Backlink Alma Yöntemleri Nelerdir? Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Ana Sayfa - Blog
Backlink Alma Yöntemleri Nelerdir? Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

İnternette web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için birçok faktör etkili olmaktadır. Bağlantılar, web sitenizin arama motoru sıralamasını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Özellikle kaliteli backlinkler, web sitenizin organik olarak diğer siteler tarafından tavsiye edildiği anlamına gelir ve arama motorları bu bağlantılara büyük önem verir. Ancak, kaliteli backlink alma yöntemleri kolay değildir. Günümüzde, arama motorları spam ve düşük kaliteli backlinkleri cezalandırırken, organik olarak kaliteli backlinkler elde etmek her zamankinden daha önemlidir.
 
Bu yazıda, backlink nedir ve neden önemlidir sorularının yanıtlarını vereceğiz. Ayrıca, doğal yollarla kaliteli backlink almanın en kolay yöntemlerini de paylaşacağız. Hazırsanız başlıyoruz!
 

Backlink Nedir?

Backlinklerin sayısı ve kalitesi, bir web sitesinin sıralamasını doğrudan etkiler. WEB siteleri için bu kadar önemli olan backlink; bir web sitesine diğer web siteleri tarafından verilen dış bağlantılardır. Backlinkler, arama motorları için bir siteyi bulmak ve ona değer biçmek adına önemli etkenlerdendir. Web sitelerinin güvenilirlik, popülerlik ve otorite açısından değerlendirilmesine yardımcı olurlar. Yüksek kaliteli backlinkler elde etmek, SEO hizmeti ve stratejisinin etken parçalarındandır.
 
Bu yöntem sayesinde, siteler birbirlerine tavsiye niteliğinde referans sağlar ve bağlantı konusu olan site kullanıcılara önerilir. Bağlantıyı alan site, hem linke tıklanarak gelen yeni ziyaretçilerden faydalanır hem de arama motoru algoritmalarında olumlu değerlendirme elde eder. 
 

Backlink Neden Önemlidir?

Backlink, SEO stratejileri açısından önemli bir argümandır. Backlink, web sitelerinin birbirlerini desteklemesi ve daha fazla görünürlük kazanması noktasında üzerinde durulması gereken bir SEO konusudur. Bir web sitesine yüksek kaliteli backlinkler göndermek, o sitenin arama motorlarındaki sıralamasını artırabilir. Bunun nedeni, arama motorlarının, yüksek kaliteli backlinkleri olan bir web sitesinin, ilgili konular hakkında daha fazla bilgi ve değerli içerik sağladığını düşünmesidir. Buna bir sitenin diğerine sağladığı güvenoyu da diyebiliriz. 
 
Backlinklerin SEO açısından önemini şu şekilde sıralayabiliriz:
 
 • Kaliteli ve güvenilir sitelerden gelen backlinkler, sitenizin güvenilir ve otoriter bir kaynak olarak algılanmasına yardımcı olmakla beraber arama motorlar iyi referanslarla desteklenen sitenizi daha üst sıralara çıkarır. 
 • Sitenizde backlink sayısının artması sitenizin popülerliğini gösterir ve bu durum arama motorları için sıralamanızı yükseltmek adına size bir avantaj sağlar. 
 • Kaliteli backlinkler, benzer ya da ilgili alanlardaki diğer sitelerdeki kullanıcıların sizin sitenize yönlendirilmesi sonucunda hedef kitleye ulaşmanıza ve potansiyel müşterileri artırmanıza yardımcı olur.
 • Arama motorları yeni sayfa ve içerikleri tararken (crawling) sitenizde yer alan güçlü sitelere ait bağlantılar yani backlinkler sayesinde içeriğiniz hızlı bir şekilde keşfedilir ve indekslenir. 
Yukarıda sayılan hususlar Google sıralama kriterleri olarak değerlendirilir ve iyi bir sıralama yakalamınıza ve bunun sonunda da organik trafikte artış, marka bilinirliği ve potansiyel müşteri sayısında artış elde etmenize yardımcı olacaktır. 
 
SEO açısından önemli olan backlinkler konusunda yüksek kaliteli ve alakalı bağlantılar elde etmek amacıyla stratejiler geliştirmelisiniz. Bu stratejileri geliştirirken organik backlink trafiği sağlamanın yanı sıra blog yazıları, basın bültenleri ve sosyal medya paylaşımları gibi çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Bu yöntemler hem web sitenizin trafiğini artıracak hem de daha fazla backlink kazanmanıza yardımcı olacaktır. 
 
Kaliteli backlink alma yöntemleri

Backlinki Kaliteli Yapan Nedir?

Backlinklerin kalitesi ve kaynakları, web sitenizin otoritesi ve arama motorlarındaki sıralaması için önemlidir. Bu nedenle, backlink stratejilerinde doğru yöntemleri kullanarak yüksek kaliteli backlinkler elde etmelisiniz. Peki kaliteyi backlinkleri belirleyen özellikler nelerdir?
 

