Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan adı (domain) kişilere ait olan ve internet ortamında DNS (Domain Name Server-Alan Adı Sunucusu) denilen sunucularda tutulan ve tıpkı vatandaşlık numarası veya göz retinası gibi kişilere özel olan bir isimdir.

Aslında, internette bulunan her alan adı bir IP adresine karşılık gelmektedir. Çok fazla sayıdan oluşan bu IP adreslerini hatırlamak kullanıcılar için zor olacağından dolayı internet üzerinde bu IP adresleri alan adı (domain) denilen isimler ile tanımlanmıştır.

Örneğin, www.onyazılım.com alan adı(domain) 185.93.68.46 IP adresine tanımlıdır ve sadece bir şahsa veya firmaya aittir ve dolayısı ile başka kişiler tarafından kullanılması mümkün değildir. Hangi IP adresinin hangi web sitesine ait olduğunu alan adı sorgulama hizmeti veren sitelerden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Alan Adı için On Yazılım, Ankara Alan Adı ve Hosting, alan adı satın al, uygun fiyat alan adı, alan adı nereden alınır

Dünyada yaygın olarak kullanılan ve en popüler olan alan adı (domain) uzantıları com, net ve org uzantılarıdır. Her uzantının kulanım amacı diğerlerinden farklılık göstermektedir.  Örneğin, “com” uzantısına sahip adresler daha çok ticari faaliyet gösteren siteleri ifade ederken, “org” uzantılı adresler ticari kaygı gütmeyen siteleri ifade etmektedir. Bu uzantılar ülkelere göre sonuna farklı harf kombinasyonları alabilmektedirler.

Türkiye için belirlenen alan adı uzantısı ”tr” dir. Mesela, dünya genelinde satış yapan Apple firmasının Türkiye dahilinde kullandığı alan adı www.apple.com.tr ‘dir. Alan adı alma işlemlerinin süresiz olarak gerçekleştirilmesi söz konusu değildir. Firmalar veya kişiler tarafından bu alan adları belirli bir zaman zarfı için kiralanabilir.

Ankara merkezli firmamız ile onyazilim.com/iletisim bağlantısından iletişime geçerek nasıl domain (alan adı) alabileceğinizi öğrenebilir ve bu alanda uzman desteği alabilirsiniz. 

Web Alanı (Hosting) Nedir?

Alan adı (domain) kavramının anlaşılmasını müteakip hosting hizmeti nedir sorusunu daha kolay açıklayabiliriz. Hosting hizmeti en sade tanımı ile, sahip olunan alan adına (domain) ait verilerin saklanması, güçlü sunucular tarafından bu verilerin internet üzerinde yayımlanması ve bu verilerin müşterilerin 7/24 kullanımına hazır hale getirilmesi şeklinde ifade edilebilir.

Yapılan bu hizmet türü ayrıca web hosting olarakta tanımlanır. Diğer bir ifade ile hosting firmalarının yaptığı iş, internete erişimi bulunan güçlü bir sunucuda internet sitenizin ve dosyalarınız bütün kullanıcılara hizmet verecek şekilde yayımlanmasıdır. Hosting fiyatları internetin yaygınlaşmaya başlaması ve bu sektörde birçok firmanın yer alması ile makul seviyelere düşmüştür.

Hosting işlemleri için genelde firmalar özel tasarlanmış sunucuları veya veri merkezlerini kullanmaktadırlar. Tıpkı alan adında olduğu gibi hosting içinde genel kullanılan yöntem kiralama usulüdür. Bu noktada hosting ve domain yakın anlama sahip olsalarda tamamen farklı kavramlardır. Biraz daha detay verecek olursak, aslında hosting kiralanırken kastedilen web alanı, bant genişliği, bağlantı hızı, çalışma süresi, veritabanı ve RAM miktarı gibi hizmetlerinin kiralanmasıdır.

Bu kapsamda alınacak hizmet sayısı artırılabilir. Alınacak hizmet türü tamamen kişi veya firmaların talep ve beklentilerine göre şekillenmektedir. Fakat çoğu zaman hosting işlemleri için uzman bir ekipten yardım alınması muhtemel sorunların engellenmesi adına doğru bir adımdır.

Hosting Hizmetleri için On Yazılım ,Ankara Alan Adı ve Hosting, alan adı satın al, uygun fiyat alan adı, alan adı nereden alınır

Hosting Nasıl Alınır?

Hem alan adı (domain) hem de hosting satın alma işlemleri mümkün olduğu kadar güvenilir ve ismi duyulmuş firmalara yaptırılmalıdır. Belki güvenilir firmaların hosting paketleri diğer firmalara oranla biraz maliyetli olabilir ama unutmayınız ki kalitesiz bir hosting hizmeti neticesinde domaininizin tamamen yok olma ihtimali söz konusudur.

Hosting fiyatları ihtiyaca ve satın alınan firmalara göre değişkenlik göstermekle beraber en yaygın uzantılar için hosting kiralama bedeli ortalama 25-40 TL arasında değişkenlik gösterir. Hosting satın alma alanında bazı öncü ve güven veren firmalar aşağıda listelenmiştir. 

1. Onyazilim hosting; Ankara merkezli olarak 1998 yılından beri hizmet veren onyazılım firması, uzman ekibi ve üst düzey hizmeti ile müşterilerin yüzünü güldürmektedir. Hizmetleri kapsamında uygun aylık ödeme imkanı sunan firma, aynı zamanda verilen hizmete müteakip teknik destek vermektedir. 

2. Veridyen hosting; sektöre yeni girmiş olmasına rağmen tecrübeli personeli ile kaliteli hizmet sunan ve müşteri memnuniyetini önemseyen hosting satın alma firmalarının başında gelmektedir. Veridyen hosting firmasına ulaşmak için lütfen www.veridyen.com tıklayınız.

3. Güzel hosting; aylık ödeme imkanları ile hosting ihtiyaçlarınızı oldukça uygun fiyata karşılayabileceğiniz bir diğer hosting kiralama firmasıdır. İlgili firmaya ulaşmak için lütfen www.guzel.net.tr tıklayınız

4. Turhost hosting; Güvenilir hosting firmalarından birisi olan Turhsot hosting fiyat şeçenekleri ile de sizi memnun edecektir. Ürünleri ile size iyi bir hizmet sunan Turhost hosting sitesine ulaşmak için lütfen www.turhost.com tıklayınız.

Ankara Alan Adı ve Hosting Hizmeti

Sizde Ankara’da uzun yıllardır hizmet veren firmamızın tecrübeli ve uzman personelinden faydalanmak, hosting ve alan adı almak istiyorsanız lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaşınız.


Yorum Yap