Ajax Ne İşe Yarar ?

Bu yazımda size AJAX Kullanımının SEO’ya Etkisi konusundan bahsetmek istiyorum. Ajax; JavaScript, XML, CSS, DOM, HTML gibi teknolojileri kullanan ve “Asynchronous JavaScript and XML”  (Asenksorinze JavaScript ve XML) ifadelerinin baş harflerinden oluşan bir yöntemdir. Peki AJAX Nedir ? Yaygın kullanıma sahip bu teknoloji aslında kullanıcılar için oldukça kolaylıklar sağlamaktadır. AJAX’ın ortaya çıkmasındaki asıl amaç, sunuculara bağımlı kalmadan yani onlar ile çok fazla bilgi alış verişi yapmadan web sitelerinin hızlı bir şekilde güncelenmesini ve kullanılmasını sağlamaktır. İlk olarak 2005 yılında geliştirilen bu teknoloji bir programlama dili yada kütüphane değil bir kaç teknolojinin birleşiminden oluşan bir yöntemdir.

AJAX, genel olarak web sayfalarının hızının, kullanıcılar tarafından kullanılabilirliğinin ve etkileşimin artırılması maksadı ile kullanılır. Örneğin, web sayfaların alt bölümlerine inmeyi denediğinizde tam olarak o an açılmaya başlayan web sayfalarını mutlaka görmüşsünüzdür. Yada kullanmakta olduğunuz sayfadan çıkmadan sonraki butonuna basarak sıradaki sayfanın içeriğini görme imkanınız olmuştur. İşte bütün bu olanaklar aslında AJAX kodları tarafından sağlanmaktadır.

AJAX Nerelerde Kullanılır ?

AJAX nasıl çalışır konusuna girmeden önce AJAX nerelerde kullanılır konusuna açıklık getirelim. AJAX’ın web sitelerde kullanım alanları genel olarak aşağıda sıralandığı gibidir.
1. Form Doğrulama; web sayfalarını kullanırken sürekli karşılaştığımız form doğrulama işlemi AJAX ile oldukça hızlı ve kolayca yapılabilir.
2. Sıralama veya Filtreleme ; arama yaptınız fakat bu arama sonuçlarını belirlemiş olduğunuz bazı kriterlere (fiyat, tarih vb.) göre düzenlemek yada yeniden yapmak istiyorsunuz. Bu noktada en iyi yardımcınız AJAX olacaktır.
3.  Değerlendirme ; her hangi bir konu hakkında yapacağınız oylama veya değerlendirme işlemlerinide AJAX sayesinde kolayca yerine getirebilirsiniz.
4. Blog yorumları ; aslında arama motorları blog yorumlarından pek hoşlanmaz fakat siz yinede AJAX sayesinde yorum yapabilir ve onları yükleyebilirsiniz.
5. Captcha ; her kullanıcının muhakkak karşılaştığı Captcha’lerde bu teknolojinin ürünüdür.

Ankara Seo hizmetleri

AJAX Kullanımının SEO’ya Etkisi Nedir ?

Sıradan bir web site uzmanına sorduğunuzda, hem işin hızlanması hemde interaktif sitelerin ortaya çıkarılmsı adına AJAX’ın olmazsa olmazlardan olduğunu söyleyecektir. Fakat söz konusu Arama Motorları Optimizasyonu (SEO) olunca işin rengi biraz değişiyor. Burada AJAX Kullanımının SEO’ya Etkisi ortaya çıkıyor. Tüm olumlu taraflarına rağmen SEO açısında AJAX’ın neden olduğu bazı sorunlar şu şekilde sıralanabilir.

1.  AJAX’lı İçeriklerde Kayıt Sorunu

AJAX Kullanımının SEO’ya Etkisi konusunda önce şunu söyleyelim. Arama motorları siteleri taramak ve kayıtlara ulaşmak için örümcek veya botları kullanırlar. Önceki yazılarda bu konunun üzerinde durulmuştu. Hem örümcek hem de botlar sayesinde arama motorları bir sitede bulunan bütün bağlantıları bulduğu gibi bu URL’leri kayıt altına alarak listelerler. Fakat sorun şu ki AJAX ile elde edilen site içeriklerinde bulunan URL’ler arama motorları tarafından listelenmezler. İlgili sayfa botlar tarafından yüklense bile URL’ler gözükmez.