1. Kaynak Güvenilirliği (Otoriter Kaynaklar)

Backlinkin kaynağı sitenizin güvenilirliği açısından önemlidir. Güvenilir ya da otorite kaynaklar ise makul düzeyde trafik alan ve saygın bir konuma sahip olan sitelerdir. Kaliteli backlink alma siteleri olarak adlandırabileceğimiz bu sitelerden gelen backlinkler sitenizin güvenilirliğini artırır. Örneğin, tanınmış bir haber sitesindeki bir makalenin yer aldığı backlink, diğer sitelerden gelen linklere kıyasla daha yüksek bir değere sahip olacaktır.
 
Kaynak güvenilirliği ayrıca Google algoritması tarafından özellikle dikkate alınan bir faktördür. Google, kaliteli içeriğe ve güvenilir kaynaklara sahip siteleri üst sıralara taşımak istediği için, backlinklerin kaynaklarına dikkat eder. Kaynak güvenilirliği faktörleri arasında web sitesinin alan adının yaşı, otoriter siteler tarafından verilen referanslar ve sosyal medya paylaşımları gibi etkenler yer alır. Bu nedenle, backlink stratejinizi oluştururken kaliteli kaynaklara ve bu kaynakların güvenilirlik düzeyine dikkat etmeniz önemlidir.
 

2. İçerik İlişkisi

İçerik ilişkisi, iki veya daha fazla web sayfasının birbirleriyle ilgili olması anlamına gelir. Bu ilişki, arama motorları tarafından değerli kabul edilen etmenlerden biridir. Kaliteli backlinkler aynı ya da benzer içeriğe sahip web sitelerinden gelmelidir. Örneğin teknoloji blogu diğer teknoloji bloglarından aldığı backlinklerle daha fazla güvenilirlik kazanabilir. Web sitenizdeki sayfalar arasındaki içerik ilişkisini artırmak, arama motorlarının web sitenizi daha yüksek sıralara yerleştirmesine yardımcı olabilir.
 

3. Anchor Text (Çapa Metin)

Anchor Text, bir linkin metin kısmına verilen isimdir. Bu metin, ziyaretçilerin tıklamasını sağlayan link ile ilgili bilgi verir ve aynı zamanda arama motorlarına link hakkında ipucu sağlar. SEO açısından anchor text önemle ele alınması gereken bir konudur. Eğer bir bağlantının anchor texti anahtar kelime veya anahtar kelime öbekleri içeriyorsa, bu arama motorlarının, o sayfanın ilgili anahtar kelime veya konuyla ilgili olduğunu düşünmesini sağlar. Ancak, çok fazla anahtar kelime içeren ve spam benzeri görünen anchor textler, arama motorları tarafından cezalandırılabilir ve sıralamalarda düşüşe sebep olabilir.
 
Kaliteli bir anchor text, hem okuyucuların tıklamasını artırarak web sitenizin trafiğini artırırken hem de arama motorlarının web sitenizi daha yüksek sıralara yerleştirmesine yardımcı olur. Burada önemli olan nokta anchor textin, bağlantının verildiği sayfa ile ilişkili olması ve açıklayıcı olmasıdır. Ayrıca bu ifadelerin genel değil daha spesifik olması kaliteli backlink için önemlidir. Böylece arama motorları bağlantının verildiği sayfanın içeriği hakkında daha fazla bilgi edinir ve web sitenizin sıralamasını artırabilirsiniz. 
 

4. Trafik Potansiyeli

Trafik potansiyeli, backlink veren sayfanın trafiğinin yüksek olması ve bu trafiğin size daha fazla ziyaretçi olarak geri dönmesi anlamına gelir. Ziyaretçilerin size geri dönmesi ve sitenizde zaman geçirmesi arama motorları tarafından olumlu bir gösterge olarak görülür. 
 
Backlink alırken trafik potansiyelini göz önünde bulundurmak, hem tıklanma sayısını artırırken hem de arama motorlarının web sitenizi daha yüksek sıralara yerleştirmesine yardımcı olabilir. Örneğin, popüler bir blogdan aldığınız bir backlink, sizin için yüksek trafik potansiyeline sahip olabilir ve bu da daha fazla ziyaretçiye ve potansiyel müşteriye dönüşebilir.
 

5. Dofollow Linkler

Dofollow linkler, bir web sayfasından çıkan ve diğer web sitelerine referans olmak için kullanılan bağlantılardır. Bu bağlantılar aracılığıyla, kaynak web sitesi, hedef web sitesinin sayfa otoritesini artırarak onun Google sıralama kriterleri  yükseltebilir. Bu nedenle, güvenilir ve otoriter web sitelerinden edinilen dofollow backlinkler oldukça değerlidir.
 
Dofollow etiketine sahip bir bağlantı, hedef web sitesine referans olduğunu Google'a bildirir ve bu şekilde hedef web sitesinin sayfa otoritesi artırılabilir. Ayrıca, güvenilmeyen veya spam olarak kabul edilen web sitelerine çıkış yaparken nofollow etiketi kullanılması önerilir. Nofollow etiketi, link verilen siteye referans olmadığını belirtir ve bu şekilde hedef siteye SEO katkısı sağlamaz.
 

