AMP Nedir? AMP Ne İşe Yarar?

Ana Sayfa - Blog
AMP Nedir? AMP Ne İşe Yarar?

AMP Nedir?

Aslında yeni sayılan AMP teknolojisine dair özellikle web site geliştiricilerin kafalarında soru işaretleri tam manası ile gitmiş değildir. Bu makalemizde AMP site nedir? AMP Ne İşe Yarar? AMP nasıl çalışır? gibi soru işaretlerine açıklık getirmeye çalışacağız.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobil Pages) anlamına gelen AMP, açık kaynak kod kullanan ve web sayfalarının çok daha hızlı açılmasını sağlayan bir teknoloji ve yöntemdir. 2015 yılında Google tarafından duyurulan bu teknoloji sayesinde Google web sitelerine ait verileri kendi belleğinde tutmakta ve bu şekilde web sitelerinin daha hızlı çalışmasını ve yüklenmesini sağlamaktadır.

Normal şartlarda bir siteye kullanıcı tarafından tıklanıldığı zaman, kullanıcı ilgili verilere ulaşabilmesi için söz konusu sitenin sunucusuna yönlendirilmektedir. Google AMP teknoljisi sayesinde kullanıcı site sunucusuna gitmeden Google belleğinden verileri elde etmekte ve bu yöntem ile sitenin hızı artmaktadır.

AMP Nasıl Çalışır? Bileşenleri Nelerdir?

Şunu sorabilirsiniz peki Google AMP aracılığı ile sitenin hızının artmasını nasıl sağlıyor? Bunun için Google AMP web sitelerine aslında bir çok sınırlandırma getiriyor. Neredeyse her sitenin vazgeçilmezlerinden olan JavaScript, CSS ve HTML teknolojilerine ilişkin Google önemli düzenleme ve sınırlandırmalara gidiyor. Örneğin, AMP kulanılan sitelerde Google, kendinin belirlediği JS kütüphaneleri dışında kalan kodların kullanılmasına izin vermiyor.

Yine aynı şekilde CSS kodları kullanılacaksa bu kullanımın inline olarak yapılmasını zorunlu kılıyor. Buna ek olarak özellikle statik HTML kodları için bazı etiketlerin zorunlu oduğunuda hatırlatmakta fayda var. Google AMP sitelerinde uyguladığı kısıtlama politikası sayesinde aslında sitelerin çok daha sade bir hal almasını ve buna bağlı olarakta hızlanmasını sağlıyor.

Kullanılmayan CSS, JS ve HTML kodlarını bulma yöntemleri ile ilgili ele aldığımız yazımız ilginizi çekerse https://www.onyazilim.com/kullanilmayan-css-js-ve-html-kodlarini-bulma-yontemleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

AMP yöntemini mümkün kılan AMP bileşenleri aşağıda sıralandığı gibidir.

1.  AMP JavaScript : Google’ın oluşturduğu özel JS kütüphanesini içermektedir. AMP sitelerinde JS kütüphanelerinin tamamının kullanılmasına izin verilmez. Bu özel JS kodları HTML temelli web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini sağlamaktadır.

2.  AMP HTML : Temel olarak daha hızlı sitelerin oluşturulması için HTML kodlarında yapılan bazı düzenleme ve sınırlamaları içermektedir.

3.  Google AMP Cache (Önbellek) :  Web sitesinin sunucusuna uğramadan verilerin Google belleğinde saklanmasını ve getirilmesini mümkün kılan özelliktir. AMP kullanan siteleri Google önbelleğinden yüklemek size ciddi zaman kazandıracaktır.

AMP Nedir? Accelerated Mobile Pages diğer adıyla Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, Google’ın mobil sayfalar için geliştirdiği özel bir projedir.

Sitenin AMP Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Google’da bir arama yaptığınızda sitenin yanında “şimşek işareti” çıkıyor ve devamında da “AMP kelimesi” yer alıyor ise AMP sitesine giriş yapmak üzeresiniz demektir. Ayrıca ilgili web sitesine girdiğinizde URL adresinde sitenin adresini müteakip /amp/ ifadesini görüyor olacaksınız.

AMP Hangi Sitelerde Kullanılmalıdır?

Yukarıda yazdıklarımız ışığında aklınıza şu soru gelebilir, peki web sitem için AMP kullanmalı mıyım? veya AMP site yapmak gerekli midir? Bu soruya direkt olarak evet veya hayır demek çoğu zaman doğru olmayacaktır. Çünkü web sitenizde AMP kullanımı, tamamen faaliyet alanınız ve ihtiyacınızla bağlantılı bir tercihtir ve genel olarak AMP fayda ve dezavantajlarını ortaya koyacak bir AMP site testi yoktur.

Tabi konuya ayrıntılı girmeden şunu belirtelim, arama motorları açısından hız önemli bir etken olduğundan dolayı AMP’nin SEO değerlendirmesine etkisi inkar edilemez. Ama bu husus tek başına kullanılması için yeterli midir? Tabiki hayır.

Bu noktada bir kaç hususu göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin, web sitenizle ilgili araması yapılan anahtar kelimelerde AMP sonuçları hangi oranda çıkıyor? Sitenizde AMP kullanmanın karşılığını acaba alabiliyor mu? Bu noktada yine AMP kullanmanın siteye ilişkin bazı konularda feragatta bulunmak anlamına geldiğini bir defa daha hatırlatalım.

SEO hizmeti hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için https://www.onyazilim.com/arama-motoru-optimizasyonu-seo-hizmeti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir diğer husus rakiplerinizin bu alanda yaptığı çalışmalar nelerdir? Rakipleriniz acaba AMP kullanıyorlar mı? AMP kullanmalımıyım sorusuna bu hususlar ışığında cevap aramak daha rasyonel olacaktır.

AMP kullanımını daha çok SEO odaklı ve üst sıralarda yer almak  maksadı ile yaptığınızı düşünsek bile yinede aşağıda sıraladığımız hususları göz önüne almanız karar verirken işinizi kolaylaştırcaktır.

1.  Arama motorlarında diyelimki siteniz ile ilgili anahtar kelimeler arandığında ilk sıralarda çıkıyorsanız ve sitenizin organik hızı sizi ilk sıralara çıkarmaya yetiyor. Bu durumda AMP kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

2.  Fakat durum bunun tam terside olabilir. Araması yapılan anahtar kelimelerde ilk sıraları genellikle AMP kullanan siteler işgal ediyor ise bu durumda bazı sayfalarda AMP kullanmayı düşünebilirsiniz.

3.  Bilindiği üzere genellikle AMP haber sitelerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Ne kadar AMP kullansanızda haber sitelerinin üstünde yer almanız pek mümkün değildir. Bu noktada dikkat edeceğiniz husus, rakip olarak değerlendirdiğiniz web sitelerinin sizin üzerinizde yer alıp almamasıdır. Eğer böyle bir durum yoksa bu durumda AMP kullanmak yerine sitenizin SEO açısından optimize edilmesini opsiyon olarak değerlendirebilirsiniz. Sonuçta AMP kullanırken de belli bir oranda efor harcayacağınızı unutmayınız.

Belirttiğiniz hususlar neticesinde AMP kullanmak tamamen sizin tercih edeceğiniz bir durumdur. Son olarak AMP kullanımının önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğinizde belirtelim.

Sizde bu ve benzeri teknolojilerden kaliteli hizmet avantajları ve uygun fiyatlarla faydalanmak istiyorsanız lütfen https://www.onyazilim.com/on-yazilim-iletisim sayfamızdan bizimle iletişime geçiniz.