2018'in En Son Google Güncellemeleri ve Haberleri, 2019’da SEO Yöntemleri Değişecek 

En son SEO haberlerini mümkün olan en erken zamanda almak, SEO yöntemlerinizin içine adapte etmek ve bundan sonraki kurumsal SEO hizmetlerinizi bu doğrultuda gerçekleştirmek önemlidir.İşlerinizi kolaylaştırmak için, 2018'de duyurulan ancak etkileri itibariyle çoğunlukla 2019’da bilmeniz ve uygulamanız gerekecek, 15 en önemli SEO güncellemesini ve haberini sizler için bir araya getirdik. 
 
google 2018 en son güncellemeler, haberler, 2019 seo haberleri, seo uzmanlığı
SEO’da yani arama motorları uyumunda en son gelişmeleri bilmek ve bu gelişmeleri birleştirerek rakiplerinizin önüne geçmek önemli bir taktiktir. Bu sebeple web site tasarımcıları ve profesyonel SEO uzmanları SEO ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip etmeye çalışırlar.
Bu, arama motorları sıralamalarındaki yerinizi korumak, yükseltmek ve uzun ömürlü hale getirmek için yapılması gereken bir şeydir. 
Çünkü SEO sürekli değişen, gelişen bir alan olmuştur ve bu alandaki gelişim hiç durmayacak gibi görünüyor. 
Google’ın sürekli güncellenen algoritmaları bu alanda çalışan SEO uzmanları ve web tasarımcılarında çalışma şekillerini sürekli değiştirmelerini bir zorunluluk haline getirmektedir. 
Google arama motoru sıralaması 200 civarında kriter ile web siteleri ve blogları sıralamaktadır ve bu sebeple Google SEO haberlerini takip etmek ve bunları uygulamak çok önemlidir. Ancak tüm SEO haberleri, algoritma değişiklikleri vb. takip edip bir taraftan da işlerinizi yapmaya çalışmak çok kolay bir iş değildir.  
İşlerinizi kolaylaştırmak için, 2018'de duyurulan ancak etkileri itibariyle çoğunlukla 2019’da bilmeniz ve uygulamanız gerekecek, 15 en önemli SEO güncellemesini ve haberini sizler için bir araya getirdik. 

 

 

 

EN SON SEO HABERLERİ 1- GOOGLE ‘’GENİŞ ÇEKİRDEK ALGORİTMASI’’ GÜNCELLEMESİNİ DUYURDU

 

google geniş çekirdek algoritması güncellemesi
 
Dünyanın en büyük ve toplamda %77 pay ile arama motorları lideri olan Google, kullanıcılarına her zaman kaliteli bir sonuç sunmayı hedeflemektedir. 
Arama motorları tıklanma oranları ve arama motorlarında üst sıralara çıkma yöntemlerini anlatmıştık!
1 Ağustos 2018’de duyurulan son Google Algoritma değişikliği de yine bu amaç doğrultusunda yapıldı. Siz de web sitelerinin sıralamasını sürekli takip eden bir işletme sahibi veya SEO uzmanıysanız, web sitesi sıralamalarındaki son değişikliği fark etmiş olmalısınız. Bunlar Google'ın son algoritma değişikliğinin sonrasında sıralamaların yeniden gözden geçirilmesinin bir sonucudur.
 
En yeni Google güncellemesine Broad Core Algorithm Update yani Türkçesi ile Geniş Çekirdek Algoritması güncellemesi adı verilmiştir.
Google'ın kalite konusundaki hedef odaklılığını yineleyen Google yöneticilerinden David Sullivan, bir Google Liaison olan güncellemeyi açıkladı. En son yapılan değişikliklerden biri: H1 etiketinde anahtar kelimeyi kullanmanın değerinde% 2'lik bir artış olurken, başlık etiketinin kullanımında da% 9'luk bir azalma olmuştur.
 