6. Bağlantının Konumu

Bağlantının konumu, hedef web sitesindeki sayfanın hangi bölümünde yer aldığına göre değer kazanır veya kaybeder. Backlink’in sayfanın ana bölümünde yer alması önemlidir. Çünkü arama motorları sayfaları tararken önce bu kısımlara odaklanır. 
 
Backlinkler içeriğe uygun ve doğal bir şekilde sayfa içerisine konumlandırılmalıdır. Bunun yanında backlinkin site geneline mi yoksa sadece tek bir sayfaya mı yönlendirildiği de önem taşımaktadır. Hedef web sitesine çeşitli sayfalardan gelen ve farklı sitelerden alınan linkler sitenin genel otoritesini artırırken, sadece tek bir sayfadan gelen linkler daha düşük kaliteli olarak değerlendirilebilir.
 
Backlink alırken nelere dikkat etmek gerekir

Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Elde ettiğiniz backlinkler, web sitenizin arama motorları sıralamasını artırmanın en önemli yollarından biridir. Ancak, kalitesiz veya manipülasyon amaçlı alınan backlinkler, arama motorları tarafından spam olarak değerlendirilebilir ve sitenizin sıralamasını düşürebilir. Bu nedenle, backlink alma yöntemleri açısından doğru stratejiler kullanarak kaliteli backlinkler oluşturmak oldukça önemlidir. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:
 
 • Sektörünüzle ilgili ve itibarı yüksek sitelerden backlink alma konusuna özen gösterin.
 • Arama motorları için yapay ya da manipülasyon amaçlı backlinkler makbul olmadığından backlinkleri doğal şekilde oluşturmaya çalışın. 
 • Uygun anahtar kelimelerden link alın ve URL'de anahtar kelimenin geçmesine dikkat edin.
 • Farklı anchor textler kullanarak backlink profilinizi çeşitlendirmeye çalışın.
 • Backlinkleri düzenli olarak takip ederek, kalitesiz veya spam amaçlı backlinklerden kurtulun.

Zararlı Backlink Nedir?

Zararlı backlink, web sitenize zarar verebilecek düşük kaliteli ya da spam amaçlı backlinkdir. Bu linklerin temel amacı arama motorları sıralamasını değiştirmektir. Ancak bu tür backlinkler, arama motorları tarafından olumsuz olarak değerlendirilir ve sitenizin sıralamasını düşürebilir. Bu açıdan bu tür hizmet veren backlink sitelerinden uzak durmanız tavsiye edilmektedir. 
 
Örnek olarak, nofollow ya da sponsorlu özelliklerle işaretlenmemiş ücretli linkler, düşük kaliteli dizinlerden veya yer imleri sitelerinden gelen linkler, yaygın olarak kullanılan footer veya tam olarak eşleşen link metnini kullanan doğal olmayan linkler zararlı backlink olarak kabul edilir.
 
Zararlı backlinkler web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını düşürebilir. Bu nedenle, backlink profilinizi düzenli olarak takip etmeniz ve zararlı backlinkleri tespit etmeniz önemlidir.
 

Doğal Backlink Alma Yöntemleri 

Doğal backlink alma yöntemleri, web sitenizin popülerliğini artırmak ve arama motorlarında daha üst sıralara çıkmasını sağlamak için oldukça önemlidir. Bu yöntem sitenize kaliteli ve güvenilir backlinkler sağlamak için kullanabileceğiniz organik bir yoldur. Peki backlink nasıl alınır? İşte size ücretsiz backlink alma yöntemlerinden bazıları:
 
 • Düzenli olarak güncellenen özgün ve kaliteli içeriklerle kullanıcıların ilgisini çekebilir ve böylece kullanıcılar tarafından paylaşılarak link verilmesini sağlayabilirsiniz. 
 • Bilgilendirici görsel (infografik) kullanmak, dikkat çekici olduğu için sık sık paylaşılabilir ve bağlantı almanızı sağlar.  
 • Web sitelerinde bulunan bozuk veya çalışmayan bağlantıları(broken link building) tespit ederek bu bağlantıların yerine kendi web sitenizdeki benzer bir sayfanın bağlantısını ekleyebilirsiniz.
 • Alanınızla ilgili olan bloglarda misafir yazar olarak yazılar yazabilir ve web sitenize bağlantılar ekleyebilirsiniz.
 • Sosyal medya hesaplarınızda yapılan paylaşımların beğenilmesi, paylaşılması ve yorumlanması sitenize trafik yönlendirmenin yanı sıra organik backlink elde etmenin de bir yoludur. 
 • Kendi bölgenizde bulunan sitelerle alakalı yerel SEO çalışmaları ile sitenizin trafiğini artırabilirsiniz. 
 
On Yazılım Dijital Pazarlama Danışmanlığı olarak, web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını artırmak ve backlink profili oluşturmak için SEO hizmeti ve backlink hizmetleri sunuyoruz. Uzmanlarımız, web sitenizin arama motoru sıralamasını artırmak için kaliteli backlinkler oluşturmak konusunda size yardımcı olabilirler. On Yazılım ile birlikte, web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yükselterek işletmenizin online varlığını güçlendirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için hemen bizimle iletişime geçin.