2019 Google Sıralama Kriterleri

Ana Sayfa - Blog
2019 Google Sıralama Kriterleri

2019 SEO Haberleri; 2019 Google Sıralama Kriterleri

Sürekli okuyucularım bilirler  bir önceki yazımda, 2018 yılında duyurulan Google ve diğer arama motoru güncellemelerini ve haberlerini yazmış ve bu haberlerin sonuçlarının 2019 yılı içerisinde SEO yöntemlerini etkileyeceğinden bahsetmiştim. Bugün de 2019’da önemli olmaya devam edecek, 2019 SEO rehberi ve Google kriterleri ile ilgili bilgi vermeye devam edeceğim. 
Google arama sayfaları sonuçlarını sıralarken 200’den fazla kritere göre sıralama yapmaktadır. Bunların bazıları alan adıyla ilgili kriterler, sayfa kriterleri (iç SEO), sayfa dışı etkenler (dış SEO), web sitenin seviyesi ile ilgili kriterler ve web sitenizin Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında bulunduğunuz yere katkıda bulunan sektörünüzle alakalı çeşitli teknik SEO faktörleridir. 

Google mobil aramalarda %77, masaüstü aramalarda %85 ile en fazla tercih edilen arama motorudur ve bu alanda arama motorları arasında açık ara lider durumdadır. Google’da her gün yapılan arama sayısı 3,5 milyardan daha fazladır. 

Bu sebeple SEO ile uğraşan SEO Uzmanlar, web sitesi veya blog yazılarını aramalarda üst sayfalara çıkarmak isteyenler ve  popüler ve organik arama sonuçlarında iyi performans göstermeye çalışan pazarlamacılar Google’ın sıralama kriterlerini bilmeli ve hangi yöntemlerle Google aramalarında üst sıralara çıkabileceğini öğrenmelidir. 

Dünyanın dört bir tarafından kurumsal SEO uzmanları arama motorları sıralamalarında üst sıralara çıkmak için içeriklerini SEO uyumlu hale getirmeye çabalıyorlar. Ama hala 
Google’ın sıralama algoritmasının, İnternet'te sayfaları tararken neleri göz önünde bulundurduğunu ve nasıl bir puanlama ile önceliklediğini tam olarak bilmiyoruz. Çünkü Google, içeriği sıralarken göz önünde bulundurulması gereken tüm faktörleri hiçbir zaman kamuya açık bir şekilde listelemedi. 

Google tarafından da doğrulanan bildiğimiz gerçek ise Google’ın organik arama sayfası sıralamalarını belirlerken yaklaşık 200 kritere göre sıralama yaptığıdır. Bunların bazıları alan adıyla ilgili kriterler, sayfa kriterleri (iç SEO), sayfa dışı etkenler (dış SEO), web sitenin seviyesi ile ilgili faktörler ve web sitenizin Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında bulunduğunuz yere katkıda bulunan sektörünüzle alakalı çeşitli teknik SEO faktörleridir. 

Peki Google'ın iki yüzden fazla kriteri nelerdir? Ve bu kriterlerin hepsi eşit ağırlıkta mıdır? Başka bir yazıda Google'ın 200 sıralama kriterinin tamamını yazmayı düşünüyorum ancak bu yazıda bu kriterlerin sadece bir kısmına değineceğim. Bu 200 kriterin hepsinin eşit ağırlıkta olmadığını ise burada söyleyebilirim. Bazı kriterler (+) puana sahipken bazı kriterler (-) puana sahip bunu da ilave edeyim. Kriterlerin tamamı sizin Google sıralamasındaki yerinizi belirlemekte kullanılır. Ben bugün bu kriterlerden en önemli 8 tanesini ve kendi içlerinde de önem sıralamalarını anlatmaya çalışacağım. 

En Önemli Google Sıralaması Kriterleri
200 kadar Google sıralama kriterlerinden en önemlileri URL, back linkler, amaca uygun anahtar kelimeler, web sitenizin iç mimarisi, meta etiketler, sayfa açılma hızı, kaliteli içerik ve genel olarak SEO yöntemlerinizdir.