EN SON SEO HABERLERİ 2- GOOGLE ARAMA KONSOLU ANALYTİCS API'SI İLE ARTIK 3 AYLIK DEĞİL, 16 AYLIK VERİYİ DİKKATE ALINACAK

Son güncelleme ile birlikte dijital sektörde belirli bir değişiklikle birlikte heyecan da var. Bu heyecan, Ocak 2018 güncellemesinde sadece 3 ay öncesini desteklenen arama beta konsolunun, şimdi 16 aylık verileri de destekleyecek şekilde yükseltildiğinin duyurulmasının bir sonucudur.
Şimdiye kadar, 3 aylık süreci kapsayan veriler yalnızca kullanıcı sorgularına karşı en son eğilimleri ortaya koyuyordu. Şimdi ise son değişiklikle birlikte, dijital pazarlamacılar pazarlama faaliyetlerini mevsimsel davranışlara, anahtar kelime aramalarına, satın alma kalıplarına ve arama sonuçlarına göre planlayabilecekler. Dijital pazarlama nedir ve dijital pazarlamanın faydaları nelerdir burada anlattık!
Google tarafından getirilen değişiklikler ile sonuçların müşteri isteğine göre sunulması aynıdır, fakat işletmelerin yalnızca "trafik" yerine "daha alakalı trafik" elde etmesini sağlamıştır.
 

EN SON SEO HABERLERİ 3- BİNG'İN MOBİL ARAMA SONUÇLARI ARTIK AMP SAYFALARINI DESTEKLİYOR

 
bing hızlandırılmış mobil sayfalar, bing seo uzmanlığı
 
Bing, mobil arama sonuçlarından doğrudan çalışmaya hazır olan Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) özelliği ile geldi. Bing AMP Viewer ve Bing AMP Önbelleği ile birlikte, bu özellik SEO uzmanlarına  sunulmuştur.
Farklı konuları ararken, mobil aramanızdaki AMP sayfalarının bir döngü karesini göreceksiniz. Bu sonuçları şimşek simgesiyle, Google Arama Sonuçlarında gördüğünüz şekil ile aynı şekilde göreceksiniz. AMP sayfalarından bahsederken, Bing, AMP İçeriği yaratacak olan SEO uzman ve kullanıcılarına AMP'nin Bing'de yayınlanan içeriğini yayınlayabilmesi için, Bingbot'un (veya tarayıcının) AMP içeriği almasına ve bing-amp.com alan adı için çapraz kaynaklı kaynak paylaşımına (CORS) izin vermesine izin vermenizi öneriyor. 
 

EN SON SEO HABERLERİ 4 -  GOOGLE, YENİ PARAGRAFLAMA / YORUMLAMA ALGORİTMASI ÜZERİNE ARAŞTIRMA YAYIMLIYOR

Mayıs 2018'de, Google'ın açıklama algoritmasıyla ilgili bir rapor çıktı. Bu araştırmanın sonuçları, arama motorunun gelecekte aramayı nasıl daha iyi sonuçlandıracağını şekillendirecek.

Google algoritmasının yeni tasarımı, açıklayıcı içerik üretmek için hem soyutlayıcı hem de detaylandırıcı özetler içerecektir.
Detaylandırıcı özetlerin özellikleri;
• Birden fazla blog ve makaleden, kullanıcı isteği temelinde alakalı içerikler çıkarılacaktır.
• Kesitler, blogların ve makalelerin önemli bir bölümünden oluşturulacak.
Soyutlayıcı özetleri özellikleri;
• Farklı makalelerden getirilen içeriğin, kullanıcıların anlamasını kolaylaştıracak şekilde açıklaması yapılacaktır.
 

