksal Sorunlardan Dosyaları Kurtarma

USB sürücüsünüzde bazı mantıksal / yazılım hataları varsa, USB flash belleğinizin düzeltilmesi, onarılması, yeniden kullanılabilmesi, içerisinden verilerinizin alınabilmesi için dosya yapısını onarmamız gerekir.

Bunun için flash belleğinizi bize ulaştırmanız ve ön inceleme yaptırmanız önemli. Bu aşamada format atmaya çalışmanız verilerinizin kaybolmasına neden olur.

Çoğu USB veri kaybı sorunu, profesyonel bir USB veri kurtarma yazılımı kullanılarak çözülebilir. Umarız ki, USB Data'nızı Profesyonel Veri Kurtarma Aracı kullanarak verilerinizi kurtarabiliriz. Bu noktada kritik hamle, bozulduğunu düşündüğünüz depolama ünitenizin bilgisayar ile bağlantısını keserek işin uzmanına götürmenizdir.

2. Fiziksel Sorunlardan Dosya Kurtarma

Bozuk bir konnektör, devre kartı, NAND bellek yongası gibi fiziksel bir hata varsa, donanımın değiştirilmesi veya onarılması gerekir. İşlemi kendinizin yapması, daha da kötü durumlara yol açabilir. Bu alandaki uzmanlardan yardım alsanız iyi olur. Fiziksel olarak zarar görmüş bir USB sürücüsünden veri kurtarma konusunda uzman olan bizleri sürece dahil edebilirsiniz.

Fiziksel hataların ortak bir göstergesi, USB'yi bağladıktan sonra gördüğünüz bazı hata mesajları veya sorunlardır. Yaygın hata mesajları “Lütfen Diski Çıkarılabilir Diske Takın” veya “USB Aygıt Tanınmıyor veya Arızalı”, “kullanmadan önce diski biçimlendirmeniz gerekiyor”, RAW bölümü, ölü veya yanıtsız sürücüler ve hasarlı kontrolör yongaları ve / veya devre panoları.

Gümüş USB konektörü bozulursa veya devre kartı hasar görürse, USB'ye giden güç kaynağının kesilmesine neden olur. Bu durumda lehimleme ve devre onarımı gereklidir. Bir şey ters gitmesin diye kendiniz yapmamanız tavsiye edilir, USB'nize erişimi kalıcı olarak kaybedebilir ve ayrıca verilerinizin başarılı bir şekilde kurtarılma olasılığını azaltabilirsiniz. Fiziksel hataların üstesinden gelmek için, uzman ekipman ve uzmanlık gereklidir. Öyleyse bunu bir profesyonele teslim edip kaosla başa çıksın.


Yorum Yap