1. Web Sitesi İç Mimarisi
Google sıralamalarında ilk sayfada çıkmak için en önemlisi olmasa da kesinlikle ‘’önemli’’ olan faktörlerden bir tanesi web sitenizin iç mimarisi. Çünkü web sitesi iç düzeni yani web sitenizin SEO uyumlu olması diğer tüm SEO tekniklerini etkileyecek olmasından dolayı ilk başta yapılırken önem vermeniz ve bu doğrultuda özenle hazırlanması gereken bir yapı.
  

Web sitenizi alt dizinler halinde düzenleyerek ve her URL'nin sonunda açık metin dizileri bulundurarak ilerlemelisiniz. Bu şekilde ilerlediğinizde, Google sizin kim olduğunuzu, amacınızı, hangi konularda öne çıkmak istediğinizi ve hangi sektörde otorite olmak istediğinizi daha kolay anlayacak. Yani Google’ın sizi daha kolay anlamasını sağlarken diğer taraftan da kendinizi daha iyi anlatıyor olacaksınız. 
 
 Örneğin, başlıca web tasarım ve kurumsal SEO hizmetleri veren www.onyazilim.com web sitemizde, web site tasarımı ile ilgili bir blog başlatmak istiyoruz ve özellikle web site tasarımının nasıl yapıldığı ile ilgili bir makale yazmayı düşünüyoruz. Web sitemizin içeriğinin  aşağıdaki şekilde üç alt dizine yerleştirmemiz bizim için faydalı olacaktır. İyi bir blog yayını URL'si aşağıdaki şekilde görülmelidir.
https://www.onyazilim.com/tasarım/nasıl-bir-website-tasarimi

2. Web Site Güvenliği
Web site güvenliğine bir önem derecesi verecek olursak kesinlikle ‘’çok önemli’’ kategoride değerlendirmemiz gerekir. 

Yukarıdaki örnek olarak verdiğim URL'nin başındaki "https" ibaresine dikkat edin. Bu, Google’ın güvenli web sitelerini, güvenli olmayan web sitelerden ayırma yöntemidir. Web sitenizin güvenli olması, web sitenizin Google sıralamalarında önde gelmesi için çok önemli kriterlerden bir tanesidir. 

HTTP Hyper Text Transfer Protokol kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmış halidir.   HTTP-S, ile beraber (S=Secure) bu protokolün güvenli olduğunu gösterir ve kullanıcılara Google’ın endeksleme yaptığı bilginin güvenli olduğunu garanti eder.
 
Web sitenizin güvenliğini sağlamak için SSL sertifikası olarak adlandırılan bir sertifikaya ihtiyacınız vardır. SSL sertifikası nedir, SSL sertifikası ne işe yarar ve SSL sertifikası nasıl alınır? Konularında daha detaylı bilgi için sayfamızın altında veya üstünde bulunan iletişim kanallarından birisi vasıtasıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

3. Meta Etiketleri
Yine bir ‘’Önemli’’ önem derecesi olan Meta etiketlere geldi sıra. Önce meta etiketler nedir ona bakalım. Meta etiketler, içerik yönetim sisteminizin kolay ve sık kullanılmayan yönleridir. Google sonuçlarında iyi sıralama için SEO manevralarılarıdırlar.

Meta etiketler, Google'ın bir sayfanın amacını tanımlamasına ve söz konusu sayfanın her bileşeninin konuya ve hedef anahtar kelimeye oynayabileceği role yardımcı olur. Hedef anahtar kelimeyle veya o anahtar kelimeyle ilgili diğer ayrıntılar ile doldurulması gereken birkaç tür meta etiketi vardır. Bunlar;

Başlık Etiketi
 Başlık etiketi genellikle makalenizin başlığıdır ve o makalenin HTML’sinde temsil edilir. Bu, Google’ın Arama Motoru Sonuç Sayfalarında gördüğünüz mavi, tıklanabilir başlık oluşturmasına yardımcı olur. Başlık etiketleri, kendilerini tanımlamak için doğal olmayan ve makale tarzı başlıklara sahip olmayan web sayfalarına yardımcı olur. Bu gibi durumlarda, web sayfasının HTML'sine girerek, makale başlığıyla aynı amacı taşıyan anahtar kelime için optimize edilmiş bir başlık etiketi ekleyebilirsiniz.