2.  Örümceklerin AJAX İçeriklerini Pas Geçmesi

Arama motorları örümceklerinin temel görevlerinden birisi, ilgili site içeriğinin kontrol edilerek varsa gerekli bağlantıların kayıt altına alınmasıdır. Eğer taranan bağlantıların içinde AJAX ile oluşturulmuş sitelere link var ise bu bağlantılar incelenmeden es geçilir ve kayıt altına alınmazlar.

3.  Anahtar Kelimeye Ulaşım Zorluğu

Diğer önemli konu AJAX Kullanımı ve Anahtar Kelimeye Ulaşım Zorluğu. Bazı Web site geliştiricileri yularıda bahsettiğimiz sorunlara çözüm bulmak maksadı ile bazı durumlarda JavaScript kullanmaktalar. Buradaki maksat içeriğin sunucu kodlama dili veya XML dosyası üzerinden yüklenmesini engellemek ve bunu JavaScript ile yapmaktır. Fakt bu seferde kullanılan JavaScript normalde yayımlanacak içeriğinde yok olmasına neden olmaktadır. Bu yöntem ile aslında sadece bir veya bir kaç içerik yönlendirmesinin güncellenmesi gerçekleşiyor. Bu durumda da tüm site içine  odaklanmak pek mümkün gözükmüyor. Bu yöntemi kullanan web geliştiricileri genelde sorunlara çözüm bulduğuna inansa da aslında Web sitelerini büyük oranda optimizasyona kapatmış oluyorlar.

4.  JavaScript Kodlarının Örümcekler Tarafından Okunamaması.

Eğer JavaScript kodları dinamik içerik yapısına uygun bir şekilde oluşturulmassa, örümceklerin bu kodları okuması pek mümkün olmaz. Bu noktada en akıllıca olanı site içeriğinin ve bağlantılarının HTML içerisinde text olarak yer almasıdır. Ancak bu sayede arama motorlarının es geçtiği JavaScript kodları okunabilir.

AJAX Kullanımının SEO’ya Etkisi Optimizasyon Çözümleri Nelerdir ?

1.   Alternatif İçerik Sunumu

Özellikle yön kodlarında AJAX tercih edilmiş ve bu kodların altında da JavaScript çalışıyor ise bu noktada alternatif yönlendirme iyi bir çözüm olabilir. Tabi bu noktada şunu akılda tutmakta fayda var bahsettiğimiz alternatif bağlantılar kullanıcıyı asıl URL’ye götürmeli ve AJAX ile görünen bütün içerik burada da yer almalıdır. Bu sayede kullanıcılar AJAX ile içerikleri dinamik görmeye devam ederlerken arama motorlarıda yönlendirme kısmında bulunan HTML sayfaları sayesinde örümcekler tarafından indeksleme uygun şekilde yapılacaktır. Yani kısaca, kullanıcılar AJAX’ın keyfini sürerken arama motorları HTML sayflarını kaydetmeye devam edecektir. Bu yöntem zor olmakla beraber oldukça etkili bir çözümdür.

2.   HİJAX Yönteminin Kullanımı

AJAX kullanımının SEO’ya etkisi en aza indirilmesi için bir diğer yöntem HİJAX’tır. Makalemizin kapsamı dışında olduğundan dolayı HIJAX nedir sorusuna cevap aramayacağız. Fakat, Web sayfalarının geleneksel olarak oluşturulması, verinin sunucuya iletilerek sunucudan güncel halinin dönmesi ve JavaScript’lerin geri dönen bağlantı bilgilerine ulaşması yöntemine dayanan HIJAX yönteminde AJAX kodları tam anlamı ile çalışırken arama motorları botları açısından da bir sorunla karşılaşılmaz.

SEO Uygulamaları için Ninja Outreach Uygulamasını denemenizi öneririm.

 


Yorum Yap