EN SON SEO HABERLERİ 5- GOOGLE, VERİ KÜMELERİ BULMAK İÇİN YENİ ARAMA MOTORU ''DATASET SEARCH''Ü TANITTI

 
Google,   bilim adamları, gazeteciler, politikacılar, öğrenciler ve diğer kullanıcı gruplarının işlerinde ihtiyaç duydukları veri setlerini bulmalarına yardımcı olabilecek yeni bir arama motoru duyurdu. Google'ın yeni bir arama motoru, araştırma yapmak, çalışmaları için kolayca veri bulmak veya yalnızca entelektüel yeteneklerini artırmak isteyen herkese hitap ediyor.
Arama motoruna verilen ‘’Google Dataset Search’’ ismini ‘’Bütünveri araştırması’’ olarak çevirebiliriz.  
 
google dataset arama motoru beta yayına girdi
 
 
Dataset Search kullanıcılara dijital kütüphanelerin, yayıncıların web sitelerinin ve yazarın kişisel web sayfalarının verilerine kolay bir şekilde erişmelerini sağlıyor. Bu arama motoru özellikle akademisyenler, öğrenciler, veri bilimcileri ve gazetecilere fayda sağlayacak gibi duruyor.
 

EN SON SEO HABERLERİ 6- GOOGLE ÖNCE MOBİL UYUMLU SİTEYİ ENDEKSLEYECEK


Artık web sitelerinizi mobil uyumlu yani mobil dostu hale getirme zamanı!
SEO 2018 Google güncellemesi ile birlikte Google, mobil cihazlara uygun web sitelerinin favorilerini göstermek için algoritmayı değiştirdi. Bu kesinlikle ve kesinlikle hem masaüstü hem de mobil web sitesi sıralamasını etkileyecektir.Mobil uyumlu ve SEO dostu bir web sitesinin küçük işletmelere faydalarını burada anlattık! 
 
mobil uyumlu web site, mobil dostu website, seo dostu mobil uyumlu web siteler google tarafından öncelikli endekslenecek
 
Mobil cihazlar için uygun bir mobil uyumlu web sitesine sahip olmak için çok geç değil, çünkü son değişiklik şimdilik yalnızca Google’ın değişimin etkisinin üstesinden gelebileceğini düşündüğü bazı web siteleri için geçerli olacaktır. Mobil web sitesi içerisinde AMP sayfaları varsa, arama motoru öncelikle AMP olmayan sayfaları seçer.
Google'ın 'yalnızca mobil uyumlu site endekslemesi’ değil ‘'önce mobil uyumlu site endekslemesi'’ demesi web siteleri mobil uyumlu olmayanlara hala vakit verdiği anlamına geliyor ve sonraki güncellemelerde neler olabileceğinin ipuçlarını veriyor. 
 

EN SON SEO HABERLERİ 7- “KALABALIK KONTROLÜ” ÖZELLİĞİ VE KULLANICILARIN YEREL ARAMA ALIŞKANLIĞI

Kalabalık Kontrolü ‘’Crowd Control’’ adı verilen yeni harika bir özellik Google haritalara eklendi. Sadece belirli bir dükkanı, mağazayı yada işyerini ziyaret etmeyi planladığınızda bu özellik oldukça kullanışlı olacak.
Peki Kalabalık Kontrolü özelliği ne sağlıyor? Kalabalık kontrolü özelliği gitmek istediğiniz yerin gerçek zamanlı durumunu size göstererek, açık yada kapalı oluşunu, kalabalık olup olmadığını yani uygunluğunu önceden kontrol etmenizi sağlıyor. 
Kalabalık Kontrolü özelliği marketler, yerel restoranlar, eczaneler, kahve dükkanları, süpermarketler, otomobil tamir merkezleri gibi bir çok işletmeyi içeriyor.
Google tarafından duyurusu yapılan kalabalık kontrolü özelliği, tüketiciler yerel işyerini ziyaret etmeden önce her şeyi bilmeyi tercih ettikleri için yapıldı. Ancak bununla birlikte Google, işyerlerinin tüketicilerin yerel arama davranışlarını anlama ve çözmede sorunlarla karşılaştıklarını da fark etti.
Bu durum, Google’ın, reklam verenlerin, tüketicinin yerel konum temelinde arama niyetine uygun olarak reklam kampanyaları tasarlamalarına imkan sağlayacak şekilde değişiklikler yapması ihtiyacını teşvik etti. 
Örneğin, Ankara’da SEO hizmeti veren bir şirket arayan bir kişi ile İstanbul’da SEO hizmeti veren bir firma arayan bir kişinin ihtiyaçları ve istekleri aynı olmayabilir. 
 