Resim Alt Metni
Google, resimleri taramayı metinleri taradığı gibi tarayamaz ve dolayısıyla aynı şekilde okuyup değerlendiremez. Ancak resimler organik yayın arama sonuçlarında, blog yazılarının ve web sayfalarının daha üstlerde sıralanmalarında, oldukça faydalı bir SEO yöntemidir.  İyi bir sıralama için dikkate alınmalıdırlar. Google'ın resimleri okumasına yardımcı olmak için içerik ekleyicilerin, resimlerin yayınlandığı web sayfasını en iyi tanımlayan resimlerini alt metin veya alt etiketler ile yayınlamaları sıralamada faydalı olacaktır.  

Meta Tanımlaması
Bir URL’nin meta tanımlaması, Google’ın Arama Motoru Sonuç Sayfalarında  her mavi bağlantının altında görünen ve sayfaya gitmeden sayfadaki içeriği anlamamızı sağlayan, kısa metin anlatımıdır. Bir meta açıklamasının genellikle belirli anahtar kelimeleri içermesi gerekmez, ancak doldurulmuş olması önemlidir. Bu kutunun dolu olması Google'a göre kontrol etmek için önemli bir sebeptir. Bir çok içerik yönetim paneli meta açıklamanızı yazabileceğiniz bir alana sahiptir. Kaliteli web site tasarımcıları yönetim panellerinde bunun için bir alan bulundururlar. 


4. Backlinkler
Google güncellemeleri takip ettiğimizde ve site sıralamalarını kıyaslamalı olarak incelediğimizde back linkler yani diğer sitelerden bize doğru gelen linkler eskisine göre önemini biraz kaybetmiş görünüyor. Ama backlinklerin önem derecesini hala ‘’Kritik Önem’’ kategorisinden daha aşağı bir derece ile değerlendirmek için de yeterli veriye sahip olduğumuzu söyleyemeyiz.  
Backlinkler sayfanıza internetin başka yerlerinden, diğer web sitelerden yönlendiren tüm bağlantılardır. Kaliteli ve orta kaliteli sayfalardan aldığımız backlinkler sayfa sıralamalarımızda hatta sayfa içi sıralarımızda kritik öneme sahiptir.  

Peki backlinkler Google sıralamanız için niçin önemlidir? Hatta soruyu şöyle sormalıyız. Backlinkler tüm arama motorları sıralamalarımız için niçin önemlidir? Arama motorları bizim sayfamızın veya bloğumuzun diğer sayfalardan aldığı linkleri niçin önemsiyor ve bir sıralama kriteri olarak değerlendiriyor? 

Google algoritmalarının değerlendirmesine göre; Diğer web sitelerinden size gelen back linkler,  insanların size güvendiğini, hatta kendi kendi web sitelerinden bağlantı kurabilecek kadar güvendiğini söyler. Güven Google algoritmalarına göre önemli bir kıstastır. Size link veren kaynak ne kadar önemliyse, ne kadar güvenilirse siz de o ölçüde güven veren, güvenilen, beğenilen bir site olursunuz. Tasvip etmesem de maalesef gerçek hayatta da böyle değil mi? Önemli yerlerde, önemli tanıdıklarınız olması sizi önemli yapıyor! Google'da arkası olanı kolluyor.wink 

Blog yayınlarınıza yine kendi blog yayınlarınızdan link vermeniz ile dışarıdan backlink almak kesinlikle aynı şeyler değillerdir. İkisini kıyaslayacak olursak -elimizde her ne kadar yeterli done olmasa da- iç linklerin hemen hemen değeri yok diyebiliriz. Önemli olan dışarıdan link almaktır.  
Aşırıya kaçarak cezaya sebep vermeyecek şekilde, mümkünse aynı tarz web sitelerinden karşılıklı link almak sıralamada öne çıkmak için faydalı olacaktır. Google hangi durumlarda ceza verir, ve Google cezaları ile ilgili daha detaylı bilgi için burayı tıklayın!