EN SON SEO HABERLERİ 8- MOBİL ARAMA REKLAMLARI İÇİN SİTE BAĞLANTISI UZANTILARINDA “GÖRSEL SİTE BAĞLANTILARI RESİMLERİ”

Önceleri görseller yalnızca reklamlarda görünmek için kullanılırdı. Ancak artık Google, yaptığı güncelleme ile birlikte site bağlantılarında resimleri de gösterecek. Reklamlarda resimler kullanılmasının ve bunun sonuçlarının olumlu olması neticesinde elde edilen tecrübeyle birlikte Google böyle bir güncellemeye gitti. Aynı şey, site bağlantılarında 'Görsel Sitelink' olarak adlandırılmaktadır.
 
google visual linksi başlattı. google görsel site linkleri, görsel site bağlantıları seo yu etkileyecek
 
Şimdi kötü haber; Görsel Site Bağlantıları yalnızca mobil telefonlarda kaydırılabilir döngü biçiminde görünecek, masaüstünde değil!
 
EN SON SEO HABERLERİ 9- GOOGLE MY BUSINESS, SİTE YÖNETİCİLERİN BİLGİ PANELİNDEN YORUM YANITLARINI DÜZENLEMESİNE İZİN VERECEK
Site yöneticileri (admin) Google Benim İşletmem'i kullanırken, yorumların yanıtlarını yazmak ve düzenlemek için Bilgi Paneli'ni kullanabilir.
Bu SEO uzmanlarına zaman kazandıracak önemli SEO güncellemelerinden biridir. Arama sonuçlarında listelenirken, bir yorumun yanıtının hemen altında (şimdilik kalem şeklinde) bilgi düzenleme düğmesini bulabilirsiniz.
Daha önce, işletme sahiplerinin Google Benim İşletmem Gösterge Panosunu incelemelerini ve yeniden düzenleme yapabilmek için tekrar oynatmalarını seçmeleri gerekiyordu.
 
EN SON SEO HABERLERİ 10- SİTE HARİTASI DOSYA BOYUTU SINIRI 10 MB'DEN 50MB'A ÇIKARTILDI
Uzun URL'leri olan web sitesi sahipleri için iyi haberler var.
Daha önceleri, site haritası dosya boyutu yalnızca 10 MB ile sınırlıydı fakat artık Google ve Bing gibi arama motorları bunu bir sorun olarak değerlendirerek dosya boyutu sınırını 50 MB'ye çıkardı.
Bu artış önceki site haritası dosya boyutuna göre neredeyse% 400'lük bir artış anlamına geliyor ve artık site haritalarının sıkıştırılmamış şekli kolayca yüklenecek.
 
EN SON SEO HABERLERİ 11- DAHA İYİ KAMPANYA YÖNETİMİ İÇİN BİNG ADS BOT
Bing Ads reklam verenleri artık eskisine göre daha iyi performans gösteren Bing Ads'ler oluşturabilir ve daha iyi sonuçlar alabilirler.
Bing, Bing’e reklam veren her kişinin sanal hesap yöneticisine erişimini sağlama fikrini gündeme getirdi.
Bu son gelişme, Bing'in reklam kampanyalarıyla reklam verenlere yardımcı olacak bir ‘’bot’’ tasarlaması için Microsoft ile işbirliği yapması sebebiyle gerçekleşmiştir. Bing’e reklam veren kullanıcılar sanal hesap yöneticisine eriştiğinde, reklam kampanyalarını daha verimli bir şekilde yönetebilecektir.
 
 
EN SON SEO HABERLERİ 12- “KİTLE HEDEFLEME” İLE GOOGLE ADWORDS'TE KAMPANYA DÜZEYİNDE KİTLE LİSTELERİ ATAMA
Reklam verenler bundan sonra, web sitelerine daha iyi ve yoğun bir trafik kalitesi elde etmeyi hedefleyebilirler. Bu Google AdWords’teki daha iyi ‘’kitle hedefleme’’ özelliği sayesinde mümkün olacak.
 
google-audience-targeting-google kitle hedefleme ile doğru hedef kitlesine ulaşmak artık daha kolay
Kitle hedeflemesi daha önce yalnızca reklam gruplarıyla mümkün olurdu. Bundan sonra ise Google, kampanya düzeyinde doğrudan kitle listesi seçeneği sunarak, daha iyi bir hedef kitlesine sahip olmayı mümkün kılacak. Google’a reklam verenler, bu güncellemeyle kendi istedikleri hedef kitlesi grubunu listeleyebilecek. Bu yeni özellik sayesinde ayrıca toplu teklif ayarlamaları da yapmak artık mümkün olacak.
 
EN SON SEO HABERLERİ 13- GOOGLE ‘’ALIŞVERİŞ RESİM REKLAMLARI’’ TANITIYOR
Bu güncelleme ile birlikte artık reklam veren yayıncının web sitelerine ‘’shoppable image ads’’ adını verdiği ‘’alışveriş resim reklamları’’ gösterebilir. Bu reklamlar, Google’ın yayıncı ortaklarından yani web site yöneticilerinden alınan içerikle gösterilecektir. Bu özellik reklam verenlerin ürün ve hizmetlerini doğrudan müşterilerinin önüne koymalarını sağlayacaktır.
 
google alışveriş resim reklamları geliyor, shoppable image ads google
 
Bu SEO haberlerinden bahsederken Google, her üç tatil müşterisinden birinin satın almayı yapmadan önce ilgilendiği tesis veya işletmenin resimlerine bakmayı tercih ettiğini, söylüyor . Google ayrıca “Sokak stili” ve kişilerin online olarak yorumlarıyla diğerlerini etkilemelerinin artması sebebiyle, görsel ilham almak için yaşam tarzı görüntülerine yönelme hareketini gösteriyor ” diyerek ekliyor.
 
 
 
EN SON SEO HABERLERİ 14- GOOGLE, BİR SİTENİN ANA SAYFASINDAN HER SAYFAYA BAĞLANMAYI TAVSİYE ETMİYOR
 
Google daha önceleri, kullanıcıların aramalarında daha doğru sonuçlara ulaşması için, önemli sayfaları bir web sitesinin Ana Sayfasına bağladığını söylemişti. Ancak bu, bazı web site sahiplerinin tüm sayfaları Ana Sayfaya bağlamasına yol açmış. 
Google yöneticileri tarafından web site tasarımcıları ile yapılan söyleşilerde, tüm web site sayfalarının ana sayfaya bağlı olmaması gerektiği son zamanlarda birkaç defa söylendi. Buna sebep olarak Google botlarının, tüm web site sayfalarının ana sayfaya bağlı  olması durumunda, web sitelerinin mimarisini kavrayamaması gösteriliyor. 
Bu uygulama daha büyük web siteleri için yaygındır ve onlara çok sorun çıkarmayabilir ancak daha küçük web site sahipleri bundan kaçınmalıdır. Google botlar bu durumda, üst düzey kaliteli sayfalar ile alt düzey daha kalitesiz sayfaları ayırt edemiyor.
 