5. Kopya Olmayan Kaliteli İçerik
Kaliteli içerik ‘’Çok Önemli’’ ile ‘’Kritik Önem’’ arasında bir yeri hak eden bir SEO sıralama yöntemidir. Kısa vadede çok etkili değildir. Yavaş yavaş sıralamadaki yerinizi yükseltir, ve bir kere yer edindiğinizde de üretmeye devam ettiğiniz sürece o yeri kolay kolay kaybetmezsiniz. 
Belirli konular hakkında kaliteli içerikli makaleler yazdıkça, Google’ın arama sonuç sayfalarında yer edinmeye başlarsınız. Daha fazla içerik, daha fazla yer edinmek demektir. Zamanla bu yazdıklarınız öne çıkmaya, okunmaya başlar. Yazılarınızın paylaşılması sizin için değerinizin daha da artması demektir. 

Yukarıda web site güvenliği ve URL konusunu anlatırken web tasarım, kurumsal SEO hizmetleri vb. konuları anlattığımız bir blog hazırladığımız örneğini vermiştim. Bu örnekten devam ettiğimizi ve web tasarımı, alan adı, hosting, seo’nun faydaları, Google aramalarında üst sıralara çıkmak, web siteniz Google aramalarında neden üst sıralarda çıkmıyor, internet web sitesinin ekonomik kriz dönemlerinde kullanım oranları vb. gibi çok sayıda makale yazdığımızı farz edelim. 
Bu makaleler ile birlikte Google artık bizim web site tasarımcısı olduğumuzu ve firmalara Profesyonel SEO desteği veren bir yazılım ajansı olduğumuzu öğrendi. Sektörümüzü biliyor ve sıralamalarında bir değerimiz var. Bu nedenle;  Anahtar kelime çalışması yapılmış, yazım diliyle çok kaliteli yazılmış tek bir makalesi olan bir sayfaya göre, bizim sıralamada daha üstte çıkma şansımız ve böylelikle tıklanma şansımız çok daha yüksektir. 

6. Anahtar Kelimeler
Anahtar kelimelerin arama motoru aramalarında üst sıralara çıkmak için önem derecesini ‘’önemli’’ olarak değerlendiriyoruz. Konular anahtar kelimelere göre uzun vadede daha önemlidir, ancak bu anahtar kelimelerin SEO yöntemleri arasında önemli bir yeri olduğu ve hala en önemli sıralama faktörlerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmez. 
Aslında anahtar kelime optimizasyonu, doğru yapılması kaydıyla, web sitenizin SEO stratejisinde ele alabileceğiniz en önemli faktörlerden biridir.

Eskiden Google bir sayfa içerisinde anahtar kelimelerin kullanım sıklığına bakıyor ve sıralamasında buna değer veriyordu. "Tam eşleşme" olarak adlandırılan bu yöntem bugün kesinlikle çok farklı bir manaya geliyor ve bir kelime grubunun bir web sitesi sayfası içinde çokça kullanılması yarardan ziyade zarar getiriyor. Bu tür kullanımlar artık Google sıralamalarında üst sıralara çıkmak için hiçbir şey ifade etmiyor. Google algoritma güncellemeleri ile gereksiz kelime tekrarlarını dikkate almamaya başladı. En son google algoritma güncellemelerini yazdığım bu makalemi ve bu blog yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. 

Web tasarım örneğine bir kez daha dönüp, aynı örnek üzerinden gidecek olursak, diyelim ki ‘’web tasarım ajansı’’ kelimeleri ile ön sıralarda yer almak istiyoruz. Sitemizde bu üç kelimeyi makalenin tamamında defalarca tekrar ederek bir kazanım elde etmemiz mümkün değildir. Onun yerine anahtar kelimeyi bir kere geçirip ‘’web tasarımı nedir‘’, ’iyi bir web sitesi nasıl olur’’, ‘’web sitesi tasarımı fiyatı’’ ‘’web tasarımı kursu ücreti’’ gibi konulara girmemiz ya da bulunduğumuz bölgede yapılan yerel aramaları da düşünerek ‘’kızılay web tasarımcı’’, ‘’ostim web tasarımcı’’, ‘’web tasarım ankara fiyat’’ gibi farklı kelime gruplarını girmeli ve farklı sorulara cevap vermeliyiz. 

Çünkü okuyucu gereksiz tekrarların olduğu bir makaleyi görünce bu makaleyi okumayı tercih etmez ve sayfayı terk eder. SEO taktikleri açısından bakıldığında, tıklanma kadar sayfada kalınan süre de çok önemlidir. Kullanıcılar kendi aradıklarını buldukları, okuyacakları, onlara faydası olan web sitelerini tercih edeceklerdir. Bu tercih edilme doğrultusunda da Google, bu sayfayı ziyaretçinin sorusuna iyi bir yanıt olarak yorumluyor ve sonuç olarak URL’sine daha iyi puan vererek daha yüksek sıralıyor.

7. Sayfa Açılış Hızı
Başka bir ‘’Önemli’’ Google sıralama taktiği de sayfa hızıdır. Sayfa hızı, arama yapan bir kullanıcının, Google arama sonuç sayfasından tıkladığında web sayfanızın ne kadar hızlı açıldığını ifade eden terimdir. Sunucularınız ve sayfalarınızdaki birçok faktör, sayfanızın ne kadar hızlı açılıp açılmadığını etkiler. Ancak web sitenizin açılış hızı ne kadar fazla olursa, Google sıralamalarında öne çıkma şansınız da o kadar fazla olabilir. 

Üç saniyeden daha kısa sürede açılan web siteleri genel olarak hızlı web siteleri olarak kabul edilebilir. Ancak, bu, web sitesinin amacına ve çektiği trafik oranına göre de değişebilir.  Google yöneticisi Maile Ohye  e-ticaret web sitelerinin iki saniye içerisinde açılması gerektiğini söylüyor ve ekliyor ‘’Yavaş açılan sayfa, mutsuz müşteri demektir’’  

Peki web siteniz neden yavaş açılıyor ve web sitenizin açılış hızı neden önemlidir? Web sitenizdeki farklı yazı tipi türleri ve boyutları sayfa açılış hızlarınızı yavaşlatan faktörlerdendir. Ancak sayfanızı en fazla yavaşlatan sebeplerden biri yüklenen resimlerin sıkıştırılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. 

Çok fazla sayıda farklı ve karmaşık medya türlerine sahip web siteleri, web sitesinin sayfa hızının düşmesine ve böylece daha geç açılmasına sebep olabilirler. Buna sebep olan tüm etkenleri belirlemek ve kontrol etmek zor olabilir ancak kontrol edebileceğiniz ve kolayca düzenleyebileceğiniz bir tanesini ben söyleyeyim; Her sayfadaki resim dosyalarının boyutu. Web sitenizin daha hızlı açılması için resimlerinizi yüklemeden önce compressor.io veya tinypng.com kullanarak resim boyutlarınızı düşürebilirsiniz. 

8. İçerik Yapısı
İçerik yapısının önem derecesi, Google’da birinci sayfada olmak için ‘’Önemli’’ diye kategorilendirilebilir. Web sitesinin ziyaretçilerine aradıkları bilgileri sunması her zaman yeterli değildir. Onlara aradıklarından daha fazlasını da sunmalısınız. Ama bunu onları sıkmadan, gereksiz şekilde fazla bilgiye boğmadan güzel bir yapı ile sunmalısınız. Yani sunumunuz da iyi olmalıdır. Daha iyi yanıtlar verirken bu yanıtın nasıl yapılandırıldığı, içeriği daha rekabetçi anahtar kelimeler altında sıralarken ziyaretçilerinizle aranızda önemli bir bağlayıcı olur.

İyi bir içerik yapısının başlıklar ve alt başlıklar halinde sunulması, okuyucunun okuduklarını daha iyi anlaması ve sindirmesi açısından iyi bir özelliktir.  Ayrıca,  numaralı listeler, destekleyici resimler, akılda kalıcılığı artıran çarpıcı vurgular ve açıkça atıfta bulunulan araştırmaları da içerebilir. Bunların hepsi, okuyucuların içeriğinizi sevmesini ve benimsemelerini sağlayan faktörlerdir. 
 
Web sitenizi ziyaret eden ve herhangi bir yazınızı okuyan bir okuyucu, içeriğinizle ne kadar ilgili olursa sitenize olan ziyareti o kadar uzun sürecek demektir. Bu ziyaretin uzun oluşu ise size Google sıralama faktörlerinden ‘’oturum süresi’’ puanı olarak geri dönecektir.