EN SON SEO HABERLERİ 15- YOUTUBE, TRUEVIEW VE UNIVERSAL APPS İÇİN DİKEY VİDEO REKLAMLARI BAŞLATIYOR
 
Google, true view (Gerçek görüntü) kampanyaları ve Evrensel kampanyaları YouTube’da yayınlamak için dikey video reklamları oluşturdu. Biz bu SEO haberini tartışırken, şirket, YouTube'da izlemelerin % 70'inden fazlasının mobil cihazlarda yani cep telefonlarda gerçekleştiğini ve bu nedenle mobil cihazlara daha uygun olan ve daha iyi deneyim sağlamak için YouTube'un artık dikey video çözümleri sunduğunu duyurdu.
YouTube'un Mobil Video Player (çalıcısı) ayrıca dikey videolara da uyarlanabiliyor. Dikey video, mobil cihazın ekranın yaklaşık olarak % 75'ini kaplayacak ve manzara videosundan nisbi olarak daha büyük boyutlarda görünecektir. Profesyonel SEO uzmanları  (SEO uzmanı kimdir, SEO uzmanı neler yapar buradan öğrenebilirsiniz!) bundan sonra uyumlu video kampanyalarını oynatmak için yeni ekran boyutlarının faydalarından yararlanabilirler. 
Google kullanıma sunduğu bu özelliği şu şekilde anlatıyor;
“Dikey video reklamlar, iletilerinizi mobil cihazlara sunmak için güzel büyük bir arka plan sağlar ve müşterilerinizle görüntüleme tercihlerine uygun bir şekilde karşılıklı etkileşim kurmanıza imkan sağlar. Ayrıca en iyi marka kalitesi etkisi için aynı kampanyaya hem dikey ve hem de yatay videolar eklenmesini öneriyor ve bunun yatay videoları tamamlamanın harika bir yolu olduğunu söylüyoruz.’’
 
Dikey videoları kullanılırken en düşük% 25 ve en yüksek% 10 oranlarında (bu alanlar dikey videolarda kırpıldığı için) mesajınızın önemli kısımlarını vermekten kaçınmalısınız. Bu gözönünde bulundurmanız ve atlamamanız gereken bir husustur.  
 
Bu haber ile birlikte en son SEO haberlerinin sonuna geldik. SEO Arama Motoru Optimizasyonu Kampanyalarınızı yürütürken artık bu haberlere dikkat etmeli ve bu haberler doğrultusunda SEO hizmetlerinizi yürütmelisiniz.
En son SEO haberlerini mümkün olan en erken zamanda almak, SEO yöntemlerinizin içine adapte etmek ve bundan sonraki kurumsal SEO hizmetlerinizi bu doğrultuda gerçekleştirmek önemlidir. 
 
En son Google algoritma güncellemeleri, SEO’ya gelen değişiklikler, SEO nedir ve SEO nasıl yapılır, SEO çalışmaları nelerdir, web sitenizi Google aramalarında üst sıralara çıkarmak, kurumsal SEO uzmanlığı hizmetlerimiz, SEO fiyatları, Google ads reklamları, internet web sitenizden para kazanma, dijital pazarlama nedir ve dijital pazarlama teknikleri, Mobil uyumlu, SEO uyumlu web site tasarımı, alan adı seçimi, hosting hizmeti, gibi internet dünyasıyla alakalı önemli haberleri ve son gelişmeleri bloğumuzdan takip edebilirsiniz. 
 
Ankara web tasarım ajansları arasında tecrübeli bir firma olan onyazilim.com olarak web tasarım, web yazılım, mobil uygulama (android uygulama, ios uygulama), kurumsal SEO hizmetleri, internet reklamcılığı, alan adı ve hosting hizmeti, paket program ve veri kurtarma hizmetlerimiz ile alanında uzman ekiplerimizle, teknolojinin hemen her alanında işlerinizin ve firmanızın büyümesi için yanınızdayız. Bize whatsapp, e-mail veya telefonla ulaşabilirsiniz.
 


Yorum Yap